Mixed Martial Arts Promotion

Cage Survivor

Cage Survivor
  • Name: Cage Survivor
  • Headquarters: Aspropirgos, Greece
  • Acronyms: CS
  • Promotion Links:
  • Tapology Accounts: CageSurvivor

CS Events

Cage Survivor 17 Sunday, November 20, 12:00 PM ET
Athens, Attica Europe Balkans Region
Mpayi vs. Tsirimokos 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Richard Mpayi   vs.   Christos Tsirimokos   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Submissionism 14 Sunday, June 12, 12:00 PM ET
Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andreas Achniotis Perales  defeats  Kostas Lampos via Decision, Unanimous   2 Rounds, 18:00 Total Bout Page
(Grappling)   Eleftherios Pagkalos  defeats  Christos Kosharis via Decision, Power Guillotine Choke   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Charalampos Vlachothanasis  defeats  Giannis Flevaras via Submission, Heel Hook   6:36 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Alexandros Sidiropoulos  defeats  Mixalis Psyllakos via Submission, Armbar   4:39 Round 2 of 2, 14:39 Total Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Karagiannis  defeats  Konstantinos Drekolias via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Christos Ntoko  defeats  George Tzanatos via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Dimitris Pezas  defeats  Nikita Spyrliadis via Submission, Rear Naked Choke   1:22 Round 2 of 2, 11:22 Total Bout Page
(Grappling)   Ioanna Koutsogeorgou  defeats  Chara Dimitroula via Submission, Triangle Choke   8:57 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dionisis Drogitis  defeats  Michalis Papamichail via Decision, Golden Score   2 Rounds, 15:20 Total Bout Page
(Grappling)   Giorgos Kostopoulos  defeats  Alexandros Rodosthenous via Submission, Guillotine Choke   1:52 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Theofanis Kotsampasis  defeats  Aggelos Lazarou via Submission, Rear Naked Choke   8:55 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikos Kontokastas  defeats  Panagiotis Giandamidis via Submission, Armbar   5:20 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Andreas Mpsadekis  defeats  Aggelos Sifinos via Submission, Armbar   9:57 Round 1 of 2 Bout Page
Combat Strike 4 Sunday, May 29, 2022
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Dimitris Chiotis  defeats  Ilias Koronidis via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Giorgos Makrakis  defeats  Kostas Theodoridis via KO/TKO, Punches   2:08 Round 2 of 3, 5:08 Total Bout Page
(Kickboxing)   Angeliki Giakitzi  defeats  Ariadni Koka via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aggeliki Botoni  defeats  Sophia Defiggou via Decision, Unanimous   3 Rounds, 5:30 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aggelos Pietri  defeats  Aggelos Tolaki via KO/TKO, Punches   0:32 Round 2 of 3, 3:32 Total Bout Page
(Kickboxing)   Katerina Stefanidi  defeats  Dimitra Papadede via Decision, Unanimous   3 Rounds, 5:30 Total Bout Page
(Kickboxing)   Vasilis Dozes  defeats  Odysseas Kotsopoulos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Cage Survivor 16 Sunday, May 29, 2022
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Dandois vs. Mitroy 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Cindy Dandois   defeats   Eleytheria Mitroy   via Submission, Armbar   1:10 Round 1 of 3 Bout Page
Kyrilos Giakoump   defeats   Aggelos Maniatis   via KO/TKO, Punches   2:38 Round 1 of 3 Bout Page
Diamantis Chondronikolas   defeats   Giorgos Kourtis   via KO/TKO, Punches   1:32 Round 2 of 3, 4:32 Total Bout Page
Aland Naser   defeats   Charis Rizk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Athanasios Despos   defeats   Jalon Semafranka   via Submission, Armbar   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Submissionism 13 Sunday, April 10, 2022
The Core Attica, GR Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Christos Skordis  defeats  Vaggelis Chormovas via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Joseph Tsoutsouki  defeats  Antonis Kougkas via Submission, Rear Naked Choke   7:25 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Karaboulas  defeats  Giorgos Mourouzidis via Submission, Triangle Choke   4:15 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Chormovas  defeats  Stergos Iatridis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   John Katsakioris  defeats  Grigoris Dedes via Submission, Toe Hold   3:23 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Kyrilos Giakoump  defeats  Nikos Grammatikos via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Frangopoulos  defeats  Kostas Vergadis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Anestis Tsoleridis  defeats  Panagiotis Korlos via Submission, Kimura   4:17 Round 2 of 2, 14:17 Total Bout Page
(Grappling)   Ioannis Reppas  defeats  Konstantinos Nikakis via Submission, Rear Naked Choke   8:37 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Athanasios Mpitos  defeats  Thanasis Stolis via Submission, D'arce Choke   0:49 Round 2 of 2, 10:49 Total Bout Page
