Hate ads? Creating a Tapology account = Less advertising.
Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Falco Fighting Championship

Falco Fighting Championship
  • Name: Falco Fighting Championship
  • Headquarters: Bishkek, Kyrgyzstan
  • Acronyms: FFC
  • Also Known As: Falco MMA
  • Promotion Links:

FFC Events

FFC Monday, April 12, 10:00 AM ET
Kg Ak Turpal Sport Complex Osh, Osh Province Asia Central Region
Lapaev vs. Joomart Uulu 176 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Rustam Lapaev   vs.   Omur Joomart Uulu   Confirmed   5-5 plus overtime Bout Page
Kazim Jahangirov   vs.   Utkirbek Bokiboev   Confirmed   5-5 plus overtime Bout Page
FFC Friday, April 09, 9:00 AM ET
Kg Jalal-Abad, Dzhalal-Abadskaya Asia Central Region
Azizov vs. Mahamataliev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Azimbek Azizov   vs.   Isabek Mahamataliev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Samandar Kholbekov   vs.   Ibragim Kozubaev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Hasanboy Akbarov   vs.   Ernis Abdilakim Uulu   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Bektur Kamchibek Uulu   vs.   Syymyk Zhenishbek Uulu   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jasur Hamrakulov   vs.   Husnidin Tajibaev   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Azizbek Sultanov   vs.   Muhammed Suyun Uulu   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Bakhtiyor Ziyaev   vs.   Bekbolsun Koshokov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Argen Umarbekov   vs.   Islam Khalilov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Sayidjon Toshtemirov   vs.   Adilet Abdilajanov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ozodbek Otahonov   vs.   Davronbek Azimov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Ilhomjon Ruzimatov   vs.   Bektur Omorkulov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Odiljon Kamalov   vs.   Akylbek Mamajanov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Jamshid Androv   vs.   Aybek Kayrat Uulu   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Hakimjon Ikramov   vs.   Nursultan Isakov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Muhammad Karimov   vs.   Islam Zaripbek Uulu   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Azamat Korabaev   vs.   Bayjigit Ergeshov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
FFC: Grand Prix 77 kg Sunday, March 28, 8:00 AM ET
Kg FOK Gazprom Talas, KG
FFC: Road Fighter 18 Friday, December 25, 2020
Kg Jalal-Abad, Dzhalal-Abadskaya Asia Central Region
Welterweight Title Fight Muratov vs. Mirjalilov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nursultan Muratov   defeats   Miravaz Mirjalilov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Tohir Jagbarov   defeats   Alikhan Khalmurzaev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Syrgakbek Omorov   defeats   Ilhomjon Xashanov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Dostonbek Makhamatjanov   defeats   Ymanbek Abdylbaky Uulu   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 2 of 3 Bout Page
Islam Ulanbekov   defeats   Dilmurod Azimov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Muslimbek Komilov   defeats   Talgat Turgunbaev   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Ibragim Kozubaev   defeats   Muhamadali Ganiev   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Aybek Kayrat Uulu   defeats   Amankul Mamashev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Adilet Abdilajanov   defeats   Khudoyorjon Anarkulov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Roziboy Usmanov   defeats   Ravshanbek Shermatov   via Submission, Triangle   Round 1 of 3 Bout Page
Beksultan Muratov   defeats   Ulugbek Tolipov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Belek Aytikul Uulu   defeats   Boris   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
FFC: Road Fighter 17 Sunday, December 13, 2020
Kg Kara-Suu, Osh Region Asia Central Region
Ghanli vs. Bekbulatbek 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mohsen Noori Ghanli   defeats   Bostanbek Bekbulatbek   via Submission, Armbar   1:59 Round 1 of 3 Bout Page
