Mixed Martial Arts Promotion

Wirtuoz Challenge

Wirtuoz Challenge
  • Name: Wirtuoz Challenge
  • Headquarters: Poland
  • Acronyms: WC

WC Events

Wirtuoz Challenge 9: Peace & Love to Fight Friday, September 16, 2022
Hala Sportowa Wolbórz Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Rybczyński vs. Wiaderek 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Piotr Stępień  defeats  Artur Setlak via KO/TKO, Punches to the Body   Round 1 of 3 Bout Page
Adam Rybczyński   defeats   Andrzej Wiaderek   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Izatolla Armani   defeats   Mikołaj Kałuda   via KO/TKO, Retirement   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Dawid Borzęcki   defeats   Piotr Galin   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Łukasz Grądzki   defeats   Rafał Kuźma   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rafał Marczuk   defeats   Sviatoslav Zhymanov   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Kryspin Karbownik   defeats   Kacper Zubrzycki   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kacper Hajdan  defeats  Krzysztof Kamiński via KO/TKO, Punch   Round 2 of 3 Bout Page
Daniel Jóźwiak   defeats   Filip Słowiński   via Decision, Majority   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Michał Skowronek   defeats   Patryk Nowak   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Michał Wnętrzak   defeats   Arkadiusz Kolus   via Decision, Majority   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Łukasz Wardak   defeats   Tomasz Skowronek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Maciej Zalewski   defeats   Julian Con   via KO/TKO, Leg Kicks and Punches   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Bereznevych   defeats   Albert Siedlec   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Hala Sportowa w Wolborzu Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Rybczyński vs. Zhymanov 159 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Piotr Stępień  defeats  Adrian Fryska via KO/TKO, 3 10 Counts   Round 1 of 3 Bout Page
Adam Rybczyński   defeats   Sviatoslav Zhymanov   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Marcin Krakowiak  vs.  Kamil Gawryjołek Ends in a Draw   1 Round, 10:00 Total Bout Page
Jakub Szymczak   defeats   Kamil Pietrzykowski   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Mikołaj Kałuda   defeats   Waldemar Karkocha   via KO/TKO, Punches   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Dominik Wielgosz   defeats   Kacper Cholewa   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Radosław Czajka   defeats   Bartłomiej Krogulec   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Krzysztof Kamiński  defeats  Krzysztof Kurpet via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Przemysław Stasiak   defeats   Patryk Nowak   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Piotr Grodek   defeats   Szymon Pilanc   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
Kacper Maroń   defeats   Patryk Poznańczyk   via Submission, Triangle Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Adrian Wajszczyk   defeats   Kacper Dworak   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Wirtuoz Challenge 7 Saturday, December 11, 2021
Radoszyce, Świętokrzyskie Voivodeship Europe Eastern Region
Nowicki vs. Lech 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Boxing (Cage))   Tobiasz Lewandowski  defeats  Marcin Filipczak via KO/TKO, Right Hook   Round 1 of 4 Bout Page
Jarosław Lech   defeats   Arkadiusz Nowicki   via KO/TKO, Ground and Pound   4:47 Round 2 of 3, 9:47 Total Bout Page
Rafał Szczerbiński   defeats   Adrian Dela   via Submission, Armbar   3:08 Round 1 of 3 Bout Page
Wirtuoz Challenge 6: Młoda Krew Friday, September 17, 2021
Hala Sportowa Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Olkiewicz vs. Kolasiński 163 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Dawid Siek  defeats  Maciej Markowski via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Daniel Kolasiński   defeats   Mateusz Olkiewicz   via KO/TKO, Spinning Backfist   Round 2 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Filip Szostak  defeats  Klaudiusz Goss via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Dawid Borzęcki   defeats   Damian Popiel   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Adrian Dziubałtowski  defeats  Szymon Obroślak via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Arkadiusz Kolus   defeats   Łukasz Wardak   via KO/TKO, Punches   Round 2 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Tomasz Lasota  defeats  Jakub Kwaśniewski via Decision, Split   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Filip Kamysz   defeats   Radosław Czajka   via Submission, Rear Naked Choke   0:55 Round 2 of 3, 3:55 Total Bout Page
(Kickboxing)   Michał Piecuch  defeats  Adrian Ociepka via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Kryspin Karbownik   defeats   Sebastian Świstak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sylwester Piętakiewicz  defeats  Kacper Glinicki via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Dominik Wielgosz   defeats   Mariusz Just   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Rafał Marczuk   defeats   Patryk Poznańczyk   via KO/TKO, Doctor Stoppage   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
Michał Czyż   defeats   Jakub Pakulski   via KO/TKO, Punches   1:21 Round 1 of 3 Bout Page
