Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

German MMA Championship

German MMA Championship
  • Name: German MMA Championship
  • Headquarters: Herne, North Rhine-Westphalia, Germany
  • Acronyms: GMC
  • Promotion Links:

GMC Events

GMC Saturday, September 07, 1:00 PM ET
De LANXESS Arena Cologne, Germany Europe Western Region
GMC Sunday, June 30, 1:00 PM ET
De Tempodrom Berlin, Germany Europe Western Region
GMC 19 Saturday, March 23, 1:00 PM ET
De Audi Dome Munich, Germany Europe Western Region
GMC 18 Saturday, February 02, 1:00 PM ET
De edel-optics.de Arena Hamburg, Germany Europe Western Region
GMC 17 Saturday, October 13, 2018
De CASTELLO Düsseldorf Düsseldorf, Germany Europe Western Region
Main Event Sajewski vs. Asrih Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nordin Asrih   defeats   Łukasz Sajewski   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Satoshi Ishii   defeats   Rokas Stambrauskas   via Submission, Scissor Choke   4:43 Round 1 of 3 Bout Page
Saša Milinković   defeats   Murat Malsagov   via KO/TKO, Punches   4:07 Round 1 of 3 Bout Page
Christian Eckerlin   defeats   Julian Pennant   via KO/TKO, Punches   1:29 Round 1 of 3 Bout Page
Mohamed Grabinski   defeats   Aleksey Sotnikov   via KO/TKO, Punches   2:26 Round 2 of 3, 7:26 Total Bout Page
Hatef Moeil   defeats   Björn Schmiedeberg   via KO/TKO, Punches   1:03 Round 3 of 3, 11:03 Total Bout Page
Can Aslaner   defeats   Marcel Jedidi   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rostislav Zatuchnyy   defeats   Aqel Shah Sofizada   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Felix Schifffahrt   defeats   Amir Safi   via Submission, Rear Naked Choke   1:48 Round 3 of 3, 11:48 Total Bout Page
Niko Samsonidse   defeats   Zafar Mohsen   via KO/TKO   3:41 Round 1 of 3 Bout Page
Maurice Adorf   defeats   Harun Güler   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Omar Khoram   defeats   Okan Tikici   via KO/TKO, Punches   3:58 Round 2 of 3, 8:58 Total Bout Page
Anna Isabella Hübsch   defeats   Lili Panegirico Panegirico   via Submission, Armbar   1:01 Round 1 of 3 Bout Page
Rakhim Michael   defeats   Philipp Muller   via KO/TKO, Punches   4:25 Round 2 of 3, 9:25 Total Bout Page
GMC 16 Saturday, September 01, 2018
De LANXESS Arena Cologne, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Gottvald vs. Puetz Show Bouts add_circle
Bout   Info
Stephan Puetz   defeats   Jan Gottvald   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Thibaud Larchet   via KO/TKO, Punches   2:55 Round 2 of 3, 7:55 Total Bout Page
Mohamed Grabinski   defeats   Mohammed Sadok Trabelsi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anton Mor   defeats   Ozan Aslaner   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ömer Solmaz   defeats   Fernando Flores   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khurshed Kakhorov   defeats   Said Eidi   via KO/TKO, Punches   1:51 Round 3 of 3, 11:51 Total Bout Page
Marc Doussis   defeats   Koray Cengiz   via Submission, Triangle Choke   4:31 Round 2 of 3, 9:31 Total Bout Page
Mandy Böhm   defeats   Lili Panegirico Panegirico   via KO/TKO, Punches   1:01 Round 1 of 3 Bout Page
Hamed Faizi   defeats   Sadat Suljovic   via KO/TKO, Punches   0:55 Round 2 of 3, 5:55 Total Bout Page
Hamad Abadi   defeats   Justin Schulz   via KO/TKO, Leg Kicks   3:01 Round 2 of 3, 8:01 Total Bout Page
Felix Schifffahrt   defeats   Alexander Wiens   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Samira El Khawad   defeats   Paulina Ioannidou   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Karsten Liebich   defeats   Jamal Majidi   via KO/TKO, Punch   0:24 Round 1 of 3 Bout Page