Zaka Fatullazade   defeats   Mumin Firuzov   via KO/TKO   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Shergazy Kenjebekov   defeats   Erkin Almazbek Uulu   via KO/TKO   0:55 Round 1 of 3 Bout Page
Mansur Yunusov   defeats   Alybek Aliev   via KO/TKO   1:45 Round 1 of 3 Bout Page
Alkhas Abdulmezhidov   defeats   Umar Muhamedov   via Submission, Rear naked choke   2:10 Round 1 of 3 Bout Page
Gadzhimurad Gasanov   defeats   Petr Nuftilayev   via KO/TKO   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Kirichenko   defeats   Ilya Kurganov   via KO/TKO   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Richard Totrov   defeats   Saul Mamidov   via KO/TKO   0:18 Round 1 of 3 Bout Page
Adam Masaev   defeats   Sadyrdyn Kulachbek   via KO/TKO   4:23 Round 1 of 3 Bout Page
Belek Aliev   defeats   Altyn Zhumanus Uulu   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Vladimir Kuzminykh   defeats   Bekbolot Shervani   via KO/TKO   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Valentin Orlov   defeats   Assi Aligbek   via KO/TKO   0:15 Round 2 of 3, 5:15 Total Bout Page
Ilya Cherkashin   defeats   Asi Taharov   via Submission, Kimura   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Magomedov   defeats   Erzhan Muralov   via KO/TKO   0:55 Round 1 of 3 Bout Page
Khaybula Magomedomarov   defeats   Abdul Kendiev   via KO/TKO   2:17 Round 2 of 3, 7:17 Total Bout Page
Yulia Kutsenko   defeats   Udval Sonomyn   via Submission, Triangle Choke   4:12 Round 3 of 3, 14:12 Total Bout Page
Bazar Zhalsapov   defeats   Imam Sharipov   via KO/TKO   1:15 Round 1 of 3 Bout Page
Zandan Tsydenov   defeats   Lee Van Gun   via Submission, Armbar   2:36 Round 2 of 3, 7:36 Total Bout Page
Magomedrasul Sheikhmagomedov   defeats   Ariunbold Turbat   via Submission   3:07 Round 3 of 3, 13:07 Total Bout Page
Dzhamaludin Aliev   defeats   Javokhir Bakhtiyarov   via KO/TKO   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Vitaly Tverdokhlebov   defeats   Oleg Imanuilov   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Saparbek Saidulaev   defeats   Oleg Kim   via KO/TKO   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
Anzor Kuduhashvili   defeats   Samir Anjaev   via Submission, Armbar   2:36 Round 2 of 3, 7:36 Total Bout Page
Kornel Zapadka   defeats   Almazbek Babakurov   via Submission, Armbar   4:55 Round 1 of 3 Bout Page
Mohsen Noori Ghanli   defeats   Syymyk Ustug Uulu   via KO/TKO   2:22 Round 2 of 3, 7:22 Total Bout Page
Bobur Abdulazizov   defeats   Kyyalbek Keldibay Uulu   via Submission, Guillotine Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Bektursun Tagaev   defeats   Otkurbek Bokiboev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 3 Bout Page
Tolonbek Joomart Uulu   defeats   Nurseyit Bakas   via Submission, Rear Naked Choke   Round 2 of 3 Bout Page
Ishak Duyshenaliev   defeats   Burkhan Ismailov   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Mamatkasym Akmatov   defeats   Azatbek Erkinbek Uulu   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Abdumalik Avtandil Uulu   defeats   Myrzabek Suyunbek Uulu   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aydarbek Ashimaliev   defeats   Atabek Kasymov   via Submission, Guillotine   Round 1 of 2 Bout Page
Aynazik Rustambek. K   defeats   Aziz Khontemirov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Doston Ilashov   defeats   Muslim Abduvaliev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Atabay Atabaev   defeats   Manas Samiev   via Submission, Guillotine   Round 2 of 2 Bout Page
Nurislam Kurmanbaev   defeats   Odiljon Kamolov   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Ernis Abdilakim Uulu   defeats   Shaykhdin Ismailov   via Submission, Armbar   Round 1 of 2 Bout Page
Aytibek Turatbekov   defeats   Baytik Talanbekov   via Submission, Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Shakhrukh Yakubov   defeats   Khikmatillo Turgumbaev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Marsel Bayyshov   defeats   Kubanychbek Estebes Uulu   via Submission, Triangle Choke   Round 3 of 3 Bout Page
