Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Russian Battle Masters

Russian Battle Masters
  • Name: Russian Battle Masters
  • Headquarters: Moscow, Russia
  • Acronyms: RBM
  • Promotion Links:

RBM Events

RBM Saturday, January 30, 11:00 AM ET
Ru Agym Fight Club Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Efimov vs. Makarov Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Boxing)   Maksim Makarov   defeats   Egor Efimov   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Oksana Pavlovskaya   defeats   Elina Akhsanova   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Ramig Abbasov   defeats   Robert Kozhokar   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Andrei Ciobanu   defeats   Sergey Sadovenko   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Roman Baksheev   defeats   Igor Satrov   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Ivan Zuev   defeats   Fuad Babaev   via KO/TKO, Refusal to Fight   Round 2 of 3 Bout Page
(Boxing)   Maksim Serpichenko   defeats   Aleksey Kichkar   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Evgeniy Sidorov   defeats   Andrey Studentskiy   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Danil Arzhumov   defeats   Stanislav Shabalin   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Ilyas Nazyrov   defeats   Murodzhon Ashuraliev   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
RBM 7: Power of Siberia 3 Sunday, December 13, 2020
Ru Eco-park UDacha Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Tarkhanov vs. Dekterev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mikhail Tarkhanov   defeats   Mikhail Dekterev   via KO/TKO   1:16 Round 1 of 3 Bout Page
Radzhab Khuchbarov   defeats   Andrey Vetlugin   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Boxing)   Evgeniy Sidorov   defeats   Dmitriy Khramtsov   via KO/TKO   1:18 Round 3 of 3, 5:18 Total Bout Page
(Boxing)   Maksim Panarin   defeats   Maksim Makarov   via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Dmitry Vasilyev   vs.   Murodjon Turdialiev   Ends in a Draw, Split   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aleksey Nikitin   defeats   Mukhammad Azizzoda   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Evgeny Kedrovskikh   defeats   Gulzhigit Nurakhmat Uulu   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Nikita Kazantsev   defeats   Mukhammadali Akhmedzhanov   via KO/TKO   1:04 Round 1 of 2 Bout Page
Yan Komanchukov   defeats   Mikhail Nesterov   via Submission   0:48 Round 1 of 2 Bout Page
Konstatin Bulygin   defeats   Kayratbek Umarov   via Submission   4:39 Round 1 of 2 Bout Page
Igor Benidze   defeats   Orozbek Mitalitov   via Submission   2:55 Round 1 of 2 Bout Page
Pavel Sosedkov   defeats   Robert Kozhokar   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
RBM 6: Apocalipse Sunday, October 25, 2020
Ru Saint Petersburg, RU Russia Region
Welterweight Title Fight Turkanov vs. Klyuev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aleksandr Klyuev   defeats   Mikhail Turkanov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Vladimir Osipov   defeats   Roman Anusevich   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Evgeny Mikhailov   defeats   Yuriy Lapitskiy   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Valentin Annenko   defeats   Oleg Sherstnyov   via Submission, Elbow Lever   Round 1 of 3 Bout Page
Maksim Fedorov   defeats   Anton Sivokon   via KO/TKO   Round 1 of 2 Bout Page
Denis Vertenov   defeats   Nikita Prytkov   via Submission, Choke   Round 2 of 2 Bout Page
Mirzo Bedakov   defeats   Sergey Reyter   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
Kirill Nazarov   defeats   Oleg Kapustianov   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
