Mixed Martial Arts Promotion

Dana White's Contender Series

Dana White's Contender Series
  • Name: Dana White's Contender Series
  • Headquarters: Las Vegas, Nevada
  • Acronyms: DWCS
  • Also Known As: Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWCS Events

Contender Series 2021: Week 10 Tuesday, November 02, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Contender Series 2021: Week 9 Tuesday, October 26, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Contender Series 2021: Week 8 Tuesday, October 19, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Machado vs. Rodriguez 115 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Valesca Machado   vs.   Piera Rodriguez   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Solomon Renfro   vs.   Jonny Parsons   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 7 Tuesday, October 12, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Juárez vs. Silva 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Silvana Gómez Juárez   vs.   Maria Silva   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Hugo Cunha   vs.   Martin Buday   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Anton Turkalj   vs.   Kaloyan Kolev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 6 Tuesday, October 05, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Contender Series 2021: Week 5 Tuesday, September 28, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Sudolski vs. Poterya 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Łukasz Sudolski   vs.   Igor Poterya   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Aaron Jeffery   vs.   Caio Borralho   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Caio Bittencourt   vs.   Albert Duraev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lucas Almeida   vs.   Daniel Zellhuber   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Rizvan Kuniev   vs.   Edivan Santos   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Michael Morales   vs.   Nikolay Veretennikov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 4 Tuesday, September 21, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Gaxhja vs. Duncan 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Manuel Gaxhja   vs.   Chris Duncan   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Hashem Arkhagha   vs.   AJ Dobson   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jake Hadley   vs.   Kleydson Rodrigues   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 3 Tuesday, September 14, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Junior vs. Nasrudinov 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jailton Junior   vs.   Nasrudin Nasrudinov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jasmine Jasudavicius   vs.   Julia Polastri   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 2 Tuesday, September 07, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Weeks vs. Quinlan 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Darian Weeks   vs.   Josh Quinlan   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Bruno Korea   vs.   Carlos Vergara   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Muin Gafurov   vs.   Chad Anheliger   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2021: Week 1 Tuesday, August 31, 8:00 PM ET ESPN+
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Murzakanov vs. Scheffel 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Azamat Murzakanov   vs.   Matheus Scheffel   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Khusein Askhabov   vs.   Joanderson Brito   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Victor Altamirano   vs.   Vinicius Salvador   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
AJ Fletcher   vs.   Leonardo Damiani   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lorenzo Hood   vs.   Łukasz Brzeski   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Contender Series 2020: Week 10 Tuesday, November 17, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Buys vs. Silva 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
JP Buys   defeats   Jacob Silva   via Submission, Guillotine Choke (Referee Stoppage)   4:54 Round 1 of 3 Bout Page
Nick Maximov   defeats   Oscar Cota   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gloria de Paula   defeats   Pauline Macias   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tucker Lutz   defeats   Sherrard Blackledge   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Victoria Leonardo   defeats   Chelsea Hackett   via KO/TKO, Ground and Pound   4:41 Round 2 of 3, 9:41 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 9 Tuesday, November 10, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Ksiazkiewicz vs. Sousa 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mário Sousa   defeats   Mariusz Ksiazkiewicz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Natan Levy   defeats   Shaheen Santana   via Submission, Arm Triangle Choke   0:55 Round 3 of 3, 10:55 Total Bout Page
