Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Fight Nights Global

Fight Nights Global
  • Name: Fight Nights Global
  • Headquarters: Russia
  • Acronyms: FNG, Fight Nights
  • Also Known As: Eurasia Fight Nights
  • Promotion Links:

Fight Nights Events

Fight Nights Global 100: Miami Friday, December 28, 12:00 AM ET
Us Miami, Florida US Southeast Region
Fight Nights Global 99 Friday, December 14, 12:00 AM ET
Ru Moscow, Russia Russia Region
Fight Nights Global 97 Saturday, November 17, 12:00 AM ET
Br Sao Paolo, Brazil Brazil Region
Fight Nights Global 96 Saturday, October 27, 12:00 AM ET
Sa Riyadh, Saudi Arabia Middle East Region
Fight Nights Global Friday, October 19, 2:00 PM ET
Ru VTB Park Legends Moscow, Russia Russia Region
Fight Nights Global 95 Thursday, October 04, 12:00 AM ET
Ru St. Petersburg, Russia Russia Region
Fight Nights Global 89: Minaev vs. Araujo Saturday, September 08, 11:00 AM ET
Cn Bozhou, China China Region
Main Event Mineev vs. Masalski Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Mineev   defeats   Pavel Masalski   via Submission, Choke   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Lyubimov   defeats   Si Le Hu   via Submission, Choke   4:52 Round 1 of 3 Bout Page
Makhach Aliev   defeats   Zheng Zheng Yue   via Submission, Choke   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Ba Yer Jeng   defeats   Rodrigo Anraku   via Submission, Armbar   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Daniel Oliveira da Silva   defeats   Abdurakhman Askhabov   via Submission, Choke   1:54 Round 2 of 3, 6:54 Total Bout Page
Daria Mikheeva   defeats   Miao Ding   via Submission, Choke   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Konstantin Kireev   defeats   Ma Shuang   via KO/TKO, Refusal to fight   1:03 Round 2 of 3, 6:03 Total Bout Page
Yewen   defeats   Bashir Ramazanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Fight Nights Global 88: Battle on Esil Friday, August 31, 10:00 AM ET
Kz Alau Areba Astana, Kazakhstan Kazakhstan Region
Main Event Title Fight Zhumagulov vs. Ulanbekov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Zhalgas Zhumagulov   defeats   Tagir Ulanbekov   via Decision, Majority   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Asu Almabaev   defeats   Saud Karagishov   via KO/TKO   4:09 Round 2 of 3, 9:09 Total Bout Page
Sabit Zhusupov   defeats   Faridzhulla Kurbanov   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mukhamed Eminov   defeats   Zhuman Zhumabekov   via KO/TKO, Doctor Stoppage   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Zhasulan Akhimzanov   defeats   Radzhabali Fayzidini   via KO/TKO   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Makhamed Meiramov   defeats   Boburmirso Yusupboev   via KO/TKO   2:36 Round 1 of 3 Bout Page
Zamzagul Fayzallanova   defeats   Alena Gorchinskaya   via KO/TKO   2:33 Round 1 of 3 Bout Page
Nikolay Samusev   defeats   Ilsur Khamzin   via KO/TKO   4:51 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Ishmenev   defeats   Farkhad Sarsenbekov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniyar Koishybek   defeats   Avlied Khamidov   via Submission   2:29 Round 1 of 3 Bout Page
Serir MMA 4: Battle for the Fortress Saturday, June 30, 2018
Ru Naryn Kala Fortress Derbent, Dagestan, Russia Russia Region
Main Card Bekmurzaev vs. Ebuev Show Bouts add_circle
Bout   Info
Gadzhi Ebuev   defeats   Islam Bekmurzaev   via N/A   of 2 Bout Page
Magomedrasul Isagadzhiev   defeats   Alim Kanukoev   via Submission, Triangle   Round 2 of 2 Bout Page
Akhmed Kuramagomedov   defeats   Dzhamaludin Magomedov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Artur Abaev   vs.   Azizaga Azizagaev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zakarya Kadyrov   vs.   Askhab Alibulamov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Charmigula Serazhudinov   defeats   Umalam Isranilov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 2 Bout Page
Balimagomed Alibkaev   vs.   Magomed Khalimbekov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zasud Gaydarov   vs.   Salamun Mukaev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Said-Magomed Abdulgaziev   defeats   Islam Tensaev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Omar Sheikhmagomedov   defeats   Zelimkhan Tsolokhov   via KO/TKO, Punch   Round 2 of 2 Bout Page
