Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Absolute Championship Berkut

Absolute Championship Berkut
  • Name: Absolute Championship Berkut
  • Headquarters: Grozny, Russia
  • Acronyms: ACB
  • Ownership: Fight Club Berkut
  • Promotion Links:
  • Tapology Accounts: acberkut

ACB Events

ACB 93: Krasnodar Saturday, September 08, 12:00 PM ET
Ru Krasnodar, Russia Russia Region
ACB 91: Sweden Saturday, August 25, 12:00 PM ET
Se Malmö Arena Malmö, Sweden Europe Nordic Region
Duraev vs. Strus Main Event Title Fight Show Bouts add_circle
Bout   Info
Albert Duraev   vs.   Piotr Strus   Confirmed   5 x 5 Minute Rounds Bout Page
Yusup Raisov   vs.   Reza Madadi   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Arbi Agujev   vs.   Ismael de Jesus   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Baisangur Vakhitov   vs.   Igor Svirid   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lambert Akhiadov   vs.   Frantz Slioa   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ustarmagomed Gadzhidaudov   vs.   Guram Kutateladze   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomed Ginazov   vs.   Dean Garnett   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jonathan Svensson   vs.   Lazar Stojadinovic   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Gamzat Khiramagomedov   vs.   Doo Hwan Kim   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Isa Umarov   vs.   Joachim Christensen   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sirwan Kakai   vs.   Bogdan Barbu   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Alan Philpott   vs.   Edgars Skrīvers   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Daud Shaikhaev   vs.   Andre Winner   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Martin Akhtar   vs.   Jonas Magard   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
ACB 91: London Saturday, August 11, 2:00 PM ET
Gb Copper Box Arena London, England
Berkut Young Eagles 6: GRAND-PRIX 1/4 FINALS Sunday, July 29, 12:00 PM ET
Ru FIGHT CLUB BERKUT TOLSTOY-YURT, CHECHEN REPUBLIC, RUSSIA Russia Region
Capitulino vs. Tibilov Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adriano Capitulino   vs.   Ibragim Tibilov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Bruno Roverso   vs.   Ramzan Dukaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Luis Nogueira   vs.   Igor Zhirkov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Clécio Oliveira   vs.   Alberd Zhapuev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ednilson Barros   vs.   Mubaraksho Mubarakshoev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Isa Kilaev   vs.   Muaed Shaoev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Alexey Shurkevich   vs.   Adam Inasalamov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Azamat Dzhikaev   vs.   Askerkhan Afaunov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Alibek Rasulov   vs.   Zelimkhan Amirov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Quemuel Ottoni   vs.   Alexander Podmarev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ivan Čosić   vs.   Beknazar Uulu Kainazar   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Mikhail Dolgov   vs.   Azamat Bekoev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomedrasul Gasanov   vs.   Yakub Kediev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ibrahim Sagov   vs.   Ramzan Genteev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Mario Dengg   vs.   Dzhabrail Yasaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Anton Kiryanichev   vs.   Zaurbek Navruzov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomedkhan Yarogiev   vs.   Anzor Shakhmurzaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ismail Sagov   vs.   Gadzhi Abdulkadirov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Murat Gugov   vs.   Rizvan Liev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Daniyal Elbaev   vs.   Magomed Bakhanaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Aleksey Vartanov   vs.   Rakhim Midaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Rasul Tezekbaev   vs.   Imam Vitakhanov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Eduard Malkov   vs.   Adam Magomaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Uruzmag Karginov   vs.   Umar Saraliev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
ACB 90: Kazan Saturday, July 28, 12:00 PM ET
Ru Basket Hall Kazan, Russia
