Mixed Martial Arts Promotion

Octagon Promotion

Octagon Promotion
  • Name: Octagon Promotion
  • Headquarters: Kazakhstan
  • Acronyms: OPMMA
  • Promotion Links:
  • Tapology Accounts: Leebro

OPMMA Events

Octagon 21 Friday, July 16, 12:00 PM ET
Almaty, KZ Asia Central Region
Lightweight Title Fight Askhanov vs. Shavkatov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilyar Askhanov   vs.   Emrah Shavkatov   Confirmed   5 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zhasur Karimov   vs.   Aldiyar Mansurbek   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Shokhasan Mirzamatov   vs.   Ilyas Sadykov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Farkhod Davlyatov   vs.   Eskeldy Tumenov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Muhriddin Alimov   vs.   Makhir Aliev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sultanbek Orozmamat Uulu   vs.   Gani Adilserik   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Amantur Jenishbekov   vs.   Majit Sardarov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Kodirhon Ganiev   vs.   Jan Kenjebaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Daniyar Synasap   vs.   Nurbek Tazhibaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Shynarai Amanbaeva   vs.   Meruert Nurmakhanova   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sirojiddin Ishmuminov   vs.   Daulet Otarbaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Nurbolot Askarbek Uulu   vs.   Altynbek Magaz   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Asroriddin Mukhriddinov   vs.   Samat Mamedov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ilyor Bakhtiyar Uulu   vs.   Beksultan Tursunov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Talgar Zhanuzak   vs.   Aybol Akhmetov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Octagon: Selection 11 Sunday, June 27, 11:00 AM ET
Almaty, KZ Asia Central Region
Akhmedov vs. Boboev 212 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ashur Boboev   defeats   Mamadjon Akhmedov   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Nurgali Mambetaliev   defeats   Sarvar Abdumutaipov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Abzal Abeuov   defeats   Bekzod Sharipov   via N/A   5:00 Round 3 of 3, 15:00 Total Bout Page
Aivaz Aidinov   defeats   Nurbek Zhuman   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Didar Nagmoldanov   defeats   Mukhammadsydyk Mukhammadkhoziev   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Yunus Aliev   defeats   Zhaparys Berdashev   via KO/TKO, Head Kick   Round 2 of 3 Bout Page
Kenjebek Abdraimov   defeats   Abdumalik Erbutaev   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Amanzhol Zhumabaev   defeats   Azamat Myrzabaev   via Submission, Guillotine Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Erniyaz Turargazin   defeats   Nurbek Zhaksylykov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Nurmat Ismoilov   defeats   Ibraim Khasuev   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alisher Abdulla   defeats   Olzhas Tursynbay   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Zhanibek Zholmyrzoev   defeats   Khafiz Tukhtamyshev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Elaman Seitkhan   defeats   Abdisamat Turdimatov   via KO/TKO, Knees   Round 1 of 3 Bout Page
Sherzod Shamsudinov   defeats   Arman Syzdykbaev   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Olzhas Kaldan   defeats   Shakmurat Appazov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Octagon 20 Wednesday, June 16, 1:00 PM ET
Almaty, KZ Asia Central Region
Flyweight Title Fight Malikov vs. Tolenov 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Damir Tolenov   defeats   Argen Malikov   via Submission, Americana   4:25 Round 2 of 5, 9:25 Total Bout Page
Alisher Gabdullin   defeats   Utukzhan Soyuzov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bekzat Almakhan   defeats   Bekzhan Utemisov   via Submission, Kimura   1:17 Round 3 of 3, 11:17 Total Bout Page
Erkebulan Toktar   defeats   Mukhtar Zhumagali   via KO/TKO, Punches   0:20 Round 1 of 3 Bout Page
Shokhasan Mirzamatov   defeats   Alibek Seidazym   via KO/TKO, Punches   2:04 Round 2 of 3, 7:04 Total Bout Page
Sambet Naimanbayev   defeats   Ruslan Serikpulov   via KO/TKO, Punches   3:36 Round 3 of 3, 13:36 Total Bout Page