(Grappling)   Michalis Papamichail  defeats  Kostas Katsabekis via Submission, Rear Naked Choke   1:40 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Aris Katselis  defeats  Panagiotis Sentoukas via Submission, Anaconda Choke   0:38 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Giandamidis  defeats  Antonis Alexandris via Submission, Lapel Choke   1:13 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Stelios Skyptos  defeats  Alexandros Galeas via Submission, Armbar   0:23 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Anastasis Rizk  defeats  Christoforos Stylidis via Submission, Anaconda Choke   Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dimitrios Mourouzidis  defeats  Dimitris Sinis via Decision, Golden Score   2 Rounds, 15:40 Total Bout Page
Combat Strike 3 Sunday, March 27, 2022
The Core Attica, GR Europe Balkans Region
Fotiadis vs. Navrozidis 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Angelos Martinos  defeats  Beka Gavisonya via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Dimitris Chiotis  defeats  Alexis Livadiotakis via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Manolis Nikitas  defeats  Hamid Noroozi via KO/TKO, Doctor Stoppage   Round 2 of 3 Bout Page
(Boxing)   Manolis Fotiadis  defeats  Panagiotis Navrozidis via KO/TKO, Referee Stop   2:40 Round 3 of 3, 8:40 Total Bout Page
(Kickboxing)   Bidzina Onoprishvili  defeats  Vaggelis Tasiopoulos via KO/TKO, Punches   2:17 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Chrysoula Georgiou  defeats  Oriana Bari via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Dimitrios Mourouzidis  defeats  Paris Kritikos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Konstantinos Gisti  defeats  Giannis Staikos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Cage Survivor 15 Sunday, March 27, 2022
The Core Attica, GR Europe Balkans Region
Tsirimokos vs. Maxo 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Christos Tsirimokos   defeats   Merebashvili Maxo   via KO/TKO, Ground And Pound   1:04 Round 1 of 3 Bout Page
Migen Pepa   defeats   Mariglen Nikolli   via Submission, Guillotine Choke   3:57 Round 2 of 3, 8:57 Total Bout Page
Dimitris Moirotsos   defeats   Diamantis Chondronikolas   via Submission, Rear Naked Choke   0:32 Round 2 of 5, 3:32 Total Bout Page
Beka Kiknadze   defeats   Endri Zymeri   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Isa Ghunoyev   defeats   Giorgos Fountoukis   via KO/TKO, Spinning Kick   1:03 Round 2 of 3, 4:03 Total Bout Page
Submissionism 12 Sunday, February 27, 2022
Filippeio Arena Veria, Macedonia - Thrace Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Fotis Tsaknakis  defeats  Nikolas Mavrommatis via Submission, Heel Hook   4:18 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Ilias Charalampopoulos  defeats  Rafail Skouras via Submission, Triangle Choke   9:56 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Antonis Kougkas  defeats  Rafail Sappidis via Submission, Heel Hook   5:10 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Diamantis Chondronikolas  defeats  Muhammed Kir Ahmet via Submission, Kimura   6:40 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Thoukididis Petropoulos  defeats  Giorgos Soulis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Geroulakos  defeats  Ioannis Vasilopoulos via Submission, Triangle Choke   5:10 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Charitatos  defeats  Konstantinos Papadopoulos via Submission, Ninja Choke   6:52 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Apostolos Lazarou  defeats  Amiran Severni via Submission, Americana   4:30 Round 2 of 2, 14:30 Total Bout Page
(Grappling)   Dimitrios Saltsidis  defeats  Andreas Kontakos via Submission, Armbar   5:50 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Thomas Papadopoulos  defeats  Panagiotis Giannakoulias via Submission, Kneebar   1:48 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Karelos  defeats  Giorgos Terzidis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   George Simos  defeats  Endri Zymeri via Submission, Triangle Choke   3:50 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Spyros Topalidis  defeats  Fanis Manousaridis via Submission, Triangle Choke   1:20 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Simos Karamanlis  defeats  Alexandros Sapountzis via Submission, Triangle Choke   1:58 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Thomas Ntontas  defeats  Theodoros Papanagiotou via Submission, Kimura   1:14 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Christos Tsakiridis  defeats  Giannis Saplachidis via Submission, Triangle Choke   2:38 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Fountoukis  defeats  Konstantinos Lamproglou via Submission, Lapel Choke   2:04 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Fountoukis  defeats  George Nikolaidis via Submission, Rear Naked Choke   5:45 Round 1 of 1 Bout Page
Cage Survivor 15 (cancelled) Sunday, December 12, 2021
Arena The Core Sports Center Athens, Attica
Submissionism 11 Sunday, October 31, 2021
