Mixed Martial Arts Promotion

Unia Sportów Walki - M

Unia Sportów Walki - M
  • Name: Unia Sportów Walki - M
  • Headquarters: Białystok, Poland
  • Acronyms: USW
  • Promotion Links:

USW Events

USWM 33 Saturday, November 11, 2023
Michałowo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Żołowski vs. Wrzesień Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karol Żołowski   defeats   Szymon Wrzesień   via KO/TKO, Punches   0:41 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Jakub Bońkowski  defeats  Damian Zorczykowski via Submission, Rear Naked Choke   3:10 Round 1 of 2 Bout Page
Piotr Kalenik   defeats   Krzysztof Pietraszek   via Submission, Smother Choke   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Krystian Głażewski   defeats   Modestas Narbutas   via KO/TKO, Punches and Elbows   2:36 Round 2 of 3, 7:36 Total Bout Page
(Grappling)   Krzysztof Kułak  defeats  Miłosz Staśkiewicz via Submission, Rear Naked Choke   0:56 Round 2 of 2, 4:56 Total Bout Page
Kinga Szyłak   defeats   Edyta Wójcik   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Mateusz Romanowski   defeats   Borys Rudz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Mikita Lahadziuk   defeats   Mikołaj Kowalewski   via KO/TKO, Punches   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
(Boxing)   Krzysztof Truchel  vs.  Krystian Jeka Ends in a Draw   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
MMA Cup 31: Podlasie Grajewo 2023 Friday, July 07, 2023
Hala MOSiR Grajewo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Sowiński vs. Łebkowski II 154 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artur Sowiński   vs.   Kamil Łebkowski   Ends in a No Contest, Unintentional Kick to the Groin of Sowiński   3:06 Round 2 of 3, 8:06 Total Bout Page
Adam Jankowski   defeats   Dmitriy Martinyuk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Piotr Kalenik   defeats   Michał Gutowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Jakub Bońkowski  defeats  Żenia Zakrzewski via Decision, Points   2 Rounds, 5:00 Total Bout Page
Adam Stachelek   defeats   Piotr Dembiński   via Submission, Rear Naked Choke   0:47 Round 1 of 3 Bout Page
Karol Tronci   defeats   Ivan Volkau   via KO/TKO, Head Kick and Punches   3:12 Round 2 of 3, 8:12 Total Bout Page
Maciej Zabielski   defeats   Oskar Deluga   via KO/TKO, Ground and Pound   2:50 Round 2 of 3, 5:50 Total Bout Page
(Grappling)   Aslambek Arsamikov  defeats  Damian Zorczykowski via Decision   2 Rounds, 4:00 Total Bout Page
Dawid Mleczko   defeats   Wojciech Lenczewski   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Marcin Tumialis   defeats   Pavel Majauskas   via KO/TKO, Ground and Pound   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Paweł Konieczny  defeats  Arkadiusz Raczkowski via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sebastian Borkowski  defeats  Eidvinas Vaitkus via Decision   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
MMA Cup 18: Podlasie 22 Saturday, October 22, 2022
Hala Sportowa SP w Michałowie Michałowo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Lech vs. Kalenik 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jarosław Lech   defeats   Piotr Kalenik   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kamil Warzybok   defeats   Jakub Nowakowski   via Submission, Rear Naked Choke   1:44 Round 1 of 3 Bout Page
Karol Tronci   defeats   Ivan Volkau   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
MMA Cup 18 Saturday, October 22, 2022
Michałowo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
MMA Cup 17 Friday, May 06, 2022
Hala MOSiR Grajewo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Kalenik vs. Rogóż III 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Piotr Kalenik   defeats   Patryk Rogóż   via Submission, Guillotine Choke   4:18 Round 2 of 3, 9:18 Total Bout Page
Jarosław Lech   defeats   Michał Gutowski   via KO/TKO, Punches   3:56 Round 2 of 3, 8:56 Total Bout Page
Hubert Sulewski   defeats   Mariusz Michalczuk   via KO/TKO, Punches   4:03 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Czyżewski   defeats   Dawid Wylegała   via KO/TKO, Punches   1:58 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Żenia Zakrzewski  defeats  Krzysztof Kułak via N/A   of 1 Bout Page
Filip Słowiński   defeats   Maciej Byl   via N/A   of 3 Bout Page
Ivan Volkau   defeats   Marcin Zalmenowski   via N/A   of 3 Bout Page
Arkadiusz Romaniuk   defeats   Mateusz Wasilewski   via N/A   of 3 Bout Page
Damian Floriańczyk   vs.   Rafał Wysocki   Ends in a Draw   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Arkadiusz Dzikielewski   defeats   Wojciech Lenczewski   via N/A   of 3 Bout Page
Filip Kamysz   defeats   Bartosz Stachelek   via N/A   of 3 Bout Page
Adam Kowalski   defeats   Antoni Jabłoński   via N/A   of 3 Bout Page
Krystian Kowalczyk   defeats   Kacper Kalita   via N/A   of 3 Bout Page
MMA Cup 16: Michałowo 2021 Saturday, October 16, 2021
Hala Sportowa SP przy ul. Sienkiewicza Michałowo, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Czyżewski vs. Saydullaev 146 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Żenia Zakrzewski  defeats  Daniel Mikhalovsky via N/A   of 2 Bout Page
(Karate)   Jakub Obrycki  vs.  Oskar Romaniuk Confirmed   3 x 2 Minute Rounds Bout Page
Kamil Czyżewski   defeats   Farrukh Saydullaev   via Submission, Rear Naked Choke   1:56 Round 2 of 3, 6:56 Total Bout Page
Marius Seputis   defeats   Paweł Jabłoński   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Sergiej Cak   defeats   Arkadiusz Dzikielewski   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Marcel Burba  vs.  Oliwier Dmitruk Confirmed   3 x 3 min Bout Page
(Boxing)   Norbert Pużuk  vs.  Mateusz Rzodkiewicz Confirmed   3 x 3 min Bout Page
(Boxing)   Dawid Kruczkowski  vs.  Filip Nitkowski Confirmed   3 x 3 min Bout Page
(Muay Thai)   Wiktoria Sołowiej  vs.  Julia Muchla Confirmed   3 x 2 min Bout Page
MMA Cup 15: Podlasie 2021 Saturday, June 05, 2021
Hala Uniwersytetu w Białymstoku Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Light Heavyweight Title Fight Kalenik vs. Rogóż II 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Patryk Rogóż   defeats   Piotr Kalenik   via KO/TKO, Knee and Punches   0:57 Round 1 of 3 Bout Page
Dawid Gałęcki   defeats   Artur Gałecki   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Żenia Zakrzewski  defeats  Dawid Mleczko via Decision   2 Rounds, 8:00 Total Bout Page
(Muay Thai)   Konrad Majewski  defeats  Maciej Rycerski via KO/TKO, Arm Injury   0:25 Round 1 of 3 Bout Page
Sebastian Kościuszko   defeats   Serafin Bielak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Rafał Wysocki   defeats   Kamil Łuczaj   via KO/TKO, Punches   2:27 Round 2 of 3, 5:27 Total Bout Page