Emrah Shavkatov   defeats   Baymurat Niyazov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Doniyor Usmonov   defeats   Farrukh Mirsharipov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mirat Bekishev   defeats   Ilyor Bakhtiyar Uulu   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Meruert Nurmakhanova   defeats   Nozima Khusanova   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Argenbek Abdykadyr Uulu   defeats   Yadikar Anvarov   via Submission, Rear Naked Choke   3:26 Round 1 of 3 Bout Page
Tanirbergen Maratov   defeats   Belgizhan Seytenov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sardor Nurov   defeats   Ermek Giminbek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Octagon 19 Friday, May 28, 12:00 PM ET
Almaty, KZ Asia Central Region
Middleweight Title Fight Taalaybek Uulu vs. Mamedov 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mahir Mamedov   defeats   Adis Taalaybek Uulu   via KO/TKO, Kicks   Round 3 of 3 Bout Page
Ramazonbek Temirov   defeats   Satbek Esengeldin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alisher Gabdullin   defeats   Kholmurod Nurmatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aktore Batyrbek   defeats   Sherkhan Adilov   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Erasyl Shukataev   defeats   Sultanbek Orozmamat Uulu   via Submission, Triangle   Round 3 of 3 Bout Page
Nurbek Bolotbekov   defeats   Firdavs Khasanov   via Submission, Triangle   Round 1 of 3 Bout Page
Gani Adilserik   defeats   Shakhzod Dzhurakulov   via Submission, Rear Naked Choke   3:48 Round 1 of 3 Bout Page
Anastasia Dyuzhikova   defeats   Kumushay Bolotbekova   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Nurbek Tazhibaev   defeats   Muslimbek Komilov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mukhriddin Alimov   defeats   Amantur Jenishbekov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Octagon: Selection 10 Sunday, May 23, 12:00 PM ET
Almaty, KZ Asia Central Region
Zhakenov vs. Itakhunov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Erasyl Zhakenov   defeats   Islam Itakhunov   via KO/TKO, Punches   4:38 Round 1 of 3 Bout Page
Dastan Ergaliev   defeats   Yescat Nurolla   via Submission, Triangle   2:32 Round 1 of 3 Bout Page
Otkirbek Shodmonov   defeats   Adilet Kozhamzhar   via KO/TKO, Head Kick   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Nurtileu Zhaparov   defeats   Erkebulan Makhadiev   via KO/TKO, Punches   3:58 Round 2 of 3, 8:58 Total Bout Page
Daniyar Kairbaev   defeats   Tleukhan Biblov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khamrazhan Alpatov   defeats   Diyasbek Suleimanov   via KO/TKO, Punches   1:26 Round 1 of 3 Bout Page
Aibek Bekbolatov   defeats   Melis Malaev   via KO/TKO, Punches   1:01 Round 2 of 3, 6:01 Total Bout Page
Daniyar Ongar   defeats   Beksultan Rasulbek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kenjebek Abdraimov   defeats   Aidyn Tlenov   via KO/TKO, Knee   of 3 Bout Page
Madiyar Abdigali   defeats   Maulen Tursunali   via KO/TKO, Punches   4:12 Round 1 of 3 Bout Page
Diyorbek Ruziboev   defeats   Nurlan Taytiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Fridin Aliev   defeats   Ernat Sibat   via Submission, Rear Naked Choke   0:26 Round 2 of 3, 5:26 Total Bout Page
Johongir Almahamatov   defeats   Nurzhan Zhanabekov   via KO/TKO, Punches   3:03 Round 1 of 3 Bout Page
Ermek Giminbek   defeats   Ernar Zharylkasyn   via KO/TKO, Punches   3:36 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon 18 Sunday, April 11, 2021
Almaty, KZ Asia Central Region
Elegen vs. Tolenov 132 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Damir Tolenov   defeats   Dosbol Elegen   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mukhammadali Abdurashidov   defeats   Ilyas Eleusinov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Serikpulov   defeats   Nurzhigit Otkulbekov   via KO/TKO, Punches   4:37 Round 1 of 3 Bout Page
Kamoldin Mamojonov   defeats   Vladimir Rudak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Islambek Baktybek Uulu   defeats   Khusniddin Khakimov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Kasym Anuarbek   defeats   Amirjon Gafurov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Farkhod Davlyatov   defeats   Maksat Siyazbekov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Samandar Sattarov   defeats   Altynbek Junusov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shermurat Kalilov   defeats   Bakhtiyar Muhamediyarov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Samir Akhmedov   defeats   Sairap Nargilov   via KO/TKO, Doctor Stoppage (Cut)   Round 1 of 3 Bout Page
