Custom Rules Promotion

Eagle Fighting Championship

Eagle Fighting Championship
  • Name: Eagle Fighting Championship
  • Headquarters: Dagestan, Russia
  • Acronyms: EFC
  • Also Known As: Eagle FC
  • Ownership: Khabib Nurmagomedov
  • Promotion Links:

EFC Events

EFC 40 Saturday, September 04, 12:00 PM ET
Sport Complex Jubilee Almetyevsk, Tatarstan Russia Region
Dayneko vs. Hamilton 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Dayneko   vs.   Anthony Hamilton   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
(Grappling)   Murad Machaev   vs.   Yusuf Raisov   Confirmed   15 min one round Bout Page
Renat Ondar   vs.   Hussain Bakhsh Safari   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Amin Ergashev   vs.   Alan Makitov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Rasul Mammaev   vs.   Eduardo Ramon   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Khasan Esmurziev   vs.   Alexander Yanyshev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Uzair Abdurakov   vs.   Victor Romero   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Khabib Nabiev   vs.   Aleksandr Verevkin   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Umar Kunakbiev   vs.   Ramazan Amaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ravshan Akhmedov   vs.   Sergey Ignatenko   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ismail Israilov   vs.   Shamil Yamilov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Azamat Markabaev   vs.   Tamerlan Kabulov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
EFC 39 Sunday, August 22, 10:00 AM ET
Nizhny Novgorod, Nizhegorodskaya oblast Russia Region
Guseinov vs. Santos 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artur Guseinov   vs.   Márcio Santos   Ends in a Draw, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dmitry Mikhailidy   defeats   Andrey Odintsov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed Kurbanov   defeats   Denis Sulimov   via Submission, Rear Naked Choke   3:27 Round 1 of 3 Bout Page
Irgit Oveenchi   defeats   Riza Rizaev   via Submission, Rear Naked Choke   1:16 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhtiyar Orazgeldyev   defeats   Dmitriy Savin   via KO/TKO, Elbows and Punches   2:44 Round 1 of 3 Bout Page
Mavlet Amirov   defeats   Yusup-Khadzhi Zubariev   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Murad Umachiev   defeats   Gadzhimurad Purtiev   via KO/TKO, Flying Knee   2:44 Round 2 of 3, 7:44 Total Bout Page
Nikolai Kudrinsky   defeats   Ruslan Goncharov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Radzhab Ramazanov   defeats   Imran Dzhavadov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Tariel Abbasov   defeats   Aslan Unezhev   via Submission, Guillotine Choke   2:17 Round 2 of 3, 7:17 Total Bout Page
Imran Zhulagov   defeats   Dilovar Dzhabborov   via Submission, Guillotine Choke   2:02 Round 3 of 3, 12:02 Total Bout Page
Anis Ekubov   defeats   Ruslan Kuliev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed Magomedov   defeats   Dinislam Mayorov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Chayan Oorzhak   defeats   Sviddik Abdusaidov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EFC 38 Tuesday, August 03, 10:00 AM ET
Issyk-Kul Region, KG Asia Central Region
Featherweight Title Fight Abdibait Uulu vs. Yamanbaev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Busurmankul Abdibait Uulu   defeats   Ruslan Yamanbaev   via KO/TKO, Punches   3:06 Round 2 of 5, 8:06 Total Bout Page
Mansur Malachiev   defeats   Rashid Vagabov   via Submission, Choke   2:44 Round 1 of 5 Bout Page
Rasul Magomedov   defeats   Georgy Shakhruramazanov   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Danyar Babakulov   defeats   Konstantin Veselkin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Imam-Shapi Mukhtarov   defeats   Maxim Konovalov   via Submission, Guillotine Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Edil Esengulov   defeats   Polotbek Urmatbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdurakhman Gitinovasov   defeats   Viktor Mitkov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aydarbek Abdibait   defeats   Vitaliy Chesnokov   via KO/TKO, Punches   1:11 Round 1 of 3 Bout Page
Imamshafi Aliev   defeats   Adis Taalaybek Uulu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khaseyn Daudov   defeats   Evgeny Belov   via KO/TKO, Punches   0:56 Round 1 of 3 Bout Page
Bairam Shammadov   defeats   Shamil Magomedov   via KO/TKO, Punches   4:31 Round 1 of 3 Bout Page
Daniyar Koishybek   defeats   Myktybek Oskonbaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shakhban Alkhasov   defeats   Aleksey Shanin   via Submission, Choke   1:47 Round 1 of 3 Bout Page