Nikolas Motta   defeats   Joseph Lowry   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Luana Pinheiro   defeats   Stephanie Frausto   via KO/TKO, Punches   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Danny Sabatello   defeats   Taylor Moore   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 8 Wednesday, November 04, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Ulberg vs. Oliveira 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Carlos Ulberg   defeats   Bruno Oliveira   via KO/TKO, Left Hook   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Ignacio Bahamondes   defeats   Edson Gomez   via KO/TKO, Front Kick   2:31 Round 2 of 3, 7:31 Total Bout Page
Luis Saldaña   defeats   Vince Murdock   via KO/TKO, Front Kick to Ground and Pound   0:44 Round 3 of 3, 10:44 Total Bout Page
Jared Vanderaa   defeats   Harry Hunsucker   via KO/TKO, Ground and Pound   3:34 Round 1 of 3 Bout Page
Contender Series 2020: Week 7 Tuesday, September 15, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Rodrigues vs. Williams 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jordan Williams   defeats   Gregory Rodrigues   via KO/TKO, Punches   2:19 Round 1 of 3 Bout Page
Collin Anglin   defeats   Muhammadjon Naimov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Michael Lombardo   defeats   Korey Kuppe   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Danyelle Wolf   defeats   Taneisha Tennant   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kyle Driscoll   defeats   Dinis Paiva   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 6 Tuesday, September 08, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Nchukwi vs. Matavao 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tafon Nchukwi   defeats   Al Matavao   via KO/TKO, Head Kick   2:01 Round 2 of 3, 7:01 Total Bout Page
Sherrard Blackledge   defeats   Cameron Church   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Phil Hawes   defeats   Khadzhimurat Bestaev   via KO/TKO, Overhand Right to Ground and Pound   1:18 Round 1 of 3 Bout Page
Drako Rodriguez   defeats   Mana Martinez   via Submission, Triangle Choke   2:22 Round 1 of 3 Bout Page
Aliaskhab Khizriev   defeats   Henrique Shiguemoto   via Submission, Rear Naked Choke   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Contender Series 2020: Week 5 Tuesday, September 01, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Baghdasaryan vs. Buzukja 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Melsik Baghdasaryan   defeats   Dennis Buzukja   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jimmy Flick   defeats   Nate Smith   via Submission, Arm Triangle Choke   3:15 Round 3 of 3, 13:15 Total Bout Page
Ronnie Lawrence   defeats   Jose Johnson   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
William Knight   defeats   Cody Brundage   via KO/TKO, Elbows to Ground and Pound   2:23 Round 1 of 3 Bout Page
Tucker Lutz   defeats   Chase Gibson   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 4 Tuesday, August 25, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Pati vs. Pickett 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jamie Pickett   defeats   Jhonoven Pati   via KO/TKO, Punches   0:33 Round 2 of 3, 5:33 Total Bout Page
Rafael Alves   defeats   Alejandro Flores   via Submission, Guillotine Choke   2:55 Round 2 of 3, 7:55 Total Bout Page
Jeff Molina   defeats   Jacob Silva   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anthony Romero   defeats   Mike Breeden   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Collin Huckbody   defeats   Kyron Bowen   via Submission, Arm Triangle Choke   1:28 Round 1 of 3 Bout Page
Contender Series 2020: Week 3 Tuesday, August 18, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Reyna vs. Cosce 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Louis Cosce   defeats   Victor Reyna   via KO/TKO, Left Hook to Ground and Pound   1:12 Round 1 of 3 Bout Page
Cheyanne Buys   defeats   Hilarie Rose   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Orion Cosce   defeats   Matt Dixon   via KO/TKO, Ground and Pound from Crucifix   4:42 Round 3 of 3, 14:42 Total Bout Page
Josh Parisian   defeats   Chad Johnson   via KO/TKO, Punches from Mount   3:43 Round 1 of 3 Bout Page