Majit Sardarov   defeats   Uais Merey   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Aldiyar Mansurbek   defeats   Khusein Zandarov   via Submission, Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Octagon: Selection 9 Saturday, March 20, 2021
Almaty, KZ Asia Central Region
Lyatiev vs. Kenjebaev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jan Kenjebaev   defeats   Raim Lyatiev   via KO/TKO, Guillotine Choke   0:41 Round 1 of 3 Bout Page
Feizul Umirshaev   defeats   Aalambek Abdilla Uulu   via Submission, North-South Choke   2:21 Round 2 of 3, 7:21 Total Bout Page
Yadikar Anvarov   defeats   Omirzhan Zangar   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Sairap Nargilov   defeats   Otargali Zhanat   via KO/TKO, Head Kick   0:41 Round 1 of 3 Bout Page
Eskeldy Tumenov   defeats   Kenjebek Abdraimov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:25 Round 3 of 3, 14:25 Total Bout Page
Daniyar Synasap   defeats   Murat Isaev   via Submission, Guillotine Choke   0:21 Round 1 of 3 Bout Page
Adilet Tileugali   defeats   Zhalgas Kenesbek   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:58 Round 2 of 3, 7:58 Total Bout Page
Majit Sardarov   defeats   Dulat Seydakbar   via Submission, Guillotine Choke   1:07 Round 2 of 3, 6:07 Total Bout Page
Maksat Siyazbekov   defeats   Dias Nurbergen   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:20 Round 1 of 3 Bout Page
Alisher Abdulla   defeats   Fridin Aliev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:48 Round 1 of 3 Bout Page
Khusein Zandarov   defeats   Abylai Sartai   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ermek Naurizbek   defeats   Nauryzali Iskakov   via Submission, Triangle Choke   1:12 Round 2 of 3, 6:12 Total Bout Page
Octagon 17 Wednesday, March 17, 2021
Almaty, KZ Asia Central Region
Light Heavyweight Title Fight Muratuly vs. Ruzbakiev 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karim Ruzbakiev   defeats   Aibolat Muratuly   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 4 of 5 Bout Page
Ulan Tamgabaev   defeats   Abdulaziz Sotvoldiev   via Submission, Guillotine Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Argen Malikov   defeats   Altynbek Magaz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anastasia Dyuzhikova   defeats   Ugiloy Nasimova   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 2 of 3 Bout Page
Emrah Shavkatov   defeats   Boris Magomedov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kasym Anuarbek   defeats   Dovud Emomov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ruslan Akhmetov   defeats   Abdurakhmon Gafurov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Farkhod Davlyatov   defeats   Rasul Asimov   via Submission, Rear Naked Choke   2:37 Round 1 of 3 Bout Page
Erzhan Shapauov   defeats   Madiyar Shaizkhanuly   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alisher Gabdullin   defeats   Kokezhan Kabylda   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gani Adilserik   defeats   Bakhodir Askerov   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Farrukh Mirsharipov   defeats   Murod Nurmatov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Berik Shinaliyev   defeats   Aldiyar Anarbaev   via Disqualificaton, Forbidden blows below the belt   Round 2 of 3 Bout Page
Octagon 16 Wednesday, February 24, 2021
Almaty, KZ Asia Central Region
Askhanov vs. Janat 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilyar Askhanov   defeats   Jandos Janat   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 3 of 3 Bout Page
Azat Maksum   defeats   Nurbek Bolotbekov   via Submission, Arm Triangle Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Vladimir Rudak   defeats   Erasyl Tolepbergenov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Osman Kulaev   defeats   Chingiskhan Aldybaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sambet Naimanbayev   defeats   Bekbolsun Azimbaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anastasia Dyuzhikova   defeats   Makhsuda Japparova   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Amantur Jenishbekov   defeats   Musa Afuev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Aktore Batyrbek   defeats   Aset Nasyr   via Submission, Triangle Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Tanirbergen Maratov   defeats   Bunyod Azatbekov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Mumin Shamshov   defeats   Davletbek Abdukakharov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Emrah Shavkatov   defeats   Vitaly Lukyanchuk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anvar Ikromov   defeats   Murat Isaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Meruert Ibraeva   defeats   Aruzhan Bakirova   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bakdaulet Abekenov   defeats   Abzal Kurmangali   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Octagon 15 Wednesday, January 27, 2021
