Mixed Martial Arts Promotion

MMA Series Russia

MMA Series Russia
  • Name: MMA Series Russia
  • Headquarters: Russia
  • Acronyms: MMASR
  • Also Known As: Gorilla MMA Series
  • Promotion Links:

MMASR Events

MMA SERIES 39: Emir FC Global 7 Saturday, September 04, 2:00 PM ET
Concert Hall Moscow, RU Russia Region
Satibaldiev vs. Karov 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Azizbek Satibaldiev   vs.   Aslanbek Karov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Alexander Durymanov   vs.   Bekbolot Abdylda Uulu   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Vyacheslav Babkin   vs.   Elshad Guseynov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Tyntchtyk Kanybek   vs.   Nikita Boltabaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zaur Gadzhibabayev   vs.   Mahmoud Mohamed   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zamirbek Kochkorov   vs.   Yuriy Ladonov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ramazan Mamatazim Uulu   vs.   Sino Sabzaliev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Vitaliy Kiselov   vs.   Sergey Dyakonov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ajmal Atalwal   vs.   Vladislav Percev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Aleksandr Epishov   vs.   Magomed Magomedsharipov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
MMA SERIES 38: Strong Spirit Saturday, August 07, 2:00 PM ET
Saint Petersburg, RU Russia Region
Durymanov vs. Mamatazim Uulu 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Fedor Durymanov   defeats   Ramazan Mamatazim Uulu   via Submission, Choke   3:05 Round 1 of 3 Bout Page
Miri Sadygov   vs.   Mukhammad Kholikov   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Konstantin Glazunov   defeats   Khasan Isaev   via KO/TKO   4:32 Round 1 of 3 Bout Page
Vadim Nedostup   defeats   Sergey Shargalin   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Vladislav Kyssa   defeats   Nursultan Abdurasul Uulu   via Submission, Choke   2:30 Round 2 of 3, 7:30 Total Bout Page
Osmonbeg Kukaniev   defeats   Aleksey Nikolaev   via Submission   2:19 Round 2 of 3, 7:19 Total Bout Page
Magomed Magomedov   defeats   Syrgak Abdipatta Uulu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Charna Ismailov   defeats   Bekbolot Kimsanbaev   via Submission   2:16 Round 3 of 3, 12:16 Total Bout Page
Alisher Asamov   defeats   Nikita Belov   via KO/TKO   1:17 Round 1 of 3 Bout Page
Husniddin Ganiev   defeats   Aleksandr Voronov   via Submission, Choke   0:47 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Guseynov   defeats   Amirdzhkhon Kholnazarov   via Submission, Choke   0:27 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 37 Saturday, July 24, 2:00 PM ET
Saint Petersburg, RU Russia Region
Yusupov vs. Shurkevich 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexey Shurkevich   defeats   Zalimkhan Yusupov   via KO/TKO   4:01 Round 2 of 3, 9:01 Total Bout Page
Ilya Varvarskiy   vs.   Shakhmar Sadigov   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Roman Karasev   defeats   Gadzhimurad Kamalutdinov   via Submission   3:10 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Bobryshev   defeats   Alexandru Balaur   via KO/TKO   3:10 Round 2 of 3, 8:10 Total Bout Page
Kemran Ramaldanov   defeats   Mikhail Turkanov   via Submission, Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Ruslan Ryskul   defeats   Sokhib Iskandarov   via KO/TKO   0:50 Round 3 of 3, 10:50 Total Bout Page
Muslim Magomedov   defeats   Asad Yorov   via Submission, Choke   3:05 Round 1 of 3 Bout Page
Askerkhan Abdulvagabov   defeats   Elaman Bekmamat Uulu   via KO/TKO   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Sotnikov   defeats   Maksim Barmin   via KO/TKO   2:15 Round 3 of 3, 12:15 Total Bout Page
Gadzhi Makhdiev   defeats   Bobur Safarov   via KO/TKO   2:21 Round 2 of 3, 7:21 Total Bout Page
Marat Samedov   defeats   Makhbub Nuralizoda   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
MMA SERIES 35: Time of new Heroes 17 Saturday, June 26, 2021
Fight Club Sech Saint Petersburg, RU Russia Region