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Dimitris Margaritopoulos  defeats  Andreas Achniotis Perales via Decision, Golden Score   2 Rounds, 15:25 Total Bout Page
(Grappling)   Christos Kosharis  defeats  Petros Karras via Submission, Lapel choke   12:22 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Spuridon Karkanas  defeats  Michael Lironis via Decision, Unanimous   2 Rounds, 18:00 Total Bout Page
(Grappling)   Ioannis Duka  defeats  Minas Mathiopoulos via Submission, Heel hook   13:15 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Christos Tsirimokos  defeats  Aris Diakoumakos via Submission, Armbar   8:02 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Kostas Vergadis  defeats  Giorgos Mitres via Submission, Armbar   4:25 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dimitrios Drougas  defeats  Stelios Grigoriadis via Submission, Rear-Naked Choke   2:25 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Apostolos Lazarou  defeats  Dionisis Vesai via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Anomerianakis  defeats  Marios Kalantzopoulos via Submission, Armbar   1:15 Round 1 of 2 Bout Page
Combat Strike 2 Sunday, October 17, 2021
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Pashai vs. Koronidis 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Irakli Manjavidze  defeats  Antonis Kudelsky via KO/TKO, Retirement   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Angelos Martinos  defeats  Lambis Dingas via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Merebashvili Maxo  defeats  Giorgos Panagopoulos via KO/TKO, Corner stoppage   2:21 Round 3 of 3, 8:21 Total Bout Page
(Kickboxing)   Panagiotis Typaldos  defeats  Nugzar Tugushi via KO/TKO, Doctor stoppage   1:09 Round 2 of 3, 4:09 Total Bout Page
(Kickboxing)   Panagiotis Navrozidis  defeats  Alexandros Dovas via KO/TKO, Retirement   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Matina Riga  defeats  Maria Farantaki via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Katerina Stefanidi  defeats  Maria Tsiakalou via KO/TKO, Punches   0:25 Round 2 of 3, 3:25 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nikolaos Livanos  defeats  Vasilis Kollias via KO/TKO, Punches   1:13 Round 2 of 3, 4:13 Total Bout Page
(Kickboxing)   Alexandros Tsirimokos  defeats  Alfred Pasniaris via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Adress Pashai  vs.  Paraskevas Koronidis Ends in a Draw, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Manolis Fotiadis  defeats  Christos Liatos via KO/TKO, Retirement   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Joanna Leka  defeats  Annamaria Manche via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Submissionism 10 Sunday, September 26, 2021
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Dimos Gatidis  defeats  Alexandros Kospentaris via Submission, Heel Hook   1:34 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Petros Karras  defeats  Stergios Papagiannis via Submission, Kimura   1:56 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Migen Pepa  defeats  Vasileios Kondous via Submission, Rear-Naked Choke   2:50 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Bakalexis  defeats  Dimitrios Michail via Submission, Armbar   5:15 Round 1 of 1 Bout Page
(Grappling)   Christos Katsikaras  defeats  Apostolos Lazarou via Decision, Unanimous   2 Rounds, 18:00 Total Bout Page
(Grappling)   Anestis Tsoleridis  defeats  Aggelos Psilolignos via Submission, Armbar   10:35 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Sofia Foutzopoulou  defeats  Andromachi Kotopouli via Submission, Armbar   6:40 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Giannis Sirganis  defeats  Epameinondas Livogiannis via Submission, Rear-Naked Choke   4:35 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Spuridon Karkanas  defeats  Thomas Papavasileiou via Submission, Armbar   1:15 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dionysis Renesis  defeats  Marios Violletis via Submission, Rear-Naked Choke   4:16 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Bakalexis  defeats  Daviel Aristeidis via Submission, Armbar   5:20 Round 1 of 2 Bout Page
Submissionism 9 Sunday, July 04, 2021
Arena Sotiris Petroulas Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Kostas Lampos  defeats  Arbaoui Mimoun via Submission, Triangle choke   1:15 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Antonis Arvanitakis  defeats  Dimitrios Christaras via Submission, Heel hook   1:10 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Frouzakis  defeats  Dimitris Delis via Submission, Baratoplata   4:40 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Christos Tsirimokos  defeats  Dimitris Moirotsos via Submission, Rear-Naked choke   8:29 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Michael Lironis  defeats  Nikos Tsitsos via Submission, Rear-Naked choke   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Alexandros Vikatos  defeats  Migen Pepa via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Nikita Spyrliadis  defeats  Giorgos Kontogiannis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Valerios