Ajax loader

Mixed Martial Arts Region

Europe Balkans Event Results

Events

1st PMMAF Amateur Selections 2018 Sunday, May 20, 12:00 PM ET
Gr Stadium Olympian Babi Cholidis Athens, Greece Europe Balkans Region
Main Card Iliadis vs. Tsinaridis Show Bouts add_circle
Bout   Info
Stefanos Iliadis   vs.   Alexis Tsinaridis   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Konstantinos Delis   vs.   Giorgos Kartasis   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Claudio Sereni   vs.   Dimitris Markou   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Sotiris Kaselouris   vs.   Giannis Anastasiadis   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Makis Sioutis   vs.   Ioannis Marathias   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Ilias Mirtinis   vs.   Alexandros Moumtzis   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Tolenti Koula   vs.   Konstantinos Laskaridis   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Dimitris Moirotsos   vs.   Paulos Papadimitriou   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Romeo Meskhi   vs.   Aldo Asnaj   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Christos Laskaridis   vs.   Georgios Tikourisvili   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Dionysis Papadopoulos   vs.   Vasilis Maris   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Nikos Dakas   vs.   Isaias Topi   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Kostas Konstantakelos   vs.   Alexis Ntokos   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
WFC 22 Saturday, May 19, 1:00 PM ET
Si Hala Tivoli Ljubljana, Slovenia Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Savov vs. Landi-Jons Show Bouts add_circle
Bout   Info
Svetoslav Savov   vs.   Jose Landi-Jons   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Svetoslav Savov   vs.   Sergio Souza   Rumored   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Bojan Kosednar   vs.   Marko Vardjan   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Mladen Kujundzic   vs.   Ardian Gashi   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Marko Drmonjič   vs.   Ivica Trušček   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Matjaž Vičar   vs.   Muslim Danaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lemmy Krušič   vs.   Darko Banović   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Nejc Preložnik   vs.   Abdulla Kantaev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Luka Podkrajšek   vs.   Mike Azab   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Arber Murati   vs.   Selim Topuz   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
MMA War 4 Sunday, May 13, 12:00 AM ET
Rs Novi Pazar, Serbia Europe Balkans Region
Main Card Hajrović vs. Vičić Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jusuf Hajrović   defeats   Ivan Vičić   via N/A   3:10 Round 1 of 3 Bout Page
Frank Kortz   defeats   Adnan Alić   via Submission, Punches   2:15 Round 2 of 3, 7:15 Total Bout Page
Adnan Alić   defeats   Saša Dajić   via Submission, Arm Triangle Choke   1:15 Round 1 of 3 Bout Page
Frank Kortz   defeats   Aleksandar Joketic   via Submission, Guillotine choke   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Stanislav Krofak   defeats   Dejan Malbasa   via Submission, Arm Triangle Choke   0:21 Round 1 of 3 Bout Page
Danijel Kokora   defeats   Radovan Nedović   via Submission, Guillotine Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Sadat Suljovic   defeats   Danijel Aranđelovic   via Submission, Guillotine choke   1:18 Round 1 of 3 Bout Page
Tarik Žunić   defeats   Slobodan Vukić   via KO/TKO, Ground And Pound   2:23 Round 2 of 3, 7:23 Total Bout Page
Adnan Alić   defeats   Ergin Gigo Muminovic   via KO/TKO, Ground And Pound   0:48 Round 1 of 3 Bout Page
MMA Challenge Pro 8 Saturday, May 05, 12:00 PM ET
Gr Regency Casino Thessaloniki, Greece Europe Balkans Region