Isilyar Aliev   defeats   Alikhon Khasanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Fedoseev   defeats   Dosbol Elegen   via Submission, Guillotine Choke   2:24 Round 2 of 3, 7:24 Total Bout Page
Osman Abdulazizov   defeats   Nodirbek Axatjonov   via Submission, Choke   3:41 Round 1 of 3 Bout Page
Jakshylyk Myrzabekov   defeats   Ibragim Khacheruev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nursultan Urmatbek Uulu   defeats   Anton Larkov   via Submission, Rear Naked Choke   1:36 Round 2 of 3, 6:36 Total Bout Page
Aljappar Abaev   defeats   Daulet Aydarbekov   via Submission, Triangle Choke   Round 2 of 3 Bout Page
EFC: Selection 3 Sunday, July 18, 2:00 PM ET
Kaspiysk, Dagestan Republic
EFC 37 Friday, June 18, 2021
Almaty Arena Almaty, KZ Asia Central Region
Zavurov vs. Tirloni 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Shamil Zavurov   defeats   Ricardo Tirloni   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 2 of 3, 7:12 Total Bout Page
Zhasulan Akimzhanov   defeats   Roman Avdalyan   via KO/TKO, Front Kick   1:38 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Malyutin   defeats   Umidjon Musaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Valery Gritsutin   defeats   Thiago Silva   via KO/TKO, Ground and Pound   1:10 Round 2 of 3, 6:10 Total Bout Page
Diyar Nurgozhay   defeats   Sergio Souza   via KO/TKO, Punches   0:57 Round 1 of 3 Bout Page
Jora Ayvazyan   defeats   Zhyrgalbek Emilbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sanzhar Adilov   defeats   Ilmiyamin Dzhavatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Akhkubeg Omarov   defeats   Baymurat Saytiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Denis Izmodenov   defeats   Isatay Temirov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ramin Sultanov   defeats   Dmitry Mikhailidy   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Umar Kunakbiev   defeats   Dilovar Dzhabborov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Magomedov   defeats   Vitaly Radionov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EFC 36: Dayneko vs. Timoshenko Saturday, May 29, 2021
Tafnet Arena Kazan, Tatarstan Russia Region
Dayneko vs. Timoshenko 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Dayneko   defeats   Leonid Timoshenko   via KO/TKO, Punches   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Saygid Izagakhmaev   defeats   Paulo Cesar   via Submission, Rear Naked Choke   4:26 Round 3 of 3, 14:26 Total Bout Page
Rasul Mammaev   defeats   Shamidkhan Magomedov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azamat Dzhigkaev   defeats   Anvar Chergesov   via Submission, Guillotine Choke   1:08 Round 2 of 3, 6:08 Total Bout Page
Shamil Yamilov   defeats   Maksim Melkin   via Submission, Rear Naked Choke   1:59 Round 2 of 3, 6:59 Total Bout Page
Ramazan Amaev   defeats   Bektursun Kaiypnazar   via KO/TKO, Flying Knee   3:21 Round 1 of 3 Bout Page
Khabib Nabiev   defeats   Maxim Korotitskiy   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Aleksandr Yakovenko   defeats   Kiril Fomenkov   via KO/TKO, Punches   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Derkach   defeats   Oleg Peterimov   via Submission, Rear Naked Choke   3:53 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaly Kositsyn   defeats   Zokirjon Khoshimov   via Submission, Rear Naked Choke   2:27 Round 1 of 3 Bout Page
Ravshan Akhmedov   defeats   Nikolay Bitter   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Andreev   defeats   Yusif Gashimov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Murad Bilarov   defeats   Anton Shemyakin   via KO/TKO, Punches   1:00 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Suleymanov   defeats   Alexander Sosnin   via Submission, Rear Naked Choke   4:30 Round 1 of 3 Bout Page
EFC: Selection 2 Sunday, April 11, 2021
Kaspiysk, Dagestan Republic Russia Region
Zubariev vs. Kadiev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yusup-Khadzhi Zubariev   defeats   Ramazan Kadiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dzhokhar Eskiev   defeats   Khizri Abdulaev   via Submission, Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Rustam Khadzhisgadzhiev   defeats   Shoniaz Abdisalam   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Abdulkhamidov   defeats   Umar Murtazaliev   via Submission, Triangle Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Magomed Akaev   defeats   Khabib Bulachov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed Rasulov   vs.   Damir Ashurkov   Ends in a No Contest, Forbidden blow   of 3 Bout Page