Kitromilidis  defeats  Gerasimos Balatsoukas via Submission, Triangle choke   2:08 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Thanasis Grammatikos  defeats  Ioannis Duka via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Haris Arapakis  defeats  Christos Alexopoulos via Submission, Retirement   7:42 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Mattheos Vrachiolias  defeats  Dimitris Zerdevas via Submission, Triangle choke   9:59 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Alexandros Sidiropoulos  defeats  Vlasis Stratakis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Stefanos Tsalos  defeats  Konstantinos Vougas via Submission, Rear-Naked choke   6:34 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Apostolos Lazarou  defeats  Christos Chalvantzis via Submission, Americana   6:00 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Bakalexis  defeats  Panagiotis Chatzichristos via Submission, Armbar   7:48 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Emmanuel Emmanuilidis  defeats  Charalampos Theodoridis via Submission, Triangle choke   0:45 Round 1 of 2 Bout Page
Submissionism 9 (cancelled) Sunday, March 22, 2020
Arena The Core Sports Center Athens, Attica
Submissionism 8 Sunday, December 22, 2019
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Nikolaos Polydoros  defeats  Panagiotis Kontos via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Kostantinos Belegratis  defeats  Ilias Charalampopoulos via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Kostas Lampos  defeats  Dominik Riedewald via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Foto Xhori  defeats  Konstantinos Rigas via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Antonis Kougkas  defeats  Ilias Dikelis via Submission, Heel Hook   6:12 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Stefanos Katsoulas  defeats  Orestis Karampetian via Decision, Points   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Aggelos Adamopoulos  defeats  Antonis Kanakis via Submission, Toe Hold   1:05 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dimitris Mparis  defeats  Rigas Bancham via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Alexandros Moulopoulos  defeats  Sami Zein via Disqualificaton, Illegal technique   0:08 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Sotirios Kaselouris  defeats  Haris Arapakis via Submission, Rear-naked choke   2:23 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Konstas  defeats  Tilemachos Argiriou via Submission, Heel Hook   4:50 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Valerios Kitromilidis  defeats  Alex Ropis via Decision, Points   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Athanasios Karagiannis  defeats  Argyris Choro via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Cage Survivor 14 Sunday, December 15, 2019
Arena The Core Sports Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Palaiologos vs. Linnik 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Isa Ghunoyev   defeats   Panagiotis Giandamidis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Panagiotis Navrozidis   defeats   Athanasios Despos   via Submission, Guillotine Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
John Palaiologos   defeats   Konstantin Linnik   via KO/TKO, Punches   0:48 Round 1 of 3 Bout Page
Cindy Dandois   defeats   Eleni Mytilinaki   via Submission, Armlock   1:50 Round 2 of 3, 6:50 Total Bout Page
Alexis Tsarmantidis   defeats   Mariglen Nikolli   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Migen Pepa   defeats   Adrien Boyer   via Submission, Rear-Naked choke   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
Diamantis Chondronikolas   defeats   Zakaria El Harras   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ben-Saïd Hamdaoui   defeats   Jalon Semafranka   via Submission, Rear-Naked choke   2:16 Round 1 of 3 Bout Page
Enzo Frangolacci   defeats   Georgios Kartasis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ioannis Marathias   defeats   Renzo Devlesschauwer   via KO/TKO, Punches   1:29 Round 1 of 3 Bout Page
Konstantinos Kalyvas   defeats   Kyriakos Charalampidis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Mike Siogas   defeats   Konstantinos Kyriazidis   via Submission, Triangle choke   1:30 Round 3 of 3, 7:30 Total Bout Page
Alexandros Foukas   defeats   Omar Shaheen   via Submission, Guillotine Choke   0:36 Round 2 of 3, 3:36 Total Bout Page
Georgios Ziakas   defeats   Vasilios Mpountos   via Submission, Armbar   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Submissionism 7 Sunday, November 03, 2019
