Mixed Martial Arts Promotion

Union of Mixed Martial Arts

Union of Mixed Martial Arts
  • Name: Union of Mixed Martial Arts
  • Headquarters: Moscow, Russia
  • Acronyms: UOMMA
  • Also Known As: Союз смешанных боевых единоборств (ММА) России
  • Promotion Links:

UOMMA Events

Russian MMA Championship 2021: Finals Thursday, May 27, 8:00 PM ET
Kemerovo, Kemerovo Oblast Russia Region
Russian MMA Championship 2021: Semi Finals Wednesday, May 26, 8:00 PM ET
Kemerovo, Kemerovo Oblast Russia Region
Cup Of Tyumen 2021 Sunday, April 11, 2021
Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Tyumen City Championship 2021 Sunday, April 11, 2021
Tyumen Sports School 3, Sadovaya St. Tyumen, Tyumenskaya oblast Russia Region
Reznik vs. Syukosev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Evgeny Syukosev   defeats   Sergey Reznik   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Sergey Kirilchenko   defeats   Leonid Chebotarev   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Berezniki, Perm Krai Russia Region
Cup Of Simferopol 2021 Sunday, March 28, 2021
Autonomous Republic of Crimea, UA Europe Eastern Region
Kazan, Tatarstan Russia Region
Super Heavyweight Title Fight Bukarev vs. Guseinov 441 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexey Bukarev   defeats   Yusup Guseinov   via N/A   of 2 Bout Page
Magomed Magomedgadzhiev   defeats   Magomed Akhmedov   via N/A   of 2 Bout Page
Gadzhimurad Bagautdinov   defeats   Igor Abdullin   via N/A   of 2 Bout Page
Kamil Kaymarazov   defeats   Arsen Kondrashin   via N/A   of 2 Bout Page
Tamirlan Saralapov   defeats   Igor Glazov   via N/A   of 2 Bout Page
Magomed Murtazaliev   defeats   Dmitriy Gomayunov   via N/A   of 2 Bout Page
Magomed Gadzhimuradov   defeats   Shamil Magomedov   via N/A   of 2 Bout Page
Sergey Shirkunov   defeats   Ali Shakhbanov   via N/A   of 2 Bout Page
Almir Timganov   defeats   Gyuloglan Ediyarov   via N/A   of 2 Bout Page
Shamil Magomedgadzhiev   defeats   Shirinbek Khairulloev   via N/A   of 2 Bout Page
Leonid Afonin   defeats   Artem Kuzovkov   via N/A   of 3 Bout Page
Artem Sidorovich   defeats   Artem Kudelin   via N/A   of 3 Bout Page
Alexander Strelnikov   defeats   Fikrat Novruzov   via N/A   of 3 Bout Page
Dzhamal Guseinov   defeats   Ivan Stupnikov   via N/A   of 3 Bout Page
Nikita Platsev   defeats   Danila Gordeev   via N/A   of 3 Bout Page
Artur Abdullaev   defeats   Ali Idrisov   via N/A   of 3 Bout Page
Ruslan Smirnov   defeats   Ilya Fazulzhanov   via N/A   of 3 Bout Page
Mudasir Sayaliev   defeats   Ilya Nikitin   via N/A   of 3 Bout Page
Mukhammad Makhdi Yusupov   defeats   Maxim Trofimov   via N/A   of 3 Bout Page
Omsk, Omskaya oblast Russia Region
Junior Cup Of Bashkortostan 2021 Saturday, March 20, 2021
Sterlitamak College Of Physical Culture Sterlitamak, Republic of Bashkortostan Russia Region
Gatchina, Leningrad Oblast Russia Region
Light Heavyweight Title Fight Azaryan vs. Guseinov 198 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
David Azaryan   vs.   Khusret Guseinov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Samur Magamedkhanov   vs.   Ilya Ivanovskiy   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sergey Pokasov   vs.   Akhmed Khadaev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ilya Fomin   vs.   Kurban Zaynukov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomed Magomedov   vs.   Shamil Ismailov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Beslan Magomedov   vs.   Ivan Veretennikov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Russian Cup 2021: Ural Federal District Saturday, March 20, 2021