Abubakar Sabirov   defeats   Kirill Surikow   via KO/TKO, Kick and Punches   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Saman Baghi   defeats   Alexandar Logan   via KO/TKO, Punches   0:31 Round 1 of 3 Bout Page
GMC 15 Saturday, June 30, 2018
De Ratiopharm Arena Neu-Ulm, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Knoebel vs. Gottvald Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jan Gottvald   defeats   Marco Knoebel   via KO/TKO, Punches   3:38 Round 2 of 5, 8:38 Total Bout Page
Mohammed Sadok Trabelsi   defeats   Paata Tsxapelia   via Submission, Armbar   3:40 Round 2 of 3, 8:40 Total Bout Page
Mohamed Grabinski   defeats   Ivica Jakopic   via Submission, Rear Naked Choke   3:16 Round 1 of 3 Bout Page
Nihad Nasufovic   defeats   Mario Wittmann   via KO/TKO, Punches   3:51 Round 1 of 3 Bout Page
Nordin Asrih   defeats   Dragan Pešić   via Submission, Americana   1:19 Round 1 of 3 Bout Page
Nicole Stoll   defeats   Claire Lopez   via Submission, Armbar   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Soufian Haj Haddou   defeats   Sylwester Hasny   via Submission, Rear Naked Choke   0:18 Round 1 of 3 Bout Page
Khurshed Kakhorov   defeats   Amir Safi   via KO/TKO, Kicks and punches   Round 2 of 3 Bout Page
Christian Jungwirth   defeats   David Depannemaecker   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Chris Abdoul   defeats   Peter Bohm   via KO/TKO, Punches   3:31 Round 2 of 3, 8:31 Total Bout Page
Felix Schifffahrt   defeats   Manuel Antic   via KO/TKO, Punches   1:34 Round 1 of 3 Bout Page
Kirill Surikow   defeats   Ahmad Halimson   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
GMC 14 Saturday, February 24, 2018
De Europahalle Castrop-Rauxel, Germany Europe Western Region
Main Event Agaev vs. Bandel Show Bouts add_circle
Bout   Info
Marcin Bandel   defeats   Selimkhan Agaev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Taylor Lapilus   defeats   Farbod Irannejad   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 1 of 5 Bout Page
Robert Lau   defeats   Koray Cengiz   via Submission, Rear Naked Choke   2:33 Round 1 of 3 Bout Page
Bakhtiyar Abdulaev   defeats   Fernando Flores   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ben Adwubi   defeats   Lazar Todev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mandy Böhm   defeats   Diana Tavares   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aqel Shah Sofizada   defeats   Johannes Michalik   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khurshed Kakhorov   defeats   Guy Da Silva   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Julian Pennant   defeats   Florian Kopiec   via Submission, Kimura   1:03 Round 2 of 3, 6:03 Total Bout Page
Mateusz Lukienczuk   defeats   Endrit Emini   via Submission, Triangle Choke   1:30 Round 2 of 3, 6:30 Total Bout Page
Niko Samsonidse   defeats   Jamal Majidi   via Submission, Armbar   2:39 Round 1 of 3 Bout Page
Dejan Kosic   defeats   Jebban Abdelouajed   via KO/TKO, Head Kick   2:23 Round 3 of 3, 8:23 Total Bout Page
GMC 13 Saturday, December 16, 2017
De CASTELLO Düsseldorf Düsseldorf, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Engizek vs. Melillo Show Bouts add_circle
Bout   Info
Kerim Engizek   defeats   Giovanni Melillo   via KO/TKO, Punches   1:43 Round 1 of 5 Bout Page
Joilton Santos   defeats   Mohamed Grabinski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Taylor Lapilus   defeats   Ömer Solmaz   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Damien Lapilus   defeats   Vladimir Sikic   via Submission, Rear Naked Choke   2:29 Round 2 of 3, 7:29 Total Bout Page
Djamil Chan   defeats   Anatoli Baar   via KO/TKO   4:41 Round 1 of 3 Bout Page