Askhab Alibulatov   defeats   Magomed Magomedov   via Submission, Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Georgy Shakhruramazanov   defeats   Murad Aslambekov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Fight Nights Global: Summer Cup Saturday, June 30, 2018
Cn Bozhou , China China Region
Main Event Kudin vs. East Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexei Kudin   defeats   Cody East   via KO/TKO, Refusal to continue the fight   Round 5 of 5 Bout Page
Shamil Dzhakhbarov   defeats   Xiaoliang Zheng   via Submission, Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Jen Yu Da Er   defeats   Vladimir Tyurin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aleksandr Pisarev   defeats   Lui Xin Sheng   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
La Bixiaoman   defeats   Yulia Kuharchuk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yusup Shuaev   defeats   Buren Mende   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Arip Yakubov   defeats   Ali Fathi   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Yuriy Ryaboy   defeats   Uighur Shala   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Abdulla Puladov   defeats   Yewen   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Deligerihu Liu   defeats   Shukhrat Khakimov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ma Shuang   defeats   Makhach Aliev   via Submission, Heel hook   Round 1 of 3 Bout Page
Fight Nights Global 87 Saturday, May 19, 2018
Ru KSK Express Rostov-on-Don, Russia Russia Region
Main Event Khachatryan vs. Queally Show Bouts add_circle
Bout   Info
Peter Queally   defeats   David Khachatryan   via KO/TKO, Punches   3:52 Round 1 of 5 Bout Page
Nikita Krylov   defeats   Fábio Maldonado   via KO/TKO, Punch   3:33 Round 2 of 5, 8:33 Total Bout Page
Alexander Shabliy   defeats   Adriano Martins   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolay Gaponov   defeats   Daniil Voevodin   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Mike Graves   vs.   Murat Khasanov   Ends in a Draw, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Elias Silvério   defeats   Saygid Izagakhmaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Vladimir Egoyan   defeats   Alexander Yanyshev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
David Gladun   defeats   Chermen Kobesov   via KO/TKO, Punches   4:33 Round 1 of 3 Bout Page
Makhach Khvadzhayev   defeats   Evgeny Gontarev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khalid Murtazaliev   defeats   Aleksey Sidorenko   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Migran Arutyunyan   defeats   Ali Yousefi   via Submission, Shoulder Choke   0:47 Round 2 of 3, 5:47 Total Bout Page
Shamil Tingadzhiev   defeats   Alexey Zhuravlev   via Disqualificaton, Spitting Out Mouthpiece   Round 3 of 3 Bout Page
Race Of Fighters: Stage 4 Sunday, April 29, 2018
Ru Moscow, Russia Russia Region
Main Card Umalatov vs. Tadevosyan Show Bouts add_circle
Bout   Info
Islam Umalatov   defeats   Gegam Tadevosyan   via KO/TKO, Punches   4:00 Round 1 of 2 Bout Page
Imam-Shapi Aliev   defeats   Sergey Zubatenko   via KO/TKO, Punches   0:18 Round 1 of 2 Bout Page
Imam-Shapi Mukhtarov   defeats   Elvin Mamedov   via KO/TKO, Head Injury   0:24 Round 1 of 2 Bout Page
Murad Abdulbekov   defeats   Teymur Nagiev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Uzair Abdurakov   defeats   Magomed Gadzhimuradov   via Submission, Kimura   4:24 Round 1 of 2 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Bakhtovar Shoev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Ali Khadashev   defeats   Odilzhon Abdulloev   via KO/TKO, Punch   4:26 Round 1 of 2 Bout Page
Mukhamed Eminov   defeats   Shamil Pakhrudinov   via Submission, Rear naked choke   1:21 Round 1 of 2 Bout Page
Rashid Kurbanov   defeats   Magomed-Emin Asmurzaev   via Submission, Guillotine choke   1:57 Round 1 of 2 Bout Page
Oktyabrin Yakovlev   defeats   Umar Vitargov   via KO/TKO, Punches   4:17 Round 2 of 2, 9:17 Total Bout Page
Nurpasha Atagishiev   defeats   Saud Karagishov   via Submission, Triangle   3:00 Round 1 of 2 Bout Page
Basir Saraliev   defeats   Iskander Ziyaev   via Submission, Guillotine choke   3:07 Round 1 of 2 Bout Page