Yurusov vs. Krivulets 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Yurusov   defeats   Dmitriy Krivulets   via Submission   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Vitor Caiado   defeats   Yan Shipilov   via KO/TKO   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Semyonov   defeats   Isak Guliev   via Submission   1:57 Round 1 of 3 Bout Page
Valeriy Vishnyakov   defeats   Andrey Semenyuk   via KO/TKO, Refusal to Fight due to Injury   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Umid Agamirov   defeats   Mark Vologdin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rizkiddin Asadov   defeats   Ilya Kolikov   via Submission   4:46 Round 1 of 3 Bout Page
Nikita Prikhodko   defeats   Muhammad Shukur Khojaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aleksandr Mitkin   defeats   Farkhod Ibragimov   via Submission   0:52 Round 1 of 3 Bout Page
Nikolay Shakhobov   defeats   Konstantin Cherednichenko   via KO/TKO, Refusal to continue due to injury   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Rasulbek Sultanov   defeats   Aleksey Gromov   via KO/TKO   2:04 Round 1 of 3 Bout Page
Muminjon Madaminov   defeats   Elbek Safarov   via Submission   2:05 Round 1 of 3 Bout Page
Ufa, Bashkortostan Russia Region
Durymanov vs. Mashrapov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexander Durymanov   defeats   Ali Mashrapov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Dyakonov   defeats   Evgeny Mikhalev   via KO/TKO   4:47 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Andryushko   defeats   Khasan Isaev   via Submission   3:13 Round 1 of 3 Bout Page
Yunir Bikbaev   defeats   Bekbolot Kimsanbaev   via KO/TKO   3:40 Round 1 of 3 Bout Page
Temirkhan Temirkhanov   defeats   Ulugbek Oskanov   via KO/TKO   2:34 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaliy Boev   defeats   Ruslan Bekzad   via Submission, Choke   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
Pavel Mustafin   defeats   Nuradil Abdyldabek Uulu   via Submission   3:01 Round 1 of 3 Bout Page
Yan Shipilov   defeats   Eziz Amanov   via KO/TKO   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Osman Rasulov   defeats   Gaisa Kutushev   via KO/TKO   2:21 Round 2 of 3, 7:21 Total Bout Page
Aleksey Garminov   defeats   Mukhriddin Soataliev   via KO/TKO   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 33: Barvikha Luxury Saturday, May 29, 2021
Barvikha Luxury Village Kabardino-Balkaria, RU Russia Region
Heavyweight Title Fight Popov vs. Shomurodov 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Oleg Popov   defeats   Fayoz Shomurodov   via Submission   1:39 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Podmarev   defeats   Ruslan Medzhidov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zalimkhan Yusupov   defeats   Sergey Bobryshev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zaur Gadzhibabayev   defeats   Sadyrbek Uzakov   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Mariya Artyukhina   defeats   Gulnazik Omorova   via Submission, Arm Triangle Choke   4:11 Round 3 of 3, 14:11 Total Bout Page
Alexey Shurkevich   defeats   Islam Kamoldinov   via KO/TKO   0:54 Round 1 of 3 Bout Page
Maxim Kolosov   defeats   Dmitriy Khvalchenko   via KO/TKO   4:58 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Abdulkhalikov   defeats   Denis Kirillov   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Viktoriya Sklyarova   defeats   Diana Vorobyova   via Submission, Rear Naked Choke   1:43 Round 2 of 3, 6:43 Total Bout Page
Vadim Nedostup   defeats   Aleksandr Shvabskiy   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Evgeniy Poskotin   defeats   Vasily Babintsev   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Grisha Melkonyan   defeats   Dzhandzhigit Abdikalilov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
MMA SERIES 32: People's Cup Saturday, May 15, 2021
Central branch of Sambo 70 Moscow, RU Russia Region
Varvarskiy vs. Karaev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilya Varvarskiy   defeats   Nurzhigit Karaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Maxim Viktorov   defeats   Alexandru Balaur   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Parshikov   defeats   Rudolf Mnatsakanyan   via KO/TKO   1:38 Round 2 of 3, 6:38 Total Bout Page