Baktybek Abalbek Uulu   defeats   Nurbolot Murataliev   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aktilek Ysakbay Uulu   defeats   Dilmurat Saydimamatov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Bakhodir Tillabaev   defeats   Janysh Zalymbek Uulu   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Abdimalik Zhakyp Uulu   defeats   Nurmukhamed Bakytbek Uulu   via KO/TKO, Referee Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Kyyalbek Akylbek Uulu   defeats   Arzymat Kamashov   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 2 Bout Page
FFC: Road Fighter 16 Sunday, November 08, 2020
Kg DK Nooken Osh, Osh Province Asia Central Region
Magomedov vs. Zhumanus Uulu 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Shamil Magomedov   defeats   Altyn Zhumanus Uulu   via Submission, Rear Naked Choke   0:33 Round 1 of 3 Bout Page
Khadis Rashidkhanov   defeats   Syymyk Kyirbekov   via KO/TKO   2:58 Round 1 of 3 Bout Page
Alkhas Abdulmezhidov   defeats   Alibek Aytyn Uulu   via Submission, Guillotine Choke   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Mohsen Noori Ghanli   defeats   Firuz Usanutdinov   via KO/TKO   4:10 Round 2 of 3, 9:10 Total Bout Page
Islambek Baktybek Uulu   defeats   Ailton Belekbek Uulu   via KO/TKO   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Khasaev   defeats   Muzaffar Vahitov   via KO/TKO   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ilya Cherkashin   defeats   Jasur Molaybek Uulu   via Submission, Guillotine Choke   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Tamaz Zadishvili   defeats   Aznaurbek Malaybek Uulu   via KO/TKO   0:35 Round 1 of 3 Bout Page
Said-Khusein Akhyadov   defeats   Alibek Aytyn Uulu   via Submission, Armbar   3:55 Round 1 of 3 Bout Page
Richard Totrov   defeats   Erkin Almazbek Uulu   via KO/TKO   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Evgeniy Golub   defeats   Rauf Budulayev   via KO/TKO   3:03 Round 1 of 3 Bout Page
Konstantin Cherednichenko   defeats   Syymyk Ustug Uulu   via Submission, Guillotine Choke   4:56 Round 2 of 3, 9:56 Total Bout Page
Azamat Nuftillaev   defeats   Kudrit Hokjanov   via KO/TKO   1:55 Round 1 of 3 Bout Page
Asadulla Juraev   defeats   Kuba Nurjan Uulu   via KO/TKO   2:56 Round 1 of 3 Bout Page
Ali Magomedov   defeats   Anatoly Kim   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nikolay Baikin   defeats   Hurshid Hudret   via KO/TKO   2:16 Round 1 of 3 Bout Page
Alexander Danilov   defeats   Kazbek Saliev   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dmitriy Nikolaev   defeats   Midin Alybaev   via Submission   0:15 Round 3 of 3, 10:15 Total Bout Page
Emin Abdurizaev   defeats   Shabdanay Aitmatov   via KO/TKO   4:12 Round 3 of 3, 14:12 Total Bout Page
Magomedrasul Sheikhmagomedov   defeats   Abdul Eymatov   via Submission   2:04 Round 1 of 3 Bout Page
Zubayragadzhi Aliev   defeats   Saken Seifullin   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shamil Kasumov   defeats   Gabiden Mustafin   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dzhamaludin Aliev   defeats   Abdumalik Bahori   via KO/TKO   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Giorgi Kvelidze   defeats   Sergey Kazakov   via Submission, Triangle Choke   of 3 Bout Page
Vagab Vagabov   defeats   Alimjon Shadmanov   via KO/TKO   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Narek Avagyan   defeats   Ali Albaskhanov   via KO/TKO   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Shamil Magomedov   defeats   Salim Salimzade   via KO/TKO   2:10 Round 1 of 3 Bout Page
Alkhas Abdulmezhidov   defeats   Asi Taharov   via Submission, Kimura   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Khadis Rashidkhanov   defeats   Sumbai Subaitov   via Submission, Guillotine   3:10 Round 1 of 3 Bout Page
Kornel Zapadka   defeats   Assu Murtazbek Uulu   via Submission, Kimura   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Eljan Gasimov   defeats   Erkin Sabirbek Uulu   via Submission, Kimura   4:10 Round 2 of 3, 9:10 Total Bout Page