Arkadiusz Dzikielewski   defeats   Damian Ignatowicz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Krystian Kowalczyk   defeats   Hubert Piątkowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Paweł Jabłoński   defeats   Kacper Kalita   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Karate)   Jakub Śliwonik  vs.  Mikołaj Hermanienka Ends in a Draw   2 Rounds, 4:00 Total Bout Page
USWM Fight Night 1 Saturday, October 31, 2020
Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Biegański vs. Maziakowski 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adam Biegański   defeats   Arkadiusz Maziakowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
MMA Cup 13: Białystok 2019 Sunday, September 29, 2019
Hala Sportowa Uniwersytetu Podlaskiego Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Biegański vs. Pietraszek 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adam Biegański   defeats   Krzysztof Pietraszek   via Submission, Exhaustion   4:10 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Czyżewski   defeats   Anatoly Kuliapin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
David Martinik   defeats   Mateusz Dederko   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Tobiasz Le   defeats   Krystian Głażewski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Karol Żołowski   defeats   Tomasz Smoluch   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Paweł Roszkowski   defeats   Lukas Jankauskas   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Dawid Niedźwiedzki   defeats   Milanas Majauskas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
MMA Cup 10 Saturday, April 14, 2018
Hala Sportowa Sp Nr 1 Wasilków, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Zakrzewski vs. Pietraszek 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Paweł Zakrzewski   defeats   Krzysztof Pietraszek   via KO/TKO, Punches   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Dariusz Kaźmierczuk   defeats   Dawid Haras   via Submission, Punches   0:37 Round 1 of 3 Bout Page
Paweł Szkiłądź   defeats   Bartosz Przywoźny   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Igor Gerasimov   defeats   Paweł Roszkowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Night of White Bears 4 Saturday, November 18, 2017
Zespół Szkół Rolniczych Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
MMA Cup 9: Cage of Heroes One Saturday, November 11, 2017
Hala LO nr 6 Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Niedzielko vs. Kołoczek 150 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Grappling)   Krzysztof Kułak  defeats  Adam Biegański via Submission, Guillotine Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Paweł Kołoczek   defeats   Piotr Niedzielko   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
David Martinik   defeats   Milanas Majauskas   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Patrik Martinik   vs.   Mateusz Dederko   Ends in a Draw   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Kacper Kaczmarek   vs.   Laurynas Makaveckas   Ends in a Draw   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Michał Pezda   defeats   Giedrius Dumbauskas   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Mateusz Legierski   defeats   Paweł Szkiłądź   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Damian Greń   defeats   Ignas Vaičiūnas   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Bartosz Zaczeniuk   defeats   Artur Wojciechowski   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
MMA Cup 8 Saturday, June 17, 2017
Liceum Ogólnokształcące nr 6 Bialystok, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Biegański vs. Bagdonas 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Cezary Zugaj Jr.  defeats  Vytautas Sadauskas via KO/TKO, Knee   2:17 Round 1 of 3 Bout Page
Adam Biegański   defeats   Marius Bagdonas   via Submission, Armbar   4:56 Round 1 of 3 Bout Page
Bartosz Zaczeniuk   defeats   Jan Podurgiel   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ernestas Varankevičius   defeats   Kamil Czyżewski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Hubert Sulewski   defeats   Neilas Strakšys   via Submission, Rear Naked Choke   2:04 Round 1 of 3 Bout Page
Exclusive Night 6: Wasilków 2016 Saturday, May 28, 2016
Hotel nad Zalewem Wasilków, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Jankowski vs. Varankevičius 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Cezary Zugaj Jr.  defeats  Vitaly Kazakov via KO/TKO, Kick to the Body   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Adam Jankowski   defeats   Ernestas Varankevičius   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tomasz Cimoch   defeats   Ignas Vaičiūnas   via Submission, Rear Naked Choke   3:13 Round 3 of 3, 13:13 Total Bout Page
Kacper Kozikowski   defeats   Styvas Stonys   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marcin Myszczyński   defeats   Justinas Jasaitis   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
(Karate)   Konrad Will  defeats  Michał Szyszko via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Bartosz Zaczeniuk  defeats  Nikita Mulyarchuk via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Boxing)   Patryk Bułatowicz  vs.  Kacper Sergiej Ends in a Draw   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Kamil Kirpsza  vs.  Jakub Mozelewski Ends in a Draw   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Exclusive Night 5: Wasilków 2015 Saturday, April 18, 2015
Wasilków, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Cimoch vs. Gątek 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Cezary Zugaj Jr.  defeats  Dariusz Skoczek via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tomasz Cimoch   defeats   Mateusz Gątek   via Submission, Armbar   4:18 Round 1 of 3 Bout Page
Arnoldas Ragaźinskas   defeats   Dariusz Kaźmierczuk   via KO/TKO, Injury   Round 1 of 3 Bout Page
Natan Cieślukowski   defeats   Mikhail Mititelu   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Karate)   Dmitriy Vorobey  defeats  Michał Szyszko via Decision, Unanimous   1 Round, 3:00 Total Bout Page
(Boxing)   Hubert Perz  defeats  Szymon Bielawski via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Boxing)   Kamil Kirpsza  vs.  Sebastian Lubecki Ends in a Draw, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Exclusive Night 4: Wasilków 2014 Saturday, April 05, 2014
Hotel nad Zalewem Wasilków, Podlaskie Voivodeship Europe Eastern Region
Jankowski vs. Volkov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adam Jankowski   vs.   Pavel Volkov   Ends in a No Contest, Illegal Knee   1:34 Round 1 of 3 Bout Page
Lukas Plečkaitis   defeats   Dawid Gryc   via Submission, Rear Naked Choke   0:43 Round 3 of 3, 10:43 Total Bout Page
Barbara Nalepka   defeats   Katarzyna Jakubczyk   via Submission, Guillotine Choke   0:28 Round 1 of 2 Bout Page
Brajan Pogorzelski   defeats   Maciej Król   via Submission, Arm Triangle Choke   0:43 Round 1 of 2 Bout Page