Sergey Khrisanov   defeats   Andrey Novikov   via KO/TKO   0:18 Round 1 of 3 Bout Page
Vladlen Sidorenko   defeats   Pavel Letunov   via Submission, Rear Naked Choke   0:33 Round 1 of 3 Bout Page
Vyacheslav Geraskin   defeats   Erbol Dzhakypov   via KO/TKO   1:19 Round 1 of 3 Bout Page
Kazbek Apaev   defeats   Andrey Biriukov   via KO/TKO   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Mukhammad Salimov   defeats   Jovbotir Bozorov   via Submission   1:55 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Sharov   defeats   Aleksey Kirichenko   via Submission   2:45 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Epishov   defeats   Ruslan Gasanov   via Submission   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Igor Machulskiy   defeats   Pavel Kuznetsov   via KO/TKO   0:22 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 31: Time of New Heroes 16 Saturday, May 01, 2021
Fight Club Sech Saint Petersburg, RU Russia Region
Shamilov vs. Togaev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ruslan Shamilov   defeats   Bobojon Togaev   via KO/TKO   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Nurbay Kairatbek   defeats   Mark Vologdin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Oleg Manzhuev   defeats   Sherzod Ismoilov   via Submission   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Semyonov   defeats   Hakim Zubaitov   via Submission   1:01 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Yurusov   defeats   Bakhtiyar Umetaliev   via Submission   0:31 Round 1 of 3 Bout Page
Muhammad Shukur Khojaev   defeats   Aleksandr Mitkin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Gaidukov   defeats   Altynbek Bakitov   via KO/TKO   0:29 Round 2 of 3, 5:29 Total Bout Page
Nikita Prikhodko   defeats   Elez Khamdamov   via Submission   1:19 Round 1 of 3 Bout Page
Konstantin Cherednichenko   defeats   Aleksey Fedorov   via Submission   1:22 Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Kolikov   defeats   Aleksey Zaytsev   via KO/TKO   2:52 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 30: Kulikovo Pole 7 Saturday, April 17, 2021
Sobranie Casino Kaliningrad, Kaliningradskaya oblast Russia Region
Bobryshev vs. Amirov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sergey Bobryshev   defeats   Ramazan Amirov   via Submission   3:33 Round 2 of 3, 8:33 Total Bout Page
Oleg Lichkovakha   defeats   Nikita Kochetkov   via Submission   4:34 Round 1 of 3 Bout Page
Roman Karasev   defeats   Evgeny Gontarev   via Submission   4:43 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Andryushko   defeats   Denis Ezuta   via KO/TKO   3:52 Round 2 of 3, 8:52 Total Bout Page
Grant Babakekhyan   defeats   Murad Shakhbanov   via Submission   1:44 Round 2 of 3, 6:44 Total Bout Page
Rustambek Nurzhanov   defeats   Vladislav Bezobrazov   via KO/TKO   1:44 Round 2 of 3, 6:44 Total Bout Page
Konstantin Li   defeats   Aleksandr Makhnev   via Submission   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Ionichev   defeats   Mikhail Tarkhanov   via Submission   4:28 Round 1 of 3 Bout Page
Ibragim Ilyasov   defeats   Anatoliy Ivanov   via KO/TKO, Punches   1:42 Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Kurbanov   defeats   Dmitriy Pankratov   via Submission   4:21 Round 1 of 3 Bout Page
Egor Klimochkin   defeats   Pavel Griko   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
MMA SERIES 28: Time of New Heroes 15 Saturday, March 20, 2021
Saint Petersburg, RU Russia Region
Lyapunov vs. Abdullaev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tahir Abdullaev   defeats   Alexey Lyapunov   via Submission   3:00 Round 3 of 3, 13:00 Total Bout Page
Elmar Gasanov   defeats   Dmitriy Tebekin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Maslov   defeats   Belek Aliev   via KO/TKO   1:10 Round 1 of 3 Bout Page
Danil Vaganov   defeats   Denis Misharin   via KO/TKO   4:18 Round 1 of 3 Bout Page
Azizbek Keldibek Uulu   defeats   Maksudjon Kadirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rizkiddin Asadov   defeats   Artem Manyshev   via Submission   0:57 Round 2 of 3, 5:57 Total Bout Page
