Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Vale Tudo Cup

Vale Tudo Cup
  • Name: Vale Tudo Cup
  • Headquarters: Poland
  • Acronyms: VTC
  • Ownership: Vale Tudo Promotions
  • Promotion Links:

VTC Events

WLC 6: Judgement Day Saturday, March 09, 2019
Pl Hala Sportowa Mniów Mniów, Swietokrzyskie Europe Eastern Region
Kiecana vs. Firek 154 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Paweł Kiecana   vs.   Mateusz Firek   Ends in a Draw, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ireneusz Dachowski   defeats   Sławomir Trybus   via KO/TKO, Punches   1:26 Round 1 of 3 Bout Page
Bartłomiej Czarnecki   defeats   Grzegorz Janiak   via Submission, Triangle Choke   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Marian Strus   defeats   Witold Okrasiński   via Submission, Rear Naked Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Rafał Ludwa   defeats   Dominik Dankowski   via KO/TKO, Punches   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Patryk Grzemski   defeats   Paweł Zbijewski   via Submission, Rear Naked Choke   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Piotr Zaborski   via Submission, Triangle Choke   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Michał Cichoń   defeats   Michał Rogula   via KO/TKO, Punches   2:59 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Warzybok   defeats   Andrzej Grosicki   via KO/TKO, Punches   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Damian Stanek   defeats   Patryk Staszak   via KO/TKO, Punches   2:50 Round 1 of 3 Bout Page
Kacper Michałowski   defeats   Jakub Palasik   via Submission, Armbar   1:09 Round 3 of 3, 7:09 Total Bout Page
(Karate)   Piotr Pasiewicz   defeats   Grzegorz Wiśnik   via Decision, Majority   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
WLC 5: Let's Awake Alan Saturday, October 13, 2018
Pl Relaks Municipal Sports And Recreation Center Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bazelak vs. Laskowski 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Andrzej Grosicki   defeats   Przemyslaw Poplawski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Patryk Likus   defeats   Kacper Tymkow   via KO/TKO, Punches   1:28 Round 2 of 3, 4:28 Total Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Damian Laskowski   via Submission, Arm Triangle Choke   2:45 Round 1 of 3 Bout Page
Mikołaj Dziąbor   defeats   Piotr Zaborski   via Submission, Rear naked choke   0:57 Round 1 of 3 Bout Page
Wojciech Buliński   defeats   Dominik Dankowski   via Submission, Kneebar   1:11 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Wentlandt   defeats   Karol Korski   via Submission, Rear naked choke   0:52 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Carlos Williams   via Submission, Anaconda Choke   0:48 Round 1 of 3 Bout Page
WLC 4: Pride Time Saturday, April 21, 2018
Pl Hala OSiR Koluszki, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Dziąbor vs. Strus 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mikołaj Dziąbor   defeats   Marian Strus   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Łukasz Kaśniewski   defeats   Kacper Miąsko   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jakub Kuczeński   vs.   Shamhan Erzanukaev   Ends in a No Contest, Triangle Choke   2:15 Round 2 of 3, 5:15 Total Bout Page
Paweł Kiecana   defeats   Dawid Haras   via KO/TKO, Punches   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
WLC 3: Knockout Saturday, March 17, 2018
Pl Hala GOSiR Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Laszuk vs. Wnuk-Lipiński Show Bouts add_circle
Bout   Info
Damian Laszuk   defeats   Marcin Wnuk-Lipiński   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Mateusz Pawlik   defeats   Mateusz Gątek   via Submission, Guillotine Choke   0:56 Round 2 of 3, 5:56 Total Bout Page
Michał Szczepański   defeats   Mateusz Firek   via KO/TKO, Punches   2:18 Round 2 of 3, 7:18 Total Bout Page
Sławomir Sałek   defeats   Łukasz Kostrzewa   via KO/TKO, Punches   0:44 Round 1 of 3 Bout Page
Mateusz Wieczorek   defeats   Mateusz Jagielski   via Submission, Triangle Choke   1:42 Round 3 of 3, 11:42 Total Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Piotr Zaborski   via Submission, Kimura   0:34 Round 1 of 3 Bout Page
Marcin Krakowiak   defeats   Paweł Kiecana   via KO/TKO, Punches   0:20 Round 1 of 3 Bout Page
Adrian Bober   defeats   Matias Rećko   via KO/TKO, Doctor Stoppage   0:37 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Radosław Kartasiński   defeats   Jacek Misiewicz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Olkiewicz   defeats   Jakub Filipek   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