Baysangur Khamzatov   defeats   Vadim Shogunbekov   via KO/TKO, Punch   1:48 Round 1 of 2 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Dzhakhongir Urmonaliev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Mukhamed Eminov   defeats   Azamat Khamukov   via Submission, Armbar   0:25 Round 1 of 2 Bout Page
Shamil Pakhrudinov   defeats   Shamil Kotsinyan   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Saud Karagishov   defeats   Azimkhon Khuchaev   via Submission, Anaconda Choke   2:32 Round 1 of 2 Bout Page
Fight Nights Global 86 Sunday, April 01, 2018
Kz Almaty Arena Almaty, Kazakhstan Kazakhstan Region
Main Event Nam vs. Zhumagulov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Zhalgas Zhumagulov   defeats   Tyson Nam   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Nariman Abbasov   defeats   Adil Boranbayev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zhuman Zhumabekov   defeats   Nikita Baltabaev   via KO/TKO, Punches   1:40 Round 2 of 3, 6:40 Total Bout Page
Nikita Mikhailov   defeats   Sabit Zhusupov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dauren Ermekov   defeats   Georgi Lobzhanidze   via KO/TKO, Punches   2:35 Round 2 of 3, 7:35 Total Bout Page
Muratbek Kasymbay   defeats   Renat Ondar   via KO/TKO, Punches   1:40 Round 2 of 3, 6:40 Total Bout Page
Artur Magomedov   defeats   Ruslan Serikpulov   via Submission, Armbar   2:19 Round 1 of 3 Bout Page
Fight Nights Global 85 Friday, March 30, 2018
Ru Ice Sports Palace Moscow, Russia Russia Region
Main Event Title Fight Alikhanov vs. Kopylov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Roman Kopylov   defeats   Abusupyan Alikhanov   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 4 of 5, 20:00 Total Bout Page
Aliaskhab Khizriev   defeats   Rousimar Palhares   via KO/TKO, Ground and Pound   0:58 Round 1 of 5 Bout Page
Magomed Ismailov   defeats   Ildemar Alcântara   via KO/TKO, Punches   3:41 Round 1 of 3 Bout Page
Raimond Magomedaliev   defeats   Valdir Araujo   via KO/TKO, Punch   0:17 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Yunisulau   defeats   Boyd Allen   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Akhmed Balkizov   defeats   Bekhrouz Zukhurov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zelim Imadaev   defeats   Ivan Gluhak   via KO/TKO, Punch   0:13 Round 1 of 3 Bout Page
Maksim Schekin   defeats   Gabriel Sabo   via KO/TKO, Punch   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
Andrei Ciubotaru   defeats   Murat Kazgan   via KO/TKO, Punches   3:19 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Seliverstov   defeats   Aleksandr Dankov   via KO/TKO, Punches   4:33 Round 1 of 3 Bout Page
Julia Borisova   defeats   Liliya Shakirova   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ismail Sagov   defeats   Eradzh Kholov   via KO/TKO, Punches   0:10 Round 1 of 3 Bout Page
Ali Yousefi   defeats   Nikolai Baikin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sk Hant Arena Bratislava, Slovakia Europe Eastern Region
Main Event Title Fight Chupanov vs. Deák Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tomáš Deák   defeats   Sharamazan Chupanov   via KO/TKO, Punches   3:17 Round 5 of 5, 23:17 Total Bout Page
Ali Bagautinov   defeats   Andy Young   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Viktor Pešta   defeats   Alexandr Gladkov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yasubey Enomoto   defeats   Shamil Amirov   via KO/TKO, Punches   4:01 Round 3 of 3, 14:01 Total Bout Page
Nodar Kudukhashvili   defeats   Samuel Krištofič   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Filip Tomczak   defeats   Jozef Wittner   via KO/TKO, Punches   3:03 Round 3 of 3, 13:03 Total Bout Page
Yevgeny Orlov   defeats   Dritan Barjamaj   via Submission, Shoulder Choke   1:03 Round 1 of 3 Bout Page
Maxim Butorin   defeats   Vitaliy Stoyan   via Submission, Rear naked choke   4:27 Round 1 of 3 Bout Page
Marek Mazuch   defeats   Abdoul Karim Barrate Soulake   via KO/TKO, Punches   2:53 Round 2 of 3, 7:53 Total Bout Page
Fight Nights Global 83 Thursday, February 22, 2018
Ru SCC Russia Moscow, Russia Russia Region
Main Event Title Fight Alibekov vs. Aliev Show Bouts add_circle
Bout   Info