Bakhtovar Yunusov   defeats   Ertabyldy Kimanov   via KO/TKO   2:30 Round 3 of 3, 12:30 Total Bout Page
Bektursun Kaiypnazar   defeats   Faridun Juraev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saidmuhammad Kabulov   defeats   Vladislav Budkevich   via Submission   0:10 Round 1 of 3 Bout Page
Murad Mukhammadiev   defeats   Khasamed Ramazanov   via Submission   1:06 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 27: Time of New Heroes 14 Saturday, March 06, 2021
Saint Petersburg, RU Russia Region
Semyonov vs. Bachun 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artem Bachun   defeats   Artem Semyonov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andrey Lebedev   defeats   Rufat Ahmedov   via Submission   0:37 Round 3 of 3, 10:37 Total Bout Page
Mark Vologdin   defeats   Mirlanbek Mamatzhan   via Submission   1:24 Round 2 of 3, 6:24 Total Bout Page
Anatoliy Moiseev   defeats   Konstantin Cherednichenko   via KO/TKO   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Yurusov   defeats   Sergey Baryshev   via Submission, Choke   0:16 Round 1 of 3 Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Siymyk Bekboev   via KO/TKO   4:20 Round 1 of 3 Bout Page
Shamshodi Rozizoda   defeats   Vadim Dmitriev   via Disqualificaton, Prohibited Strike   of 3 Bout Page
Muslim Jurabaev   defeats   Ilya Zakharov   via Submission   0:21 Round 1 of 3 Bout Page
Kazbek Khatuev   defeats   Mikhail Rublev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shermukhammad Mukhamadjanov   defeats   Aleksey Poroshin   via Submission, Choke   2:09 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 26: Fight Riot Saturday, February 20, 2021
Event Hall Voronezh, Voronezhskaya oblast Russia Region
Saeed vs. Popov 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Oleg Popov   defeats   Abdul Elwahab Saeed   via KO/TKO   3:40 Round 1 of 3 Bout Page
Yakov Ekimov   defeats   Farid Alibabazade   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilya Kurzanov   defeats   Yan Sleptsov   via KO/TKO   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Goratsio Azizyan   defeats   Vasily Chubotaru   via Submission   1:57 Round 3 of 3, 11:57 Total Bout Page
Maxim Kurchatov   defeats   Fayoz Shomurodov   via KO/TKO   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Kiryanov   defeats   Anton Belousov   via KO/TKO   0:20 Round 3 of 3, 10:20 Total Bout Page
Vladimir Fedin   defeats   Konstantin Linnik   via KO/TKO   3:12 Round 1 of 3 Bout Page
Evgeniy Poskotin   defeats   Nurel Amanov   via KO/TKO   1:58 Round 1 of 3 Bout Page
Kamal Mamedov   defeats   Aleksandr Alekseev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Maxim Kotelnikov   defeats   Ilyas Khanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Dzhamal Medzhidov   defeats   Dmitriy Shevorakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Sergey Otrubyannikov   defeats   Artyom Matveev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Shukhrat Miravazov   defeats   Danilbek Batashev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Bukhtovar Mukhamadiev   defeats   Andranik Kazaryan   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 25: Storm Saturday, February 06, 2021
School of Martial Arts Storm Omsk, Omskaya oblast Russia Region
Karaev vs. Osetrov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aleksandr Osetrov   defeats   Nurzhigit Karaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexander Podmarev   defeats   Magomed Aliev   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Alexey Shurkevich   defeats   Ulugbek Oskanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Miri Sadygov   defeats   Amirkhan Zoidov   via Submission   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
Yulia Ostroverkhova   defeats   Dariya Bankina   via Submission, Rear Naked Choke   1:26 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Kirillov   defeats   Vladislav Shabalin   via Submission   3:26 Round 1 of 3 Bout Page
Valmir Galiev   defeats   Anton Mitrofanov   via KO/TKO, Leg Injury   Round 2 of 3 Bout Page
Rashad Galaychiev   defeats   Evgeniy Shcherbakov   via Submission   2:28 Round 2 of 3, 7:28 Total Bout Page
