Mixed Martial Arts Promotion

Belarusian Fight Championship

Belarusian Fight Championship
  • Name: Belarusian Fight Championship
  • Headquarters: Minsk, Belarus
  • Acronyms: BFC
  • Promotion Links:
  • Tapology Accounts: bfc_company

BFC Events

BFC 70 Friday, December 09, 12:00 PM ET
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Muravitskiy vs. Guseinov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Murad Guseinov   defeats   Eduard Muravitskiy   via N/A, Rear Naked Choke   4:59 Round 3 of 3, 14:59 Total Bout Page
Arbi Aguev   defeats   Abdel Emam   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Turhan Suleymanov   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Viktoria Grabaruk  defeats  Ekaterina Shindila via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Murat Azerbiev  defeats  Valery Emelyanenko via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
Valeriy Bulat   defeats   Aleksandr Khramovich   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksandr Sinyakov  defeats  Roman Artyushchenko via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksandr Potapenko  defeats  Maksim Rashoev via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Dmitry Sivenya   defeats   Roman Alferovich   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Artem Rzheusskiy   defeats   Magomed-Salakh Ilyasov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Kalushenkov   defeats   Vladislav Obukhovich   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 11:00 Total Bout Page
BFC 69 Saturday, October 01, 2022
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Light Heavyweight Title Fight Masalski vs. Pahomenko 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Pavel Pahomenko   defeats   Pavel Masalski   via Submission, Triangle Choke   1:08 Round 1 of 5 Bout Page
(Kickboxing)   Yuri Satsuk  defeats  Andrey Skolysh via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Andrey Chigileychik  defeats  Evgeniy Fedorinchik via KO/TKO, Left Hook   1:25 Round 3 of 3, 7:25 Total Bout Page
(Kickboxing)   Emil Allazov  defeats  Artem Belanovskiy via Decision, Unanimous   3 Rounds, 11:00 Total Bout Page
Aleksandr Esin   defeats   Aleksandr Sinyakov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Murad Guseinov   defeats   Artem Buloychik   via Submission, Rear Naked Choke   3:06 Round 1 of 3 Bout Page
Allamyrat Meredov   defeats   Artem Lukyanov   via KO/TKO, Injury   0:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Roman Alferovich   defeats   Mykhman Dzhangulyev   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergey Chmel   defeats   Artem Vitkovskiy   via Submission, Arm-Triangle Choke   2:08 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Aleksandr Potapenko  defeats  Igor Kabakin via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC: Contender Series 8 Sunday, November 14, 2021
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Buloychik vs. Koval Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artem Buloychik   defeats   Dmitriy Koval   via Submission   1:08 Round 1 of 3 Bout Page
Navid Abdolmaleki   defeats   Denis Korotov   via Submission   2:34 Round 1 of 3 Bout Page
Sergey Starodub   defeats   Artem Vitkovskiy   via Submission   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Pavel Nesterenok   defeats   David Gubanov   via KO/TKO   0:36 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Buloychik   defeats   Vladislav Zolotukho   via KO/TKO   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
Kamalutdin Guseynov   defeats   Alexander Bakum   via KO/TKO   2:17 Round 1 of 3 Bout Page
Valeriy Bulat   defeats   Alexander Melnik   via KO/TKO   0:58 Round 1 of 3 Bout Page
Contender Series: Atletik 2 Sunday, August 22, 2021
Atletik Club Minsk, BY Europe Eastern Region
BFC 67 Thursday, July 29, 2021
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Middleweight Title Fight Zemlyakov vs. Bulat 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Evgeny Volchek  defeats  Seku Bangura via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Artem Zemlyakov   defeats   Valeriy Bulat   via Submission, Choke   2:08 Round 1 of 5 Bout Page
(Kickboxing)   Maksim Spodarenko  defeats  Semen Stupakevich via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ruslan Kumakhov   defeats   Sakhirbek Dzhemukhaev   via KO/TKO   1:50 Round 3 of 3, 11:50 Total Bout Page
(Kickboxing)   Pavel Shelest  defeats  Dmitry Zarubin via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Mikhail Bitel   via KO/TKO   1:03 Round 2 of 3, 6:03 Total Bout Page
Karomatullo Sufiev   defeats   Aleksandr Chernysh   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Magomed-Salakh Ilyasov   defeats   Aman Berdigulyev   via KO/TKO   2:04 Round 1 of 3 Bout Page