Michał Malinowski   defeats   Serafin Bielak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Maciej Zalewski   defeats   Paweł Lupa   via Submission, Rear Naked Choke   1:46 Round 3 of 3, 7:46 Total Bout Page
Wirtuoz Challenge Special Edition Friday, September 17, 2021
Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Wirtuoz Challenge Special Edition Friday, October 09, 2020
Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Hala Sportowa Millenium Rawa Mazowiecka, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bartosiński vs. Linnik 176 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Przemyslaw Matuszewski   defeats   Maksym Pokropyvny   via Submission, Arm Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Adrian Bartosiński   defeats   Konstantin Linnik   via KO/TKO, Elbows   1:05 Round 1 of 3 Bout Page
Marcin Krakowiak   defeats   Ruslan Heleshko   via KO/TKO, Head Kick   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Vladlena Yavorskaya   defeats   Katarzyna Sadura   via Submission, Rear Naked Choke   1:40 Round 2 of 3, 6:40 Total Bout Page
Wirtuoz Challenge: Special Edition Friday, September 13, 2019
Hala Sportowa Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Krakowiak vs. Kurdinov 181 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Robert Krasoń  defeats  Tomas Żemaitis via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Aleksander Kalicki  defeats  Dovydas Armalis via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Deividas Michnevičius  defeats  Mateusz Wójtowicz via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marcin Krakowiak   defeats   Denis Kurdinov   via KO/TKO, Head Kick   3:45 Round 1 of 3 Bout Page
Wojciech Kacprzyk   defeats   Marcin Buksiński   via KO/TKO, Punches   3:06 Round 1 of 3 Bout Page
Kinga Jendrasik   defeats   Elena Belaya   via Submission, Armbar   1:14 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Sebastian Kartasiński  defeats  Maciej Ważny via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Kamil Mękal   defeats   Patryk Retkowski   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Damian Wąsowski   defeats   Jakub Klasztorny   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Wirtuoz Challenge 2: Next Step Saturday, April 06, 2019
Hala Sportowa w Wolborzu Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bartosiński vs. Schepanskyi 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Robert Krasoń  defeats  Dawid Mirkowski via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Adrian Bartosiński   defeats   Vladislav Schepanskyi   via KO/TKO, Doctor Stoppage   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
(Grappling)   Andrzej Iwat  defeats  Łukasz Zalewski via Submission, Flying Armbar   1:20 Round 1 of 1 Bout Page
(Kickboxing)   Łukasz Rambalski  defeats  Filip Karbownik via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Jarosław Lech   defeats   Piotr Drozdowski   via Submission, Heel Hook   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Kubiszyn  defeats  Tomasz Konieczny via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Robert Ruchała   defeats   Kamil Osendowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Mateusz Sobierski   defeats   Piotr Bajerowski   via KO/TKO, Doctor Stoppage   0:59 Round 2 of 3, 3:59 Total Bout Page
(Grappling)   Sergiusz Jaśniewski  defeats  Dawid Kubacki via Submission, Anaconda Choke   1:49 Round 1 of 1 Bout Page
Aleksander Dziubecki   defeats   Grzegorz Grochulski   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Olkiewicz  defeats  Daniel Dajcz via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Wirtuoz Challenge 1: Początek Saturday, September 22, 2018
Hala Sportowa w Wolborzu Wolbórz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Krakowiak vs. Grzeżółkowski 176 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Robert Krasoń  defeats  Daniel Kolasiński via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marcin Krakowiak   defeats   Mateusz Grzeżółkowski   via Submission, Rear Naked Choke   0:54 Round 1 of 3 Bout Page
Adrian Bartosiński   defeats   Jarosław Lech   via KO/TKO, Punches   3:10 Round 2 of 3, 8:10 Total Bout Page
(Grappling)   Patryk Wysocki  vs.  Tomasz Paczesny Ends in a Draw   1 Round, 8:00 Total Bout Page
Piotr Drozdowski   defeats   Vasyl Halych   via KO/TKO, Elbows   3:32 Round 2 of 3, 8:32 Total Bout Page
(Grappling)   Kamil Rosiak  defeats  Krzysztof Kubit via Submission, Toe Hold   5:52 Round 1 of 1 Bout Page
Dariusz Gąsienica   defeats   Rafał Waszczykowski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Jakub Owczarek   defeats   Klaudiusz Goss   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Grappling)   Bartłomiej Białecki  vs.  Dawid Kubacki Ends in a Draw   1 Round, 5:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Olkiewicz  defeats  Dominik Parol via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Grappling)   Oliwier Szczygieł  vs.  Kamil Żak Ends in a Draw   1 Round, 5:00 Total Bout Page

  • Bellator 289 Tapology coverage is now live
  • Raufeon Stots vs. Danny Sabatello - Round 5 is in progress.
  • Join the Bellator 289 live discussion
  • Tapology Picks: Raufeon Stots 82% Danny Sabatello 18%
  • Raufeon "Supa" Stots (18-1-0) WI, US is the #35th Top Bantamweight MMA fighter.
  • Danny "The Italian Gangster" Sabatello (13-1-0) FL, US is the #46th Top Bantamweight MMA fighter.
  • Bellator 289 features 11 MMA bouts
  • The event takes place from Mohegan Sun Arena in Uncasville, Connecticut