Oleg Kozakevich   defeats   Astamir Bek Uulu   via KO/TKO   1:08 Round 2 of 3, 6:08 Total Bout Page
FFC: Battle in the mountains Sunday, September 06, 2020
Kg Osh, Osh Province Asia Central Region
Nurbek Uulu vs. Khalilov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Argen Khalilov   defeats   Nurzhigit Nurbek Uulu   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Zarylbek Narmatov   defeats   Bayysh Kylychbekov   via KO/TKO, Punches Referee stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Adilet Joldoshov   defeats   Shakhrukh Yakubov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Abdumalik Avtandil Uulu   defeats   Alisher Kamchiev   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Abdygany Halbaev   defeats   Ilgiz Sheyshenov   via KO/TKO, Punches Referee stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Eldos Kubanychbek Uulu   defeats   Janybek Asatov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Nurmamat Asatov   defeats   Syymyk Zhenishbek Uulu   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Ernis Abdulakim Uulu   defeats   Nurzhanat Matkarimov   via Submission, Armbar   Round 1 of 2 Bout Page
Nurgazy Salyutbekov   defeats   Mukhamedali Abdumalik Uulu   via KO/TKO, Referee Stoppage   Round 2 of 2 Bout Page
Aybek Kachkynov   defeats   Argen Kalibekov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Temirlan Kaykyev   defeats   Shergazy Toktomush Uulu   via Decision, Unanimous   2 Rounds Bout Page
Daniil Mayrambek Uulu   defeats   Avazbek Semeteev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Avazbek Semeteev   defeats   Alimbek Sapar Uulu   via KO/TKO, Injury   Round 1 of 2 Bout Page
Road to FFC Thursday, August 20, 2020
Kg Bishkek, KG Asia Central Region
Sadyrbekov vs. Kenjebekov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Shergazy Kenjebekov   defeats   Nadyrbek Sadyrbekov   via KO/TKO   1:06 Round 1 of 3 Bout Page
Falco FC Monday, August 10, 2020
Kg Osh, Osh Province Asia Central Region
FFC: Selection Tournament 11 Tuesday, April 14, 2020
Kz Gazprom Arena KZ Asia Central Region
Khambaev vs. Kamchiev 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Valisher Khambaev   defeats   Alisher Kamchiev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 2 of 3 Bout Page
Ibragim Rakhman Uulu   defeats   Bolotbek Koshbak Uulu   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Erjan Janybekov   defeats   Sardorbek Davlataliev   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 1 of 2 Bout Page
Nursultan Nasyrov   defeats   Erlan Aliev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Manas Kursanov   defeats   Begmurod Davranov   via KO/TKO, Punches Referee Stoppage   Round 2 of 2 Bout Page
Azamat Khodzhiev   defeats   Khayrullo Yusupov   via KO/TKO, Kick (injury)   Round 1 of 2 Bout Page
Bayastan Mamatali Uulu   defeats   Dilovar Mirzoev   via Submission, Guillotine   Round 1 of 2 Bout Page
Arismendi Omorbekov   defeats   Asadzhon Kudashev   via Submission, Heel Hook   Round 1 of 2 Bout Page
Bekbolot Urustamov   defeats   Raymon Askarov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
FFC Wednesday, March 11, 2020
Kg FOK Gazprom Kyzyl-Kiya, Batken Province Asia Central Region
Cherednichenko vs. Zhumanus Uulu 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Konstantin Cherednichenko   defeats   Altyn Zhumanus Uulu   via Submission, Guillotine Choke   3:23 Round 1 of 3 Bout Page
Viktor Bozhko   defeats   Adilbek Abdulbek Uulu   via Submission, Guillotine Choke   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Vladimir Shmelev   defeats   Jasurbek Samibek Uulu   via KO/TKO   1:55 Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Shevtsov   defeats   Musail Abdibait Uulu   via KO/TKO, Punches   4:04 Round 2 of 2, 9:04 Total Bout Page
Sanjar Azhibaev   defeats   Oleg Zakharov   via KO/TKO   1:10 Round 2 of 3, 6:10 Total Bout Page
Aleksey Novikov   defeats   Firuz Usanutdinov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Igor Tsoy   defeats   Syymyk Ustug Uulu   via KO/TKO, Punch   3:10 Round 2 of 3, 8:10 Total Bout Page
Tamaz Zadishvili   defeats   Ailton Belekbek Uulu   via KO/TKO, Punches   0:55 Round 1 of 3 Bout Page
