Grappling Promotion

Submission Underground

Submission Underground
  • Name: Submission Underground
  • Headquarters: Portland, Oregon
  • Acronyms: SUG
  • Promotion Links:

SUG Events

Submission Underground 29 Sunday, December 12, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Sean Strickland via Submission, Flying Rear Naked Choke   4:17 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Mercedes White  defeats  Tara LaRosa via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   John Simon  defeats  Phelan Carron via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Matt Ferraiolo  defeats  Travis Moore via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Jesse Hardenbrook  defeats  Jimmy Altman via Submission, Face Crank in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Kemoy Anderson  defeats  Terren Casson via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Colton Vaughn  defeats  Zachary Minteer via Submission, Keylock   3:23 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Mark Hamel  defeats  Jason Patterson via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Caleb Stecker  defeats  Ian King via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
Submission Underground 28 Sunday, October 31, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Haisam Rida via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Guilherme Bomba via Submission, Lapel Choke   of 2 Bout Page
(Grappling)   Cris Lencioni  defeats  Kevin Lee via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Juliana Miller  defeats  Tara LaRosa via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Kyle Chambers  defeats  Tanner Weisgram via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Matt Ferraiolo  defeats  Mikey Gonzalez via Submission, Rear Naked Choke   of 2 Bout Page
(Grappling)   Phelan Carron  defeats  Morgan Matuizek via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Charles Gilpin  defeats  Roman Wheeler via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Reed Wallace  defeats  Ian King via Submission, Triangle Choke   0:35 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   James Zeng  defeats  Caleb Stecker via Decision, Heel Hook   1 Round, 3:02 Total Bout Page
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Gabriel Checco via Submission, Face Crank in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Cris Lencioni  defeats  Zack Schneider via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Micah Brakefield via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Kaniela Kahuanui  defeats  Adam Smith via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Travis Moore  defeats  Alex Larmey via Submission, Rear Naked Choke   of 2 Bout Page
(Grappling)   Sean McCleary  defeats  Juan Bernardo via Submission, Straight Ankle Lock   1:38 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Andrew Alexander  defeats  James Zeng via Submission, Heel Hook   0:37 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Mark Hamel  defeats  Daniel Walsh via Submission, Heel Hook   4:22 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Phelan Carron  defeats  Josiah Iwamizu via Submission, Peruvian Necktie   3:41 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   John Simon  defeats  Daniel Gadley via Submission, Heel Hook   4:55 Round 1 of 1 Bout Page
Submission Underground 26 Sunday, August 15, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Gabriel Checco  defeats  Danilo Marques via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Gillian Robertson  defeats  Katlyn Chookagian via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Kevin Casey via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Zack Schneider  defeats  Ighor Horta via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Justin Renick  defeats  Phelan Carron via Submission, Armbar   2:46 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Kemoy Anderson via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   David Gill  defeats  Richard Foster via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Matt Ferraiolo  defeats  Oscar De Los Santos via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Alex Larmey  defeats  Charles Gilpin via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
Submission Underground 25 Sunday, July 18, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Pedro Marinho  defeats  Andy Varela via Submission, Guillotine Choke   1:54 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Edwin Najmi  defeats  Jeremy Kennedy via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Keith Kirkorian  defeats  Joseph Mckay via Decision, Rear Naked Choke in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Gustavo Pires  defeats  Nick Maximov via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Colton Vaughn  defeats  Eric McConico via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Zachary Minteer via Submission, Face Crank in Overtime   of 1 Bout Page
(Grappling)   Zack Schneider  defeats  Kevin Shaughnessy via Submission, Heel Hook   0:29 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Ighor Horta  defeats  James Zeng via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Alex Larmey  defeats  Josiah Iwamizu via Submission, Rear Naked Choke   4:09 Round 1 of 1 Bout Page