Almaskhan Bayramov   defeats   Yusup Akhmasultanov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Magomedov   defeats   Emin Aleskerov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ali Magomedov   defeats   Islam Abuev   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Dzhamaludin Magomedov   defeats   Beslan Nasyrov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ibragim Magomedov   defeats   Eldar Adilmurzaev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Magomed Gapizov   defeats   Ibragim Ibragimov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Ramazan Khaychilaev   defeats   Tagir Gadzhimirzaev   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Mukhtar Abdulkerimov   defeats   Magomedrasul Ibragimov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Mutaev   defeats   Islam Magomedsaidov   via Submission, Triangle Choke   Round 2 of 3 Bout Page
EFC 35: Dakaev vs Abdurakov Tuesday, April 06, 2021
Rossiya State Central Concert Hall Moscow, RU Russia Region
Lightweight Title Fight Dakaev vs. Abdurakov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mehdi Dakaev   defeats   Uzair Abdurakov   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Ruslan Yamanbaev   defeats   Rasul Magomedov   via Submission, Triangle Choke   1:32 Round 2 of 5, 6:32 Total Bout Page
Márcio Santos   defeats   Artur Guseinov   via Submission, Choke   2:02 Round 2 of 3, 7:02 Total Bout Page
Maxim Shvets   defeats   Zaur Isaev   via Submission, Rear Naked Choke   2:10 Round 2 of 3, 7:10 Total Bout Page
Rashid Vagabov   defeats   Ivan Byankin   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Abdurakhman Gitinovasov   defeats   Ilya Varvarskiy   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Migran Arutyunyan   defeats   Akhmedkhan Akhmedov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:17 Round 1 of 3 Bout Page
Amin Ergashev   defeats   Dmitriy Khvalchenko   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:21 Round 1 of 3 Bout Page
Mubaraksho Mubarakshoev   defeats   Denis Izmodenov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Stepan Gorshechnikov   defeats   Sergey Kalinin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kurbanali Isabekov   defeats   Ruslan Tuyakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Hussain Bakhsh Safari   defeats   Oktyabrin Yakovlev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Renat Ondar   defeats   Grigory Barashkov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kunni Kunniev   defeats   Siyovush Yatimov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EFC 34: Khavalov vs. Magomedov Friday, March 19, 2021
Basket Hall Krasnodar, Krasnodar Krai Russia Region
Bantamweight Title Fight Khavalov vs. Magomedov 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Renat Khavalov   defeats   Sharapudin Magomedov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:35 Round 2 of 5, 5:35 Total Bout Page
Jora Ayvazyan   defeats   Andrey Odintsov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:07 Round 1 of 3 Bout Page
Daniyar Koishybek   defeats   Aleksey Kim   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Busurmankul Abdibait Uulu   defeats   Vladislav Korolevskiy   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Samandar Murodov   defeats   Abdurakhman Alimagomedov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Akhmedov   defeats   Sergey Alekseevich   via Submission, Rear Naked Choke   2:14 Round 1 of 3 Bout Page
Imam-Shapi Mukhtarov   defeats   Magomed Nurov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Khasan Khaliev   defeats   Yunus Akhmedov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Iraskhanov   defeats   Gevorg Unanyan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alan Makitov   defeats   Viktor Klyuev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Ilkhom Nazimov   defeats   Sergey Klyuev   via KO/TKO   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Khamzat Sakalov   defeats   Artem Gruzdov   via Submission, Rear Naked Choke   2:37 Round 2 of 3, 7:37 Total Bout Page
Bakhtiyar Orazgeldyev   defeats   Gegam Manavazyan   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:45 Round 2 of 3, 9:45 Total Bout Page
Tariel Abbasov   defeats   Omurbek Ilyaz Uulu   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Valeriy Pak   defeats   Artur Arutyunyan   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:24 Round 1 of 3 Bout Page
Murad Zarmanbetov   defeats   Magomedrasul Gadzhiev   via Submission, Rear Naked Choke   4:32 Round 2 of 3, 9:32 Total Bout Page