Alex Sadovski   defeats   Magomed Kasumov   via KO/TKO   4:05 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandr Lunev   defeats   Islam Karaev   via KO/TKO   0:19 Round 1 of 3 Bout Page
Hamza Kooheji   defeats   Vladislav Bogurin   via KO/TKO, Refusal to Fight   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Emil Allazov  defeats  Anton Rachkov via KO/TKO   2:47 Round 1 of 3 Bout Page
Hussain Maki   defeats   Nikita Rachkov   via KO/TKO   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
BFC: Contender Series 7 Thursday, July 29, 2021
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Khadzhimuradov vs. Mikhaylov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tamerlan Khadzhimuradov   defeats   Aleksey Mikhaylov   via Submission   0:43 Round 1 of 3 Bout Page
Petr Birko   defeats   Sergey Olenchuk   via Submission, Anaconda Choke   0:55 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Gadzhiyasulov   defeats   Denis Gvozdev   via KO/TKO, Punches   0:32 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Gaziev   defeats   Murad Adyrbaev   via Submission, Rear Naked Choke   0:59 Round 1 of 3 Bout Page
Ali Gazamatov   defeats   Mokhammed Yusufov   via Submission   0:53 Round 1 of 3 Bout Page
Tamerlan Khadzhimuradov   defeats   Aleksey Mikhaylov   via Submission   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Abdulmanap Magomedov   defeats   Anton Khanenya   via Submission, Rear Naked Choke   1:19 Round 1 of 3 Bout Page
Navid Abdolmaleki   defeats   Sergey Olenchuk   via Submission, Guillotine Choke   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
BFC: Contender Series 6 Saturday, July 03, 2021
Park 900 Minsk, BY Europe Eastern Region
Birko vs. Asoev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Petr Birko   defeats   Mukhammadsharif Asoev   via Submission   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Bitel   defeats   Georgiy Tkachev   via Submission   1:26 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Idrisov   defeats   Nikita Rachkov   via KO/TKO, Punches   1:43 Round 1 of 3 Bout Page
Karomatullo Sufiev   defeats   Aleksandr Grebenshchikov   via Submission   1:16 Round 1 of 3 Bout Page
Abdulatip Magomedov   defeats   Anton Khanenya   via KO/TKO, Punches   3:48 Round 1 of 3 Bout Page
Contender Series: Atletik 1 Saturday, May 22, 2021
Club Athletic Minsk, BY Europe Eastern Region
Zelenskiy vs. Trusevich 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ilya Zelenskiy   defeats   Vladislav Trusevich   via Submission   1:04 Round 1 of 3 Bout Page
Viktor Makarenko   defeats   Aymukhammat Garlyev   via KO/TKO   1:33 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Lukyanov   defeats   Aabdurazzokkhuzh Odilkhuzhev   via KO/TKO   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Shokhmukhammad Akramov   defeats   Vadim Morozov   via Submission, Armbar   0:20 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Skolysh   defeats   Adil Mirsobitov   via Submission, Choke   0:53 Round 1 of 3 Bout Page
Renat Gulevich   defeats   Andrey Tsibirko   via KO/TKO   0:27 Round 1 of 3 Bout Page
BFC 66 Saturday, February 27, 2021
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Gazamatov vs. Chmel 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sergey Chmel   defeats   Ali Gazamatov   via KO/TKO   4:41 Round 2 of 3, 9:41 Total Bout Page
Ahmad Fawad Arya   defeats   Mansur Azerbiev   via KO/TKO   3:52 Round 2 of 3, 8:52 Total Bout Page
Magomed Gadzhiyasulov   defeats   Gennadiy Matveenko   via KO/TKO   0:39 Round 1 of 3 Bout Page
Arseniy Tabola   defeats   Mikhail Bitel   via Submission   1:57 Round 2 of 3, 6:57 Total Bout Page
Shamil Gaziev   defeats   Vladislav Kozlovskiy   via KO/TKO   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Semenyuk   defeats   Nikita Rachkov   via Submission   3:02 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Seku Bangura  defeats  Dmitriy Zhavrid via KO/TKO   2:39 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Daniil Ermolenko  defeats  Jahongir Mamadiyorov via KO/TKO   3:48 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Danila Kvach  defeats  Pavel Olhovik via KO/TKO   3:17 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Mikhail Yakimovich  defeats  Zabar Goretskiy via KO/TKO   4:12 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Archie Belanovskiy  defeats  Ramazan Abdullaev via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Andrey Chigileychik  defeats  Sergey Chernetskiy via Decision, Unanimous   4 Rounds, 12:00 Total Bout Page
BFC: Contender Series 5 Saturday, February 27, 2021