Karen Ambartsumyan   defeats   Makhmud Rakhmanov   via Submission   4:33 Round 2 of 3, 9:33 Total Bout Page
Konstatin Bulygin   defeats   Vyacheslav Meshcherkin   via Submission   2:47 Round 1 of 3 Bout Page
Ufa, Republic of Bashkortostan Russia Region
Ismagilov vs. Aybek Uulu 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Maysalbek Aybek Uulu   defeats   Vagiz Ismagilov   via Submission   3:42 Round 2 of 3, 8:42 Total Bout Page
Vyacheslav Babkin   defeats   Khamzat Chapanov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azizbek Keldibek Uulu   defeats   Aleksandr Lunev   via KO/TKO, Doctor Stoppage   Round 3 of 3 Bout Page
Ruzil Akhmadeev   defeats   Mukhsinbek Mamasidikov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nizamuddin Ramazanov   defeats   Dmitriy Shestakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aleksey Nikolaev   defeats   Garnik Manukyan   via KO/TKO   3:18 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Kuzmenko   defeats   Artem Muftakhetdinov   via KO/TKO   0:23 Round 1 of 3 Bout Page
Mariya Artyukhina   defeats   Alyona Pimenova   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Roman Karasev   defeats   Vladimir Osipov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shodmonali Makhmudov   defeats   Zamir Bogatyrev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdul Rakhmatov   defeats   Ilnur Bikmukhametov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
MMA SERIES 23: Time of New Heroes 13 Saturday, December 19, 2020
Saint Petersburg, RU Russia Region
Azizov vs. Semyonov II 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Khabibullo Azizov   defeats   Artem Semyonov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andrey Shilimov   defeats   Rustambek Nurzhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolay Goncharov   defeats   Jakshylyk Temirbek Uulu   via KO/TKO   3:47 Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Bochkov   defeats   Tohir Usmanov   via KO/TKO   2:45 Round 1 of 3 Bout Page
Anna Remneva   defeats   Anastasiya Frolova   via Submission, Armbar   3:02 Round 1 of 3 Bout Page
Mark Vologdin   defeats   Samat Fayzuldaev   via KO/TKO   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Yurusov   defeats   Aleksey Golubovsky   via Submission   3:10 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Chasov   defeats   Bakhtiyar Semetey Uulu   via KO/TKO   2:07 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Mitkin   defeats   Elaman Bekmamat Uulu   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Marid Magomedgadzhiev   defeats   Makhmud Rakhmanov   via Submission   0:19 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 22 Saturday, December 12, 2020
Kaliningrad, Kaliningradskaya oblast Russia Region
Durymanov vs. Khalilzade 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexander Durymanov   defeats   Khalil Khalilzade   via KO/TKO   3:29 Round 2 of 3, 8:29 Total Bout Page
Vyacheslav Babkin   defeats   Bektursun Turdaliev   via KO/TKO   3:15 Round 2 of 3, 8:15 Total Bout Page
Anastasia Feofanova   defeats   Yulia Ostroverkhova   via Submission, Armbar   3:40 Round 2 of 3, 8:40 Total Bout Page
Maxim Novoselov   defeats   Andrey Dorgomonetskiy   via KO/TKO   1:13 Round 1 of 3 Bout Page
Karomatullo Sufiev   defeats   Anton Belousov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Valentin Orlov   via Submission   2:42 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Lunev   defeats   Bakhtovar Khalifaev   via Submission   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksey Nikolaev   defeats   Pavel Vishnyakov   via Submission   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Roman Karasev   defeats   Aleksey Novikov   via KO/TKO   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Odil Khaydarov   defeats   Artem Podolyako   via KO/TKO   1:39 Round 2 of 3, 6:39 Total Bout Page
Konstantin Li   defeats   Akram Nasirulaev   via Submission   0:33 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Kozachenko   defeats   Mirjalol Murodov   via Submission   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Gaziev   defeats   Artur Bunkov   via KO/TKO   0:20 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 21: Krasnaya Polyana Saturday, November 21, 2020