Pavel Spirin   defeats   Andrey Khurshman   via KO/TKO, Doctor Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Daniil Malyshev   defeats   Daniil Semyonov   via Submission, Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Azis Omonov   defeats   Evgeny Ermolinsky   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
Evgeniy Simonov   defeats   Shakhruh Azamatov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 2 Bout Page
RBM: Selection Fights 4 Sunday, September 13, 2020
Ru Country Club Ostrovsky Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Putintsev vs. Muktarbek Uulu 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nikolay Putintsev   defeats   Mavlanbay Muktarbek Uulu   via Submission, Rear Naked Choke   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Vyacheslav Chumachenko   vs.   Andrey Vetlugin   Ends in a Draw   5:00 Round 3 of 3, 15:00 Total Bout Page
Dmitry Vasilyev   defeats   Bahodur Radjabov   via Submission   4:40 Round 1 of 3 Bout Page
Nikolay Lovnikantsev   defeats   Valeriy Belov   via KO/TKO   2:05 Round 1 of 3 Bout Page
(Boxing)   Sergey Syryatov   defeats   Vadim Sannikov   via KO/TKO   0:39 Round 3 of 3, 6:39 Total Bout Page
(Boxing)   Egor Efimov   defeats   Nikolay Godun   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Igor Menshchikov   defeats   Evgeny Kedrovskikh   via Submission, Rear Naked Choke   1:02 Round 1 of 2 Bout Page
Orozbek Bakytbek Uulu   defeats   Maxim Kozhevnikov   via KO/TKO   2:15 Round 2 of 3, 7:15 Total Bout Page
Amir Sattarov   defeats   Igor Lisovsky   via Submission   2:34 Round 1 of 2 Bout Page
Mikhail Dekterev   defeats   Aleksandr Tutaev   via Submission, Rear Naked Choke   4:57 Round 1 of 2 Bout Page
Farid Aysin   defeats   Mikhail Nesterov   via Submission, Rear Naked Choke   3:20 Round 1 of 2 Bout Page
Gulzhigit Nurakhmat Uulu   defeats   Ali Satuev   via Submission, Rear Naked Choke   4:20 Round 1 of 2 Bout Page
RBM: Selection Fights 3 Friday, July 31, 2020
Ru Kvant Moscow, RU Russia Region
Shikhov vs. Dyakonov 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sergey Dyakonov   defeats   Andrey Shikhov   via Submission, Triangle Choke   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Baryshev   defeats   Viktor Beletsky   via KO/TKO   0:32 Round 1 of 2 Bout Page
Dmitriy Maranin   vs.   Maxim Korotitskiy   Ends in a Draw   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Anton Sivokon   defeats   Maksim Fedorov   via Submission, Armbar   0:43 Round 1 of 2 Bout Page
Viktor Bystrov   defeats   Andrey Nekrasov   via KO/TKO   0:53 Round 1 of 2 Bout Page
Andrey Vetlugin   defeats   Oleg Alekseev   via KO/TKO, Injury   4:23 Round 1 of 2 Bout Page
Vladimir Liberov   defeats   Dmitriy Teplinskiy   via Submission, Rear Naked Choke   4:55 Round 1 of 2 Bout Page
Mikhail Dekterev   defeats   Nikolay Groshovik   via KO/TKO, Refusal to Fight   1:49 Round 1 of 2 Bout Page
Sergey Derval   defeats   Daniil Galkin   via KO/TKO   1:37 Round 1 of 2 Bout Page
RBM: Druzhina Ermaka Saturday, February 15, 2020
Ru Ktz Baykonur Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Kotok vs. Ayvazyants 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Armen Ayvazyants   defeats   Maksim Kotok   via KO/TKO   Round 1 of 2 Bout Page
Dmitry Troshin   defeats   Shamil Magomedgadzhiev   via Decision, Choke   2 Rounds Bout Page
Evgeny Kedrovskikh   defeats   Asan Uulu Dastan   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Vadim Kadyrov   vs.   Farukh Safarbekov   Ends in a No Contest   Round 1 of 2 Bout Page
(Kickboxing)   Andrey Rostovshchikov   vs.   Vadim Sannikov   Ends in a Draw   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Mikhail Tarkhanov   defeats   Ruslan Valiullin   via KO/TKO, Refusal to Fight   Round 1 of 2 Bout Page