Almaty, KZ Asia Central Region
Middleweight Title Fight Mukhanov vs. Kuanyshbayev 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Bauyrzhan Kuanyshbayev   defeats   Sagyndyk Mukhanov   via KO/TKO, Kick and Punches   2:38 Round 2 of 3, 7:38 Total Bout Page
Sambet Naimanbayev   defeats   Yelzhan Aliaskar   via KO/TKO, Spining back kick   Round 2 of 3 Bout Page
Ilyas Eleusinov   defeats   Aleksandr Krol   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:59 Round 1 of 3 Bout Page
Damir Tolenov   defeats   Akzhol Olzhabayev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:41 Round 1 of 3 Bout Page
Farkhod Davlyatov   defeats   Daniyar Ongar   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ugiloy Nasimova   defeats   Gulmira Sabyrzhanova   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:49 Round 1 of 3 Bout Page
Janbolat Ragchauly   defeats   Aalambek Abdilla Uulu   via KO/TKO, Spinning Back Kick   3:46 Round 2 of 3, 8:46 Total Bout Page
Azamat Tasbulatov   defeats   Berik Shinaliyev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 2 of 3 Bout Page
Meruert Ibraeva   defeats   Sevinch Ismailova   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Belgizhan Seytenov   defeats   Ibraim Khasuev   via KO/TKO, Punch   2:26 Round 1 of 3 Bout Page
Madiyar Shaizkhanuly   defeats   Olzhas Tursynbay   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:32 Round 1 of 3 Bout Page
Emrah Shavkatov   defeats   Askar Dauit   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Octagon 14 Saturday, October 31, 2020
Shymkent MMA Academy Shymkent, South Kazakhstan Region Asia Central Region
Akhmetov vs. Berkimbaev 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ruslan Akhmetov   defeats   Asylan Berkimbaev   via KO/TKO   1:49 Round 1 of 3 Bout Page
Damir Tolenov   defeats   Kuandyk Ospanov   via KO/TKO   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Nurbek Tazhibaev   defeats   Davletbek Abdukakharov   via KO/TKO   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
Aybek Ermetov   defeats   Teksultan Surgimbaev   via Submission, Guillotine Choke   0:43 Round 1 of 3 Bout Page
Asem Jakenova   defeats   Makhsuda Japparova   via KO/TKO   1:13 Round 1 of 3 Bout Page
Altynbek Junusov   defeats   Nurzhan Makhanbet   via KO/TKO   2:20 Round 3 of 3, 12:20 Total Bout Page
Zhandos Kenzhebek   defeats   Ayat Kurmanbek   via Submission, Triangle Choke   3:22 Round 3 of 3, 13:22 Total Bout Page
Belgizhan Seytenov   defeats   Abzal Seytjapparov   via KO/TKO   3:18 Round 3 of 3, 13:18 Total Bout Page
Olzhas Zhakypbekuly   defeats   Abylay Sartay   via Submission, Guillotine Choke   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Gani Adilserik   defeats   Dinmukhamed Turakov   via Submission, Armbar   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Bauyrzhan Kalmyrzaev   defeats   Sergei Ratnikov   via KO/TKO   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Nursaule Sarhad   defeats   Aselya Sagyndykova   via KO/TKO   2:58 Round 2 of 3, 7:58 Total Bout Page
Magjan Jarylkap   defeats   Dias Taskara   via Submission   1:25 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon 13 Saturday, February 22, 2020
TRK Grand Park Almaty, KZ Asia Central Region
Akhmataliev vs. Soyuzov 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Utukzhan Soyuzov   defeats   Nurumar Akhmataliev   via Submission, Choke   3:42 Round 2 of 3, 8:42 Total Bout Page
Ayton Sarsebek   defeats   Alisher Tokhtiev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:26 Round 1 of 3 Bout Page
Dulat Zhumash   defeats   Bakhodir Vilyamusov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:48 Round 1 of 3 Bout Page
Azat Nurmamatov   defeats   Bakhtiyar Shakharov   via Submission, Armbar   1:48 Round 1 of 3 Bout Page