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Lukyanov vs. Israfilov 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artem Lukyanov   defeats   Ismail Nizami Israfilov   via KO/TKO   0:10 Round 3 of 3, 10:10 Total Bout Page
Andrey Skolysh   defeats   Rasul Ragimov   via Submission, Rear Naked Choke   4:31 Round 2 of 3, 9:31 Total Bout Page
BFC 65 Wednesday, December 23, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Welterweight Title Fight Magomedov vs. Skarbovskiy 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Magomed Magomedov   defeats   Valeriy Skarbovskiy   via KO/TKO, Punches   2:51 Round 1 of 5 Bout Page
Abdulatip Magomedov   defeats   Maxim Rzheusky   via KO/TKO, Punches   2:47 Round 1 of 3 Bout Page
Amrali Saydoshurov   defeats   Igor Rakhno   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andrey Skolysh   defeats   Alexey Heldak   via Submission, Choke   0:56 Round 1 of 3 Bout Page
Abdulmanap Magomedov   defeats   Vladimir Bolonnikov   via Submission, Triangle Armbar   2:28 Round 1 of 3 Bout Page
Murat Azerbiev   defeats   Nikita Besetskiy   via Submission, Choke   2:38 Round 1 of 3 Bout Page
Zagid Gaidarov   defeats   Alexander Malashkevich   via KO/TKO, Punch   0:19 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed-Salakh Ilyasov   defeats   Anton Rachkov   via KO/TKO, Punches   3:12 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Zhora Akopyan  defeats  Maksim Spodarenko via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Artiom Livadari  defeats  Rober Ismail via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Yuri Satsuk  defeats  Aleksandr Klyutko via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Andrey Chigileychik  defeats  Vlad Rogolevich via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Zabar Goretskiy  defeats  Aleksandr Yatsevich via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 64 Thursday, November 12, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Magomedov vs. Vorona 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Magomed Magomedov   defeats   Evgeniy Vorona   via Submission, Triangle choke   3:08 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Skolysh   defeats   Aman Berdigulyev   via KO/TKO, Referee Stoppage   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Buloychik   defeats   Tamerlan Khadzhimuradov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Artem Babashko   defeats   Artem Vitkovskiy   via Submission   1:49 Round 1 of 3 Bout Page
Anton Khanenya   defeats   Dmitriy Dudko   via Submission, Americana   1:12 Round 1 of 3 Bout Page
Vladislav Trusevich   defeats   Begench Torayew   via Submission, Rear Naked Choke   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Ivan Semenyuk  defeats  Aleksandr Potapenko via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Amil Shahmarzade  defeats  Denis Parashkov via KO/TKO, Kicks   Round 2 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Alim Mamedov  defeats  Denis Martusevich via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kevin Mbala  defeats  Maksim Chysty via KO/TKO, Body Kick   2:21 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Nazar Akinshev  defeats  Halbai Muhamov via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Vladimir Khotsko  defeats  Artem Goncharik via KO/TKO, Punches   1:11 Round 1 of 3 Bout Page
BFC 63 Saturday, October 24, 2020
Chizhovka Arena Minsk, BY Europe Eastern Region
Lightweight Title Fight Dashkevich vs. Magomedov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Magomed Magomedov   defeats   Valeriy Dashkevich   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Artem Zemlyakov   defeats   Ali Gazamatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ahmed Mohammed Jabbar Al Rubaye   defeats   Nazar Yaroshevich   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Vadim Litvin   defeats   Viktor Larchenko   via KO/TKO, Punch   Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Gaziev   defeats   Denis Gvozdev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Kirill Grishenko   defeats   Gennadiy Matveenko   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Maksim Spodarenko  defeats  Pavel Grishanovich via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sergey Shmargun  defeats  Punkhan Mammedov via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksey Vavrenyuk  defeats  Kirill Kornyushko via N/A   of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Maksim Maretskiy  defeats  Anton Rachkov via KO/TKO, Low Kick   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Vladislav Bogurin  defeats  Egor Drozd via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Vadim Lukoit  defeats  Vlas Ustinenko via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 62 Thursday, October 08, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Lightweight Title Fight Serbiev vs. Revako 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Grigory Revako   defeats   Rustam Serbiev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   3:10 Round 2 of 3, 8:10 Total Bout Page