  • Middle Easy : Michael Chandler Was Pulling for Alexander Volkanovski at UFC 298, Addresses Topuria’s Conor McGregor Call Out
  • Middle Easy : Francis Ngannou Will Make PFL Debut After Anthony Joshua Fight, Will Meet Winner Of Renan Ferreira vs. Ryan Bader
  • UFC.com : UFC Renes Streaming Agreements With Top Latin American MMA Promotions
  • MMA Junkie : UFC strawweight contenders Angela Hill, Luana Pinheiro collide in May
  • MMA Junkie : UFC books Hailey Cowan vs. Tamires Vidal for May event
  • MMA Junkie : PFL announces Francis Ngannou will fight Renan Ferreira vs. Ryan Bader winner; no timeline given
  • MMAFighting.com : Francis Ngannou expected to face Ryan Bader vs. Renan Ferreira winner in PFL debut
  • Bloody Elbow : UFC Mexico City: Play it again, please
  • MMA Mania : PFL Announces First Opponent For Ngannou
  • MMA Junkie : Francis Ngannou: Ryan Bader vs. Renan Ferreira PFL winner likely will be MMA return opponent
  • MMAFighting.com : Merab Dvalishvili confident UFC gives him title shot next, addresses Henry Cejudo’s future
  • Jits Magazine : Grapple In The Temple 5: For The Love Of Grappling Full Results And Review
  • MMA Mania : Bizzy Skips UFC Mexico City After Modelo Beer Bombing
  • MMAFighting.com : Heck of a Morning: Brian Ortega’s intriguing return at UFC Mexico City, how Merab Dvalishvili got himself over
  • Bloody Elbow : UFC 298 Mailbag – How bad did Henry Cejudo fall off?
  • MMA Junkie : Victor Altamirano says fighting in Mexico was on his bucket list
  • MMAFighting.com : Between the Links: Ilia Topuria crowned at UFC 298, Pereira vs. Hill headlines UFC 300, UFC Mexico City
  • MMAFighting.com : Watch BTL live now
  • MMAFighting.com : Watch BTL live at 12:30 p.m. ET
  • Bloody Elbow : Junto Nakatani vying for third weight boxing World Championship this weekend