Azamat Uulu Argen   defeats   Aljappar Abaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Onlasyn Keldibaev   defeats   Rasul Asimov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Erasyl Kayyrov   defeats   Zhomart Ayserikov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Berik Shinaliyev   defeats   Bakutzhan Sarsenov   via KO/TKO, Punch   of 3 Bout Page
Dulat Seydakbar   defeats   Samat Erkinov   via Submission, North-South Choke   2:42 Round 1 of 3 Bout Page
Damir Tolenov   defeats   Azhniyaz Utepbaev   via Submission, Rear Naked Choke   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
Erasyl Shukataev   defeats   Islam Aibatov   via KO/TKO, Injury   Round 1 of 3 Bout Page
Daulet Otarbaev   defeats   Utep Bektursinov   via KO/TKO, Refusal to Fight   2:46 Round 1 of 3 Bout Page
Karim Ruzbakiev   defeats   Talgat Kaltanov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   1:18 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon 12 Sunday, December 08, 2019
Taldykorgan Youth Palace Taldykorgan, Almaty Region Asia Central Region
Featherweight Title Fight Tamgabaev vs. Akishev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nurzhan Akishev   defeats   Ulan Tamgabaev   via Submission, Triangle   Round 1 of 3 Bout Page
Yelzhan Aliaskar   defeats   Rildeci Dias   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rinat Sagyntay   defeats   Nurmukhammad Chabborov   via KO/TKO, Elbows   Round 1 of 3 Bout Page
Serik Tlekeev   defeats   Mikhai Bachu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Karim Ruzbakiev   defeats   Fathiddin Gulov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Erzhan Shiyrbai   defeats   Bekbolot Nurbekov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Adilet Abdibaitov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bauyrzhan Kuanyshbayev   defeats   Kadirdin Amirdinov   via KO/TKO, Refusal to Fight   Round 2 of 3 Bout Page
Islam Islomov   defeats   Azamat Azimkhanov   via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
Erasyl Shukataev   defeats   Baurzhan Sultanov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Berik Shinaliyev   defeats   Zhanat Makhambet   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Madi Shayyzkha   defeats   Berik Shanazarov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Dulat Zhumash   defeats   Yestay Auyelbekov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Aldiyar Mansurbek   defeats   Kanat Anarbek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Octagon Global 2 Saturday, September 14, 2019
Uralsk, West Kazakhstan Province Asia Central Region
Flyweight Title Fight Maksum vs. Magaz 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Azat Maksum   defeats   Altynbek Magaz   via N/A   2:24 Round 2 of 3, 7:24 Total Bout Page
Yelzhan Aliaskar   defeats   Rovshan Zoirdzhonov   via N/A   3:33 Round 1 of 3 Bout Page
Karim Ruzbakiev   defeats   Evgeny Nazarov   via KO/TKO   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaliy Zheleznov   defeats   Ruslan Alpysbaev   via KO/TKO   4:34 Round 2 of 3, 9:34 Total Bout Page
Utukzhan Soyuzov   defeats   Alseyit Azizbekov   via Submission   1:12 Round 1 of 3 Bout Page
Abdulaziz Sotvoldiev   defeats   Zhanseit Zabenov   via Submission   3:21 Round 1 of 3 Bout Page
Albert Akhmaev   defeats   Nurkhat Zhalkenov   via Submission   2:49 Round 1 of 3 Bout Page
Aniyar Khashpakov   defeats   Dauren Saypollaev   via Submission   2:32 Round 1 of 3 Bout Page
Dosbol Elegen   defeats   Chyngyskhan Tursingaliev Tursingaliev   via Submission   3:49 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon: Grand Prix Sunday, July 28, 2019
Locomotive Stadium Jambyl Region, KZ Asia Central Region
Bantamweight Title Fight Kodekov vs. Abdualiev 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ulan Tamgabaev   defeats   Ivan Dobrynin   via Submission, Guillotine Choke   2:20 Round 2 of 3, 7:20 Total Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Alisher Abdualiev   via Submission, Triangle choke   2:03 Round 1 of 3 Bout Page
Nurzhan Akishev   defeats   Abdulaziz Sotvoldiev   via Submission, Armbar   1:03 Round 1 of 3 Bout Page
Utukzhan Soyuzov   defeats   Beksultan Rasulbek   via KO/TKO   2:27 Round 1 of 3 Bout Page
Yelzhan Aliaskar   defeats   Meirzhan Dayrabaev   via Submission, Armbar   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Azat Maksum   defeats   Rakhymzhan Atakhanov   via KO/TKO   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Akbar Tairov   defeats   Toregali Bisengaliev   via KO/TKO, Injury   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Zhasulan Bagybaev   defeats   Almaz Zeynishev   via Submission, Armbar   2:45 Round 2 of 3, 7:45 Total Bout Page