WOW Arena Sochi, Krasnodar Krai Russia Region
Alekseevich vs. Popov 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Oleg Popov   defeats   Sergey Alekseevich   via Submission, Triangle   3:13 Round 2 of 3, 8:13 Total Bout Page
Ayk Kazaryan   defeats   Sergey Maslov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kirill Kornilov   defeats   Ruslan Medzhidov   via KO/TKO   1:16 Round 2 of 3, 6:16 Total Bout Page
Elmar Gasanov   defeats   Alexander Podmarev   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Lyapunov   defeats   Arsen Nersesyan   via Submission, Triangle   1:32 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Bobryshev   defeats   Vladimir Lubko   via KO/TKO   2:34 Round 1 of 3 Bout Page
Ekaterina Makarova   defeats   Mariya Artyukhina   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Yakov Ekimov   defeats   Sirojiddin Abdukayumov   via KO/TKO   2:10 Round 1 of 3 Bout Page
Miri Sadygov   defeats   Rashid Yusupov   via KO/TKO   1:11 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Lebedev   defeats   Sanarbek Kurbanov   via KO/TKO   2:51 Round 1 of 3 Bout Page
Fedor Babich   defeats   Evgeny Bondarev   via KO/TKO   0:36 Round 1 of 3 Bout Page
Timur Sinen   defeats   Muslim Annakulov   via KO/TKO   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 20: Time of New Heroes 12 Saturday, November 14, 2020
Saint Petersburg, RU Russia Region
Vasilyev vs. Omargadzhiev 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Gadzhi Omargadzhiev   defeats   Vladimir Vasilyev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anton Volkov   defeats   Konstantin Soldatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Shamilov   defeats   Abdel Emam   via KO/TKO, Punch   3:49 Round 1 of 3 Bout Page
Danil Vaganov   defeats   Muslim Jurabaev   via KO/TKO, Head-Kick and Punches   0:25 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Bogdanov   defeats   Vasily Babintsev   via KO/TKO, Kick   4:28 Round 2 of 3, 9:28 Total Bout Page
Sergey Denisov   defeats   Nikolay Chernyshev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:59 Round 2 of 3, 6:59 Total Bout Page
Fayzullo Muminov   defeats   Viktor Chukhlebov   via Submission, Rear Naked Choke   1:22 Round 1 of 3 Bout Page
Ramziddin Omonov   defeats   Egor Khoroshilov   via KO/TKO, Punches   4:17 Round 1 of 3 Bout Page
Bektursun Kaiypnazar   defeats   Artiom Ostryakov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Muhammad Shukur Khojaev   defeats   Dmitry Vakhrutdinov   via KO/TKO, Punches   2:39 Round 2 of 3, 7:39 Total Bout Page
Konstantin Cherednichenko   defeats   Andrey Vorobiev   via Submission, Guillotine Choke   0:59 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 19: Time of New Heroes 11 Saturday, October 31, 2020
Fight Club Sech Saint Petersburg, RU Russia Region
Medvedev vs. Arykbaev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Boris Medvedev   defeats   Altynbek Arykbaev   via KO/TKO, Punches   3:57 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Maslov   defeats   Lom-Ali Mediev   via KO/TKO, Punches   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
Baybolot Ergeshbaev   vs.   Ilya Varvarskiy   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexander Soldatkin   defeats   Fayoz Shomurodov   via KO/TKO, Punches   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Semyonov   defeats   Firuz Nazaraliev   via Submission, Triangle   1:57 Round 2 of 3, 6:57 Total Bout Page
Vladimir Yurusov   defeats   Islom Sharopov   via Submission, Elbow Lever   2:44 Round 1 of 3 Bout Page
Maksudjon Kadirov   defeats   Iskhak Sagynbaev   via Submission, Guillotine   1:26 Round 3 of 3, 11:26 Total Bout Page
Asad Yorov   defeats   Denis Antonov   via KO/TKO, Refusal to Fight due to Injury   4:50 Round 2 of 3, 9:50 Total Bout Page
Aleksandr Mitkin   defeats   Konstantin Cherednichenko   via Submission, Shoulder Choke   2:58 Round 1 of 3 Bout Page
Furkatbek Karimov   defeats   Amirkhan Kholnazarov   via KO/TKO, Punches   1:26 Round 1 of 2 Bout Page
Vakhab Guseynov   defeats   Vladislav Frolov   via KO/TKO, Kick   2:43 Round 1 of 3 Bout Page