Astemir Nagoev   defeats   Sviddik Abdusaidov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EFC: Selection Saturday, February 20, 2021
Kaspiysk, Dagestan Republic Russia Region
Omarov vs. Nurzhanov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Akhkubeg Omarov   defeats   Rustambek Nurzhanov   via KO/TKO, Doctor Stoppage (Cut)   Round 1 of 3 Bout Page
Israil Gadzhiagaev   defeats   Said Akhmedkhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Riza Rizaev   defeats   Anis Ekubov   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Amru Magomedov   defeats   Artur Isaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azamat Somgurov   defeats   Magomed Saygitov   via KO/TKO, Punch   3:09 Round 1 of 3 Bout Page
Murad Umachiev   defeats   Magomed Abdulaev   via Submission, Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Ubayda Akhmedov   defeats   Aslan Tashtiev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Abdulmalik Mugidinov   defeats   Aleksandr Badalyants   via Submission, Rear Naked Choke   2:58 Round 2 of 3, 7:58 Total Bout Page
Magomed Muradov   defeats   Kurban Ismailov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tariel Abbasov   defeats   Arslan Muradbekov   via Submission, Triangle Choke   4:30 Round 2 of 3, 9:30 Total Bout Page
Bakhtiyar Orazgeldyev   defeats   Amanula Abdulkadyrov   via KO/TKO, Punch   1:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
Magomed Zaynukov   defeats   Ramiz Ismailov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Zalimkhan Zalimkhanov   defeats   Kazbek Siyukhov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomedrasul Khakhulmagomedov   defeats   Zurab Zhirikov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zubair Zubairov   defeats   Dzhamaley Sultygov   via Submission, Choke   Round 2 of 3 Bout Page
EFC 33 Tuesday, February 09, 2021
Palace of Gymnastics Irina Viner-Usmanova Moscow, RU Russia Region
Middleweight Title Fight Odilov vs. Kalinin 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Faridun Odilov   defeats   Sergey Kalinin   via Submission, Choke   2:10 Round 4 of 5, 17:10 Total Bout Page
Mansur Malachiev   defeats   Ruslan Sariev   via Submission, Guillotine Choke   4:24 Round 3 of 5, 14:24 Total Bout Page
Gadzhi Rabadanov   defeats   Valery Gritsutin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Yamanbaev   defeats   Seymur Rzaev   via KO/TKO, Elbows and Punches   3:55 Round 2 of 3, 8:55 Total Bout Page
Akbar Tairov   defeats   Konstantin Andreitsev   via KO/TKO, Punch   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Rasul Mammaev   defeats   Isatay Temirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zhasulan Akimzhanov   defeats   Oleg Peterimov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Georgy Shakhruramazanov   defeats   Ali Dikaev   via KO/TKO, Spinning Back Kick   2:55 Round 1 of 3 Bout Page
Dinislam Kamavov   defeats   Aleksandr Shvabskiy   via Submission, Choke   4:06 Round 1 of 3 Bout Page
Magomedzaid Zaidov   defeats   Ruslan Goncharov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yahya Saad   defeats   Igor Lisovsky   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azamat Nuftillaev   defeats   Gennadiy Gusev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
Dadahon Khasanov   defeats   Andrey Kurbatov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
EFC 31 Sunday, December 20, 2020
Sport Palace Nizhny Novgorod, Nizhegorodskaya oblast Russia Region
Heavyweight Title Fight Dayneko vs. Kuniev 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Rizvan Kuniev   defeats   Vladimir Dayneko   via KO/TKO   5:00 Round 3 of 5, 15:00 Total Bout Page
Magomed Umalatov   defeats   Rashid Koychakaev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:17 Round 3 of 5, 12:17 Total Bout Page
Rashid Vagabov   defeats   Rildeci Dias   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kamil Magomedov   defeats   Ayur Galsanov   via Submission, Choke   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Mansur Malachiev   defeats   Ilmiyamin Dzhavatov   via Submission, Choke   3:30 Round 2 of 3, 8:30 Total Bout Page
Umar Kunakbiev   defeats   Omar Rzaev   via Submission, Choke   2:14 Round 1 of 3 Bout Page
Abdurakhman Alimagomedov   defeats   Eslam Abdel Mineim   via Submission, Choke   2:21 Round 2 of 3, 7:21 Total Bout Page
Ali Kabdulla   defeats   Imran Zhulagov   via Submission, Rear Naked Choke   2:35 Round 2 of 3, 7:35 Total Bout Page