Azamat Azimkhanov   defeats   Ramil Israilov   via Submission, Rear naked choke   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Nurkhat Zhalkenov   defeats   Akzhol Nurdyn   via Submission, Rear naked choke   2:43 Round 1 of 3 Bout Page
Alisher Abdualiev   defeats   Zavohir Karimzhanuly   via Submission, Guillotine Choke   0:52 Round 1 of 3 Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Halmurat Ahtamov   via Submission, Choke   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon Saturday, May 04, 2019
Saryagash, Turkistan Region Asia Central Region
Octagon Selection 8 Saturday, April 27, 2019
Oskemen, East Kazakhstan Region Asia Central Region
Akishev vs. Dzhabborov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nurzhan Akishev   defeats   Dilovar Dzhabborov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Dias Erlanuly   defeats   Tofik Belyakov   via KO/TKO, Punches Referee stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Mukhammadali Abdurashidov   defeats   Elvin Zulfigarly   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Imran Taysultanov   defeats   Azizbek Maksimov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Symbat Esimbekov   defeats   Nursultan Talasbekov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Zhanbolat Kurmashev   via Submission, Heel Hook   Round 1 of 3 Bout Page
Rustem Mukhatov   defeats   Ibragim Bekov   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Rinat Mahmutov   defeats   Utukzhan Soyuzov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Darkhan Skakov   defeats   Temirlan Dyusupov   via Submission, Armbar   Round 2 of 3 Bout Page
Octagon Selection 7 Friday, March 22, 2019
Shukataev vs. Shinaliyev 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Erasyl Shukataev   defeats   Berik Shinaliyev   via Submission, Triangle Choke   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Ibragim Bekov   defeats   Koshenali Daulet   via KO/TKO   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Serzhan Sapargaliev   defeats   Zhasulan Narekeev   via KO/TKO   1:14 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhtiyar Muhamediyarov   defeats   Usen Akzhol   via Submission, Armbar   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Kazbek Iskakov   defeats   Abay Bauyrzhan   via Submission, Armbar   2:51 Round 1 of 3 Bout Page
Halmurat Ahtamov   defeats   Daulet Baibolov   via Submission, Triangle Choke   0:43 Round 1 of 3 Bout Page
Alisher Abdualiev   defeats   Akpan Tastybai   via Submission, Guillotine Choke   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Zhahongir Karimzhanuly   defeats   Akzhol Tolybekov   via Submission, Armbar   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon Selection 6 Saturday, January 26, 2019
Jambyl Region, KZ Asia Central Region
Abai vs. Alpysbaev Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ruslan Alpysbaev   defeats   Duken Abai   via Submission   of 3 Bout Page
Aktore Batyrbek   defeats   Ayat Akhmetov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Maulen Merekeev   defeats   Kutman Zhetimish Uulu   via Submission   of 3 Bout Page
Kholmurod Nurmatov   defeats   Maturbek Muhamadjanov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Uygunali Tokhirov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Zhaloliddin Bobokulov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Aslan Bazarbaev   defeats   Zhakhongir Nazhmedinov   via Submission   of 3 Bout Page
Aldiyar Mansurbek   defeats   Rasul Zholamanov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Utukzhan Soyuzov   defeats   Darkhan Parmesh   via Submission   of 3 Bout Page
Erzhan Shapauov   defeats   Yelzhan Zhumanov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Octagon Selection 5 Sunday, January 20, 2019
Grand Park Almaty, KZ Asia Central Region
Aliaskar vs. Tokhirov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yelzhan Aliaskar   defeats   Uygunali Tokhirov   via Submission   2:55 Round 1 of 3 Bout Page
Nurzhan Akishev   defeats   Shakhrom Yuldashev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tilek Aimov   defeats   Dmitriy Serdyukov   via Submission   of 3 Bout Page