Khamanaev vs. Silva Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Musa Khamanaev   vs.   Leandro Silva   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Eduard Vartanyan   vs.   Erivan Pereira   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ruslan Abiltarov   vs.   Josiel Silva   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomed Magomedov   vs.   Walter Pereira Jr.   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Georgi Karakhanyan   vs.   Saifulla Dzhabrailov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Mansur Khatuev   vs.   Felipe Silva   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Rasul Mirzaev   vs.   Khaseyn Sheikhaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Nashkho Galaev   vs.   Daniel Santos   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Askhab Zulaev   vs.   Otávio dos Santos   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Khanif Mirzamagomedov   vs.   Kenny Garner   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Abdul-Rakhman Makhazhiev   vs.   Cody Pfister   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Evgeny Egemberdiev   vs.   Carlos Eduardo   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Khusein Sheikhaev   vs.   Evgeniy Lazukov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jonavin Webb   vs.   Ilyas Yakubov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Alikhan Suleimanov   vs.   Taigro Costa   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ru Fight Club Berkut Tolstoy-Yurt, Chechen Republic, Russia Russia Region
Fernandes vs. Merezhko Main Card Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adilson Fernandes   vs.   Alexander Merezhko   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sergei Andreev   vs.   Abdul-Malik Saidullaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Albert Ghazaryan   vs.   Edgar Okhtov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Masud Zamonov   vs.   Rashid Gamzatov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Umalat Poshev   vs.   Movsar Baimaskhanov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Abdysalam Kubanychiev   vs.   Abdulla Almurzaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Erkin Darmenov   vs.   Kazim Tumenov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Vladimir Palchenkov   vs.   Abdurakhman Magomadov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zygimantas Ramaska   vs.   Bibert Tumenov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Timur Khizriev   vs.   Musa Visengeriev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ruslan Khatshukov   vs.   Yusup-Khadzhi Zubariev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Roman Avdalyan   vs.   Ruslan Temiraev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Saygid Abdulaev   vs.   Mansour Habibulaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Tamerlan Kulaev   vs.   Aleksandr Antonenko   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Vadim Panevin   vs.   Said-Magomed Batukaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Albert Gukov   vs.   Khalid Shaipov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Gerardo Fanny   vs.   Dzhokhar Eskiev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Batukhan Baisuev   vs.   Ivan Andrushchenko   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Aleksandr Kolesnik   vs.   Movladi Kalamov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Astemir Gukezhev   vs.   Mumin Shakirov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Amin Ergashev   vs.   Adlan Ibragimov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Karen Karapetyan   vs.   Nazhmuddi Islamov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Osimkhon Rakhmonov   vs.   Khusein Shidaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Gegham Vardanyan   vs.   Akhmad Khadaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
ACB 89: Cyprus Saturday, July 21, 12:00 AM ET
Cy Spyros Kyprianou Limassol, Cyprus
ACB 88: Brisbane Saturday, June 16, 7:00 AM ET
Au Chandler Arena, Sleeman Sports Complex Brisbane, Australia Australia & New Zealand Region
Barnatt vs. Celiński Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karol Celiński   defeats   Luke Barnatt   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Marcin Held   defeats   Callan Potter   via Submission, Heel Hook   1:09 Round 1 of 3 Bout Page
Rodolfo Vieira   defeats   Jacob Holyman-Tague   via Submission, Rear naked choke   3:51 Round 1 of 3 Bout Page
Tanner Boser   defeats   Chase Gormley   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Adam Townsend   defeats   Kieran Joblin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Frantz Slioa   defeats   Adrian Diaz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kyle Reyes   defeats   Trent Girdham   via Submission, Rear naked choke   2:13 Round 2 of 3, 7:13 Total Bout Page
Michael Tobin   defeats   Michael Mannue   via Submission, Crucifixion Armbar   2:04 Round 1 of 3 Bout Page
Mindaugas Veržbickas   defeats   Corey Nelson   via Submission, Guillotine choke   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
EJ Brooks   defeats   Steven Kennedy   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Narek Avagyan   defeats   Andy Young   via KO/TKO, Referee stoppage   2:19 Round 1 of 3 Bout Page
Shannon Ross   defeats   Charlie Alaniz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alan Philpott   defeats   Gustavo Falciroli   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rodrigo Praia   defeats   Trevin Jones   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Stewart Nicoll   defeats   Darren Habben   via Submission, Rear naked choke   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
ACB 87: Nottingham Saturday, May 19, 2018
Gb Motorpoint Arena Nottingham, England United Kingdom & Ireland Region