Anapa, Krasnodar Krai Russia Region
Kolesnik vs. Chokuev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Viktor Kolesnik   defeats   Kurban Chokuev   via KO/TKO   4:39 Round 2 of 3, 9:39 Total Bout Page
Ilya Freymanov   defeats   Erziman Bayramov   via KO/TKO   4:35 Round 1 of 3 Bout Page
Daudgadzhi Ibragimov   defeats   Maxim Kolosov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anatoliy Moiseev   defeats   Anthony Serre   via KO/TKO   1:06 Round 1 of 3 Bout Page
Oleg Manzhuev   defeats   Sergey Muralov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexander Durymanov   defeats   Bakhtiyor Yuldashev   via Submission, Choke   2:06 Round 2 of 3, 7:06 Total Bout Page
Andrey Lebedev   defeats   Bertrand Kamge   via Submission, Guillotine Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Yakov Ekimov   defeats   Muslimbek Khomidov   via KO/TKO   3:50 Round 1 of 3 Bout Page
Vasily Rudenko   defeats   Islam Gadzhiev   via Submission   3:40 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Kuznetsov   defeats   Vladimir Prilipkin   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Denis Ekimov   defeats   Ruslan Ibragimov   via KO/TKO   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaly Kositsyn   defeats   Ilyas Ibrakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
MMA SERIES 16 Saturday, October 03, 2020
Krylya Sovetov UIC Saint Petersburg, RU Russia Region
Viktorov vs. Sharopov 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Maxim Viktorov   defeats   Islom Sharopov   via Submission, Rear Naked Choke   1:39 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Dyakonov   defeats   Mikhail Sysoev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Khrisanov   defeats   Aleksandr Korzeenok   via KO/TKO, Punches   1:11 Round 1 of 3 Bout Page
Maksim Dyupin   defeats   Petr Berg   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Denis Valin   defeats   Adilet Akmatov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikita Kochetkov   defeats   Sherzod Kayumov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Denisov   defeats   Rasul Samadov   via Submission, Triangle   1:51 Round 1 of 3 Bout Page
Anton Belousov   defeats   Vladimir Liberov   via Submission, Heel Hook   4:33 Round 2 of 3, 9:33 Total Bout Page
Muradil Abdyrakhmanov   defeats   Vladlen Sidorenko   via Submission, Rear Naked Choke   3:11 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Parshikov   defeats   Evgeny Isakov   via KO/TKO   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Dekterev   defeats   Egor Narozhny   via Submission, Choke   1:03 Round 2 of 3, 6:03 Total Bout Page
Vladislav Palchikov   defeats   Nikita Karin   via KO/TKO   1:45 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 15: Time of New Heroes 10 Saturday, September 26, 2020
Saint Petersburg, RU Russia Region
Zutova vs. Zheleznyakova 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dariya Zheleznyakova   defeats   Gozel Zutova   via KO/TKO   4:47 Round 2 of 3, 9:47 Total Bout Page
Sergey Maslov   defeats   Vladislav Korolevskiy   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolay Goncharov   defeats   Sergey Denisov   via KO/TKO   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
Khabibullo Azizov   defeats   Artem Semyonov   via Disqualificaton, Illegal elbowing   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Alexander Danilov   defeats   Sardor Khodzhanov   via KO/TKO   3:37 Round 1 of 3 Bout Page
Mark Vologdin   defeats   Bektursun Kaiypnazar   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Roman Gotovtsev   defeats   Alexander Shingarenko   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Alexander Treskin   defeats   Farkhod Ibragimov   via KO/TKO   4:35 Round 1 of 3 Bout Page
Egor Khoroshilov   defeats   Shakhruh Azamatov   via Submission   1:52 Round 2 of 3, 6:52 Total Bout Page
Islambek Yuldashev   defeats   Dmitriy Yakovlev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Faridun Juraev   defeats   Evgeny Pavlov   via Submission, Choke   2:24 Round 1 of 3 Bout Page
MMA Series 14 Saturday, September 19, 2020
Kaliningrad, Kaliningradskaya oblast Russia Region