Kurgan, Kurgan Oblast, Kurganskaya oblast Russia Region
Cup Of Mari El 2021 Saturday, March 13, 2021
Mari El Republic, RU Russia Region
Nevinnomyssk, Stavropol Krai Russia Region
Tver, Tver Oblast Russia Region
Heavyweight Title Fight Nikitin vs. Polyanskiy 441 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Maxim Nikitin   vs.   Alexey Polyanskiy   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Maxim Kotelnikov   defeats   Roman Porokhin   via N/A   of 2 Bout Page
Dzhamal Medzhidov   defeats   Mansur Omarov   via N/A   of 2 Bout Page
Gadzhi Rasulov   defeats   Ismail Daudov   via N/A   of 2 Bout Page
Aslamkhan Saparbegov   defeats   David Vasilevich   via N/A   of 2 Bout Page
Shamil Tashagadzhiev   defeats   Oleg Petrukhin   via N/A   of 2 Bout Page
Vladimir Morozov   defeats   Khusein Ibragimov   via N/A   of 2 Bout Page
Khazrat Sharipov   defeats   Shukhrat Mirovazov   via N/A   of 2 Bout Page
Denis Baikov   defeats   Kirill Matveev   via N/A   of 2 Bout Page
Maxim Kolosov   defeats   Evgeny Sabiryanov   via N/A   of 2 Bout Page
Erik Baturbaev   vs.   Sergey Bratikhin   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Ivan Sokolov   vs.   Alexey Alekseev   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Daniil Kapustin   vs.   Nikolai Rudov   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Nikita Dobryakov   vs.   Vladimir Abramyan   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Daniil Gorshkov   vs.   Yaroslav Smirnov   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Daniil Spivakov   vs.   Evgeny Skiba   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Daniil Sannikov   vs.   Ruslan Redzhametov   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Daniil Volkov   vs.   Ilya Rayu   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Basir Dzhamshedov   vs.   Ilya Karimov   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Cup Of Nizhniy Novgorod 2021 Saturday, March 06, 2021
Nizhniy Novgorod, Nizhny Novgorod Oblast Russia Region
Cup Of St. Petersburg 2021 Friday, March 05, 2021
Saint Petersburg, RU Russia Region
Cup Of Kaliningrad 2021 Sunday, February 28, 2021
Kaliningrad, Kaliningradskaya oblast Russia Region
Alexander Matrosov Memorial 2021 Saturday, February 27, 2021
Velikiye Luki, Pskov Oblast Russia Region
Cup Of Kaluga 2021 Tuesday, February 23, 2021
Kaluga, Kaluga Oblast Russia Region
Cup Of Belgorod 2021 Monday, February 22, 2021
Belgorod, Belgorodskaya oblast Russia Region
Cup Of Zabaikal 2021 Sunday, February 21, 2021
Zabaykalsky Krai, RU Russia Region
Cup Of Krasnodar 2021 Sunday, February 21, 2021
Krasnodar, Krasnodar Krai Russia Region
Cup Of Saratov 2021 Sunday, February 14, 2021
Saratov, Saratovskaya oblast Russia Region
Cup Of Perm 2021 Sunday, February 14, 2021
Perm, Perm Krai Russia Region
Cup Of Dagestan 2021 Sunday, February 14, 2021
Dagestan, RU Russia Region

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • UFC 266 Tapology coverage is now live
  • Omar Morales vs. Jonathan Pearce - The fighters are being introduced by the announcer.
  • Join the UFC 266 live discussion
  • Tapology Picks: Jonathan Pearce 18% Omar Morales 82%
  • Jonathan "JSP" Pearce (10-4-0) TN, US is the #86th Top Featherweight MMA fighter.
  • Omar Morales (11-1-0) FL, US is the #45th Top Featherweight MMA fighter.
  • UFC 266 features 13 MMA bouts
  • The event takes place from T-Mobile Arena in Las Vegas, Nevada