The Core Sport Center Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Christina Tsantila  defeats  Eleni Moisidou via Decision, Points   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Giouli Stamouli  defeats  Despina Papadopoulou via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantina Athanasiadou  defeats  Vivi Roustani via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Aikaterini Dorovini  defeats  Eleni Oustiouzanina via Submission, Bow and Arrow Choke   5:09 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Maria Stavrinou  defeats  Eleni Papaioannou via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Antonia Vasou  defeats  Martha Galiatsatou via Submission, Lapel Choke   7:31 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Sofia Mouratidou  defeats  Dimitra Pantelidi via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantina Kastriti  defeats  Georgia Dede via Decision, Points   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Stella Afxentiou  defeats  Asimina Gortsiou via Submission, Rear-Naked choke   4:37 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Ioanna Farfala  defeats  Nikol Thomopoulou via Submission, Armbar   4:06 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Anna Doriaki  defeats  Alexia Grullaki via Decision, Unanimous   2 Rounds, 18:00 Total Bout Page
(Grappling)   Maria Mourouzidou  defeats  Andromachi Kotopouli via Submission, Armbar   6:16 Round 1 of 2 Bout Page
Combat Strike 1 Sunday, October 27, 2019
Arena "Olympian Babis Cholidis" Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Pavlos Misias  defeats  Yevhen Hobov via KO/TKO, Punch   0:51 Round 2 of 3, 3:51 Total Bout Page
(Kickboxing)   Eleni Mytilinaki  defeats  Nichola Seddon via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nikolaos Gidakos  defeats  Singh Hartzot via KO/TKO, Head kick   2:59 Round 3 of 3, 8:59 Total Bout Page
(Kickboxing)   Pavel Pinzul  defeats  Christos Tsirimokos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Paraskevas Kavalaris  defeats  Ivan Rostiasvili via KO/TKO, Punch   2:00 Round 2 of 3, 5:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Dionisis Peratikos  defeats  Migen Pepa via KO/TKO, Punch   1:34 Round 2 of 3, 4:34 Total Bout Page
(Muay Thai)   Merebashvili Maxo  defeats  Dimitris Moirotsos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kristi Elezaj  defeats  Stefanos Nikolaou via KO/TKO, Punch   1:18 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Kyriakos Charalampidis  defeats  Thanasis Kostarelos via KO/TKO, Punches   1:02 Round 3 of 3, 7:02 Total Bout Page
(Kickboxing)   Panagiotis Navrozidis  defeats  Marios Chatzigiannakis via KO/TKO, Forfait   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Kostantinos Papadakis  defeats  Dimitrios Katsafados via KO/TKO, Forfait   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Grigoris Chatzivasiliou  defeats  Marios Charitos via KO/TKO, Punches   1:28 Round 2 of 3, 4:28 Total Bout Page
(Kickboxing)   Maria Karvouniari  defeats  Katerina Stefanidi via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Submissionism 6 Sunday, September 22, 2019
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andreas Achniotis Perales  defeats  Laycon Assunção via Decision, Golden Score   2 Rounds, 16:04 Total Bout Page
(Grappling)   Arbaoui Mimoun  defeats  Kostantinos Belegratis via Submission, Rear-naked choke   17:37 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Ilias Dikelis  defeats  Ioannis Alexandrakis via Submission, Bow and arrow choke   16:55 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Akis Bantsis  defeats  Ilias Charalampopoulos via Submission, Golden Score   16:57 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dimitris Petropoulos  defeats  Charalampos Vlachothanasis via Decision, Golden Score   2 Rounds, 15:40 Total Bout Page
(Grappling)   Lefteris Marinakis  defeats  Panagiotis Lagoydakis via Submission, D'Arce Choke   12:53 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Stefanidis  defeats  Giannis Efstratiou via Submission, Heel Hook   8:54 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Vlassis Panagiotis  defeats  Thodoris Serdes via Decision, Golden Score   2 Rounds, 17:59 Total Bout Page
(Grappling)   Iro Petropoulou  defeats  Konstantina Athanasiadou via Submission, Ezekiel choke   9:06 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Ntoukakis  defeats  Daniel Shirley via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Dimitris Kidonakis  defeats  Panos Doulis via Submission, Armbar   8:39 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolas Tsifoutis  defeats  Alexandros Michael via Submission, Rear-Naked choke   5:16 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Kontogiannis  defeats  Ioannis Apostolakis via Submission, Rear-Naked choke   6:04 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Ioannis Pediaditakis  defeats  Stylianos Iosifidis via Decision, Golden Score   2 Rounds, 17:53 Total Bout Page
(Grappling)   Dimitris Moirotsos  defeats  Dimitrios Chaikalis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Georgios Marianakis  defeats  Avraam Nalmpantidis via Submission, Heel Hook   7:25 Round 1 of 2 Bout Page
Submissionism 5 Sunday, June 16, 2019