Whiteford vs. Mousah Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Robert Whiteford   defeats   Kane Mousah   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Piotr Strus   defeats   Fernando Gonzalez   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Takeya Mizugaki   defeats   Pietro Menga   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ibragim Chuzhigaev   defeats   Mike Rhodes   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rob Emerson   defeats   Shamil Shakhbulatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andre Winner   defeats   Adam Aliev   via Submission, Rear naked choke   1:43 Round 2 of 3, 6:43 Total Bout Page
Alex Gilpin   defeats   Adlan Mamaev   via Submission, Guillotine choke   0:54 Round 3 of 3, 10:54 Total Bout Page
Stanislav Vlasenko   defeats   Sam Boult   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Stephen Martin   defeats   Regis Sugden   via Submission, Arm Triangle Choke   2:15 Round 3 of 3, 12:15 Total Bout Page
Dean Garnett   defeats   Dominique Wooding   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Adam Proctor   defeats   Ashley Reece   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Carlos Abreu   defeats   Chris Miah   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kevin Mullen   defeats   George McManus   via KO/TKO, Punches   1:44 Round 2 of 3, 6:44 Total Bout Page
Murad Magomedov   defeats   Paulo Oliveira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 86: Raisov vs Balaev Saturday, May 05, 2018
Ru Olympic Stadium Moscow, Russia Russia Region
Balaev vs. Raisov Main Event Title Fight Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yusup Raisov   defeats   Marat Balaev   via Submission, Rear naked choke   2:49 Round 1 of 5 Bout Page
Askar Askarov   defeats   Rasul Albaskhanov   via Submission, Guillotine choke   1:59 Round 2 of 5, 6:59 Total Bout Page
Dovletdzhan Yagshimuradov   defeats   Batraz Agnaev   via Submission, Rear naked choke   2:44 Round 2 of 5, 7:44 Total Bout Page
Ciro Rodrigues   defeats   Beslan Isaev   via KO/TKO, Elbow   0:25 Round 2 of 3, 5:25 Total Bout Page
Murad Machaev   defeats   Mukhamed Kokov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ali Bagov   defeats   Gleristone Santos   via KO/TKO, Punches and elbows   3:47 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Koshkin   defeats   Rasul Shovhalov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Georgi Karakhanyan   defeats   Alexey Polpudnikov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gadzhimurad Khiramagomedov   defeats   Sharaf Davlatmurodov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Muslim Magomedov   defeats   Asylzhan Bakhytzhanuly   via Submission, Rear naked choke   1:55 Round 2 of 3, 6:55 Total Bout Page
Abdul-Rakhman Temirov   defeats   Denis Silva   via KO/TKO, Punch   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Kanakov   defeats   Abdul Azim Badakhshi   via KO/TKO, Punch   4:05 Round 1 of 3 Bout Page
Berkut Young Eagles 4 Sunday, April 29, 2018
Ru Fight Club Berkut Tolstoy-Yurt, Chechen Republic, Russia Russia Region
Stolyarov vs. Gugov Main Card Show Bouts add_circle
Bout   Info
Murat Gugov   defeats   Alexander Stolyarov   via KO/TKO, Punches   0:18 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Bakhanaev   defeats   Vyacheslav Gusalov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rizvan Liev   defeats   Alexey Bondarchuk   via KO/TKO, Punches   0:53 Round 1 of 3 Bout Page
Amin Ergashev   defeats   Anton Vinnikov   via Submission, Armbar   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Adlan Ibragimov   defeats   Edis Besic   via KO/TKO, Punches   4:33 Round 1 of 3 Bout Page
Gadzhi Abdulkadirov   defeats   Soufyan Aarab   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ismail Sagov   defeats   Yusup Bitukaev   via KO/TKO, Punches   4:21 Round 1 of 3 Bout Page
Magomedkhan Yarogiev   defeats   Ali Khadzhiev   via Submission, Anaconda Choke   1:16 Round 1 of 3 Bout Page
Anzor Shakhmurzaev   defeats   Igor Litoshik   via KO/TKO, Punches   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Zaurbek Navruzov   defeats   Giorgos Papadopoulos   via Submission, Triangle Choke   4:27 Round 1 of 3 Bout Page
Anton Kiryanichev   defeats   Anton Volkov   via KO/TKO, Knee to Head of Grounded Fighter   4:45 Round 2 of 3, 9:45 Total Bout Page
Mario Dengg   defeats   Abdulla Isaev   via KO/TKO, Punches   1:50 Round 3 of 3, 11:50 Total Bout Page
Dzhabrail Yasaev   defeats   Robert Brtsiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ramzan Genteev   defeats   Alan Jachimowski   via KO/TKO, Leg injury   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ibrahim Sagov   defeats   Fayoz Shomurzoev   via KO/TKO, Punches   1:48 Round 1 of 3 Bout Page
Magomedrasul Gasanov   defeats   Zalim Ayubov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khalid Shaipov   defeats   Alim Gugov   via Submission, Rear naked choke   2:52 Round 2 of 3, 7:52 Total Bout Page
Aslanbek Karov   defeats   Akhmed Kukaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Asu Almabaev   defeats   Shamil Akhmaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergio Soares   defeats   Khusein Shidaev   via Submission, Rear naked choke   4:09 Round 2 of 3, 9:09 Total Bout Page