WLC 2: Bloody Revenge Saturday, October 21, 2017
Pl Hala GOSiR Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bober vs. Strus 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Marian Strus   defeats   Adrian Bober   via Submission, Rear Naked Choke   2:48 Round 2 of 3, 7:48 Total Bout Page
(Karate)   Cem Senol   defeats   Hubert Ziółek   via KO/TKO   1:13 Round 2 of 3, 4:13 Total Bout Page
Sławomir Sałek   defeats   Radosław Kostrubiec   via KO/TKO, Corner Stoppage   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Bizacki   defeats   Kamil Wentladt   via KO/TKO   2:38 Round 2 of 3, 5:38 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sebastian Kartasiński   defeats   Michał Maliszewski   via KO/TKO   1:57 Round 1 of 3 Bout Page
Wojciech Buliński   defeats   Darius Petrauskas   via Submission, Kimura   0:42 Round 1 of 3 Bout Page
Borys Siłakowski   defeats   Dawid Haras   via KO/TKO, Punches   0:14 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Piotr Zaborski   via Submission, Keylock   0:36 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Michał Krajewski   defeats   Robert Kartasiński   via KO/TKO, Doctor Stoppage   0:25 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Adam Drosdek   defeats   Patryk Andrzejewski   via KO/TKO   0:49 Round 1 of 3 Bout Page
Michał Szczepański   defeats   Piotr Sikorski   via Submission, Rear Naked Choke   0:16 Round 2 of 3, 4:16 Total Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Olkiewicz   defeats   Maciej Tercjak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Piotr Walawski   defeats   Benjamin Sobowicz   via Submission, Rear Naked Choke   1:28 Round 1 of 3 Bout Page
Pl Hala GOSiR Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bober vs. Sobowicz 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Dominika Rembelska   defeats   Małgorzata Ubowska   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Adrian Bober   defeats   Benjamin Sobowicz   via Submission, Rear Naked Choke   2:41 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Damian Laszuk   defeats   Mateusz Bizacki   via KO/TKO   1:15 Round 2 of 3, 4:15 Total Bout Page
Marcin Pawłowski   defeats   Grzegorz Białas   via Submission, Rear Naked Choke   1:37 Round 1 of 3 Bout Page
Borys Siłakowski   defeats   Przemysław Lenartowicz   via KO/TKO, Corner Stoppage   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Karol Cybul   defeats   Dawid Kapuśniak   via KO/TKO   1:16 Round 2 of 3, 3:16 Total Bout Page
Wojciech Buliński   defeats   John Green   via Submission, Punches   0:54 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Kamil Szczepaniak   defeats   Paweł Fila   via KO/TKO   2:56 Round 2 of 3, 5:56 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sebastian Kartasiński   defeats   Kamil Kotkiewicz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Carlos Williams   via Submission, Kimura   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
Marian Strus   defeats   Dawid Haras   via Submission, Rear Naked Choke   0:26 Round 1 of 3 Bout Page
Kacper Miąsko   defeats   Paweł Kiecana   via KO/TKO, Punches   2:18 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Radosław Kartasiński   defeats   Michał Simiński   via KO/TKO   1:08 Round 1 of 3 Bout Page
Furo Warriors of Life Saturday, February 11, 2017
Pl Hala GOSiR Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Lenartowicz vs. Bober 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Adrian Bober   defeats   Przemysław Lenartowicz   via KO/TKO, Punches   1:38 Round 1 of 3 Bout Page
Marcin Pawłowski   defeats   Patryk Grzemski   via Submission, Keylock   4:15 Round 1 of 3 Bout Page
Tomasz Bergner   defeats   Dominik Olczak   via Submission, Rear Naked Choke   1:15 Round 3 of 3, 9:15 Total Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   John Green   via Submission, Arm-Triangle Choke   1:51 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Artur Skiba   defeats   Tomasz Masztalewicz   via KO/TKO   1:02 Round 2 of 3, 4:02 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kamil Warcholiński   defeats   Marian Strus   via KO/TKO   1:04 Round 2 of 3, 4:04 Total Bout Page
Wojciech Buliński   defeats   Carlos Williams   via Submission, Kneebar   1:27 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Mateusz Kostur   defeats   Mateusz Moczulski   via KO/TKO   1:00 Round 2 of 3, 4:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Sebastian Kartasiński   defeats   Paweł Kiecana   via KO/TKO   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Kamil Dzierżawski   defeats   Bartłomiej Szurgot   via KO/TKO   0:49 Round 2 of 3, 3:49 Total Bout Page