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Kyle Boehm  defeats  Pedro Marinho via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Raquel Canuto via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Tanner Weisgram via Submission, Rear Naked Choke   1:37 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Pedro Marinho  defeats  Roberto Jimenez via Submission, Heel Hook   1:42 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Kyle Boehm  defeats  Tanner Weisgram via Submission, Heel Hook   0:43 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Pedro Marinho  defeats  Andrew Sidelinger via Submission, Heel Hook   0:45 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Adam Smith via Submission, Rear Naked Choke   2:51 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Tanner Weisgram  defeats  Nick Maximov via Decision, Fastest Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Kyle Boehm  defeats  Renato Tagliari via Submission, Heel Hook   0:35 Round 1 of 1 Bout Page
Submission Underground 23 Sunday, May 23, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Kyle Chambers via Submission, Rear Naked Choke   4:26 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Carlos Condit  defeats  Jake Ellenberger via Submission, Heel Hook   1:15 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Raquel Canuto  defeats  Gillian Robertson via Submission, Guillotine Choke   0:30 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Richie Martinez  defeats  Don Stoner via Submission, Japanese Necktie   1:43 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Adam Smith  defeats  Benji Silva via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Charles Gilpin  defeats  Willie Audfrie via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Matt Cox via Submission, Armbar   3:55 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Nick Maximov  defeats  Joey Elsmore via Submission, Kimura   3:13 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Rafael Domingos via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
Submission Underground 22 Sunday, April 25, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Andy Varela via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Gabriel Checco  defeats  Phil Rowe via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Kyle Chambers  defeats  Ben Egli via Submission, Inside Heel Hook   1:12 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Liz Tracy  defeats  Gillian Robertson via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Adam Smith  defeats  Alex Larmey via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Don Stoner  defeats  Juan Bernardo via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Andrew Alexander  defeats  Zack Schneider via Submission, Triangle Choke   4:29 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Nick Maximov  defeats  Joaquin Holmes via Submission, Rear Naked Choke   2:24 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Elijah Carlton  defeats  Lee Flores via Submission, Triangle Choke   0:42 Round 1 of 1 Bout Page
Submission Underground 21 Sunday, March 28, 2021
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Richie Martinez via Submission, Armbar   4:41 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Roxanne Modafferi via Submission, Armbar in Overtime   0:59 Round 2 of 2, 5:59 Total Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Satoshi Ishii via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Ilima-Lei Macfarlane  defeats  Jessica Eye via Submission, Armbar in Overtime   0:19 Round 2 of 2, 5:19 Total Bout Page
(Grappling)   Kyle Chambers  defeats  Chase Davis via Submission, Armbar in Overtime   0:38 Round 2 of 2, 5:38 Total Bout Page
(Grappling)   Joseph Mckay  defeats  Andrew Alexander via Submission, Rear Naked Choke   0:39 Round 2 of 2, 5:39 Total Bout Page
(Grappling)   Don Stoner  defeats  Philip Schwartz via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Andrew Sidelinger via Submission, Arm Triangle   3:03 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Liz Tracy  defeats  Kristin Mikkelson via Submission, Armbar   1:01 Round 2 of 2, 6:01 Total Bout Page
Submission Underground 20: Bader vs. Fowler Wednesday, December 30, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Ryan Bader via Submission, Straight Armlock   1:39 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Satoshi Ishii via Submission, Rear Naked Choke   2:08 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Richie Martinez  defeats  C.B. Dollaway via Submission, Armbar   0:55 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Gillian Robertson  defeats  Pearl Gonzalez via Submission, Rear Naked Choke   4:11 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Gabriel Gonzaga  defeats  Hunter Colvin via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Ben Egli via Submission, Rear Naked Choke   4:33 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Micah Brakefield  defeats  Benji Silva via Decision, Armbar in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Kristin Mikkelson  defeats  Rita Gribben via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Alex Larmey  defeats  Juan Bernardo via Submission, Head and Arm Choke in Overtime   0:22 Round 2 of 2, 5:22 Total Bout Page