Arena Georgios Chokas Aspropyrgos, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andreas Achniotis Perales  defeats  Ioannis Kokolaras via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Kostantinos Belegratis  defeats  George Ntouchanis via Submission, Heel Hook   9:09 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Konstantina Athanasiadou  defeats  Belina Assargiotaki via Submission, Armbar   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Christina Kamenitsa  defeats  Maria Stavrinou via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Eleni Moisidou  defeats  Konstantina Kastriti via Submission, Rear-naked choke   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Stratos Lekkas  defeats  Constantinos Kouyialis via Submission, Triangle choke   1:07 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Dimitris Petropoulos  defeats  Thomas Kartas via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Ilias Dikelis  defeats  Mateusz Flaga via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Chioutakos  defeats  Christian Ozbek via Submission, Kneebar   9:36 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Kostas Lampos  defeats  Argiris Vardaros via Submission, Armbar   5:02 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Alexandros Sidiropoulos  defeats  Rafail Skouras via Submission, Heel Hook   5:34 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Alexandros Moulopoulos  defeats  Vasilis Charalambopoulos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Evangelos Karageorgos  defeats  Loukas Christoforou via Submission, Rear-naked choke   8:43 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Mixalis Psyllakos  defeats  Michael Ploumidis via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Dionysis Kolyvas  defeats  Enerildo Dhrugamenos via Decision, Points   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Georgios Perdikas  defeats  Giannis Efstratiou via Submission, Heel Hook   2:27 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Dimitris Mparis  defeats  Nikos Kalivas via Submission, Guillotine choke   2:31 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Spyros Giakoumakis  defeats  Joseph Tsoutsouki via Submission, Lapel choke   6:25 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Sotirios Kaselouris  defeats  Dimitris Pilikidis via Submission, Rear-naked choke   2:31 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Giorgos Paschalidis  defeats  Roberto Aliaj via Submission, Kneebar   6:31 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Stergos Iatridis  defeats  Nikos Vassiliadis via Submission, Rear-naked choke   2:35 Round 1 Bout Page
Cage Survivor 13 Sunday, April 07, 2019
Arena Georgios Chokas Aspropyrgos, Attica Europe Balkans Region
Palaiologos vs. Soroka 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
John Palaiologos   defeats   Maxim Soroka   via KO/TKO, Punches   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Aimilia Kapri   defeats   Eleni Gathi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Konstantinos Ntelis   defeats   Thomas Kartas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Samir Faiddine   defeats   Adrianos Stokas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikos Dakas   defeats   Agelos Giatras   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Akhmed Salamov   defeats   George Kosmidis   via Submission, Rear-Naked choke   2:59 Round 2 of 3, 7:59 Total Bout Page
Sotirios Kaselouris   defeats   Ioannis Marathias   via Submission, Rear-Naked choke   2:57 Round 1 of 5 Bout Page
Alexander Archontoulakis   defeats   Paschalis Koulikas   via Submission, Rear-Naked choke   2:43 Round 1 of 3 Bout Page
Ioannis Reppas   defeats   Michalis Kesidis   via Submission, Rear-Naked choke   1:18 Round 3 of 3, 7:18 Total Bout Page
Nikos Deliolanis   defeats   Ahmad Kassem   via KO/TKO, Punches   2:48 Round 2 of 3, 5:48 Total Bout Page
Alexis Tsarmantidis   defeats   Antonis Rekas   via Submission, Armbar   1:58 Round 3 of 3, 7:58 Total Bout Page
Fation Seferi   defeats   Orfeas Souris   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Submissionism 4 Saturday, December 22, 2018
Arena Belvedere Peristeri, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Dimitris Margaritopoulos  defeats  Savvas Karipidis via Submission, Heel Hook   7:53 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Lom-Ali Eskijew  defeats  Alexis Savvidis via Decision, Technical   3 Rounds, 17:23 Total Bout Page
(Grappling)   Arbaoui Mimoun  defeats  Foto Xhori via Submission, Heel Hook   0:07 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Ilias Dikelis  defeats  Thomas Kartas via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Giorgos Stefanidis  defeats  Alfredos Mallis via Submission, Heel Hook   1:27 Round 2 of 2, 11:27 Total Bout Page
(Grappling)   Ioannis Katsaros  defeats  Stelios Kardamitsis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Lavrentis Papadopoulos  defeats  John Kaperonis via Decision, Points   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Ioannis Polychroniadis  defeats  Orestis Karampetian via Submission, Anaconda Choke   6:57 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Dimitris Petropoulos  defeats  Panagiotis Lagoydakis via Submission, Side Choke   2:59 Round 2 of 2, 12:59 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Chioutakos  defeats  Panagiotis Tzoumerkas via Submission, Anaconda Choke   6:06 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikolaos Kounalakis  defeats  Aristotelis Anthis via Decision, Points   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Vlassis Panagiotis  defeats  Manolis Demetriou via Submission, Armbar   9:17 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Enerildo Dhrugamenos  defeats  Odisseas Lampos via Submission, Arm Triangle Choke   1:48 Round 2 of 2, 11:48 Total Bout Page