Ozan Aslaner   defeats   Rafał Lewoń   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mick Mokoyoko   defeats   Mario Wittmann   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mert Özyildirim   defeats   Can Aslaner   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mohammed Sadok Trabelsi   defeats   Ken Antwi Adjei   via KO/TKO   2:54 Round 2 of 3, 7:54 Total Bout Page
Mandy Böhm   defeats   Petra Částková   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Brian Hooi   defeats   Islam Khapilaev   via KO/TKO   1:48 Round 1 of 3 Bout Page
Soufian Haj Haddou   defeats   Marcel Jedidi   via KO/TKO   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
Alice Ardelean   defeats   Samira El Khawad   via Submission, Rear Naked Choke   2:58 Round 3 of 3, 12:58 Total Bout Page
GMC 12 Saturday, September 23, 2017
De Europahalle Castrop-Rauxel, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Mihajlović vs. Radzhabov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Loik Radzhabov   defeats   Damir Mihajlović   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Ozan Aslaner   defeats   Abdurashid Ataev   via KO/TKO, Punches   1:28 Round 3 of 3, 11:28 Total Bout Page
Ömer Solmaz   defeats   Marc Bockenheimer   via KO/TKO, Punches   3:02 Round 3 of 3, 13:02 Total Bout Page
Dimitar Kostov   defeats   Said Eidi   via Submission, Guillotine Choke   0:55 Round 1 of 5 Bout Page
Eddie Pobivanez   defeats   Bilal Muradov   via Submission, Rear Naked Choke   2:44 Round 1 of 3 Bout Page
Koray Cengiz   defeats   Hamad Abadi   via KO/TKO, Punches   1:36 Round 1 of 3 Bout Page
Soufian Haj Haddou   defeats   Wandenberg Nascimento   via KO/TKO, Punches   0:14 Round 1 of 3 Bout Page
Jamal Majidi   defeats   Okan Tikici   via Submission, Rear Naked Choke   2:34 Round 2 of 3, 7:34 Total Bout Page
Khurshed Kakhorov   defeats   Ajmal Sultani   via KO/TKO, Punch   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Osama El Zein   defeats   Paul Götte   via Submission, Guillotine Choke   1:59 Round 1 of 3 Bout Page
Felix Schifffahrt   defeats   Fabian Weissbrot   via Submission, Triangle Choke   1:51 Round 1 of 3 Bout Page
Florian Kopiec   defeats   Artur Reis   via Submission, Rear Naked Choke   2:52 Round 2 of 3, 7:52 Total Bout Page
Hamed Faizi   defeats   Artin Fazliu   via KO/TKO, Punches   4:13 Round 2 of 3, 9:13 Total Bout Page
GMC 11 Saturday, April 22, 2017
De Europahalle Castrop-Rauxel, Germany Europe Western Region
Main Event Zawada vs. Stahl Show Bouts add_circle
Bout   Info
David Zawada   defeats   Andreas Stahl   via KO/TKO, Knee and Punches   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Selimkhan Agaev   defeats   Ozan Aslaner   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mert Özyildirim   defeats   Mohammed Sadok Trabelsi   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kamila Porczyk   defeats   Anita Doganova   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Dörrer   defeats   Tim Richter   via KO/TKO   1:23 Round 3 of 3, 11:23 Total Bout Page
Ömer Solmaz   defeats   Eugen Dell   via KO/TKO, Punches   3:03 Round 3 of 3, 13:03 Total Bout Page
Jacek Adamczyk   defeats   Dawid Baziak   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Hatef Moeil   defeats   Martin Langner   via Submission, Verbal   1:17 Round 1 of 3 Bout Page
Mandy Böhm   defeats   Johanna Ropertz   via Submission, Rear Naked Choke   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
Said Eidi   defeats   Manuel Bilić   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Florian Kopiec   defeats   Alex Djukic   via Submission, Triangle Choke   2:46 Round 1 of 3 Bout Page