Main Event Sinis vs. Skafias Show Bouts add_circle
Bout   Info
Leonardo Sinis   defeats   Petros Skafias   via Submission, Rear Naked Choke   4:33 Round 1 of 3 Bout Page
Athinodoros Michailidis   defeats   Roberto Aliaj   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
(Grappling)   Tony Christodoulou   defeats   Christos Plasaris   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
(Grappling)   Savvas Karipidis   defeats   Konstantinos Chioutakos   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Rafail Skouras   defeats   Tasos Tahtampas   via Submission, Armbar   1:08 Round 1 of 3 Bout Page
Robert Oganesyan   defeats   Andreas Tricomitis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Valerios Akritidis   defeats   Muhammed Ahmet   via KO/TKO, Punch   0:29 Round 1 of 3 Bout Page
Amiran Severni   defeats   Evangelos Moumtzis   via KO/TKO, Doctor Stoppage   4:27 Round 3 of 3, 14:27 Total Bout Page
Cristina Netza   defeats   Eleni Mytilinaki   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
LEFC 5 Thursday, May 03, 4:00 PM ET
Rs Kompleks Apostolovic Leskovac, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Stojkovic vs. Aleksic Show Bouts add_circle
Bout   Info
Milos Stojkovic   defeats   Aleksandar Aleksic   via KO/TKO, Punches   0:24 Round 1 of 3 Bout Page
Nebojsa Nikolic   defeats   Milan Nakic   via Submission, Guillotine choke   3:58 Round 1 of 3 Bout Page
Marko Radulovic   defeats   Mihajlo Mitrovic   via KO/TKO, Punches   2:47 Round 1 of 3 Bout Page
Milos Bojovic   defeats   Aleksandar Djordjevic   via KO/TKO, Punches   4:46 Round 1 of 3 Bout Page
Danijel Aranđelovic   defeats   Vladimir Peric   via Submission, Guillotine choke   3:55 Round 1 of 3 Bout Page
Edo Čavrk   defeats   Sinisha Kondic   via Submission, Heel Hook   4:58 Round 1 of 3 Bout Page
Nikola Blečić   defeats   Aleksandar Velickovic   via Submission, Arm Triangle Choke   0:48 Round 1 of 3 Bout Page
Slavoljub Mitić   defeats   Radovan Nedović   via Submission, Rear naked choke   4:21 Round 1 of 3 Bout Page
Danijel Kokora   defeats   Dusan Prodanovic   via Submission, Guillotine choke   0:17 Round 1 of 3 Bout Page
Aleksandar Dimitrijevic   defeats   Vojislav Janićijević   via Submission, Armbar   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Cage Survivor Sunday, April 29, 12:00 PM ET
Gr Olympic Stadium Athens, Greece Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Stelliou vs. Katic Show Bouts add_circle
Bout   Info
Christina Stelliou   defeats   Nikolina Katic   via KO/TKO, Ground and Pound   3:44 Round 1 of 3 Bout Page
John Palaiologos   defeats   Zoran Đođ   via KO/TKO, Ground and Pound   2:56 Round 1 of 3 Bout Page
Giannis Michalopoulos   defeats   Ebin Sinanovic   via KO/TKO, Ground and Pound   3:36 Round 1 of 3 Bout Page
Serbian Battle Championship 17 Saturday, April 28, 3:00 PM ET
Rs Hala SPC Odžaci, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Pereira vs. Costa Show Bouts add_circle
Bout   Info
Michel Pereira   defeats   Laerte Costa   via Submission, Rear Naked Choke   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
Lincoln Henrique   defeats   Đorđe Marković   via Submission, Brabo Choke   1:17 Round 1 of 3 Bout Page
Jay Silva   defeats   Zsolt Balla   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ognjen Salatić   defeats   George Emanuel   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Kaloyan Kolev   defeats   Milan Bodonji   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jonathas Cavalcanti da Silva   defeats   Dušan Salkanović   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Sergio Souza   defeats   Nebojša Mršić   via Submission, Arm-Triangle Choke   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Megdan Fighting 3 Thursday, April 26, 12:00 PM ET