Semyon Ostapenko   defeats   Rafael Bakiev   via KO/TKO   Round 1 of 2 Bout Page
Sergey Reznik   defeats   Abdullah Nazyrov   via Submission, Choke   Round 2 of 2 Bout Page
Orozbek Bakytbek Uulu   defeats   Maksim Kovalev   via KO/TKO   Round 1 of 2 Bout Page
Farid Aysin   defeats   Ruslanbek Dzhurabaev   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
RBM 5: Power of Siberia Saturday, December 07, 2019
Ru Event Hall Ovation Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Lightweight Title Fight Putintsev vs. Tokhirov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nikolay Putintsev   defeats   Ikromidin Tokhirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilya Varvarskiy   defeats   Igor Pesterev   via KO/TKO   3:09 Round 1 of 2 Bout Page
Armen Ayvazyants   defeats   Nikolay Koverzyakov   via Submission, Choke   2:08 Round 1 of 2 Bout Page
Vladimir Danilov   defeats   Yaroslav Kupavtsev   via Submission   4:56 Round 1 of 2 Bout Page
Khalim Nazruloev   defeats   Ruslan Tleugazin   via KO/TKO   2:57 Round 2 of 2, 7:57 Total Bout Page
Maxim Kozhevnikov   defeats   Adil Tleugazin   via KO/TKO   3:00 Round 1 of 2 Bout Page
(Kickboxing)   Vasiliy Smetanin   defeats   Sergey Mekhnin   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Aleksey Nikitin   defeats   Asan Uulu Dastan   via KO/TKO, Refusal to Fight   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
Valeriy Belov   defeats   Aleksandr Bannov   via KO/TKO, Refusal to Fight   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
Maksim Kotok   defeats   Semyon Chizhkov   via KO/TKO   1:19 Round 1 of 2 Bout Page
Evgeny Shubin   defeats   Andrey Shikhov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Nikita Semyonov   defeats   Zakir Abushev   via KO/TKO   4:08 Round 1 of 2 Bout Page
Shamil Magomedgadzhiev   defeats   Shirvan Alamov   via Decision, Majority   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Leonid Chebotarev   defeats   Sukhrobdzhon Giyesov   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
(Sambo)   Evgeniy Sidorov   defeats   Dmitriy Pakhomov   via Decision   1 Round, 5:00 Total Bout Page
RBM: Selection Fights 2 Sunday, November 24, 2019
Ru Moscow, RU Russia Region
Sharov vs. Klyuev 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aleksandr Klyuev   defeats   Ivan Sharov   via KO/TKO   2:00 Round 3 of 3, 12:00 Total Bout Page
Ruslan Onosov   defeats   Dmitriy Shevtsov   via Submission, Choke   0:25 Round 1 of 3 Bout Page
Oleg Alekseev   defeats   Viktor Zayakin   via Submission   0:30 Round 2 of 3, 5:30 Total Bout Page
Erlan Shamalbekov   defeats   Vladislav Kolomeitsev   via Submission, Choke   3:00 Round 1 of 2 Bout Page
Ruslan Ishtuganov   defeats   Mikhail Sarbashev   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
Talgarbek Yryskulov   defeats   Maksim Levshin   via KO/TKO   Round 2 of 2 Bout Page
RBM 4: Bloody October Thursday, October 17, 2019
Ru Great Restaurant Tsin Saint Petersburg, RU Russia Region
Middleweight Title Fight Lapitskiy vs. Nersesyan 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Arsen Nersesyan   defeats   Yuriy Lapitskiy   via Submission, Guillotine Choke   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Osipov   defeats   Nikolay Zhureev   via KO/TKO   Round 1 of 2 Bout Page
Nikolay Putintsev   defeats   Andrey Semenyuk   via Submission, Choke   1:27 Round 1 of 2 Bout Page
Vadim Khabibov   defeats   Oleg Alekseev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Maksim Kotok   defeats   Maksim Prokhorenko   via Submission   2:15 Round 1 of 2 Bout Page
Vadim Nedostup   defeats   Akhmed Akhmedov   via Submission, Choke   4:45 Round 1 of 2 Bout Page
Andrey Khurshman   defeats   Evgeniy Simonov   via Submission   Round 2 of 2 Bout Page