Richard Totrov   defeats   Sautin Kylychbek Uulu   via Submission, Armbar   4:10 Round 1 of 3 Bout Page
Vladislav Korolevskiy   defeats   Alibek Aytyn Uulu   via KO/TKO, Punches   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Belek Aliev   defeats   Mumin Firuzov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Alexey Balyberdin   defeats   Erkin Almazbek Uulu   via KO/TKO, Kick   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
Daniyar Zaripbek Uulu   defeats   Adilhoja Jurahanov   via Submission, Rear Naked Choke   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Kyyalbek Keldibay Uulu   defeats   Eshbolot Mamataziz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Kadirbek Mamashov   defeats   Navruz Alizoda   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Talas Alimov   defeats   Islam Khalilov   via Submission, Guillotine Choke   3:40 Round 2 of 3, 8:40 Total Bout Page
Bekmyrza Dosmatov   defeats   Ramzes Mamirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Asadulla Juraev   defeats   Erlan Aliev   via Submission, Guillotine Choke   0:20 Round 1 of 3 Bout Page
Erjan Janybekov   defeats   Sardorbek Davlataliev   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Azamat Nuftillaev   defeats   Khayrullo Yusupov   via KO/TKO   0:27 Round 1 of 3 Bout Page
Askat Toychubekov   defeats   Nooruzbek Elchibek   via KO/TKO   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
FFC Friday, October 18, 2019
Kg Bishkek, Chuy Province Asia Central Region
Falco FC Saturday, October 05, 2019
Kg Jalal-Abad, Dzhalal-Abadskaya Asia Central Region
Falco FC: Grand Prix Saturday, May 18, 2019
Ru Moscow, RU Russia Region
Lightweight Title Fight Ibragimov vs. Romanov 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Magomed Ibragimov   defeats   Islambek Romanov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Isa Elognan Uulu   via Submission, Armbar   Round 1 of 2 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Bakytbek Uulu Islambek   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Isa Elognan Uulu   defeats   Aleksey Stikharev   via N/A   of 2 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Erbol Dzhakypov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Bakytbek Uulu Islambek   defeats   Atabek Salizhan Uulu   via N/A   of 2 Bout Page
Islambek Romanov   defeats   Azhibay Musabaev   via N/A   of 2 Bout Page
Falco FC Saturday, May 04, 2019
Falco FC Thursday, May 02, 2019
Kg Gazprom Club Kyzyl-Kiya, Batken Province Asia Central Region
Nurzhanov vs. Ayibov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Rustambek Nurzhanov   defeats   Mirozhon Ayibov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Asan Kalandarov   defeats   Makhmud Abdubaev   via KO/TKO   2:45 Round 2 of 3, 7:45 Total Bout Page
Azamat Nuftillaev   defeats   Sanzhar Kenzhekhanov   via Submission, Triangle Choke   2:10 Round 1 of 3 Bout Page
Kirill Khomitsky   defeats   Nurzhon Tashmatbekov   via Submission, Choke   3:15 Round 1 of 3 Bout Page
Alinur Kylych   defeats   Saidumar Lutfulloi   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mironshokh Dzhafarov   defeats   Zakir Sharabidin   via Submission, Choke   2:45 Round 1 of 3 Bout Page
Ruslan Shonov   defeats   Bayaman Muratov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dovotbek Kadyrov   defeats   Khomid Zhenishov   via KO/TKO   2:12 Round 2 of 3, 7:12 Total Bout Page
Maksat Ashimov   defeats   Zhovokhir Yakubov   via KO/TKO   1:59 Round 1 of 3 Bout Page
Nursultan Abdiev   defeats   Vakhiyor Askharov   via KO/TKO   2:28 Round 2 of 3, 7:28 Total Bout Page
Emil Abytov   defeats   Ularbek Egemberdiev   via KO/TKO   4:57 Round 1 of 3 Bout Page
Alymbek Avazbekov   defeats   Zokhidzhon Dzhoraev   via Submission, Armbar   4:55 Round 1 of 3 Bout Page
Beksultan Baymatov   defeats   Shokhruh Urmonov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nurgazy Nasiridinbek   defeats   Sadir Kalmurzaev   via KO/TKO   4:34 Round 1 of 3 Bout Page
Nurmukhamed Bakytbek Uulu   defeats   Eldiyar Israil   via KO/TKO   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