Olzhas Mukhametkanov   defeats   Abilikir Abilakyn   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Arman Alimov   defeats   Sergey Rusin   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Sagyndyk Mukhanov   defeats   Artem Yanushevskiy   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Medet Orazbekov   defeats   Erasyl Ualiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bakdaulet Abekenov   defeats   Zhandos Abikul   via Submission   of 3 Bout Page
Azat Maksum   defeats   Vladislav Sestrevatovsky   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Nuralem Tasbolat   defeats   Sherkhan Adilov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Asian Warriors in OFC: Grand Prix OFC Friday, December 14, 2018
Kazakh State Circus Almaty, KZ Asia Central Region
Munarbekov vs. Askhanov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilyar Askhanov   defeats   Bekturbek Munarbekov   via Submission   4:58 Round 1 of 3 Bout Page
Islambek Baktybek Uulu   defeats   Aleksandr Krol   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Ayan Kassim   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Nurzhan Akishev   defeats   Islamiddin Toygonbaev   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Talgat Khalmuratov   defeats   Ayzhigit Erkebay Uulu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Maksatbek Zholdoshaev   defeats   Khurshedshokh Iskanderov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Bekzat Saparov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azat Maksum   defeats   Timur Dangarov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Yerbol Kozhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ayan Kassim   defeats   Nurbol Sabyrzhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Octagon Selection 4 Sunday, November 25, 2018
Almaty, KZ Asia Central Region
Rusin vs. Tamgabaev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ulan Tamgabaev   defeats   Sergey Rusin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Arip Oralgazin   defeats   Gabidulla Myrzashev   via Submission   2:54 Round 1 of 3 Bout Page
Rustem Shaken   defeats   Medet Bagdat   via Submission   3:33 Round 1 of 3 Bout Page
Tilek Nurgozha   defeats   Yerbol Kozhanov   via Submission   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Olzhas Mukhametkanov   defeats   Ulugbek Korgonbai   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abilhair Abilakyn   defeats   Sherzod Ahmatkulov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mazhit Zhunisbekuly   defeats   Kanat Elemes   via Submission   3:10 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon Selection 3 Saturday, November 10, 2018
Kazakhstan Almaty, KZ Asia Central Region
Ruzbakiev vs. Moldagali 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karim Ruzbakiev   defeats   Alihan Moldagali   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ayan Kassim   defeats   Erbol Bokam   via Submission, Triangle Choke   0:32 Round 1 of 3 Bout Page
Nurbolat Zhastai   defeats   Azamat Ismagulov   via Submission, Guillotine Choke   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Rusin   defeats   Bauyrzhan Zhanibekov   via Submission, Rear naked choke   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Toleu Tanat   via KO/TKO   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Erasyl Oraltai   defeats   Bauyrzhan Balgyn   via KO/TKO   4:08 Round 1 of 3 Bout Page
Damir Tolenov   defeats   Rasulbek Doshanov   via KO/TKO   2:18 Round 1 of 3 Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Temirlan Dyusupov   via KO/TKO   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Zavohir Karimzhanuly   defeats   Rauan Omarbekov   via Submission, Rear naked choke   4:07 Round 1 of 3 Bout Page
Octagon Selection vol.2 Sunday, October 14, 2018
Restaurant Grand Park Almaty, KZ Asia Central Region
Kozhanov vs. Sabyrzhanov 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yerbol Kozhanov   defeats   Nurbol Sabyrzhanov   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Ayan Kassim   defeats   Aydos Shagizanda   via Submission, Armbar   Round 1 of 2 Bout Page
Aydin Kodekov   defeats   Rinat Serikbol   via KO/TKO, Doctor Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Maulen Merekeev   defeats   Abylaykhan Ismailov   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Artem Yanushevskiy   defeats   Asyl Zhenik   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Ulan Tamgabaev   defeats   Abay Alzhapparov   via Submission, Guillotine choke   Round 1 of 2 Bout Page