Rs Velika Dvorana SPENS-A Novi Sad, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Radaković vs. Janičić Show Bouts add_circle
Bout   Info
Miloš Janičić   defeats   Marko Radaković   via KO/TKO, Punches   Round 3 of 3 Bout Page
Vaso Bakočević   defeats   Jivko Stoimenov   via KO/TKO, Leg Injury   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Samat Emilbekov   defeats   Ivan Sakić   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Nemanja Milaković   defeats   Aleksandar Janković   via Submission, Guillotine Choke   Round 3 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Novak Radulović   vs.   Čedo Pantić   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
(Kickboxing)   Denis Marjanović   vs.   Alexander Shulyak   Confirmed   3 x 3 Minute Rounds Bout Page
Aleksandar Ilić   defeats   Alexander Sukhov   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Abdulla Puladov   defeats   Marko Gucu   via KO/TKO, Punches   Round 1 of 3 Bout Page
Grzegorz Siwy   defeats   Marinica Bejenaru   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Shota Lagvilava   vs.   Aslan Ismailov   Ends in a No Contest, Overturned   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jedinstvo Brcko Sport Club Saturday, April 14, 12:00 AM ET
Ba Brcko Technical School Brcko, Bosnia and Herzegovina Europe Balkans Region
Main Event Stanojević vs. Soskan Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dragoljub Stanojević   defeats   Vedran Soskan   via Submission   4:35 Round 1 of 3 Bout Page
Stanislav Krofak   defeats   Saša Dajić   via Submission   1:07 Round 2 of 3, 6:07 Total Bout Page
Stefan Miodragovic   defeats   Aleksandar Krpic   via Submission   3:45 Round 2 of 3, 8:45 Total Bout Page
Borko Stojanovic   defeats   Darko Knezevic   via Submission   1:05 Round 1 of 3 Bout Page
Borislav Vujanović   defeats   Vlatko Pecalj   via Submission   2:03 Round 3 of 3, 12:03 Total Bout Page
Ivan Gluhak   defeats   Miroslav Ivancevic   via KO/TKO, Punches   2:10 Round 1 of 3 Bout Page
Nikola Drljača   defeats   Nebojša Kuzmanović   via KO/TKO, Elbows   4:39 Round 3 of 3, 14:39 Total Bout Page
Miro Jurković   defeats   Toma Vlaovic   via KO/TKO, Punches   3:35 Round 1 of 3 Bout Page
Danijel Kokora   defeats   Goran Rapic   via Submission   4:43 Round 1 of 3 Bout Page
Viktor Vasic   defeats   Mladen Krndija   via KO/TKO, Punches   1:02 Round 2 of 3, 6:02 Total Bout Page
Sanja Ostojić   defeats   Jelena Drakulic   via KO/TKO, Head kick and punches   2:51 Round 1 of 3 Bout Page
Metkovic Fight Night 3 Saturday, April 07, 1:00 PM ET
Hr City Sports Hall Metkovic, Dubrovnik-Neretva, Croatia Croatia Region
Main Card Yovanovich vs. Aranđelovic Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vladimir Yovanovich   defeats   Dejo Aranđelovic   via KO/TKO, Punches   1:13 Round 1 of 2 Bout Page
Zarko Golubovic   defeats   Nenad Dunovic   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Dalibor Milutinovic   defeats   Vlatko Pecalj   via KO/TKO   0:57 Round 1 of 2 Bout Page
Aleksandar Janković   defeats   Velimir Nestorovic   via KO/TKO   1:05 Round 1 of 2 Bout Page
Ante Krokar   defeats   Vlatko Kunic   via KO/TKO   1:03 Round 1 of 2 Bout Page
Dragan Pešić   defeats   Zoran Petkovic   via KO/TKO   0:13 Round 1 of 2 Bout Page
Adnan Zilic   defeats   Goran Kesic   via KO/TKO   1:12 Round 1 of 2 Bout Page
Orsat Stražičić   defeats   Slobodan Vukić   via Submission, Rear Naked Choke   2:05 Round 2 of 2, 7:05 Total Bout Page
Ivan Vičić   defeats   Saša Dajić   via KO/TKO   2:03 Round 1 of 2 Bout Page
Ivan Vladimir   defeats   Danijel Aranđelovic   via Submission, Armbar   1:06 Round 1 of 2 Bout Page
Edo Čavrk   defeats   Milan Milak   via Submission, Armbar   1:17 Round 1 of 2 Bout Page
Cage Survivor 11 Saturday, March 03, 2018
Gr Arena Pasiakou Lamía, Greece Europe Balkans Region
Main Event Sopai vs. Charisis Show Bouts add_circle
Bout   Info