(Grappling)   Paraskevi Boumpoula  defeats  Vivi Roustani via Submission, Side Choke   8:26 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Sotirios Kaselouris  defeats  Michail Fragkos via Submission, Americana   2:34 Round 2 of 2, 12:34 Total Bout Page
(Grappling)   Fotis Pelekis  defeats  Georgios Kelasidis via Submission, Loop Choke   4:26 Round 2 of 2, 14:26 Total Bout Page
(Grappling)   Konstantinos Kyriazidis  defeats  Michael Lironis via Submission, Omaplata   4:18 Round 1 of 2 Bout Page
Submissionism 4 Sunday, December 16, 2018
Arena Belvedere Athens, Attica
Cage Survivor 12 Sunday, November 04, 2018
Arena Belvedere Athens, Attica Europe Balkans Region
Nastoulis vs. Simeonidis 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Giannis Simeonidis   defeats   Alexis Nastoulis   via KO/TKO, Elbows   3:11 Round 1 of 3 Bout Page
Alexandros Moumtzis   defeats   Hunter Mohamed   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alessio Ciurli   defeats   Rafail Skouras   via KO/TKO, Punches   2:53 Round 1 of 3 Bout Page
Konstantinos Ntelis   defeats   Jurgen Bajlozi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Simeon Karslidis   defeats   Aldo Asnaj   via Submission, Guillotine Choke   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Sulo Hilaj   defeats   Giorgos Papamichalopoulos   via KO/TKO, Punches   1:34 Round 1 of 3 Bout Page
Panagiotis Kamperis   defeats   Paschalis Koulikas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilias Mirtinis   defeats   Aggelos Maniatis   via Submission, Armbar   2:58 Round 1 of 3 Bout Page
Roula Tasioula   defeats   Vivi Roustani   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ioannis Reppas   defeats   Vasilis Raptis   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Dimitris Polymenopoulos   defeats   Vasilis Passadis   via KO/TKO, Punches   2:36 Round 1 of 3 Bout Page
Ioannis Marathias   defeats   Antonis Mouzoukas   via Submission, Rear Naked Choke   2:59 Round 1 of 3 Bout Page
Michael Lironis   defeats   Antonis Hilaj   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Submissionism 3 Saturday, July 14, 2018
Cultural Center Of Mikis Theodorakis Athens, Attica Europe Balkans Region
Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Andreas Achniotis Perales  defeats  Viktoras Soutas via Submission, Triangle Choke   1:46 Round 2 of 2, 11:46 Total Bout Page
(Grappling)   Savvas Karipidis  defeats  Jason Fox via Decision   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Giorgos Dimitropoulos  defeats  Vasilis Dimakareas via Submission, Lapel Choke   7:25 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Johannes Lundström  defeats  Ioannis Marakakis via Submission, Americana   1:15 Round 2 of 2, 11:15 Total Bout Page
(Grappling)   Panagiotis Kontos  defeats  Antonis Arvanitakis via Decision   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Alexis Savvidis  vs.  Nikolaos Polydoros Ends in a Draw   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Foto Xhori  defeats  Vaggelis Chormovas via Submission, Lapel Choke   4:22 Round 2 of 2, 14:22 Total Bout Page
(Grappling)   Arbaoui Mimoun  defeats  Dimitris Delis via Submission, Anaconda Choke   1:02 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Christina Tsantila  defeats  Maria Ormanopoulou via Decision   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Ioannis Proios  defeats  Ilias Apostolopoulos via Submission, Heel Hook   7:44 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Vivi Roustani  defeats  Christina Kamenitsa via Disqualificaton   3:37 Round 2 of 2, 13:37 Total Bout Page
(Grappling)   Joseph Tsoutsouki  defeats  Thanasis Fitilis via Submission, Bow and Arrow Choke   3:15 Round 2 of 2, 13:15 Total Bout Page
(Grappling)   Stelios Kardamitsis  defeats  Dimitris Koutras via Submission, Footlock   4:22 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Eleni Moisidou  defeats  Giouli Stamouli via Decision   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Pavlos Kefalas  defeats  Petros Karras via Submission, Footlock   9:58 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Marios Markoglou  vs.  Nikolaos Tsalikis Ends in a Draw   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Enerildo Drugamenos  defeats  Ioannis Nikas via Submission, Footlock   2:38 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Nikos Moustairas  defeats  Christos Laskaridis via Submission, Heel Hook   0:50 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Thomas Kartas  defeats  Giorgos Konstas via Submission, Triangle Choke   5:54 Round 1 of 2 Bout Page
(Grappling)   Konstantina Athanasiadou  defeats  Antonia Markou via Decision   2 Rounds, 15:00 Total Bout Page