Jarno Errens   defeats   Giuseppe Correra   via Submission, Guillotine Choke   4:48 Round 2 of 3, 9:48 Total Bout Page
Guy Da Silva   defeats   Ajmal Sultani   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
GMC 5 Sunday, March 05, 2017
GMC 10 Saturday, January 07, 2017
De Inselparkhalle Hamburg, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Kraniotakes vs. Zawada Show Bouts add_circle
Bout   Info
Martin Zawada   defeats   Andreas Kraniotakes   via KO/TKO, Punches   1:47 Round 2 of 5, 6:47 Total Bout Page
Anatoli Baar   defeats   Alex Vogt   via Submission, Guillotine Choke   3:01 Round 2 of 3, 8:01 Total Bout Page
Ömer Solmaz   defeats   Mike Engel   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Paulo Bananada   defeats   Nilson Pereira   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Iuri Bejenari   defeats   Dimitar Kostov   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Loik Radzhabov   defeats   Islam Khapilaev   via KO/TKO, Doc stoppage (Broken Jaw)   1:58 Round 2 of 3, 6:58 Total Bout Page
Nikolaos Serbezis   defeats   Bilal Muradov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdurashid Ataev   defeats   Johannes Michalik   via Submission, Rear Naked Choke   3:11 Round 2 of 3, 8:11 Total Bout Page
GMC 9 Saturday, November 19, 2016
De Europahalle Castrop-Rauxel Europe Western Region
Main Event Title Fight Eskijew vs. Bolaghi Show Bouts add_circle
Bout   Info
Lom-Ali Eskijew   defeats   Saba Bolaghi   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Mohamed Grabinski   defeats   Paulo Boer   via Submission, Rear Naked Choke   1:42 Round 3 of 5, 11:42 Total Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Paweł Żelazowski   via KO/TKO, Knees and Punches   1:45 Round 3 of 5, 11:45 Total Bout Page
Khalid Taha   defeats   Timo-Juhani Hirvikangas   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Joilton Santos   defeats   Selimkhan Agaev   via Submission, Armbar   4:39 Round 1 of 3 Bout Page
Nordin Asrih   defeats   Jonny Kruschinske   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Leo Zulić   defeats   Anatoli Baar   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mohammad Assadi   defeats   Muhammed Celebi   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mandy Böhm   defeats   Sandra Redegeld   via KO/TKO, Punches   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
Said Eidi   defeats   Mateja Kosanović   via KO/TKO, Punches   4:58 Round 1 of 3 Bout Page
Max Merten   defeats   Alexander Best   via KO/TKO, Punches   2:13 Round 1 of 3 Bout Page
Markus Prödl   defeats   Lukas Prein   via KO/TKO, Punches   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
Farbod Irannejad   defeats   Patric De Sousa Carneiro   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Guy Da Silva   defeats   Dominik Riedewald   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
GMC 8 Saturday, April 16, 2016
De Europahalle Castrop-Rauxel Europe Western Region
Main Event Lebout vs. Ayari Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jessin Ayari   defeats   Mickael Lebout   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Mick Mokoyoko   via Submission, Rear Naked Choke   3:04 Round 2 of 3, 8:04 Total Bout Page
Ottman Azaitar   defeats   Łukasz Szczerek   via KO/TKO, Punches   0:56 Round 1 of 3 Bout Page
Andre Balschmieter   defeats   Cengiz Dana   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Anatoli Baar   defeats   Abeku Afful   via KO/TKO, Punches   4:58 Round 1 of 3 Bout Page
Florin Gârdan   defeats   Ben Boekee   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mohamed Grabinski   defeats   Ehsan Molaei   via Submission, Rear Naked Choke   1:46 Round 2 of 3, 6:46 Total Bout Page