Ilyas Mingalimov   defeats   Sergey Radoguz   via Submission, Choke   0:20 Round 2 of 2, 5:20 Total Bout Page
(Kickboxing)   Romeo Njia   defeats   Mikhail Tarkhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Alexander Khanin   defeats   Ivan Smirnov   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Adam Evloev   defeats   Aleksey Cherednichenko   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Dzhovid Vakhidov   defeats   Artem Tipikin   via KO/TKO, Stoppage   Round 3 of 3 Bout Page
(Boxing)   Maksim Kuznetsov   defeats   Ivan Sharov   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Irina Martynova   defeats   Yuliya Bortnikova   via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
RBM: Selection Fights Saturday, August 24, 2019
Lozhkin vs. Prisada 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aleksandr Lozhkin   defeats   Daniil Prisada   via Submission   4:00 Round 1 of 2 Bout Page
Ikromidin Tokhirov   defeats   Maksim Kotok   via Submission   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
Nikolay Koverzyakov   defeats   Vitaliy Legotin   via KO/TKO, Refusal to Fight   Round 1 of 2 Bout Page
Vladislav Vershinin   defeats   Anis Aminov   via Submission   2:17 Round 1 of 2 Bout Page
Nikolay Putintsev   defeats   Dmitry Korolev   via KO/TKO   0:38 Round 1 of 2 Bout Page
Mavlanbek Khasanbay   vs.   Dmitry Shvyrev   Ends in a No Contest, Illegal Strike   Round 1 of 2 Bout Page
Aleksandr Bannov   defeats   Ruslan Valiullin   via Submission   2:24 Round 1 of 2 Bout Page
Aleksey Nikitin   defeats   Daniel Kurmanbek   via KO/TKO   3:17 Round 1 of 2 Bout Page
Ruslan Tleugazin   defeats   Sergey Solopov   via Submission   0:57 Round 1 of 2 Bout Page
Adil Tleugazin   defeats   Khasan Baroev   via KO/TKO   3:20 Round 1 of 2 Bout Page
RBM 3: Night on Lubyanka Sunday, July 21, 2019
Ru Restobar I'Van Gogh Moscow, RU Russia Region
Featherweight Title Fight Varvarskiy vs. Teplinskiy Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilya Varvarskiy   defeats   Dmitriy Teplinskiy   via Submission, Rear naked choke   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
Artur Pronin   defeats   Edik Khuntsarya   via Submission, Armbar   1:32 Round 1 of 2 Bout Page
Mikhail Turkanov   defeats   Vitaliy Martynyan   via Submission, Rear naked choke   1:30 Round 1 of 2 Bout Page
Denis Dzhivovsky   defeats   Nikolay Gazibar   via Submission, Ezequiel Choke   3:30 Round 1 of 2 Bout Page
Ivan Sharov   defeats   Alexander Kotsarenko   via Submission, Triangle   1:46 Round 2 of 2, 6:46 Total Bout Page
Yntymak Mamanov   defeats   Dmitriy Shevtsov   via Submission, Rear naked choke   0:25 Round 1 of 2 Bout Page
RBM 2: Power of Siberia Saturday, April 13, 2019
Ru Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Light Heavyweight Title Fight Gudochkin vs. Gulyaev 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Roman Gudochkin   defeats   Ivan Gulyaev   via KO/TKO   4:40 Round 2 of 3, 9:40 Total Bout Page
Vadim Nedostup   defeats   Adrian Grec   via Submission   1:25 Round 1 of 3 Bout Page
Oksana Pavlovskaya   defeats   Bakyt Ayperi   via KO/TKO   0:25 Round 1 of 2 Bout Page
Aleksandr Lozhkin   defeats   Armen Ayvazyants   via Submission   2:08 Round 1 of 2 Bout Page
Vladislav Shabalin   defeats   Sukhrobdzhon Giyesov   via KO/TKO   1:50 Round 1 of 2 Bout Page
Khalim Nazruloev   defeats   Dmitry Vasilyev   via Submission, Armbar   2:10 Round 1 of 2 Bout Page
Mikhail Turkanov   defeats   Anis Aminov   via Submission, Guillotine Choke   1:17 Round 1 of 2 Bout Page
Vadim Kadyrov   defeats   Daniil Mikhailov   via KO/TKO   2:20 Round 1 of 2 Bout Page
Vitaly Navosha   defeats   Stepan Osipov   via KO/TKO   3:39 Round 1 of 2 Bout Page
Kiril Malyugin   defeats   Ashimbai Erkinbek   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Anvar Ruzimatov   vs.   Vladimir Burmak   Ends in a No Contest, Illegal Knee   2 Rounds Bout Page