Riza Rizaev   defeats   Mikhail Bitel   via Submission, Triangle Choke   0:47 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Buloychik   defeats   Valeriy Bulat   via Submission, Armbar   3:06 Round 3 of 3, 13:06 Total Bout Page
Israil Gadzhiagaev   defeats   Vladimir Sivolovsky   via Submission, Choke   1:40 Round 1 of 3 Bout Page
Oleg Lichkovakha   defeats   Anton Rachkov   via Submission, Rear Naked Choke   2:06 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Lukyanov   defeats   Daniil Ilkevich   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Alexander Krasavin  defeats  Liu Yanshi via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Vadim Lukoit  defeats  Evgeny Zdanovich via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Igor Saskovets  defeats  Maksim Hort via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Egor Drozd  defeats  Igor Kabakin via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mykhman Dzhangulyev  defeats  Matvey Semyonov via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Vladislav Trusevich  defeats  Artem Luferchik via KO/TKO   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
BFC 61 Thursday, September 17, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Featherweight Title Fight Novitskiy vs. Lunev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladislav Novitskiy   defeats   Aleksandr Lunev   via KO/TKO, Referee Stoppage   Round 5 of 5 Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Yury Balka   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:50 Round 2 of 5, 9:50 Total Bout Page
Magomed Magomedov   defeats   Artem Buloychik   via Submission, Triangle   3:13 Round 1 of 3 Bout Page
Murad Kurbanov   defeats   Daniil Ilkevich   via Submission, Armbar   4:03 Round 1 of 3 Bout Page
Andrey Skolysh   defeats   Denis Parashkov   via Submission, Rear Naked Choke   1:42 Round 1 of 3 Bout Page
Simon Harutyunyan   defeats   Pavel Kuprienko   via Submission, Choke   1:38 Round 3 of 3, 11:38 Total Bout Page
(Kickboxing)   Maksim Spodarenko  defeats  Ali Karimjonov via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Rober Ismail  defeats  Garik Davtyan via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksandr Potapenko  defeats  Nikita Besetskiy via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Archie Belanovskiy  defeats  Sergey Silivonets via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Ruslan Nasibulin  defeats  Sergey Chernetskiy via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Dariya Belkova  defeats  Veronika Prokofieva via Decision   3 Rounds Bout Page
BFC 60 Thursday, September 03, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Flyweight Title Fight Dorzhiev vs. Lichkovakha 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Badmatsyren Dorzhiev   defeats   Oleg Lichkovakha   via KO/TKO, Referee Stoppage   5:00 Round 4 of 5, 20:00 Total Bout Page
Nikita Rachkov   defeats   Aleksandr Pugach   via Disqualificaton, Illegal Knee   3:51 Round 1 of 3 Bout Page
Valery Skrabovsky   defeats   Aleksey Shilo   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:22 Round 1 of 3 Bout Page
Ali Gazamatov   defeats   Tarek Al-Juburi   via Submission, Rear Naked Choke   0:57 Round 1 of 3 Bout Page
Tamerlan Khadzhimuradov   defeats   Serdar Nuryev   via Submission, Rear Naked Choke   0:39 Round 1 of 3 Bout Page
Grigory Revako   defeats   Artem Babashko   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:51 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Lasheuski  defeats  Evgeniy Myagkou via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Yuri Bybochkin  defeats  Vladislav Goryachev via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Makei  defeats  Vlad Rogolevich via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Semen Stupakevich  defeats  Nariman Mamedov via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kirill Kornyushko  defeats  Danila Kvach via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Andrey Krichun  defeats  Sahin Nazarli via Decision, Unanimous   3 Rounds Bout Page
BFC 59 Thursday, August 20, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Dashkevich vs. Birko 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Valeriy Dashkevich   defeats   Petr Birko   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dmitriy Kostyuchenko   defeats   Nikita Rachkov   via Submission   3:36 Round 1 of 3 Bout Page