Akhmet Aliev   defeats   Magomedsaygid Alibekov   via KO/TKO, Spinning Wheel Kick   4:19 Round 3 of 5, 14:19 Total Bout Page
Liana Jojua   defeats   Marina Mokhnatkina   via Decision, Majority   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Nikolay Aleksakhin   defeats   Dominique Steele   via KO/TKO, Punches   2:37 Round 1 of 3 Bout Page
Omar Nurmagomedov   defeats   Shyudi Yamauchi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dmitry Bikrev   defeats   Vasiliy Zubkov   via KO/TKO, Punch   4:43 Round 1 of 3 Bout Page
Vartan Asatryan   defeats   Rizvan Abuev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ali Isaev   defeats   Vladimir Dayneko   via KO/TKO, Punches   0:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Aleksey Sidorenko   defeats   Hasan Yousefi   via KO/TKO, Punch   1:41 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhachali Bakhachaliev   defeats   Ruslan Serikpulov   via Submission, Inverted Triangle Choke   3:26 Round 2 of 3, 8:26 Total Bout Page
Gadzhi Rabadanov   defeats   Igor Tarytsa   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Olga Vlasova   defeats   Svetlana Zotkina   via Submission, Armbar   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Serir MMA 3 Saturday, January 20, 2018
Ru Banquet Hall Naryn-Kala Derbent, Russia Russia Region
Main Card Magomedov vs. Gasanov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Gadzhimurad Gasanov   defeats   Khamzat Magomedov   via Submission, Triangle   Round 1 of 2 Bout Page
Ali Shajbatov   defeats   Magomed Mutaev   via Submission, Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Gunduz Garaev   defeats   Said-Magomed Gimbatov   via Submission, Triangle   Round 1 of 3 Bout Page
Salamu Munaev   defeats   Radzhab Magomedov   via KO/TKO, Refusal   Round 1 of 2 Bout Page
Ruslan Magomedov   defeats   Abdula Aliev   via Submission, Rear naked choke   Round 2 of 2 Bout Page
Ruslan Aliev   defeats   Kazbek Agaev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Rashid Kaytmazov   defeats   Magomed Magomedov   via Submission, Rear naked choke   Round 1 of 2 Bout Page
Zalimkhan Tsokholov   defeats   Umar Saidulayev   via Submission, Guillotine choke   Round 1 of 2 Bout Page
Ruslan Nazhmudinov   defeats   Islam Yusupov   via Decision, Unanimous   2 Rounds Bout Page
Yusif Gasimov   defeats   Magomed Khalimbekov   via KO/TKO, Punches   5:00 Round 2 of 2, 10:00 Total Bout Page
Fight Nights Global 82: Minakov vs. Johnson Saturday, December 16, 2017
Ru SCC Russia Moscow, Russia Russia Region
Main Event Minakov vs. Johnson Jr. Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vitaly Minakov   defeats   Tony Johnson Jr.   via KO/TKO, Punches   0:38 Round 2 of 3, 5:38 Total Bout Page
Vener Galiev   defeats   Nikolay Gaponov   via KO/TKO, Punches   4:14 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Akhmedov   defeats   Leonardo Silva   via KO/TKO, Punches   3:14 Round 3 of 3, 13:14 Total Bout Page
Alexander Shabliy   defeats   Miroslav Štrbák   via KO/TKO, Punch   3:02 Round 2 of 3, 8:02 Total Bout Page
Khalid Murtazaliev   defeats   Grzegorz Siwy   via KO/TKO, Punches   4:31 Round 1 of 3 Bout Page
Aigun Akhmedov   defeats   Hernani Perpétuo   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dmitry Bikrev   defeats   Asif Tagiev   via KO/TKO, Punches   2:53 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Tyurin   defeats   Robert Oganesyan   via KO/TKO, Punches   1:39 Round 1 of 3 Bout Page
Mariya Agapova   defeats   Liliya Kazak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikita Mikhailov   defeats   Vadim Buseev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Radomir Filippov   defeats   Safarbek Kurbonov   via KO/TKO, Punches   1:29 Round 1 of 3 Bout Page
Oleg Kubanov   defeats   Ismail Sagov   via KO/TKO, Punches   2:42 Round 1 of 3 Bout Page
Fight Nights Global 81: Omsk Friday, December 15, 2017
Ru Arena Omsk Omsk, Russia Russia Region
Main Event Matmuratov vs. Ignatiev Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexander Matmuratov   defeats   Evgeniy Ignatiev   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Akhmed Balkizov   defeats   Zhasulan Akhimzanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikita Baltabaev   defeats   Nauruz Dzamikhov   via Submission, Rear naked choke   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