Jonny Kruschinske   defeats   Sebastian Baron   via KO/TKO, Injury (Hand)   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Patrick Vallee   defeats   Kamil Lipski   via KO/TKO, Punch   1:39 Round 3 of 3, 11:39 Total Bout Page
Aitek Emadi   defeats   Alice Ardelean   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Said Eidi   defeats   Sami Aita   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Moez Schams   defeats   Ali Azizi   via KO/TKO, Punches   2:56 Round 1 of 3 Bout Page
GMC 7 Saturday, November 07, 2015
De Europahalle Castrop-Rauxel Europe Western Region
Main Event Magomedov vs. Parlo Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mikkel Parlo   defeats   Abusupiyan Magomedov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Djamil Chan   defeats   Mohamed Grabinski   via KO/TKO, Doc Stoppage Due To Cut   4:21 Round 5 of 5, 24:21 Total Bout Page
Saba Bolaghi   defeats   Vugar Bakhshiev   via KO/TKO, Retirement   5:00 Round 2 of 5, 10:00 Total Bout Page
Nordin Asrih   defeats   Niko Lohmann   via Submission, Leg Lock   1:37 Round 2 of 3, 6:37 Total Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Tim Richter   via Submission, Rear Naked Choke   3:18 Round 2 of 3, 8:18 Total Bout Page
Katharina Lehner   defeats   Alexandra Baron   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andreas Birgels   defeats   Raymond Jarman   via Submission, Heel Hook   0:49 Round 1 of 3 Bout Page
Joachim Christensen   defeats   Jonas Billstein   via KO/TKO, Punches   0:58 Round 1 of 3 Bout Page
Stefan Larisch   defeats   Victor Hugo Neves   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Islam Khapilaev   defeats   Umol Nacofil   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alice Ardelean   defeats   Daniela Kortmann   via KO/TKO, Punches   2:31 Round 3 of 3, 12:31 Total Bout Page
Martin Hink   defeats   Ciprian Mariș   via Disqualificaton, Illegal Knee   2:37 Round 2 of 3, 7:37 Total Bout Page
Cem Kaya   defeats   Zelimkhan Tajdaev   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Mike Engel   defeats   Nikolaos Serbezis   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Wojtek Plichta   defeats   Dominik Riedewald   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
GMC 6 Saturday, April 18, 2015
De Europahalle Castrop-Rauxel Europe Western Region
Main Event Title Fight Azaitar vs. Lewoń Show Bouts add_circle
Bout   Info
Abu Azaitar   defeats   Rafał Lewoń   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Djamil Chan   defeats   Baker Barakat   via Submission, Rear Naked Choke   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Abeku Afful   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abusupiyan Magomedov   defeats   Donovan Panayiotis   via KO/TKO, Ground and Pound   0:56 Round 1 of 3 Bout Page
Andreas Kraniotakes   defeats   Tassilo Lahr   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Björn Schmiedeberg   defeats   Valdrin Istrefi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ottman Azaitar   defeats   Serge Dali   via Submission, Rear Naked Choke   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Andreas Birgels   defeats   Stefan Heber   via KO/TKO, Punches   0:21 Round 1 of 3 Bout Page
Anatoli Baar   defeats   Mick Mokoyoko   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolaos Serbezis   defeats   Mowladi Bersanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tim Van Voorst   defeats   Damian Pikula   via Submission, Arm Triangle   3:43 Round 2 of 3, 8:43 Total Bout Page
Sven Goos   defeats   Johannes Michalik   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
GMC 5 Saturday, September 13, 2014