(Grappling)   John Simon  defeats  Charles Gilpin via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   Round 2 of 2 Bout Page
Submission Underground 19 Sunday, December 20, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Satoshi Ishii via Submission, Armbar Position   of 2 Bout Page
(Grappling)   Donald Cerrone  defeats  Rafael dos Anjos via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Ryan Bader  defeats  Anthony Johnson via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Brent Primus via Submission, Rear Naked Choke   3:50 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Kevin Casey  defeats  Gabriel Checco via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Felicia Spencer via Submission, Armbar   3:47 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Cris Lencioni via Decision, Rear Naked Choke in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Philip Schwartz  defeats  Alex Larmey via Decision, Rear Naked Choke in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Charles Gilpin  defeats  Paul Kaufman via Submission, Top Side Guillotine Choke   0:40 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Denny Prokopos  defeats  Don Stoner via Submission, Armbar in Overtime   Round 2 of 2 Bout Page
Submission Underground 18 Sunday, October 04, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Vinny Magalhães via Decision, Escape Time in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Kendall Reusing  defeats  Leah Taylor via Submission, Armbar in Overtime   0:07 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   William Tackett  defeats  Gabriel Checco via Submission, Neck Crank   2:50 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Keith Kirkorian  defeats  Rafael Domingos via Submission, Triangle Choke   2:12 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Kody Steele  defeats  Bryan Nuro via Submission, Heel Hook   2:19 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Hunter Colvin  defeats  Emil Fischer via Submission, Rear Naked Choke   4:06 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Alex Larmey via Submission, Rear Naked Choke   of 1 Bout Page
(Grappling)   Andy Varela  defeats  Nick Ronan via Decision, Escape Time in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Andrew Alexander  defeats  Pablo Alfonso via Submission, Rear Naked Choke   4:42 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Alan Sanchez  defeats  Justin Renick via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   of 1 Bout Page
Submission Underground 17 Sunday, August 30, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Craig Jones via Submission, Body Triangle in Overtime   0:53 Round 2 of 2, 5:53 Total Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Jesse Taylor via Submission, Armbar   1:41 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Ethan Crelinstein  defeats  PJ Barch via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   1:22 Round 2 of 2, 6:22 Total Bout Page
(Grappling)   Pierre Olivier-Leclerc  defeats  Sid Skrob via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:37 Round 2 of 2, 5:37 Total Bout Page
(Grappling)   Frank Rosenthal  defeats  Philip Schwartz via Submission, Armbar   1:28 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Chase Davis  defeats  Kyle Hinkle via Submission, Heel Hook   1:19 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Aaron Tiegs  defeats  Nick Maximov via Submission, Gi Choke in Overtime   of 1 Bout Page
(Grappling)   Justin Renick  defeats  Don Stoner via Decision, Escape Time in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Richie Martinez  defeats  Ben Egli via Submission, Armbar in Overtime   0:07 Round 2 of 2, 5:07 Total Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Gillian Robertson via Submission, Armbar in Overtime   0:14 Round 2 of 2, 5:14 Total Bout Page
Submission Underground 16 Sunday, July 12, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Craig Jones via Submission, Neck Crank in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Erin Herle via Submission, Armbar in Overtime   Round 2 of 2 Bout Page
(Grappling)   Richie Martinez  defeats  Kevin Casey via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Ben Egli  defeats  Micah Brakefield via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:18 Round 2 of 2, 5:18 Total Bout Page
(Grappling)   Hunter Colvin  defeats  Andy Varela via Submission, D'arce Choke   4:36 Round 1 Bout Page
(Grappling)   Alex Larmey  defeats  Lee Flores via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Jesse Brock  defeats  Logan Skinner via Submission, Armbar in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Mike DeWitt  defeats  Andrew Gundlach via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:29 Round 2 of 2, 5:29 Total Bout Page
(Grappling)   Kaniela Kahuanui  defeats  Josh Bowlin via Submission, Neck Crank in Overtime   of 2 Bout Page
(Grappling)   Nick Maximov  defeats  Colton Vaughn via Submission, Achilles Lock   of 1 Bout Page
Submission Underground 15 Sunday, June 21, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Roberto Jimenez via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:14 Round 2 of 2, 5:14 Total Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Gabriel Checco via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:15 Round 2 of 2, 5:15 Total Bout Page