Valdines Silva   defeats   Juan Pablo Varela   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Pavel Pastushkov   defeats   Aslan Khaladov   via KO/TKO, Retirement   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Said-Magomed Gimbatov   defeats   Zelimkhan Murtazaliev   via KO/TKO, Punches   4:14 Round 1 of 3 Bout Page
Ru Fight Club Berkut Tolstoy-Yurt, Chechen Republic, Russia Russia Region
Zebroski vs. Arsamikov Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aslambek Arsamikov   defeats   Dimitry Zebroski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Quemuel Ottoni   defeats   Arsen Tengizov   via KO/TKO, Elbows and Punches   4:47 Round 2 of 3, 9:47 Total Bout Page
Alexander Podmarev   defeats   Saykhan Kutaev   via KO/TKO, Punches   3:15 Round 3 of 3, 13:15 Total Bout Page
Beknazar Uulu Kainazar   defeats   Ramzan Islangeriev   via Submission, Triangle Choke   1:45 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Čosić   defeats   Mikhail Pirogov   via Submission, Keylock   4:04 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Dolgov   defeats   Ilyar Iminov   via KO/TKO, Punches   2:41 Round 2 of 3, 7:41 Total Bout Page
Azamat Bekoev   defeats   Amirkhan Kukaev   via Submission, Rear naked choke   1:36 Round 2 of 3, 6:36 Total Bout Page
Yakub Kediev   defeats   Nikita Kurchaev   via KO/TKO, Punches   2:36 Round 1 of 3 Bout Page
Daniyal Elbaev   defeats   Timur Aydemirov   via KO/TKO, Punches   1:31 Round 1 of 3 Bout Page
Zelimkhan Amirov   defeats   Alan Zangiev   via Submission, Armbar   3:56 Round 2 of 3, 8:56 Total Bout Page
Alibek Rasulov   defeats   Arsen Faikov   via Submission, Kimura   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Azamat Dzhikaev   defeats   Magomed Saliev   via KO/TKO, Punches   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Askerkhan Afaunov   defeats   Georgiy Kaziev   via Submission, Guillotine choke   0:32 Round 1 of 3 Bout Page
Adam Inasalamov   defeats   Aleksey Savin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Shurkevich   defeats   Khristofor Guchmazov   via KO/TKO, Punches   2:08 Round 2 of 3, 7:08 Total Bout Page
Isa Kilaev   defeats   Miloš Radić   via Submission, Guillotine choke   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Muaed Shaoev   defeats   Ruslan Danchenko   via Submission   1:49 Round 1 of 3 Bout Page
Mamurzhon Khamdamov   defeats   Dzhambulat Baliev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nazhmuddi Islamov   defeats   Evgeniy Yalukov   via KO/TKO, Refusal   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Nursultan Rakhmanberdi   defeats   Aliskhan Chadaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Islam Umarov   defeats   Emerson Rios   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khasan Israpilov   defeats   Yuri Semenov   via Submission, Triangle Choke   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed-Salah Shaptukaev   defeats   Bekbolot Abdyldaev   via Submission, Armbar   1:12 Round 3 of 3, 11:12 Total Bout Page
Shamil Tsakuev   defeats   Anatoliy Makarkin   via Submission, Rear naked choke   3:05 Round 1 of 3 Bout Page
Dzhokhar Dzhabaev   defeats   Osimkhon Rakhmonov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 85: Leone vs. Ginazov Saturday, April 21, 2018
It RDS Stadium Rimini, Italy Europe Western Region
Leone vs. Ginazov Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Anthony Leone   defeats   Magomed Ginazov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Amirkhan Adaev   defeats   Aurel Pîrtea   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EJ Brooks   defeats   Husein Kushagov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Wendres da Silva   defeats   Baisangur Vakhitov   via Submission, Armbar   4:58 Round 2 of 3, 9:58 Total Bout Page
Felipe Silva   defeats   Yoni Sherbatov   via Submission, Flying Triangle Armbar   4:08 Round 1 of 3 Bout Page
Giovanni Melillo   defeats   Rico Franco   via Submission, Guillotine choke   1:52 Round 2 of 3, 6:52 Total Bout Page
Nikola Dipchikov   defeats   Alexander Dolotenko   via KO/TKO, Elbows and Punches   4:48 Round 2 of 3, 9:48 Total Bout Page
Daud Shaikhaev   defeats   Jason Fischer   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Joilton Santos   defeats   Jason Ponet   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Geane Herrera   defeats   Darren Mima   via Submission, Rear naked choke   1:53 Round 1 of 3 Bout Page
Bogdan Barbu   defeats   Nursultan Khasymhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ru Fight Club Berkut Tolstoy-Yurt, Chechen Republic, Russia Russia Region
Roverso vs. Svensson Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jonathan Svensson   defeats   Bruno Roverso   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdurakhman Magomadov   defeats   Taymuraz Guriev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Vladimir Palchenkov   defeats   Temryuk Berkhamov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Movsar Baimaskhanov   defeats   Sukhrob Davlatov   via KO/TKO, Punch   Round 2 of 3 Bout Page