Vladislav Bogurin   defeats   Geldi Arnazarov   via Submission, Choke   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Dzhokhar Eskiev   defeats   Ivan Semenyuk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Evgeny Chepik   defeats   Igor Florjanovich   via KO/TKO, Punches   4:47 Round 1 of 3 Bout Page
Nikita Rachkov   defeats   Yakup Choshiev   via Submission   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Kostyuchenko   defeats   Ikhlas Redjepov   via KO/TKO   1:03 Round 1 of 3 Bout Page
Vladislav Bogurin   defeats   Djovidon Babaev   via KO/TKO, Tap out   Round 1 of 3 Bout Page
Geldi Arnazarov   defeats   Anton Rachkov   via Submission   3:23 Round 1 of 3 Bout Page
Daniil Korotkov   defeats   Aleksandr Khramovich   via KO/TKO, Retirement   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Maksim Sazonov   defeats   Artem Luferchik   via KO/TKO, Retirement   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
BFC 58 Thursday, August 06, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Borisov vs. Bykov 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Yulian Borisov   defeats   Vitaliy Bykov   via KO/TKO, Punches   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Rustam Serbiev   defeats   Alexey Oleinik   via Submission, Choke   1:53 Round 1 of 3 Bout Page
Aslan Tovsultanov   defeats   Bair Asalkhanov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Badmatsyren Dorzhiev   defeats   Bashlam Amadov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Artem Zemlyakov   defeats   Grigory Revako   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ilya Zelenskiy   defeats   Aleksandr Khramovich   via Submission, Choke   1:18 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Nikita Shostak  defeats  Surik Magakyan via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nariman Mamedov  defeats  Serhii Poliuha via KO/TKO   1:37 Round 2 of 3, 4:37 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nikita Gushchenko  defeats  Aleksandr Latushkin via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Eduard Mikhovich  defeats  Vasiliy Yakimyuk via KO/TKO   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Yaroslav Ivanov  defeats  Pavel Khmelevsky via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Vlad Sirotko  defeats  Kirill Semyonov via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 57 Thursday, July 23, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Lightweight Title Fight Lubko vs. Yakhyaev 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Shamil Yakhyaev   defeats   Vladimir Lubko   via Submission, Choke   3:38 Round 1 of 5 Bout Page
Vladimir Fedin   defeats   Eduard Arustamyan   via Submission, Guillotine   1:43 Round 2 of 3, 6:43 Total Bout Page
Vasily Babintsev   defeats   Mikhail Sarbashev   via KO/TKO   1:25 Round 1 of 3 Bout Page
Rasulbek Sultanov   defeats   Alexander Lipskiy   via Submission, Armbar   3:53 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Krivulets   defeats   Dmitry Nevsky   via KO/TKO, Choke   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Gramovich   defeats   Dmitriy Graev   via KO/TKO, Punches   0:20 Round 2 of 3, 5:20 Total Bout Page
(Kickboxing)   Daniil Ermolenko  defeats  Aboubacar Diagouraga via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Artem Zhigaylov  defeats  Dzhavid Rzaev via KO/TKO, Doctor Stoppage   1:03 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Veronika Prokofyeva  defeats  Mariya Valent via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Danila Kvach  defeats  Vadim Popan via KO/TKO, Takedowns   1:50 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Vlad Rogolevich  defeats  Kirill Kuts via Decision, Unanimous after extra round   4 Rounds, 12:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Dmitriy Bisiuk  defeats  Vadim Vozniy via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 56 Thursday, July 09, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Flyweight Title Fight Kalechits vs. Zmushko 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Andrey Kalechits   defeats   Aleksandr Zmushko   via Submission, Choke   4:30 Round 3 of 3, 14:30 Total Bout Page
Petr Birko   defeats   Ruslan Nasibulin   via Submission, Choke   4:41 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Gasanov   defeats   Artem Luferchik   via Submission, Choke   0:41 Round 1 of 3 Bout Page
Rustam Serbiev   defeats   Vladislav Trusevich   via Submission, Choke   0:19 Round 1 of 3 Bout Page