Durymanov vs. Mamasabirov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexander Durymanov   defeats   Almazbek Mamasabirov   via Submission   4:34 Round 2 of 3, 9:34 Total Bout Page
Maxim Kolosov   defeats   Bektursun Turdaliev   via KO/TKO   3:20 Round 1 of 3 Bout Page
Karomatullo Sufiev   defeats   Dmitriy Shestakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Konstantin Li   defeats   Maksim Tkachenko   via KO/TKO   1:56 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhtovar Yunusov   defeats   Shakhpur Salaev   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aleksey Nikolaev   defeats   Amirali Zhoroev   via Submission   0:36 Round 1 of 3 Bout Page
Karomatullo Sufiev   defeats   Ilya Bashko   via Submission   3:43 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Shestakov   defeats   Saygid Abdulaev   via KO/TKO   0:26 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Podolyako   defeats   David Arlauskas   via Submission   1:33 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhtovar Yunusov   defeats   Shakhboz Sharifov   via Submission   1:29 Round 1 of 3 Bout Page
Shakhpur Salaev   defeats   Akhmedula Magomedaliev   via Submission   0:56 Round 2 of 3, 5:56 Total Bout Page
MMA SERIES 12: Time of New Heroes 9 Saturday, August 15, 2020
Fight Club Sech Saint Petersburg, RU Russia Region
Durymanov vs. Khamidov 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sarvadzhon Khamidov   defeats   Fedor Durymanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aleksandr Maslov   defeats   Leonid Timoshenko   via KO/TKO, Punch   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Varvarskiy   vs.   Gleb Khabibulin   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilya Kireev   defeats   Nikita Yashin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dovud Idibekov   defeats   Vladislav Kyssa   via Submission, Rear Naked Choke   0:45 Round 3 of 3, 10:45 Total Bout Page
Ilya Bochkov   defeats   Vasily Babintsev   via Submission, Rear Naked Choke   4:05 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Semyonov   defeats   Chyngyz Turgunbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mark Vologdin   defeats   Sanjarbek Kurbanov   via KO/TKO, Punches   2:10 Round 2 of 3, 7:10 Total Bout Page
Shermukhammad Mukhamadjanov   defeats   Gairbek Gazimagomedov   via Submission, Rear Naked Choke   2:03 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Antonov   defeats   Evgeny Pavlov   via Submission, Elbow Lever   3:03 Round 1 of 3 Bout Page
MMA SERIES 11: Time of New Heroes 8 Saturday, July 25, 2020
Coding Center Saint Petersburg, RU Russia Region
Vasilyev vs. Shamilov 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Vasilyev   defeats   Ruslan Shamilov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Lyapunov   defeats   Sergey Bobryshev   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andrey Shilimov   defeats   Viktor Kichigin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mikhail Pogodin   defeats   Sanjarbek Babayev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anna Remneva   defeats   Ekaterina Klyusnikova   via Submission, Elbow Lever   1:12 Round 1 of 3 Bout Page
Askarbek Tokhtakhunov   defeats   Aleksandr Trutnev   via KO/TKO, Punch   4:45 Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Tomskikh   defeats   Abdymomun Momunbekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Artem Chasov   defeats   Shakhzod Amadjanov   via KO/TKO, Punch   3:41 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Semyonov   defeats   Khodzhimirzo Abdolov   via Submission, Triangle   0:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Roman Gotovtsev   defeats   Ivan Bukhtoyarov   via KO/TKO, Punch   1:33 Round 1 of 3 Bout Page
Muslim Jurabaev   defeats   Anatoliy Pekarev   via Submission, Elbow Lever   0:28 Round 1 of 3 Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • Bellator 266 Tapology coverage is now live
  • In between bouts, waiting for next fight to begin.
  • Join the Bellator 266 live discussion
  • Bellator 266 features 12 MMA bouts
  • The event takes place from SAP Center in San Jose, California