Aleksandr Bannov   defeats   Khalil Aminov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Yan Komanchukov   defeats   Leonid Chebotarev   via KO/TKO   1:09 Round 2 of 2, 6:09 Total Bout Page
Maksim Babusenko   defeats   Maxim Osotov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
RBM 1 Saturday, December 01, 2018
Ru Hall of Game Sports Klochkov Gym Moscow, RU Russia Region
Lightweight Title Fight Nedostup vs. Suchkov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vadim Nedostup   defeats   Nikita Suchkov   via Submission, Guillotine Choke   1:38 Round 1 of 3 Bout Page
Artur Pronin   defeats   Vladislav Shelupin   via KO/TKO, Punches   1:49 Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Varvarskiy   defeats   Allaberdi Tumanov   via KO/TKO, Punches   3:08 Round 1 of 2 Bout Page
Roman Gudochkin   defeats   Aleksandr Zemtsov   via Submission, Rear naked choke   3:23 Round 1 of 2 Bout Page
Mikhail Turkanov   defeats   Bislan Khalimov   via Submission, Triangle Choke   1:49 Round 1 of 2 Bout Page
Nikita Markov   defeats   Vitaly Navosha   via Submission, Guillotine Choke   2:04 Round 1 of 2 Bout Page
Denis Dzhivovsky   defeats   Alexey Dyachkov   via KO/TKO, Punches Referee stoppage   3:36 Round 1 of 2 Bout Page
Andrey Dyatlov   defeats   Ali Abdullo Kukiev   via KO/TKO, Refusal to Fight   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
Vladimir Danilov   defeats   Dmitriy Taranets   via Submission, Guillotine Choke   3:14 Round 1 of 2 Bout Page
Dmitry Vasilyev   defeats   Ruslan Onosov   via KO/TKO, Punches   0:58 Round 1 of 2 Bout Page
RBM 2: Nordic Warriors Pro Saturday, September 08, 2018
Ru Saint Petersburg, RU
RBM 1: Russian Battle Masters Sunday, July 08, 2018
Ru Martial arts club Drummer Moscow, RU

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMA Junkie : UFC books Impa Kasanganay vs. Sasha Palatnikov for April 10 event
  • MMAFighting.com : Video: Between the Links, Live Edition: What’s next for Derrick Lewis and Curtis Blaydes, Wonderboy calls for Usman, UFC Vegas 20 preview
  • MMA Junkie : Neiman Gracie faces 'The Ass-Kicking Machine' on April 2 at Bellator 255
  • MMA Weekly : Rankings Review: Heavyweight shake-up
  • MMA Junkie : Aaron Pico targeted for return at Bellator 257 vs. England's Aiden Lee
  • MMA Junkie : Man with MMA training who beat up Oklahoma football player Spencer Jones speaks out
  • MMA Junkie : Alex Caceres looks forward to day he's longest tenured UFC fighter
  • MMA Junkie : UFC Fight Night 186's Magomed Ankalaev says there is no secret to his success
  • MMA Weekly : Valentina Shevchenko vs. Jessica Andrade set for UFC 261
  • MMA Junkie : Holly Holm has faith friend Jon Jones will thrive at heavyweight: 'His skill is just on another level'
  • MMA Weekly : Alex Caceres is trying to make a record no one can catch | UFC Vegas 20
  • MMAFighting.com : Watch UFC Vegas 20 virtual media day LIVE NOW
  • MMA Junkie : You've never seen a fighter's body fold in half from a knockout punch quite like this
  • MMAFighting.com : PFL finalizes 2021 roster with additional signings including UFC vet Gleison Tibau, Invicta FC’s Kaitlin Young
  • UFC.com : Sabina Mazo Is Ready For A Step Up
  • MMA Junkie : Andrea Lee vs. Antonina Shevchenko added to UFC event on May 15
  • MMAFighting.com : If next title shot isn’t in the cards, Stephen Thompson eyes fights with Colby Covington, Nate Diaz
  • MMA Weekly : Jairzinho Rozenstruik: ‘Jon Jones can go first’ | UFC Vegas 20 Media Day
  • MMAFighting.com : Alonzo Menifield tests positive for COVID-19 ahead of UFC Vegas 20, William Knight bout postponed
  • UFC.com : Pedro Munhoz Thrilled For Second Crack At Jimmie Rivera