Murat Azerbiev   defeats   Anton Khanenya   via Submission, Choke   1:31 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksey Shilo   defeats   Dmitry Pastukhov   via KO/TKO, Punches   0:36 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Denis Zuev  defeats  Dmitriy Filonchik via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Maksim Spodarenko  defeats  Serhii Poliuha via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Magomed Makhamaev  defeats  Dmitriy Filippov via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Denis Varaksa  defeats  Aleksandr Korobov via KO/TKO   Round 3 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Fedorinchik  defeats  Semen Stupakevich via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Svetlana Spetsian  defeats  Ksenia Nikolaeva via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC: Contender Series Thursday, July 09, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Bogurin vs. Osetskiy 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladislav Bogurin   defeats   Yuri Osetskiy   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Egor Gressky   defeats   Denis Martusevich   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Bakhadur Saitov   defeats   Kirill Zakharenko   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 3 of 3 Bout Page
Egor Edikhanov   defeats   Nikita Besetskiy   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Vladislav Sugonyako   defeats   Maksim Sazonov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Grigory Revako   defeats   Artyom Linevsky   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Boris Liskovets   defeats   Michael Karas   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 3 of 3 Bout Page
BFC 55 Thursday, June 25, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Featherweight Title Fight Dzhamkhatov vs. Manko 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Evgeny Manko   defeats   Azamat Dzhamkhatov   via KO/TKO, Punches   2:49 Round 2 of 5, 7:49 Total Bout Page
Gadzhimurad Gasanguseynov   defeats   Ilmiyamin Dzhavatov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Ivan Semenyuk   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Vadim Rolich   defeats   Ivan Bukhtoyarov   via KO/TKO, Punches   2:37 Round 1 of 3 Bout Page
Artem Babashko   defeats   Rustam Serbiev   via KO/TKO, Punches   0:19 Round 1 of 3 Bout Page
Mikhail Bitel   defeats   Arseniy Tabola   via Submission, Choke   3:05 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Nikita Shostak  defeats  Evgeny Volchek via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksandr Galkin  defeats  German Vandenvin via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Nariman Mamedov  defeats  Aleksandr Lyatos via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Igor Molchanov  defeats  Rustam Juzepchuk via KO/TKO, Blow to the Liver   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Archie Belanovskiy  defeats  Maksim Bychkovskiy via KO/TKO, Refusal to Fight   Round 2 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Ksenia Nikolaeva  defeats  Viktoria Lakhnova via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 54 Thursday, June 11, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Sleptsov vs. Lunev 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aleksandr Lunev   defeats   Evgeniy Sleptsov   via Submission, Triangle Armbar   3:55 Round 2 of 3, 8:55 Total Bout Page
Valeriy Dashkevich   defeats   Dmitriy Berdashkevich   via Submission, Rear Naked Choke   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Andrey Skolysh   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   4:53 Round 1 of 3 Bout Page
Alexey Kostarev   defeats   Mikhail Bitel   via KO/TKO, Knees   4:12 Round 1 of 3 Bout Page
Yury Balka   defeats   Bakhadur Saitov   via Submission, Rear Naked Choke   1:42 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Vazerbiev   defeats   Archie Belanovskiy   via Submission, Rear Naked Choke   1:21 Round 2 of 3, 6:21 Total Bout Page
(Kickboxing)   Pavel Grishanovich  defeats  Aleksey Vavrenyuk via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Makei  defeats  Alexey Chechko via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mikhail Yakimovich  defeats  Nikita Mironchyk via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksey Zdunkievich  defeats  Evgeniy Gunderchuk via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Jahongir Mamadiyorov  defeats  Ivan Brishtel via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Pavel Sadovskiy  defeats  Vadim Lazarenko via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 53 Thursday, May 28, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Bachun vs. Bezobrazov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Artem Bachun   defeats   Vladislav Bezobrazov   via Submission, Choke   2:30 Round 2 of 3, 7:30 Total Bout Page