Julia Borisova   defeats   Mariya Artyukhina   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Marina Mokhnatkina   defeats   Karine Silva   via Submission, Kneebar   0:58 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaliy Kochkin   defeats   Furqan Gozachik   via KO/TKO, Knees to the Body   1:48 Round 2 of 3, 6:48 Total Bout Page
Murad Magomedov   defeats   Daniyar Zhantemirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Shurkevich   defeats   Said Samadov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Makhach Khvadzhayev   defeats   Sultan Gizatulin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexander Podmarev   defeats   Petr Peretyatko   via KO/TKO, Punches   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Fight Nights Global 80 Sunday, November 26, 2017
Kz Almaty Arena Almaty, Kazakhstan Kazakhstan Region
Main Event Khamitov vs. Queally Show Bouts add_circle
Bout   Info
Kuat Khamitov   vs.   Peter Queally   Ends in a Draw   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Georgiy Kichigin   defeats   Magomed Nurov   via Submission, Armbar   2:15 Round 4 of 5, 17:15 Total Bout Page
Zhalgas Zhumagulov   defeats   Shajidul Haque   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zhuman Zhumabekov   defeats   Ivan Andrushchenko   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Artem Reznikov   defeats   Myrza Erkenbekov   via Submission, North-South Choke   2:54 Round 1 of 3 Bout Page
German Barsegyan   defeats   Baurzhan Orazaev   via Submission, Rear-Naked Choke   4:12 Round 2 of 3, 9:12 Total Bout Page
Muratbek Kasymbay   defeats   Nurzhan Zholdybay   via Submission, Triangle choke   3:54 Round 1 of 3 Bout Page
Dzhalolidin Khalimzoda   defeats   Aydin Kodekov   via Submission, Triangle choke   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Erkin Darmenov   defeats   Nurzhan Tutkaev   via Submission, Rear Naked Choke   4:28 Round 2 of 3, 9:28 Total Bout Page
Arman Alimov   defeats   Daulet Izteleu   via Submission, Armbar   3:19 Round 3 of 3, 13:19 Total Bout Page
Nurzhan Akishev   defeats   Murat Bakhtorazov   via Submission, Triangle choke   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
Olzhas Eskaraev   defeats   Medet Bazarbekov   via Submission, Rear-Naked Choke   3:04 Round 1 of 3 Bout Page
Serir MMA 2 Saturday, November 25, 2017
Ru Khasavyurt, Russia Russia Region
Main Event Shakhruramazanov vs. Gadzhikhanov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Georgy Shakhruramazanov   defeats   Zagir Gadzhikhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Arsen Abakarov   defeats   Arsen Temirkhanov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Gadzhisa Kerimov   defeats   Omar Abdulaev   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Shamil Aliev   defeats   Zakarya Kadyrov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Islam Agiev   defeats   Khunkar Dadaev   via Submission, Choke   2:20 Round 3 of 3, 12:20 Total Bout Page
Magomedgadzhi Shanavazov   defeats   Muslim Magomedov   via Submission, Choke   3:30 Round 2 of 2, 8:30 Total Bout Page
Dzhamaludin Magomedov   defeats   Herman Kokaev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Zubayrugadzhi Aliev   defeats   Magomed Bekmurzaev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Akhmed Gazichaev   defeats   Salakhuddin Ibragimov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Charmigula Serazhudinov   defeats   Ali Abakarov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Ru Diesel Arena Penza, Russia Russia Region
Main Event Pavlovich vs. Sidelnikov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sergey Pavlovich   defeats   Kirill Sidelnikov   via KO/TKO, Punches   2:45 Round 1 of 5 Bout Page
Viktor Pešta   defeats   Alexei Kudin   via Submission, Rear-Naked Choke   4:52 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Seliverstov   defeats   Charles Andrade   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Marat Magomedov   defeats   Rashad Muradov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rustam Madoyan   defeats   Mikhail Lebedev   via KO/TKO, Punch   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Ramil Mustapayev   defeats   Vagif Askerov   via Submission, North-South Choke   1:32 Round 2 of 3, 6:32 Total Bout Page