Kenneth Cross   defeats   Kevin Syler   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 2 Tuesday, August 11, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Pyfer vs. Stoltzfus 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dustin Stoltzfus   defeats   Joseph Pyfer   via KO/TKO, Slam (Arm Injury)   4:21 Round 1 of 3 Bout Page
Adrian Yanez   defeats   Brady Huang   via KO/TKO, Punches   0:39 Round 1 of 3 Bout Page
Cory McKenna   defeats   Vanessa Demopoulos   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
T.J. Laramie   defeats   Daniel Swain   via KO/TKO, Doctor Stoppage (Rib Injury)   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Impa Kasanganay   defeats   Anthony Adams   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2020: Week 1 Tuesday, August 04, 2020
UFC APEX Las Vegas, NV US West Region
Flores vs. Jacoby 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dustin Jacoby   defeats   Ty Flores   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Uros Medic   defeats   Mikey Gonzalez   via KO/TKO, Kicks to Ground and Pound   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Jerome Rivera   defeats   Luis Rodríguez   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jordan Leavitt   defeats   Luke Flores   via Submission, Arm Triangle Choke   4:15 Round 1 of 3 Bout Page
UFC APEX Las Vegas, NV
Contender Series 2019: Week 10 Tuesday, August 27, 2019
UFC Apex Las Vegas, NV US West Region
Todorović vs. Ash 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Duško Todorović   defeats   Teddy Ash   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Impa Kasanganay   defeats   Kailan Hill   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Peter Barrett   defeats   Sang Hoon Yoo   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ben Sosoli   vs.   Dustin Joynson   Ends in a No Contest, Accidental Eye Gouge   2:08 Round 1 of 3 Bout Page
TJ Brown   defeats   Dylan Lockard   via Submission, Arm Triangle Choke   2:59 Round 3 of 3, 12:59 Total Bout Page
Contender Series 2019: Week 9 Tuesday, August 20, 2019
UFC Apex Las Vegas, NV US West Region
Shahbazyan vs. Rowe 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Philip Rowe   defeats   Leon Shahbazyan   via KO/TKO, Punches   0:16 Round 3 of 3, 10:16 Total Bout Page
Jamal Pogues   defeats   Marcos Brigagão   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Steve Garcia   defeats   Desmond Torres   via KO/TKO, Punches and Elbows   4:35 Round 1 of 3 Bout Page
Mallory Martin   defeats   Micol di Segni   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ricky Steele   defeats   Phil Caracappa   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Contender Series 2019: Week 8 Tuesday, August 13, 2019
UFC Apex Las Vegas, NV US West Region
Alacabek vs. Knight 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
William Knight   defeats   Herdem Alacabek   via KO/TKO, Ground and Pound   4:34 Round 3 of 3, 14:34 Total Bout Page
Brok Weaver   defeats   Devin Smyth   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sarah Alpar   defeats   Shanna Young   via Submission, Rear Naked Choke   2:55 Round 2 of 3, 7:55 Total Bout Page
Tony Gravely   defeats   Ray Rodriguez   via KO/TKO, Ground and Pound   2:16 Round 3 of 3, 12:16 Total Bout Page
Julius Anglickas   defeats   Karl Reed   via Submission, Rear Naked Choke   3:25 Round 3 of 3, 13:25 Total Bout Page
Contender Series 2019: Week 7 Tuesday, August 06, 2019
UFC Apex Las Vegas, NV US West Region
Morales vs. Park 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Omar Morales   defeats   Harvey Park   via KO/TKO, Right Cross   1:06 Round 2 of 3, 6:06 Total Bout Page
Lucrezia Ria   defeats   Marilia Santos   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Herbert Burns   defeats   Darrick Minner   via Submission, Triangle Choke   2:29 Round 1 of 3 Bout Page
André Muniz   defeats   Taylor Johnson   via Submission, Rear Naked Choke   1:46 Round 1 of 3 Bout Page
Dwight Joseph   defeats   Jay Perrin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • UFC Fight Night Tapology coverage is now live
  • Ashley Yoder vs. Jinh Yu Frey - Round 3 is in progress.
  • Join the UFC Fight Night live discussion
  • Tapology Picks: Jinh Yu Frey 39% Ashley Yoder 61%
  • Jinh Yu Frey (10-6-0) TX, US is the #39th Top Women Strawweight fighter.
  • Ashley "The Spider Monkey" Yoder (8-7-0) CA, US is the #23rd Top Women Strawweight fighter.
  • UFC Fight Night features 10 MMA bouts
  • The event takes place from UFC APEX in Las Vegas, Nevada
  • Bellator 263 Tapology coverage is now live
  • In between bouts, waiting for next fight to begin.
  • Join the Bellator 263 live discussion
  • Bellator 263 features 11 MMA bouts
  • The event takes place from The Forum in Los Angeles, California