Oleg Lichkovakha   defeats   Valentin Orlov   via Submission, Choke   4:18 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Yakhyaev   defeats   Ilya Dyakonskiy   via Submission, Rear Naked Choke   4:38 Round 1 of 3 Bout Page
Valeriy Dashkevich   defeats   Ivan Korshuk   via Submission, Choke   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Artur Myagchilov   defeats   Valery Emelyanenko   via Submission, Triangle Choke   4:53 Round 1 of 3 Bout Page
Aydemir Kazbekov   defeats   Nikolay Taleronak   via Submission, Armbar   1:27 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Daniil Ermolenko  defeats  Aleksandr Vavilov via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Lashevskiy  defeats  Evgeniy Matyushonok via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Semen Stupakevich  defeats  Sergey Chernetskiy via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Danila Kvach  defeats  Danila Pridatchenkov via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Daniil Krumensh  defeats  Ilya Solotsky via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
BFC 52 Thursday, May 14, 2020
Prime Hall Minsk, BY Europe Eastern Region
Middleweight Title Fight Maher vs. Vorona 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Denis Maher   defeats   Evgeniy Vorona   via KO/TKO   2:08 Round 2 of 5, 7:08 Total Bout Page
Vadim Rolich   defeats   Dmitriy Matran   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Evgeny Manko   defeats   Artem Labkov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   2:01 Round 1 of 3 Bout Page
Evgeniy Sleptsov   defeats   Roman Pasyukov   via KO/TKO   0:33 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Semenyuk   defeats   Daniil Prohorenko   via Submission   4:38 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Lipskiy   defeats   Roman Ratushny   via Submission   3:25 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Dmitriy Sikorskiy  defeats  Dmitriy Zhavrid via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Evgeniy Fedarynchyk  defeats  Andrey Chigileychik via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Yuri Bybochkin  defeats  Ilya Zarembo via KO/TKO   0:49 Round 3 of 3, 6:49 Total Bout Page
(Kickboxing)   Daniil Shulgach  defeats  Alexander Krasavin via KO/TKO, Doctor Stoppage   1:15 Round 2 of 3, 4:15 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nikita Mironchyk  defeats  Igor Molchanov via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Ksenia Nikolaeva  defeats  Yeseniya Ksendzova via KO/TKO, Injury   2:42 Round 1 of 3 Bout Page

  • MMA Junkie : Javier Mendez: Islam Makhachev will clear out lightweight, then go after welterweight title
  • MMA Junkie : UFC 284 breakdown: Can Alexander Volkanovski overcome Islam Makhachev's size?
  • MMA Junkie : On the Doorstep: 5 fighters who could make UFC with February wins
  • MMA Junkie : Injured Dan Hooker out of UFC 285 bout vs. Jalin Turner
  • MMAFighting.com : Chael Sonnen says Jake Paul should cut ties with Tommy Fury after presser no-show: ‘They can’t let Fury keep calling all the shots’
  • MMA Junkie : UFC heads to Kansas City, Mo. with Max Holloway vs. Arnold Allen main event
  • MMA Junkie : Robert Whittaker responds to Khamzat Chimaev's callout: 'That'll be a showstopper, for sure'
  • MMAFighting.com : Watch The MMA Hour with Sonnen, Anthony Pettis, Perry, and Yusuff now
  • MMA Junkie : ABC announces 'Athlete's Voice Committee' to allow fighters a spot at regulatory table
  • MMA Junkie : UFC 284 'Embedded,' No. 3: Basketball, barracudas, bottle games keep training light
  • MMAFighting.com : Nathaniel Wood shares photos of ‘sliced’ knee, out of Lerone Murphy bout at UFC 286
  • MMAFighting.com : Demetrious Johnson on Francis Ngannou’s messy UFC exit: ‘Dana [White] likes to say a lot of things’
  • UFC.com : UFC UNFILTERED: JAMAHAL HILL & BRUCE BUFFER
  • MMA Junkie : Nathaniel Wood withdraws from UFC 286 after 'freak accident' causes nasty gash
  • MMA Junkie : Jamahal Hill warns Alex Pereira to focus on Israel Adesanya: 'He was getting his ass whopped'
  • MMAFighting.com : Rodtang Jitmuangnon set to defend Muay Thai title at first ONE Championship card in the U.S.
  • UFC.com : Coach Conversation | Yair Rodriguez vs Josh Emmett
  • MMA Junkie : Michael Page vs. Goiti Yamauchi among new additions to Bellator 292 in San Jose
  • MMAFighting.com : Michael ‘Venom’ Page vs. Goiti Yamauchi added to Bellator 292
  • UFC.com : Jack Jenkins Was Made For The Big Stage