Rinat Sagyntay   defeats   Merey Barlibek   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Olzhas Nurkasym   defeats   Zhetmish Tutman   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Eldar Zhorahan   defeats   Medet Orazbekov   via KO/TKO, Punches Referee stoppage   3:30 Round 1 of 2 Bout Page
Altynbek Magaz   defeats   Doshan Serikuly   via KO/TKO   2:26 Round 1 of 3 Bout Page
Aset Ibadulla   defeats   Ersultan Bedіlkhan   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Zalgas Toktasynov   defeats   Azamat Mantbekov   via KO/TKO   1:08 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Rusin   defeats   Samat Kalmyrzaev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Kanat Elemes   defeats   Shernazod Saypnazarov   via Submission, Triangle Choke   2:37 Round 1 of 2 Bout Page
Octagon Selection: Vol. 1 Saturday, August 04, 2018
Almaty Hourse and Polo Club Almaty Province, KZ Asia Central Region
Dautbek vs. Rats 143 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yelzhan Aliaskar   defeats   Aslan Bazarbaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Karshyga Dautbek   defeats   Ivan Rats   via KO/TKO, Punch   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Erkin Darmenov   defeats   Alikhon Khasanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilyar Askhanov   defeats   Eler Shomuratov   via KO/TKO   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Yntymak Mamanov   defeats   Abdussamat Tezekov   via KO/TKO   4:50 Round 2 of 3, 9:50 Total Bout Page
Aleksandr Shiyanov   defeats   Aibek Abay   via KO/TKO   2:39 Round 3 of 3, 12:39 Total Bout Page
Ruslan Ryskul   defeats   Nursultan Bekzildaev   via KO/TKO   2:14 Round 1 of 3 Bout Page
Rinat Sagyntay   defeats   Elasyi Labazanov   via Submission, Choke   1:56 Round 1 of 3 Bout Page
Bekbolot Nurbekov   defeats   Yerekbulan Dukenbayev   via KO/TKO   3:47 Round 1 of 3 Bout Page
Zhangeldi Kaliev   defeats   Sayat Duzbaev   via Submission   3:55 Round 1 of 3 Bout Page
Dulat Assylkhan   defeats   Rauan Zholdas   via Submission   3:27 Round 1 of 3 Bout Page
Nurbol Sabyrzhanov   defeats   Erasyl Shukataev   via KO/TKO   2:17 Round 1 of 3 Bout Page
Ayan Kassim   defeats   Sherkhan Adilov   via KO/TKO   3:44 Round 1 of 3 Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMA Junkie : Chris Gonzalez 'definitely looking to contend' for Bellator lightweight belt soon, hopes 'Pitbull' is ready
  • MMA Junkie : 13th Annual World MMA Awards voting is open; MMA Junkie and John Morgan nominated
  • MMA Junkie : Daniel Cormier immediately called Khabib Nurmagomedov after Conor McGregor 'crossed the line' in deleted tweet
  • MMAFighting.com : Bantamweight title fight, Alan Belcher’s return from retirement highlight BKFC 20 in August
  • MMA Junkie : Kiefer Crosbie explains entering Bellator 263 'in military mode'
  • MMA Weekly : Colby Covington accuses Kamaru Usman of PED usage: “He’s been doing EPO his whole career”
  • MMA Junkie : Holly Holm returns to featherweight, meets Norma Dumont at UFC Fight Night on Oct. 16
  • MMAFighting.com : Holly Holm vs. Norma Dumont at featherweight in the works for UFC event on Oct. 16
  • MMA Junkie : Usman Nurmagomedov embracing the spotlight ahead of Bellator 263
  • MMAFighting.com : DC: Conor McGregor ‘absolutely crossed the line’ with horrific deleted tweet, believes it’s a ‘cry for help’
  • MMA Junkie : Frustrated by matchmaking and inactivity, Brent Primus says higher-ranked fight must come after Bellator 263
  • MMAFighting.com : UFC Vegas 32 medical suspensions: T.J. Dillashaw facing potential six-month sit following successful return
  • MMAFighting.com : UFC Vegas 32 medical suspensions: T.J. Dillashaw facing potential six-month sit
  • MMA Junkie : Vitor Belfort credits Oscar De La Hoya for facing a 'real fighter,' unlike Floyd Mayweather
  • MMAFighting.com : Chris Weidman reveals broken leg not healing properly, headed for another surgery
  • MMA Junkie : Bellator 263 media day faceoffs video: Things get testy in one fight
  • MMAFighting.com : Video: Francis Ngannou sips coffee while ‘Money Kicks’ tries and fails to hurt him with body shots
  • MMA Junkie : Georgi Karakhanyan: Bellator 263 bout vs. Kiefer Crosbie is 'a perfect matchup'
  • MMA Weekly : 2021 World MMA Awards nominees announced
  • The Athletic : For pro fighters, Olympics still hold a special allure – and a little heartache