Bernando Sopai   defeats   Konstantinos Charisis   via KO/TKO, Leg Kicks   4:04 Round 1 of 3 Bout Page
Cleovoulos Loukaidis   defeats   Konstantinos Delis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Giannis Mpoutris   defeats   George Statharas   via KO/TKO, Punches   0:10 Round 2 of 3, 5:10 Total Bout Page
Jurgen Bajlozi   defeats   Andreas Nicholae   via Disqualificaton, Illegal Knee   1:40 Round 1 of 3 Bout Page
Alexandros Moumtzis   defeats   Alexander Archontoulakis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Stefanos Mantzouranis   defeats   Armond Hysaj   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Evdoxos Metallinos   defeats   Sulo Hilaj   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Thanasis Kostarelos   defeats   Maxo Merebashvili   via KO/TKO, Punches   1:37 Round 1 of 3 Bout Page
Dimitris Moirotsos   defeats   Michalis Stavroulidakis   via KO/TKO, Retirement   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Ioannis Marathias   defeats   Marios Kazepopoulos   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Juliano Meko   defeats   Stefanos Loucaides   via KO/TKO, Retirement   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
Combat Challenge 12 Sunday, February 25, 2018
Rs Streliste Sports Hall Pančevo, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Bukumirovic vs. Trušček Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ivica Trušček   defeats   Krsto Bukumirovic   via KO/TKO, Knee   2:28 Round 2 of 2, 7:28 Total Bout Page
Edis Besic   defeats   Dalibor Milutinovic   via KO/TKO, Punch   3:49 Round 1 of 2 Bout Page
Marko Radaković   defeats   Zoran Đođ   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Vladimir Yovanovich   defeats   Vojislav Janićijević   via KO/TKO, Knee to the Body and Punches   2:18 Round 1 of 2 Bout Page
Vaso Bakočević   defeats   Nemanja Kukić   via KO/TKO, Punches   1:29 Round 1 of 2 Bout Page
Nemanja Miloševič   defeats   Ivica Jakopic   via Submission, Arm Triangle Choke   3:10 Round 1 of 2 Bout Page
Savo Lazić   defeats   Slađan Dragišić   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 1 of 2 Bout Page
Nikola Milosavljevic   defeats   Nenad Dunovic   via KO/TKO   3:34 Round 1 of 2 Bout Page
Milan Radakovic   defeats   Nebojša Mršić   via Decision   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Athletic Fighting Championship 1 Sunday, February 18, 2018
Rs Hala Wai Tai Zlatibor, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Milošević vs. Trušček Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ivica Trušček   defeats   Dragutin Milošević   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Erslan   defeats   Toni Markulev   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Stefan Zvijer   defeats   Aleksandar Janković   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Jusuf Hajrović   defeats   Vojislav Janićijević   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Borislav Nikolić   defeats   Ivan Zidar   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Bojan Markeljić   defeats   Đorđe Stojković   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Nemanja Nikolić   defeats   Marko Matovic   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Nikola Joksovic   defeats   Vladimir Cvetkovic   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Serbian Battle Championship 16 Friday, February 16, 2018
Rs Hala Mostonga Sombor, Serbia Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Kovač vs. Masoni Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nemanja Kovač   defeats   Felipe Masoni   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Milan Bodonji   defeats   Wesley Martins   via KO/TKO, Punches   3:55 Round 2 of 3, 8:55 Total Bout Page
Zorka Stojanović   defeats   Renáta Cseh-Lantos   via KO/TKO, Punches   3:02 Round 2 of 3, 8:02 Total Bout Page