Current Champions: 

Light Heavyweight (205 lbs) - Panagiotis Stroumpoulis

Middleweight (185 lbs) - Stamatis Moroulis

Welterweight (170 lbs) - Marios Loulakis 

Lightweight (155 lbs) - Christos Plasaris

Featherweight (145 lbs) - Alexis Savvidis 

Bantamweight (135 lbs) - Mpernando Sopaia

Women's Bantamweight (135 lbs) - Elina Kallionidou 


Find us and follow us in:

Official Homepage: www.cage-survivor.gr
Facebook Page: www.facebook.com/cagesurvivor
Twitter: @CageSurvivor
Instagram:cagesurvivor


Contact us:
Email: cagesurvivormma@gmail.com

Last updated 08.25.2016, 2:12 PM ET
Wiki Contributors:

  • PFL 8 Tapology coverage is now live
  • Moktar Benkaci vs. Francesco Nuzzi - Round 1 is in progress.
  • Join the PFL 8 live discussion
  • Tapology Picks: Moktar Benkaci 64% Francesco Nuzzi 36%
  • Moktar "Le Kabyle" Benkaci (20-7-0, 1 NC) PACA, FR is the #241st Top Bantamweight MMA fighter.
  • Francesco "Berserker" Nuzzi (9-1-0) Apulia, IT is the #17th Pro Mens Bantamweight in Europe Western.
  • PFL 8 features 13 MMA bouts
  • The event takes place from Cardiff Motorpoint Arena in Cardiff, Wales
  • UFC Fight Night San Diego Tapology coverage is now live
  • Jason Witt vs. Josh Quinlan - The result of the fight is being announced.
  • Join the UFC Fight Night San Diego live discussion
  • Tapology Picks: Jason Witt 11% Josh Quinlan 89%
  • Jason "The Vanilla Gorilla" Witt (19-9-0) MO, US.
  • Josh "The Maverick" Quinlan (6-0-0, 1 NC) NV, US is the #28th Pro Mens Welterweight in US West.
  • UFC Fight Night features 13 MMA bouts
  • The event takes place from Pechanga Arena in San Diego, California