Umalat Poshev   defeats   Dmitry Shestakov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 3 Bout Page
Erkin Darmenov   defeats   Akhmed Magomedov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Kazim Tumenov   defeats   Sarmat Guchmazov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 3 Bout Page
Abdulla Almurzaev   defeats   Bobur Kurbonov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdysalam Kubanychiev   defeats   Magomed-Emin Myatliev   via KO/TKO, Doctor stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Ruslan Temiraev   defeats   Shamil Albukaev   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Roman Avdalyan   defeats   Gadzhimurad Olohanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zygimantas Ramaska   defeats   Dzhabir Vazirkhanov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 3 Bout Page
Bibert Tumenov   defeats   Andranik Hovsepian   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Musa Visengeriev   defeats   Dmitry Ermolaev   via KO/TKO, Punches   3:22 Round 1 of 3 Bout Page
Timur Khizriev   defeats   Maxim Pugachev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yusup-Khadzhi Zubariev   defeats   Raimbek Orinbay   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Khatshukov   defeats   Armen Stepanyan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rakhim Midaev   defeats   Argen Maratbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khamzat Dadaev   defeats   Jahongir Saidzhamolov   via KO/TKO, Punches   2:57 Round 1 of 3 Bout Page
Adam Magomaev   defeats   Polotbek Urmatbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rashid Gamzatov   defeats   Maksadzhan Yusupov   via Submission, Guillotine choke   2:35 Round 2 of 3, 7:35 Total Bout Page
Supyan Babugov   defeats   Artem Kharkin   via Submission, Rear naked choke   2:20 Round 2 of 3, 7:20 Total Bout Page
Ru Fight Club Berkut Tolstoy-Yurt, Chechnya, Russia Russia Region
Araújo vs. Baidulaev Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mehdi Baidulaev   defeats   Cleiton Araújo   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Khusein Maltsagov   defeats   Diego Santos   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dzhokhar Duraev   defeats   Jorge de Oliveira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexander Merezhko   defeats   Bay-Ali Shaipov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 3 Bout Page
Arthur Lima   defeats   Ramzan Dukaev   via Submission, Armbar   4:10 Round 1 of 3 Bout Page
Abdul-Malik Saidullaev   defeats   Paata Tsxapelia   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Said-Magomed Batukaev   defeats   Samat Zhagparov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Albert Gukov   defeats   Alimardan Abdykaarov   via KO/TKO, Punches   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Antonenko   defeats   Ibragim Mazhiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tamerlan Kulaev   defeats   Edgar Okhtov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saygid Abdulaev   defeats   Erick Viscondi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mansour Habibulaev   defeats   Kylychbek Sadirdinov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Astemir Gukezhev   defeats   Beckham Gelkhaev   via Submission, Rear naked choke   4:37 Round 1 of 3 Bout Page
Abo Dzeytov   defeats   Akaki Khorava   via Submission, Armbar   4:41 Round 1 of 3 Bout Page
Movladi Kalamov   defeats   Temirlan Zhumabekov   via Submission, Armbar   4:05 Round 2 of 3, 9:05 Total Bout Page
Aleksandr Kolesnik   defeats   Kleberson Sousa   via Submission   1:10 Round 1 of 3 Bout Page
Gerardo Fanny   defeats   Ali Magomedov   via Submission, Triangle   0:53 Round 2 of 3, 5:53 Total Bout Page
Dzhokhar Eskiev   defeats   Shakhpur Salaev   via KO/TKO   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Batukhan Baisuev   defeats   Jahongir Sangmamadov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Cheuzh   defeats   Aslan Utegaliev   via Submission, Rear naked choke   2:41 Round 3 of 3, 12:41 Total Bout Page
ACB 84: Burrell vs Agujev Saturday, April 07, 2018
Sk Zimný štadión Bratislava, Slovakia Europe Eastern Region
Agujev vs. Burrell Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Arbi Agujev   defeats   Nah-shon Burrell   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jae Young Kim   defeats   Roland Čambal   via KO/TKO, Punches   1:50 Round 1 of 3 Bout Page
Lom-Ali Eskijew   defeats   Luis Palomino   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Adlan Bataev   defeats   Saul Almeida   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Joshua Aveles   defeats   Adrian Zieliński   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jose Daniel Toledo Canellas   defeats   Stjepan Bekavac   via KO/TKO, Knee and Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Yusup Umarov   defeats   Darren Smith Jr.   via KO/TKO, Punch   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Rany Saadeh   defeats   Trent Girdham   via Submission, Heel Hook   2:18 Round 1 of 3 Bout Page
Islam Siszbulatow   defeats   Luis Nogueira   via KO/TKO, Punch   1:39 Round 1 of 3 Bout Page