Chermen Kobesov   defeats   Andrey Kurochkin   via Submission, Guillotine Choke   3:19 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Kistanov   defeats   Emil Khametov   via Submission, Rear-Naked Choke   4:28 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Ohlopkov   defeats   Mikhail Sarbashev   via Submission, Guillotine Choke   2:38 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Laponov   defeats   Oleg Savkin   via KO/TKO, Punches   4:15 Round 2 of 3, 9:15 Total Bout Page
Fight Nights Global 78 Saturday, November 04, 2017
Ru Lada Arena Togliatti, Russia Russia Region
Main Event Guseinov vs. Tsarev Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mikhail Tsarev   defeats   Artur Guseinov   via KO/TKO, Punches and Elbows   4:26 Round 1 of 3 Bout Page
Ayub Gimbatov   defeats   Maiquel Falcão   via KO/TKO, Punches   4:12 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Abasov   defeats   Georgy Sakaev   via KO/TKO, Head kick   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Yulia Kutsenko   defeats   Zlata Sheftor   via KO/TKO, Punches   3:17 Round 2 of 3, 8:17 Total Bout Page
Hasan Yousefi   defeats   Dinislam Murtazaliev   via KO/TKO, Punches   0:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Denis Izmodenov   defeats   Nikita Podkovalnikov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anvar Chergesov   defeats   Adil Boranbayev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anatoly Kondratiev   defeats   Evgeny Sulkin   via Submission, Guillotine Choke   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
Murat Khasanov   defeats   Alexander Khmara   via Submission, Guillotine Choke   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Levan Solodovnik   defeats   Magomed Isaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Maksim Panshin   defeats   Alisafa Mardaliev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Konstantin Nazarov   defeats   Grigory Vlasyan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Fight Nights Global 77: Krylov vs Newton Friday, October 13, 2017
Ru SOK Energetik Surgut, Russia Russia Region
Main Event Krylov vs. Newton Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nikita Krylov   defeats   Emanuel Newton   via KO/TKO, Knee   0:43 Round 1 of 5 Bout Page
Movlid Khaibulaev   defeats   Ilya Kurzanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saygid Izagakhmaev   defeats   Valdir Araujo   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolai Danilov   defeats   Rashid Sirazhudinov   via KO/TKO, Punches   3:56 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Balakirev   defeats   Igor Egorov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azamat Pshukov   defeats   Kamo Agavyan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Kasumov   defeats   Tumer Ondar   via KO/TKO, Punches   2:28 Round 3 of 3, 12:28 Total Bout Page
Zaur Tarikulaev   defeats   Aleksandr Kakhiani   via Submission, Heel Hook   2:24 Round 1 of 3 Bout Page
Danil Erlich   defeats   Alibek Khabibulaev   via Submission, Rear-Naked Choke   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Dzhakhbarov   defeats   Magomed Islamov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kiril Fomenkov   defeats   Nabi Badabiev   via Submission, Rear-Naked Choke   4:03 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Odabashyan   defeats   Marat Khasanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ru Sports Palace olympus Krasnodar Russia Region
Main Event Bagautinov vs. Martinez Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ali Bagautinov   defeats   Danny Martinez   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Tagir Ulanbekov   defeats   Vartan Asatryan   via Submission, Guillotine Choke   1:39 Round 4 of 5, 16:39 Total Bout Page
Ruslan Yamanbaev   defeats   Islam Begidov   via KO/TKO, Flying Knee and Punches   3:43 Round 1 of 3 Bout Page
Dinislam Kamavov   defeats   Zaur Kairov   via Submission, Arm-Triangle choke   3:21 Round 2 of 3, 8:21 Total Bout Page
Omar Nurmagomedov   defeats   Nauruz Dzamikhov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Igor Tarytsa   defeats   Akhad Mamedov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page