Falco FC Sunday, March 10, 2019
Kg Kyzyl-Kiya, Batken Province Asia Central Region
Ashirbekov vs. Turgunbay Show Bouts add_circle
Bout   Info
Omurbek Ashirbekov   defeats   Timurlan Turgunbay   via KO/TKO   0:54 Round 1 of 3 Bout Page
Aygul Kuzu Abduvakhid   defeats   Aisalkyn Dzhanybekova   via KO/TKO   4:39 Round 1 of 3 Bout Page
Maksat Ashimov   defeats   Djamshyt Raimov   via Submission, Armbar   4:21 Round 1 of 3 Bout Page
Mashrabjon Ruziboev   defeats   Myyzam Zholdoshbay   via Submission, Rear naked choke   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Sherzod Ismoilov   defeats   Eldiyar Talay   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Farkhodjon Mashrapov   defeats   Akim Alymbek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sapar Temirbolot   defeats   Bayaman Zholdoshev   via Submission, Rear naked choke   3:20 Round 3 of 3, 13:20 Total Bout Page
Kirill Khomitsky   defeats   Artem Mikhaylov   via KO/TKO   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
Baktybek Nabiev   defeats   Keneshbek Kulmamatov   via Submission, Rear naked choke   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
Nurmukhammed Baktybek   defeats   Asilbek Zhaparov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sultan Orozmamat Uulu   defeats   Doolotbek Turdubaev   via KO/TKO   0:50 Round 3 of 3, 10:50 Total Bout Page
Bektursun Zhenishbaev   defeats   Tursun Kamchybekov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Chyngyz Dzhamaldin   defeats   Nurgazy Tolubaev   via KO/TKO   4:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ayzhigit Erkebay Uulu   defeats   Kayrat Nurian   via KO/TKO   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Akmataly Adylbekov   defeats   Almadin Dzhavarov   via Submission, Rear Naked Choke   0:20 Round 2 of 3, 5:20 Total Bout Page
Myktybek Temirbolot   defeats   Bekzat Mamyrov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Suyunbek Nurgazy   defeats   Kamil Turdali   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mederbek Kamilov   defeats   Bekmamat Kimsan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nursultan Kypchakov   defeats   Samat Samidin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ulan Engemberdi   defeats   Ulukbek Almarsbek   via KO/TKO, Doctor Stoppage   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Falco FC: The Belt of Friendship Sunday, February 03, 2019
Ru Sport Hall Coliseum Grozny, Chechnya Russia Region
Flyweight Title Fight Shovhalov vs. Mamatazimov 125 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Aslan Shovhalov   defeats   Ramazan Mamatazimov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Dzhaddal Alibekov   vs.   Erzat Zairbekov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Aslan Tovsultanov   vs.   Sultan Zholdoshbekov   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Magomed Arsaev   defeats   Alisher Uulu Ayzhigit   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Asvad Olmuskhanov   vs.   Marsel Nurlanbek   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Zelimkhan Betergaraev   defeats   Ali Bakirov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Nurmamat Samatov   defeats   Said-Magomed Abdulgaziev   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Khalid Satuev   defeats   Ali Mammadali   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Akhmed Yasaev   defeats   Bakhruz Akhmedov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Charmo Pashaev   defeats   Moldoyar Eshmamat Uulu   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Umalat Israpilov   defeats   Alinur Kylych   via Submission, Choke   0:30 Round 1 of 2 Bout Page
Islam Abasov   defeats   Yuri Gorbenko   via KO/TKO, Punches   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Abdullah Emirbekov   defeats   Konstantin Piramskiy   via Submission   1:05 Round 1 of 3 Bout Page
Falco FC: Ala-Buka Thursday, January 24, 2019
Kg Ala-Buka, Jalal-Abad Region Asia Central Region