Maciej Różański   defeats   Dan Hope   via Submission, Armbar   4:56 Round 2 of 3, 9:56 Total Bout Page
Arbi Mezhidov   defeats   Jose Zarauz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Umar Yankovskiy   defeats   Ben Egli   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 83: Baku Saturday, March 24, 2018
Az Baku, Azerbaijan
Borisov vs. Kerimov Main Event Title Fight Show Bouts add_circle
Bout   Info
Rustam Kerimov   defeats   Oleg Borisov   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Amir Aliakbari   defeats   Denis Smoldarev   via KO/TKO, Punches   2:27 Round 1 of 3 Bout Page
Tural Ragimov   defeats   Attila Korkmaz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed Magomedov   defeats   Edgars Skrīvers   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alikhan Suleimanov   defeats   Sergej Grecicho   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bakhtiyar Arzumanov   defeats   Miri Sadygov   via Submission, Rear naked choke   4:50 Round 1 of 3 Bout Page
Dileno Lopes   defeats   Islam Yunusov   via Submission, Guillotine choke   1:12 Round 1 of 3 Bout Page
Mate Sanikidze   defeats   Firuz Mammadov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Omielańczuk   defeats   Bobby Brents   via Submission, Rear naked choke   2:43 Round 1 of 2 Bout Page
Lambert Akhiadov   defeats   Adrian Diaz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ibrahim Magomedov   defeats   Rafael Xavier   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Askhab Zulaev   defeats   Robson Silva   via KO/TKO, Punches   2:41 Round 2 of 3, 7:41 Total Bout Page
ACB 82: Silva vs. Kolobegov Friday, March 09, 2018
Br Ginásio do Hebraica São Paulo, Brazil Brazil Region
Silva vs. Kolobegov Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mikhail Kolobegov   defeats   Thiago Silva   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Sarafian   defeats   Carlos Eduardo   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Matheus Mattos   defeats   Nashkho Galaev   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rodolfo Vieira   defeats   Alexander Neufang   via KO/TKO, Ground and Pound   3:42 Round 1 of 3 Bout Page
Taigro Costa   defeats   Marcos dos Santos   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Christos Giagos   defeats   Herdeson Batista   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Brett Cooper   defeats   André Santos   via KO/TKO, Punch to Ground and Pound   1:42 Round 1 of 3 Bout Page
Ary Farias   defeats   Saimon Oliveira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bruce Souto   defeats   Wendell Oliveira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Maycon Silvan   defeats   José Maria Tomé   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Roberto Neves   defeats   Adilson Fernandes   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Walter Pereira Jr.   defeats   Thiago Gaia   via KO/TKO, Punch to the Body   1:00 Round 1 of 3 Bout Page
Gregory Milliard   defeats   Alexandre Hoffmann   via KO/TKO, Punch to Ground and Pound   1:54 Round 1 of 3 Bout Page
Emerson Rios   defeats   Vinicius Barqueta   via KO/TKO, Doctor Stoppage (Eye)   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
ACB 82 Saturday, March 03, 2018
Ru Makhachkala, Dagestan
ACB 81: Carneiro vs. Saidov Friday, February 23, 2018
Ae Dubai, United Arab Emirates Middle East Region
Saidov vs. Carneiro Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aslambek Saidov   defeats   Roan Carneiro   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Luke Barnatt   defeats   Maxim Futin   via KO/TKO, Punches and Knees   3:27 Round 2 of 3, 8:27 Total Bout Page
Abdul-Rakhman Dzhanaev   defeats   Leandro Silva   via Submission, Armbar   4:52 Round 3 of 3, 14:52 Total Bout Page
Islam Isaev   defeats   Thiago Silva   via KO/TKO, Punches   3:47 Round 1 of 3 Bout Page
Ramazan Kuramagomedov   defeats   Georgi Valentinov   via Submission, Rear naked choke   0:45 Round 2 of 3, 5:45 Total Bout Page
Francisco Maciel   defeats   Maharbek Karginov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Narek Avagyan   defeats   Isaac Pimentel   via KO/TKO, Punches   3:19 Round 2 of 3, 8:19 Total Bout Page
Josiel Silva   defeats   Sam Halliday   via KO/TKO, Punches   04:48 Round 1 of 3 Bout Page
Baz Mohammad   defeats   Iain Feenan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tanner Boser   defeats   DJ Linderman   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ahmed Wali Hotak   defeats   Vladislav Stepanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khusein Sheikhaev   defeats   Diego Silva   via KO/TKO, Punches   2:42 Round 3 of 3, 12:42 Total Bout Page
Shoaib Yousaf   defeats   Kadir Dalkiran   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 80: Burrell vs. Tumenov Friday, February 16, 2018
Ru Krasnodar, Russia Russia Region