Fight Nights Wiki Update Wiki

Current Fight Nights Champions: 


Heavyweight (120.2 kg / 265 lbs, previously 93+ with no upper limit): Sergey Pavlovich

Light Heavyweight (93 kg / 205 lbs): Vacant

Middleweight (83.9 kg / 185 lbs): Roman Kopylov

Welterweight (77.1 kg / 170 lbs): Georgiy Kichigin

Interim Welterweight (77.1 kg / 170 lbs): Aliaskhab Khizriev 
Lightweight (70.3 kg / 155 lbs): Akhmet Aliev

Featherweight (65.8 kg / 145 lbs): Alexander Matmuratov

Bantamweight (61.2 kg / 135 lbs): Tomas Deak

Flyweight (56.7 kg / 125 lbs, previously 57.2 kg): Zhalgas Zhumagulov


Women's Bantamweight (61.2 kg / 135 lbs): Liana Jojua

Last updated 09.02.2018, 1:34 PM ET
Wiki Contributors:

  • MMAFighting.com : UFC Sao Paulo results: Thales Leites finishes career with win over Hector Lombard
  • MMAFighting.com : Video: Elizeu Zaleski floors Luigi Vendramini with flying knee combo
  • MMAFighting.com : UFC Sao Paulo results: Livia Renata Souza scores fast finish of Alex Chambers
  • MMAFighting.com : Christos Giagos almost joined PFL before receiving UFC Sao Paulo comeback call
  • MMAFighting.com : Alex Oliveira believes he will become UFC champion in 2019
  • MMAFighting.com : Logan Paul to Dana White: ‘Stop acting like you do it for the sport’
  • MMAFighting.com : Luigi Vendramini prepared to ‘die in the Octagon’ to be the best
  • MMAFighting.com : Even with past as Invicta FC champ, Livia Souza sees UFC career as new beginning in MMA
  • MMAFighting.com : Video: Jimmy Smith breaks down UFC Sao Paulo
  • MMAFighting.com : Carlo Pedersoli Jr. hoping to bring Octagon to Rome after UFC Sao Paulo
  • MMAFighting.com : Trinaldo honored to be Dunham’s final fight, hell-bent on earning Kevin Lee rematch
  • MMAFighting.com : Andre Ewell talks being almost homeless before UFC deal, battle to reunite with son
  • MMAFighting.com : Fightweets: Has USADA ruined its credibility with the UFC roster?
  • MMAFighting.com : UFC Sao Paulo fighters react to Jon Jones’ USADA suspension
  • MMAFighting.com : Charles Oliveira’s goal at UFC Sao Paulo: Break Royce Gracie’s all-time submission record
  • MMAFighting.com : UFC Sao Paulo predictions
  • MMAFighting.com : Bellator 205 highlights
  • MMAFighting.com : Sergio Moraes out to test Ben Saunders’ chin at UFC Sao Paulo
  • MMAFighting.com : UFC Sao Paulo results: Santos vs. Anders
  • MMAFighting.com : Video: A.J. McKee viciously KO’s John Macapa in Bellator 205 main event