Nasirdinov vs. Zhukov 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Sher Nasirdinov   defeats   Yuri Zhukov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Samat Jumaliev   defeats   Nurbek Shakir   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Bakhadir Ermatov   defeats   Nurmukhammad Bakhtiyorov   via Submission   1:39 Round 1 of 2 Bout Page
Aybek Shakir Uulu   defeats   Elmyrza Atamyrzaev   via KO/TKO   3:20 Round 1 of 2 Bout Page
Zhorabek Tesheboev   defeats   Bekbolot Aytibay   via Submission, Choke   3:45 Round 1 of 2 Bout Page
Taalaybek Tagaybek Uulu   defeats   Nurmat Atikul   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Mukhammad Sulaymanov   defeats   Kesha Urmanbaev   via KO/TKO   2:35 Round 2 of 2, 7:35 Total Bout Page
Nurmamat Samatov   defeats   Islamiddin Toygonbaev   via Decision, Majority   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Baysal Djamalov   defeats   Alisher Uulu Mamasalimov   via KO/TKO   2:45 Round 1 of 2 Bout Page
Aytibay Tairov   defeats   Jasur Babarahimov   via KO/TKO   3:30 Round 1 of 2 Bout Page
Mirbolot Ramankulov   defeats   Mukhammad Boboev   via KO/TKO, Punches   4:51 Round 1 of 2 Bout Page
Sabyr Turgunov   defeats   Asaidin Kodirov   via KO/TKO   3:47 Round 2 of 2, 8:47 Total Bout Page
Artur Uulu Omurzak   defeats   Bulut Asan Uulu   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aziz Kochkorov   defeats   Mirazhidin Nurlanbek Uulu   via KO/TKO, Punches   0:15 Round 1 of 2 Bout Page
Bekbolot Kimsonboev   defeats   Nematilla Lutbiloev   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aziretaly Jumabek Uulu   defeats   Ayzarbek Tayirbekov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Aruun Makambaev   defeats   Tumar Kadyrbekov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Falco FC Sunday, December 16, 2018
Ru Sports Hall Coliseum Grozny, Chechnya Russia Region
Kg Ala-Buka, Jalal-Abad Region Asia Central Region
Middleweight Title Fight Narkul Uulu vs. Tursunov 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alibek Narkul Uulu   defeats   Ohin Tursunov   via N/A   of 2 Bout Page
Sami Kulmamatov   vs.   Akmal Kodyrov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Muhammadali Torobaev   vs.   Boburhon Inobiddinov   Confirmed   2 x 5 Minute Rounds Bout Page
Falco FC: Battle for the Belt Saturday, October 20, 2018
Ru Moscow, RU Russia Region
Imarov vs. Saynakov 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Manas Imarov   defeats   Akmal Saynakov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Magomed Kikishev   defeats   Nura Akhmedov   via KO/TKO, Punches   of 2 Bout Page
Altynbek Baktybekov   defeats   Ivan Rukhlyadko   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Manas Imarov   defeats   Askhap Muguev   via Submission, Guillotine   1:31 Round 1 of 3 Bout Page
Magomed Ibragimov   defeats   Islambek Romanov   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Dmitriy Kuznetsov   defeats   Rakhmatzhon Mirzoev   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 2 Bout Page
Dzhandzhigit Abdikalilov   defeats   Kudret Tolipov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Argen Ashimbay   defeats   Turatbek Kadirbek   via Submission, Armbar   of 2 Bout Page
Manas Imarov   defeats   Zukhur Ismailov   via KO/TKO   3:09 Round 1 of 3 Bout Page
Nurbek Maatkabylov   defeats   Zaripbek Turdubai   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Dzhandzhigit Abdikalilov   defeats   Kudret Tolipov   via Submission, Choke   of 2 Bout Page
Alinur Kylych   defeats   Saian Bakyt   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Manas Imarov   defeats   Arkin Ulubay   via KO/TKO   3:03 Round 1 of 3 Bout Page
Falco FC: Battle for Crimea Saturday, August 04, 2018
Ru South Federal District, RU Russia Region
Adylbekov vs. Rakhmanov 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Akmataly Adylbekov   defeats   Mukhamed Rakhmanov   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Dmitriy Kulakov   defeats   Azamat Tursunbekov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Nurgazy Kaldar   defeats   Baymurod Khaliev   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Zhafar Khasanov   defeats   Marsbek Akzholov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zhyrgala Shokov   defeats   Dmitriy Kuznetsov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Suleiman Fettaev   defeats   Refat Davrishev   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Mustafa Eyupov   defeats   Nariman Bekirov   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Zalkarbek Zhalgashev   defeats   Yusuf Osmanov   via KO/TKO   of 3 Bout Page