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Jessica Eye via Submission, Armbar in Overtime   1:12 Round 2 of 2, 6:12 Total Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Hunter Colvin via Submission, Triangle Choke   0:51 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Kody Steele via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:19 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Hunter Colvin  defeats  Adam Bradley via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:16 Round 2 of 2, 5:16 Total Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Nathan Orchard via Submission, Triangle Choke   3:36 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Mason Fowler  defeats  Warren Brooks via Decision, Armbar in Overtime   2 Rounds, 5:19 Total Bout Page
(Grappling)   Kody Steele  defeats  Andy Varela via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   1:17 Round 2 of 2, 6:17 Total Bout Page
Submission Underground 14 Sunday, May 31, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Vagner Rocha via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Gabriel Checco  defeats  Austin Vanderford via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Brent Primus  defeats  Jake Shields via Submission, Armbar in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Jordan Holy  defeats  Andrew Alexander via Submission, Toe Hold   Bout Page
(Grappling)   Roberto Jimenez  defeats  Don Stoner via Submission, Triangle Choke   Bout Page
(Grappling)   Joseph Mckay  defeats  Gustavo Bessa via Submission, Collar Choke in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Bryan Nuro  defeats  Ryan Healy via Submission, Armbar in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Nick Maximov  defeats  Adam Fugitt via Submission, Guillotine Choke   Bout Page
(Grappling)   Tobias Baker  defeats  Charles Gilpin via Submission, Armbar in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Caleb Stecker  defeats  Alex Corrales via Decision, Escape Time in Overtime   Rounds Bout Page
Submission Underground 13 Sunday, April 26, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Vinny Magalhães via Submission, Verbal   of 1 Bout Page
(Grappling)   Austin Vanderford  defeats  Richie Martinez via Submission, Arm Triangle Choke in Overtime   of 1 Bout Page
(Grappling)   Gabriel Checco  defeats  Jake Ellenberger via Submission, Reverse Triangle Choke   of 1 Bout Page
(Grappling)   Ethan Crelinstein  defeats  Andrew Alexander via Decision, Rear Naked Choke in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Don Stoner  defeats  Alex Larmey via Decision, Escape Time in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Joe Baize  defeats  Nick Maximov via Submission, Heel Hook   of 1 Bout Page
(Grappling)   Cris Lencioni  defeats  Austin Daffron via Decision, Escape Time in Overtime   1 Round Bout Page
(Grappling)   Charles Gilpin  defeats  Jake Smith via Submission, Kimura   of 1 Bout Page
(Grappling)   Eric McConico  defeats  Gorge Martinez via N/A, Armbar in Overtime   of 1 Bout Page
(Grappling)   Cody Kenaga  defeats  Jake Hargis via Submission, Toe Hold   of 1 Bout Page
Submission Underground 12 Sunday, March 29, 2020
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Kevin Casey via Submission, Heel Hook   2:40 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Ben Egli  defeats  Jake Ellenberger via Submission, Americana   3:30 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Juan Bernardo  defeats  Bobby Emmons via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:35 Round 2 of 2, 5:35 Total Bout Page
(Grappling)   Cris Lencioni  defeats  Logan Skinner via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   1:58 Round 2 of 2, 6:58 Total Bout Page
(Grappling)   Matt Stringham  defeats  Joe Levasseur via Submission, Standing Guillotine Choke   0:28 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Alex Larmey  defeats  Thomas Patrick via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Jake Smith  defeats  Gorge Martinez via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Don Stoner  defeats  Lee Flores via Submission, Rear Naked Choke   2:34 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Cody Kenaga  defeats  John Simon via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
Submission Underground 11 Sunday, February 23, 2020
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Mike Perry  defeats  Al Iaquinta via Decision, Escape Time   Rounds Bout Page
(Grappling)   Richie Martinez  defeats  Jake Shields via Submission, Armbar   Bout Page
(Grappling)   Austin Vanderford  defeats  Micah Brakefield via Submission, Arm Triangle Choke   Bout Page
Submission Underground 10 Sunday, December 22, 2019
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Gordon Ryan  defeats  Gabriel Gonzaga via Submission, Heel Hook   1:00 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Gilbert Burns via Submission, Heel Hook   1:04 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Gabriel Checco  defeats  Micah Brakefield via Submission, Armbar in Overtime   0:12 Round 2 of 2, 5:12 Total Bout Page
(Grappling)   David Overfield  defeats  Daniel Priebe via Decision, Escape Time in Overtime   2 Rounds Bout Page