Tumenov vs. Burrell Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Albert Tumenov   defeats   Nah-shon Burrell   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ali Bagov   defeats   Leandro Silva   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ibragim Chuzhigaev   defeats   Igor Svirid   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Nikaev   defeats   Alexander Sarnavskiy   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mukhamed Kokov   defeats   Taigro Costa   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Murad Kalamov   defeats   Takeya Mizugaki   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gleristone Santos   defeats   Islam Makoev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ismael de Jesus   defeats   Imran Abaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Valeriy Khazhirokov   defeats   Ruslan Belikov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Evgeny Erokhin   defeats   Khanif Mirzamagomedov   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Amirkhan Guliev   defeats   Ilya Bochkov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rustam Asuev   defeats   Juan Pablo Varela   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Santos   defeats   Dukvakha Astamirov   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 79: Grozny Saturday, January 27, 2018
Ru Grozny, Chechnya Russia Region
Agujev vs. Alfaya Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Arbi Agujev   defeats   Marcelo Alfaya   via KO/TKO, Punches   0:58 Round 1 of 3 Bout Page
Adlan Bataev   defeats   Maike Linhares   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dovletdzhan Yagshimuradov   defeats   Luis Fernando Miranda   via KO/TKO, Punch   1:03 Round 1 of 3 Bout Page
Rasul Shovhalov   defeats   Clécio Oliveira   via Submission, Trangle armbar   1:01 Round 1 of 3 Bout Page
Baisangur Vakhitov   defeats   Jae Young Kim   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed Ginazov   defeats   Bruno Viana   via KO/TKO, Leg Kicks and Punches   0:48 Round 2 of 3, 5:48 Total Bout Page
Husein Kushagov   defeats   Michał Wiencek   via KO/TKO, Kick to the Body and Punches   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Abdul-Rakhman Temirov   defeats   André Borges   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Shakhbulatov   defeats   Xavier Alaoui   via Submission, Majority   5:00 Round 3 of 3, 15:00 Total Bout Page
Kurban Gadzhiev   defeats   Janailson Kevin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 78: Young Eagles Saturday, January 13, 2018
Ru Grozny, Chechnya Russia Region
Junior vs. Umarov Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Gadzhimurad Khiramagomedov   defeats   Marcão Santana   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ibrahim Magomedov   defeats   Umar Gaisumov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yusup Umarov   defeats   Rander Junior   via KO/TKO, Punches   0:16 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Raisov   defeats   Pat Healy   via KO/TKO, Punches   1:37 Round 1 of 3 Bout Page
Viskhan Magomadov   defeats   Denilson Neves   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saifulla Dzhabrailov   defeats   Sergio Soares   via KO/TKO, Punches   0:43 Round 1 of 3 Bout Page
Abdul-Rakhman Makhazhiev   defeats   Damien Lapilus   via Submission, Toe Hold   3:41 Round 1 of 3 Bout Page
Alibek Akhazaev   defeats   Oberdan Vieira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Amir Elzhurkaev   defeats   Diego Lopes   via KO/TKO, Punches   3:06 Round 2 of 3, 8:06 Total Bout Page
Magomed Sulumov   defeats   Bruno Roverso   via KO/TKO, Punches   2:28 Round 2 of 3, 7:28 Total Bout Page
Aslambek Arsamikov   defeats   Edilberto de Oliveira   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Adam Aliev   defeats   Ednilson Barros   via KO/TKO, Punches   0:59 Round 3 of 3, 10:59 Total Bout Page
Adlan Mamaev   defeats   Alberd Zhapuev   via Submission, Anaconda Choke   4:38 Round 3 of 3, 14:38 Total Bout Page
Alan Gomes   defeats   Shamil Akhmaev   via KO/TKO, Punches   4:45 Round 3 of 3, 14:45 Total Bout Page
Rafael Dias   defeats   Akhmed Kukaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rasul Saithozhaev   defeats   Doo Hwan Kim   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saikhan Dzhabrailov   defeats   Kamil Łebkowski   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anzor Shakhmurzaev   defeats   Anatoli Ciumac   via KO/TKO, Retirement   4:26 Round 3 of 3, 14:26 Total Bout Page
Andreas Stahl   defeats   Usman Bisultanov   via KO/TKO, Punches   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Khamzat Dzhabrailov   defeats   Samir Faiddine   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Fernando Gonzalez   defeats   Adam Bakaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 77: Vasilevsky vs. Duraev Saturday, December 23, 2017
Ru Moscow, Russia Russia Region
Abdulvakhabov vs. Vartanyan Main Event Title Fight Show Bouts add_circle
Bout   Info
Abdul-Aziz Abdulvakhabov   defeats   Eduard Vartanyan   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Albert Duraev   defeats   Vyacheslav Vasilevsky   via KO/TKO, Punches   3:47 Round 1 of 5 Bout Page
Yusup Raisov   defeats   Alexander Peduson   via Submission, Rear naked Choke   4:23 Round 2 of 5, 9:23 Total Bout Page
Denis Goltsov   defeats   Chase Gormley   via KO/TKO, Punch   2:16 Round 2 of 3, 7:16 Total Bout Page