Nutsalkhan Umakhanov   defeats   Konstantin Linnik   via KO/TKO   0:49 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Kurbanov   defeats   Bogdan Plutakhin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Akhkubeg Omarov   defeats   Dmitriy Shestakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gadzhimurad Magomedov   defeats   Zaur Albakov   via KO/TKO, Head-Kick and Punches   1:19 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaly Kositsyn   vs.   Aydarbek Abdibait   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Leonid Malozemov   defeats   Abror Mamurov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kunni Kunniev   defeats   Ruslan Kuliev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aslan Oraz   defeats   Mikhail Kuznetsov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Suleymanov   defeats   Kurbanali Silaymonov   via KO/TKO, Punches   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
EFC 30 Friday, December 04, 2020
Moscow, RU Russia Region
Lightweight Title Fight Rabadanov vs. Dakaev 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mehdi Dakaev   defeats   Gadzhi Rabadanov   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Artur Guseinov   defeats   Kirill Khomitsky   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
Rasul Magomedov   defeats   Jora Ayvazyan   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Sharapudin Magomedov   defeats   Vyacheslav Svischev   via Submission, Choke   2:59 Round 1 of 3 Bout Page
Uzair Abdurakov   defeats   Vladimir Osipov   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Zhasulan Akimzhanov   defeats   Timur Akaba   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Avliyohon Hamidov   defeats   Oktyabrin Yakovlev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sanzhar Adilov   defeats   Bektursun Kaiypnazar   via Submission, Rear Naked Choke   4:45 Round 1 of 3 Bout Page
Nabi Ashurlaev   defeats   Vyacheslav Ptitsyn   via KO/TKO, Injury   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Khabib Nabiev   defeats   Nikita Gomzyakov   via Submission, Choke   1:04 Round 1 of 3 Bout Page
Roman Gotovtsev   defeats   Shakhzod Sabirov   via Submission, Guillotine Choke   1:53 Round 2 of 3, 6:53 Total Bout Page
Yahya Saad   defeats   Elaman Isa Uulu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kurbanali Isabekov   defeats   Zurab Mashukov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zubair Zubairov   defeats   Nodir Alidodov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Diyar Nurgozhay   defeats   Sergey Baryshev   via KO/TKO, Head-Kick and Punches   0:27 Round 1 of 3 Bout Page
Azamat Markabaev   defeats   Selem Evloev   via Submission, Kimura   3:25 Round 2 of 3, 8:25 Total Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMAFighting.com : Full DWCS fight cards revealed for Season 5, Weeks 6 and 7
  • MMA Junkie : Ryan Spann 'still smiling' despite submission loss to Anthony Smith at UFC Fight Night 192
  • MMA Junkie : 'I just lived my dream, man': Meet Ben 'Big Tuna' Parrish, the unlikeliest winner of Bellator 266
  • MMAFighting.com : Luke Rockhold issues fiery response to Sean Strickland, vows to ‘put him where he belongs back in the trailer park’
  • MMA Junkie : UFC Fight Night 192 post-event facts: Anthony Smith becoming an all-time great finisher
  • MMAFighting.com : Phil Davis willing to step back in to Bellator light heavyweight grand prix
  • MMA Junkie : Phil Davis reflects on 'weird' Bellator 266 bout with Yoel Romero, enjoyed role as 'bad guy'
  • MMAFighting.com : Ion Cutelaba not thrilled about damage done to Devin Clark’s teeth: ‘I looked and I’m not happy’
  • MMA Junkie : UFC Fight Night 192 Promotional Guidelines Compliance pay: Antony Smith's $16k tops card
  • MMA Junkie : UFC Fight Night 192 Promotional Guidelines Compliance pay: Anthony Smith's $16k tops card
  • MMA Junkie : Fight Tracks: The walkout songs of UFC Fight Night 192 with Bruce Springsteen, Biggie, DMX
  • MMAFighting.com : Anthony Smith explains post-fight confrontation with Ryan Spann, promises ‘I don’t give a f*ck anymore’
  • MMAFighting.com : RIZIN 30 results: Former champ Kai Asakura defeats game Alan Yamaniha, advances to GP semifinals
  • MMA Junkie : Scott Coker voices faith in Yoel Romero after Bellator 266 loss, ponders 5-round main event change
  • MMAFighting.com : UFC Vegas 37 & Bellator 266 post-fight show: What’s next for Anthony Smith and Yoel Romero?
  • MMA Weekly : Anthony Smith sits atop UFC Vegas 37 bonuses
  • MMA Weekly : Fighters and writers in an uproar over Yoel Romero vs. Phil Davis decision
  • MMA Weekly : Bellator 266 results: Phil Davis wins surprising decision over Yoel Romero
  • MMAFighting.com : Bellator 266 in Tweets: Pros react to Phil Davis’ win over Yoel Romero
  • MMAFighting.com : Bellator 266 results: Phil Davis outworks, outwrestles Yoel Romero for split decision