De Europahalle Castrop-Rauxel Europe Western Region
Main Event Title Fight Eskijew vs. Korkmaz Show Bouts add_circle
Bout   Info
Lom-Ali Eskijew   defeats   Attila Korkmaz   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
David Zawada   defeats   Sebastian Risch   via KO/TKO, Doctor Stoppage   2:39 Round 1 of 3 Bout Page
Rafał Lewoń   defeats   Kerim Engizek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Martin Buschkamp   defeats   Vugar Bakhshiev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Janosch Stefan   defeats   Björn Schmiedeberg   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khalid Taha   defeats   Ali Selcuk Ayin   via Submission, Strikes   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Musa Jangubaev   defeats   Gocha Smoyan   via KO/TKO, Cut   3:39 Round 1 of 3 Bout Page
Abusupiyan Magomedov   defeats   Rafał Błachuta   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nicolai Salchov   defeats   Christian Skorzik   via Submission, Kimura   0:49 Round 2 of 3, 5:49 Total Bout Page
Mick Mokoyoko   defeats   Fabian Hindenberg   via KO/TKO, Elbows   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Dawid Defort   defeats   Mehmet Yueksel   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Christopher Axiotis   defeats   Pascal Wolf   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mandy Böhm   vs.   Cinja Kiefer   Ends in a No Contest, Triangle Choke   3:28 Round 2 of 3, 8:28 Total Bout Page
Cem Kaya   defeats   Ismail Naurdiev   via Submission, Triangle Choke   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
GMC 4: Next Level Saturday, July 06, 2013
De Ice Arena Gysenberghalle, Herne, Germany Europe Western Region
Main Event Azaitar vs. Naruszczka Show Bouts add_circle
Bout   Info
Abu Azaitar   defeats   Marcin Naruszczka   via KO/TKO, Punches   2:15 Round 2 of 3, 7:15 Total Bout Page
Florent Betorangal   defeats   Carlos Eduardo Rocha   via KO/TKO, Punches   1:28 Round 3 of 3, 11:28 Total Bout Page
Jonas Billstein   defeats   Martin Zawada   via KO/TKO, Punches   4:31 Round 3 of 5, 14:31 Total Bout Page
Rafał Moks   defeats   Abusupiyan Magomedov   via Submission, Guillotine Choke   2:53 Round 1 of 5 Bout Page
Andreas Kraniotakes   defeats   Dritan Barjamaj   via Submission, Kimura   2:36 Round 1 of 5 Bout Page
Ania Fucz   defeats   Jana Lorenz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sebastian Risch   defeats   Roman Kapranov   via KO/TKO   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Leo Zulić   defeats   Vahit Arslan   via Submission, Rear Naked Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Lom-Ali Eskijew   defeats   Arthur Grass   via KO/TKO, Cut   3:49 Round 1 of 5 Bout Page
Kerim Engizek   defeats   Volker Dietz   via KO/TKO, Knee   3:57 Round 1 of 3 Bout Page
Fabian Hindenberg   defeats   Achilleas Chalkidis   via KO/TKO, Head Kick   0:19 Round 2 of 3, 5:19 Total Bout Page
Stefan Larisch   defeats   Gustavo Guimarães   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daniel Skibiński   defeats   Michał Michalski   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexandros Michailidis   defeats   Onur Bozkurt   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Khalid Taha   defeats   John Isac   via KO/TKO, Knee and Punches   0:20 Round 2 of 3, 5:20 Total Bout Page
Tim Richter   defeats   Tomi Colic   via Submission, Neck Crank   4:26 Round 1 of 3 Bout Page
Thomas Gwadiecz   defeats   Belmin Avdic   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Hasan Abdulaev   defeats   Karl Hoeffkes   via Submission, Armbar   1:50 Round 3 of 3, 11:50 Total Bout Page
GMC 3: Cage Time Saturday, February 16, 2013