Falco FC Sunday, March 11, 2018
Kg Kozhomkul Sports Palace Bishkek, Chuy Province Asia Central Region
Anvarjanov vs. uulu Zhanybek jr 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ozodbek Anvarjanov   defeats   Beishebekov uulu Zhanybek jr   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Alimardan Abdykaarov   defeats   Emomali Kholboy   via Decision, Unanimous   Rounds Bout Page
Belek Abdyzhaparov   defeats   Jahongir Yorkulov   via Submission   Round 2 Bout Page
Kanat Keldibekov   defeats   Abdulmanap Abdulzhanov   via KO/TKO   Round 1 Bout Page
Rasul Mansurov   defeats   Umidjon Sagdullaev   via Submission, Armbar   Round 1 Bout Page
Bakhtiyar Toychubaev   defeats   Hurshidbek Tojibaev   via KO/TKO   Round 2 Bout Page
Sanzhar Adilov   defeats   Ramazan Mamatazimov   via Submission, Choke   Round 1 Bout Page
Altynbek Dzhumanaly   defeats   Manas Tashtanbekov   via KO/TKO   Round 1 Bout Page
Miras Mukhamedzhanov   defeats   Shukurbek Abduraimov   via Submission   Round 1 Bout Page
Adilet Mamatemin   defeats   Ruslan Shonov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Bakhtyar Umetaliev   defeats   Obid Sobirov   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Darkhanbek Ergeshev   defeats   Aibek Bolotbekov   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Said-Umar Avaskhan   defeats   Umar Suyunov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bakhtior Tursunov   defeats   Azamat Satybaldiev   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Azam Ermamatov   defeats   Chyngyz Chegirov   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zhoomart Ulanbekov   defeats   Askhat Musakhodzhaev   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMAFighting.com : Sage Northcutt out of ONE on TNT fight against Shinya Aoki, Eduard Folayang steps in as replacement
  • MMA Junkie : Conor McGregor's manager to Dustin Poirier: Going public about donation money 'a low move'
  • MMA Junkie : Jack Shore: 'The world's my oyster,' but I've got work to do
  • MMA Junkie : Cody Law says Bellator 256 win was another good learning experience
  • MMAFighting.com : On To the Next One: Matches to make after UFC Vegas 23
  • MMA Junkie : Luis Saldana worked through the infamous UFC jitters for first win in promotion
  • MMA Junkie : Jaylon Bates on getting a Japanese necktie for his first pro finish at Bellator 256
  • MMAFighting.com : Dustin Poirier, Conor McGregor battle over donation never made to charity after UFC 257
  • MMA Junkie : Da Un Jung doesn't care who's next – as long as it's on path to be best Asian fighter ever
  • MMAFighting.com : Morning Report: Alexander Volkanovski discusses coaching TUF against Brian Ortega: ‘It’s gonna be good fun’
  • MMA Junkie : Nainoa Dung says Bellator 256 win was redemption after lessons in losses
  • MMA Junkie : Impa Kasanganay looking for Daniel Rodriguez after submission win
  • MMA Junkie : John Douma hopes Bellator 256 win keeps him around, even if he's unimpressed by his performance
  • MMA Junkie : Dustin Poirier says Conor McGregor didn't deliver on $500k donation; McGregor responds
  • MMA Junkie : Dustin Poirier: Conor McGregor didn't follow through with $500,000 charity donation
  • MMA Junkie : Dustin Poirier: Conor McGregor didn't follow through on $500k donation; McGregor responds
  • MMAFighting.com : Video: Ryan Bader talks getting revenge on Lyoto Machida, having no preference in potential grand prix opponents
  • MMA Junkie : Daniel Rodriguez hopes UFC keeps him busy after Mike Perry win: 'It's go time for me'
  • MMAFighting.com : Arnold Allen sees ideal matchup with Korean Zombie-Dan Ige winner following UFC Vegas 23 win
  • MMA Junkie : UFC on ABC 2 post-event facts: Marvin Vettori sets takedown record