(Grappling)   Jordan Holy  defeats  Frank Rosenthal via Submission, Rear Naked Choke in Overtime   0:40 Round 2 of 2, 5:40 Total Bout Page
(Grappling)   Logan Skinner  defeats  Brad Bentley via Submission, Heel Hook   0:55 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Eddie Ziegler  defeats  Andrew Marshall via Submission, Rear Naked Choke   1:05 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Sid Skrob  defeats  Alex Larmey via Submission, Rear Naked Choke   0:28 Round 1 of 2 Bout Page
Submission Underground 9 Sunday, July 07, 2019
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Anthony Johnson via Submission, Heel Hook   0:47 Round 1 Bout Page
(Grappling)   Gabriel Gonzaga  defeats  Fabiano Scherner via Submission, Armbar   0:33 Round 2, 0:00 Total Bout Page
(Grappling)   Kevin Casey  defeats  Micah Brakefield via Submission, Armbar   0:12 Round 2, 0:00 Total Bout Page
(Grappling)   Mike Currier  defeats  Jake Blaski via Submission, Rear Naked Choke   Bout Page
(Grappling)   Anthony Bennett  defeats  Talan Leon Guerrero via Submission, Armbar   Bout Page
(Grappling)   Eddie Flowers  defeats  Josh Manfredi via Submission, Collar Choke   Bout Page
Submission Underground 8 Sunday, May 12, 2019
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Jake Shields  defeats  Austin Vanderford via N/A   of 1 Bout Page
(Grappling)   Jake Ellenberger  defeats  Diego Sanchez via Decision   1 Round Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Dennis Hallman via Submission, Heel Hook   0:12 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Gilbert Melendez  defeats  Pat Healy via Decision   1 Round Bout Page
(Grappling)   Fabiano Scherner  defeats  Matt Mitrione via Submission, Armbar   of 1 Bout Page
(Grappling)   Micah Brakefield  defeats  Shaun Kiatvongcha via Submission, Kneebar   1:10 Round 1 of 1 Bout Page
Submission Underground 7 Sunday, April 15, 2018
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Fabiano Scherner  defeats  Bruno Bastos via N/A   Bout Page
(Grappling)   Mike DeWitt  defeats  Joe Baize via Submission, Armbar in Overtime   Bout Page
(Grappling)   Carlos Sievert  defeats  John Diggins via Submission, Armbar   1:29 Round 1 Bout Page
(Grappling)   Micah Brakefield  defeats  Nick Maximov via Submission, Japanese Necktie   1:55 Round 1 Bout Page
Submission Underground 6 Sunday, December 03, 2017
Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Jake Shields  defeats  Gilbert Burns via Decision, Overtime Quickest Escape   1 Round Bout Page
(Grappling)   Fabiano Scherner  defeats  Tim Sylvia via Submission, Wrist Lock   4:47 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Vagner Rocha  defeats  Jesse Taylor via Submission, Reverse Triangle   0:57 Round 2 of 2, 5:57 Total Bout Page
(Grappling)   David Mitchell  defeats  Anthony Smith via Submission, Triangle   7:13 Round 1 Bout Page
(Grappling)   Nathan Orchard  defeats  AJ Agazarm via Submission, Rear Naked Choke   0:52 Round 2 of 2, 5:52 Total Bout Page
Submission Underground 5 Sunday, October 01, 2017
Roseland Theater Portland, OR US West Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Amanda Loewen  defeats  Sarah Kaufman via Submission, Armbar   1:04 Round 2 of 2, 6:04 Total Bout Page
(Grappling)   AJ Agazarm  defeats  Phil Baroni via Submission, Rear Naked Choke   0:09 Round 2 of 2, 5:09 Total Bout Page
(Grappling)   Craig Jones  defeats  Ben Egli via Submission, Heel Hook   1:29 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Andrew Alexander  defeats  Joe Baize via Submission, Heel Hook   0:56 Round 1 Bout Page

  • MMA Junkie : Jorge Masvidal wants boxing match vs. Nate Diaz, 'ready to throw down' in 2024
  • Bloody Elbow : Graphic: See the gruesome cut Brian Ortega suffered 3 weeks before UFC Mexico City
  • MMA Mania : Perry Vs Alves Headlines ‘KnuckleMania 4’
  • MMAFighting.com : Watch The MMA Hour with Masvidal, Shields, Feldman, Riddle in studio and more now
  • UFC.com : Miami Is The Place To Be | UFC 299: O’Malley vs Vera 2
  • MMA Junkie : BKFC Knuckle Mania 4 card announced: Mike Perry vs. Thiago Alves, Bryce Hall, more
  • UFC.com : FPI 6 To Feature Both Rodriguez Brothers | UFC Fight Pass
  • MMAFighting.com : Mike Perry vs. Thiago Alves headlines BKFC KnuckleMania 4 in April
  • Jits Magazine : Mikey Musumeci Promoted To Third Degree BJJ Black Belt By Rubens ‘Cobrinha’ Charles
  • MMA Junkie : Henry Cejudo: Sean O'Malley-Marlon Vera winner 'easy money' for Merab Dvalishvili
  • MMA Mania : LIVE! Watch UFC Vegas 87 Media Day!
  • Middle Easy : Anthony Smith Scolds UFC Fan Who Recorded Jon Jones At Comedy Club: “I Felt Awful For Him”
  • UFC.com : Vitor Petrino: One Step At A Time
  • MMA Junkie : Video: 'UFC Fight Night 238: Rozenstruik vs. Gaziev' media day live stream
  • MMA Junkie : UFC's Michael Page: I was happy in Bellator, but 'I knew there was more for me'
  • MMA Mania : Costa, Six Others Flagged For Rehydration Violation
  • Bloody Elbow : UFC Vegas 87 hits all the right marks but still looks awful
  • MMAFighting.com : Conor McGregor admits he probably has ‘a few enemies’ in Hollywood after failing to commit to past offers
  • MMA Junkie : Video: 'UFC Fight Night 238: Rozenstruik vs. Gaziev' media day live stream (2:45 p.m. ET)
  • Jits Magazine : Craig Jones Thinks Karate Combat ‘Is Probably The Future Of Grappling’