De Ruhrstadt Arena Herne, North Rhine-Westphalia, Germany Europe Western Region
Main Event Title Fight Kraniotakes vs. Schmiedeberg II Show Bouts add_circle
Bout   Info
Andreas Kraniotakes   vs.   Björn Schmiedeberg   Ends in a Draw   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Ruben Crawford   defeats   Nayeb Hezam   via Submission, Triangle Choke   3:13 Round 1 of 5 Bout Page
Abusupiyan Magomedov   defeats   Jessin Ayari   via KO/TKO, Strikes   1:49 Round 1 of 5 Bout Page
Djamil Chan   defeats   Angelos Zampakikas   via KO/TKO, Strikes   0:18 Round 1 of 3 Bout Page
Jarjis Danho   defeats   Igor Swonkin   via Submission, Strikes   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Marcin Bandel   defeats   Andreas Birgels   via Submission, Heel Hook   1:32 Round 1 of 5 Bout Page
Lorenzo Navarro   defeats   Niko Lohmann   via Submission, Guillotine Choke   2:36 Round 1 of 3 Bout Page
Thomas Berset   defeats   Felipe Thiago   via KO/TKO, Strikes   0:08 Round 2 of 3, 5:08 Total Bout Page
Wesley Howard   defeats   Timon Becker   via Submission, Kneebar   3:21 Round 1 of 3 Bout Page
Martin Buschkamp   vs.   Patrik Berisha   Ends in a No Contest, Cut   2:52 Round 1 of 5 Bout Page
Grzegorz Maciejewski   defeats   Chris Mahle   via KO/TKO, Strikes   1:22 Round 1 of 3 Bout Page
Derwisch Cidar   defeats   Ndonda Kumbu   via Submission, Guillotine Choke   1:01 Round 2 of 3, 6:01 Total Bout Page
Leo Zulić   defeats   Jakob Meyer   via KO/TKO, Strikes   0:26 Round 2 of 3, 5:26 Total Bout Page
Salah Elkas   defeats   Dima Goette   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Lom-Ali Eskijew   defeats   Tobias Huber   via Submission, Rear Naked Choke   1:30 Round 2 of 3, 6:30 Total Bout Page
GMC 2 Friday, October 08, 2010
De Herne, North Rhine-Westphalia, Germany Europe Western Region
GMC 1 Saturday, May 29, 2010
De Herne, North Rhine-Westphalia, Germany Europe Western Region

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMAFighting.com : Anderson Silva open workout photos
  • MMA Weekly : Natan Levy Plans to ‘Out-Skill’ Henry Barahona at LFA 58
  • MMA Junkie : USA TODAY Sports/MMAjunkie MMA rankings, Jan. 22: Cejudo makes charge up pound-for-pound list
  • MMA Junkie : Check out the poster for the UFC's debut event in the Czech Republic
  • MMAFighting.com : Anderson Silva talks Israel Adesanya fight, Conor McGregor, Nick Diaz, swimming with sharks, more
  • MMA Junkie : Bellator 214 breakdown: Is Bader vs. Fedor really a foregone conclusion?
  • MMA Junkie : Watch MMAjunkie Radio here (8 p.m. ET) with Mark Henry, Ben Fowlkes
  • MMA Weekly : Juan Archuleta Knows Ricky Bandejas is a Dangerous Fight at Bellator 214
  • MMAFighting.com : Kelvin Gastelum UFC 234 media lunch scrum
  • MMA Junkie : Carlos Silva steps down as PFL CEO to join tennis organization
  • MMA Junkie : I spent all morning watching ESPN+ so you don't have to – and what did I learn?
  • MMAFighting.com : Ryan Bader in favor of Lyoto Machida rematch in the future
  • MMAFighting.com : Anderson Silva UFC 234 open workout video at Spider Kick gym (complete)
  • MMA Junkie : Paulo Costa vs. Yoel Romero targeted for UFC on ESPN 3 headliner
  • MMA Weekly : Edson Barboza vs. Justin Gaethje Headline UFC on ESPN 2
  • MMA Weekly : Anderson Silva Opens Up About Discussion with Dana White About a Conor McGregor Superfight
  • MMAFighting.com : Video: Yoel Romero crushes obstacle course on reality TV show
  • MMA Junkie : Edson Barboza vs. Justin Gaethje official for UFC on ESPN 2 headliner
  • MMA Junkie : Bellator 214's Ricky Bandejas on Juan Archelta: Winner 'definitely should get' 135-pound title fight
  • MMAFighting.com : Former UFC champion Fabricio Werdum rescues teen from drowning