Beslan Isaev   defeats   Nah-shon Burrell   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Polpudnikov   defeats   Arman Ospanov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Amirkhan Adaev   defeats   Darren Smith Jr.   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Asylzhan Bakhytzhanuly   defeats   Muslim Makhmudov   via KO/TKO, Elbows   3:37 Round 2 of 3, 8:37 Total Bout Page
Gamzat Khiramagomedov   defeats   Alexey Butorin   via Submission, Guillotine Choke   2:59 Round 1 of 3 Bout Page
Cory Hendricks   defeats   Konstantin Erokhin   via KO/TKO, Head Kick and Punches   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Ali Eskiev   defeats   Rustam Gadzhiev   via Submission, Rear naked Choke   3:48 Round 2 of 3, 8:48 Total Bout Page
Sergey Belostenniy   defeats   Amirkhan Isagadzhiev   via KO/TKO, Punches   0:58 Round 1 of 3 Bout Page
Mansur Khatuev   defeats   Maycon Silvan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
ACB 76 Gold Coast: Young Eagles 23 Saturday, December 09, 2017
Au Gold Coast Convention Center Gold Coast, Australia Australia & New Zealand Region
Davlatmurodov vs. Cooper Main Event Show Bouts add_circle
Bout   Info
Brett Cooper   defeats   Sharaf Davlatmurodov   via KO/TKO, Punches   03:29 Round 2 of 3, 8:29 Total Bout Page
Azamat Amagov   defeats   Dylan Andrews   via KO/TKO, Punches   1:08 Round 2 of 3, 6:08 Total Bout Page
Anthony Leone   defeats   Dean Garnett   via Submission, Guillotine Choke   4:20 Round 2 of 3, 9:20 Total Bout Page
Michael Tobin   defeats   Sam Chan   via Submission, Bicep Slicer   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Rodolfo Marques   defeats   Mehdi Baidulaev   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bay-Ali Shaipov   defeats   Kieran Joblin   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Islam Yunusov   defeats   Alan Philpott   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Trent Girdham   defeats   Tim Moore   via Submission, Armbar   4:30 Round 2 of 3, 9:30 Total Bout Page
Shannon Ross   defeats   Steve Nightingale   via KO/TKO, Punches   4:51 Round 1 of 3 Bout Page
Saeed Fatahifar   defeats   Ty Duncan   via KO/TKO, Punch to the body   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Johnny Walker   defeats   Justin Van Heerden   via Submission, Rear naked choke   4:20 Round 1 of 3 Bout Page
Diego Pereira   defeats   Kairin Moses   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Hill   defeats   Gavin Hain   via KO/TKO, Doctor Stoppage (Eye)   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Mohammad Alavi   defeats   Eben Cox   via KO/TKO, Head kick   0:48 Round 1 of 3 Bout Page

The current Absolute Championship Berkut champions are:

Heavyweight (120.2* kg): Mukhomad Vakhaev
Light Heavyweight (93 kg): Dovletdzhan Yagshimuradov
Middleweight (83.9 kg): Albert Duraev
Welterweight (77.1 kg): Mukhamed Berkhamov
Lightweight (70.3 kg): Abdul-Aziz Abdulvakhabov
Featherweight (65.8 kg): Yusup Raisov 

Bantamweight (61.2 kg): Rustam Kerimov
Flyweight (56.7 kg): Askar Askarov

* originally a "93+ kg" i.e. Openweight class; switched to a the more widespread 120.2 kg while adopting the Unifed Rules weight classes.

Last updated 05.09.2018, 11:37 AM ET
Wiki Contributors:

  • MMAFighting.com : Invicta FC 30 weigh-in video, results
  • MMAFighting.com : Joaquim Silva says he cut 27 pounds in one day to make weight on TUF Brazil
  • MMAFighting.com : Alexa Grasso details injury that forced her out of UFC Lincoln fight with Angela Hill
  • MMAFighting.com : David Zawada thinks KSW was the perfect preparation for his UFC debut
  • MMAFighting.com : Muslim Salikhov flagged by USADA for failed drug test
  • MMAFighting.com : Invicta FC 30 weigh-in results
  • MMAFighting.com : ‘Jacare’ to fight Branch at UFC 230
  • MMAFighting.com : Nick Hein: In Brazil everyone was shouting ‘die’, in Germany everyone will shout ‘Hein’ 
  • MMAFighting.com : Alexander Gustafsson says he’s willing to move up to heavyweight to fight Daniel Cormier
  • MMAFighting.com : Corey Anderson thinks Daniel Cormier could wait for Jon Jones to return before defending light heavyweight crown
  • MMAFighting.com : Nasrat Haqparast says he feels like a “new human” compared to short-notice UFC debut
  • MMAFighting.com : Glover Teixeira thinks a “great victory” over Corey Anderson puts him title contention
  • MMAFighting.com : Glover Teixeira thinks a ‘great victory’ over Corey Anderson puts him in title contention
  • MMAFighting.com : Glover Teixeira thinks a ‘great victory’ over Corey Anderson puts him title contention
  • MMAFighting.com : Anthony Smith open to fighting Alexander Gustafsson at UFC 227 if he leaves Hamburg uninjured
  • MMAFighting.com : Shogun Rua ‘grateful’ and ‘surprised’ by Daniel Cormier saying he is next in line for title shot
  • MMAFighting.com : Shogun Rua “grateful” and “surprised” by Daniel Cormier saying he is next in line for title shot
  • MMAFighting.com : Forty-five years after death, Bruce Lee’s influence still being felt in modern MMA
  • MMAFighting.com : VIDEO: UFC Hamburg media day face-offs
  • MMAFighting.com : Morning Report: Colby Covington explains why he won’t fight Tyron Woodley in September