Dušan Salkanović   defeats   Zoran Bubalo   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Stefan Sekulić   defeats   Givago Francisco   via Submission, Guillotine Choke   4:17 Round 1 of 3 Bout Page
Dragan Silbaški   defeats   Ricardo van Veelen   via KO/TKO, Punches   4:11 Round 1 of 3 Bout Page
Ognjen Dimić   defeats   Ilija Ulamović   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Mario Žgela   defeats   Nikola Drljača   via Submission, Rear Naked Choke   3:24 Round 2 of 3, 8:24 Total Bout Page
Eagles Fighting Championship 8 Saturday, February 10, 2018
Md Manej Arena - Sala Polivalentă Chisinau, Moldova Europe Balkans Region
Main Event Title Fight Romanov vs. Stolyarov Show Bouts add_circle
Bout   Info
Alexander Romanov   defeats   Alexander Stolyarov   via KO/TKO, Punches   0:36 Round 1 of 5 Bout Page
Mikhail Sirbu   defeats   Raul Guzmán   via KO/TKO, Punches   4:24 Round 1 of 3 Bout Page
Marcin Jabłoński   defeats   Gheorghe Panfilii   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Bogdan Barbu   defeats   Ivan Andrushchenko   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gheorghe Lupu   defeats   Iska Ismayilov   via KO/TKO, Punches   4:34 Round 1 of 3 Bout Page
Ivan Zhvirblia   defeats   Vasile Suprovici   via KO/TKO, Punch   4:30 Round 2 of 3, 9:30 Total Bout Page
Yuriy Protzenko   defeats   Viorel Lipa   via Submission, Neck Crank   0:36 Round 2 of 3, 5:36 Total Bout Page
Gheorge Ciobanu   defeats   Daniel Diaz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Abdysalam Kubanychiev   defeats   Maxim Maryanchuk   via KO/TKO, Punches   1:32 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Palancica   defeats   Kenan Dzhafarli   via KO/TKO   0:49 Round 3 of 3, 10:49 Total Bout Page
Vasile Bostan   defeats   Valeriy Dashkevich   via KO/TKO, Punches   2:31 Round 3 of 3, 12:31 Total Bout Page
Donna Cheli   defeats   Daniela Bragaru   via KO/TKO, Punches   1:06 Round 1 of 3 Bout Page
Daniel Negara   defeats   Pavel Bosca   via KO/TKO, Punches   0:29 Round 1 of 3 Bout Page

  • MMAFighting.com : Tyron Woodley responds to Kamaru Usman’s UFC Chile callout
  • MMAFighting.com : The Weekly Grind: Mike Perry gets attacked by police dog, Demetrious Johnson scores crazy Fortnite win
  • MMAFighting.com : Israel Adesanya says Brad Tavares will be ‘easier than my last opponent’
  • MMAFighting.com : Kamaru Usman’s victory over Demian Maia wasn’t what you might call a thing of beauty
  • MMAFighting.com : Holly Holm vs. Megan Anderson promoted to UFC 225 main card, Alistair Overeem vs. Curtis Blaydes moved to prelims
  • MMAFighting.com : Kamaru Usman calls for Woodley or winner of Thompson-Till after Maia victory
  • MMAFighting.com : Gilbert Burns vs. Dan Hooker added to stacked UFC 226
  • MMAFighting.com : Like Pennington, Eddie Alvarez has story of corner saving from him quitting mid-fight: ‘I was exactly where she was’
  • MMAFighting.com : Kamaru Usman vs. Demian Maia full fight video highlights
  • MMAFighting.com : UFC Chile bonuses: Andrea Lee wins Fight of the Night in debut vs. Veronica Macedo
  • MMAFighting.com : UFC Chile: Pros react to Kamaru Usman vs. Demian Maia, more
  • MMAFighting.com : UFC Chile results: Kamaru Usman earns unanimous decision over Demian Maia
  • MMAFighting.com : Tatiana Suarez vs. Alexa Grasso full fight video highlights
  • MMAFighting.com : UFC Chile post-fight press conference video
  • MMAFighting.com : UFC Chile results: Tatiana Suarez finishes Alexa Grasso in opening round
  • MMAFighting.com : UFC Chile live blog: Demian Maia vs. Kamaru Usman
  • MMAFighting.com : UFC Chile results: Dominick Reyes finishes Jared Cannonier in first round
  • MMAFighting.com : UFC Chile live blog: Alexa Grasso vs. Tatiana Suarez
  • MMAFighting.com : UFC Chile results: Guido Cannetti decisions Diego Rivas
  • MMAFighting.com : UFC Chile results: Andrea Lee wins UFC debut over Veronica Macedo