Samurai League 3: GPP Sunday, October 02, 2016
Pl Hala GOSTiR Rzgów, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Buliński vs. Koperski 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Wojciech Buliński   defeats   Tomasz Koperski   via Submission, Keylock   2:15 Round 1 of 2 Bout Page
Maciej Kozyra   defeats   Piotr Nowak   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 2 of 2, 7:12 Total Bout Page
Mateusz Gniewek   defeats   Marcin Chaberski   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Damian Laskowski   defeats   Jacek Dempa   via KO/TKO, Knee   1:26 Round 2 of 2, 6:26 Total Bout Page
(Kickboxing)   Małgorzata Ubowska   defeats   Katarzyna Stefańska   via KO/TKO, Head Kick   2:32 Round 3 of 3, 8:32 Total Bout Page
Samurai League 2: GPP Furo Saturday, June 25, 2016
Pl Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bazelak vs. Chaberski 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Kamil Bazelak   defeats   Marcin Chaberski   via Submission, Armbar   0:53 Round 1 of 2 Bout Page
Janusz Przewoźny   defeats   Przemysław Lenartowicz   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Paweł Kiecana   vs.   Jarosław Pokuciński   Ends in a Draw   2 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Bartłomiej Musiński   defeats   Adrian Sowala   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Artur Skiba   defeats   Tomasz Masztalowicz   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Samurai League 1 Saturday, April 09, 2016
Pl Hala GOSiR Wiśniowa Góra, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region
Bazelak vs. Koperski 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Kamil Bazelak   defeats   Tomasz Koperski   via Submission, Armbar   1:35 Round 1 of 2 Bout Page
Wojciech Buliński   defeats   Mateusz Gniewek   via Submission, Rear Naked Choke   4:42 Round 1 of 2 Bout Page
Vale Tudo Cup 2 (Cancelled) Sunday, June 15, 2014
Pl Hotel Trylogia Zielonka, Masovian Voivodeship
Vale Tudo Cup Saturday, January 11, 2014
Pl Hala Sportowa MOSiR Pulawy, Lublin Voivodeship Europe Eastern Region
Buliński vs. Kelly 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Wojciech Buliński   defeats   Sean Kelly   via Submission, Rear Naked Choke   0:24 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Bazelak   defeats   Jacques Mwamba   via Submission, Keylock   0:48 Round 1 of 3 Bout Page
Michał Oleksiejczuk   defeats   Rajmund Flejmer   via Decision, Unanimous   2 Rounds, 10:00 Total Bout Page
Damian Order   defeats   Tomasz Królik   via KO/TKO, Corner Stoppage   2:57 Round 2 of 3, 7:57 Total Bout Page
Sebastian Porębski   defeats   Alan Czajkowski   via Submission, Guillotine Choke   1:17 Round 3 of 3, 7:17 Total Bout Page
Michał Wojdat   defeats   Michał Kowalski   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Muay Thai)   Kamil Szczepaniak   defeats   Przemysław Stasiak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Marta Gilarska   defeats   Małgorzata Ubowska   via KO/TKO, Corner Stoppage   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
(Grappling)   Adam Niedźwiedź   defeats   Łukasz Mizura   via Submission, Guillotine Choke   Round 1 of 2 Bout Page
Night of Champions Saturday, June 14, 2008
Pl Lodz, Łódź Voivodeship Europe Eastern Region

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMA Junkie : Kevin Lee at a loss after UFC Rochester: 'Don't know what happened' vs. Rafael dos Anjos
  • MMA Junkie : Sage Northcutt reveals having 9-hour surgery to repair facial fractures from knockout
  • MMA Weekly : Sage Northcutt suffered 8 fractures in 29-second loss in ONE Championship debut
  • MMA Junkie : UFC on ESPN+ 10 bonuses: Aspen Ladd-Sijara Eubanks barnburner earns 'Fight of the Night'
  • MMA Junkie : UFC on ESPN+ 10 draws announced crowd of 8,132 for $643,000 live gate in Rochester
  • MMAFighting.com : UFC Rochester bonuses: Michel Pereira, Grant Dawson earn big with violent finishes
  • MMAFighting.com : Deontay Wilder vs. Dominic Breazeale full fight video highlights
  • MMA Weekly : Prelim fighters sweep the post fight bonuses at UFC Fight Night in Rochester
  • MMA Junkie : UFC on ESPN+ 10 results: Rafael dos Anjos wears down Kevin Lee, earns finish in fourth
  • MMA Weekly : Rafael dos Anjos gets back in the win column with submission win over Kevin Lee
  • MMA Junkie : Twitter reacts to Rafael dos Anjos' submission of Kevin Lee at UFC on ESPN+ 10
  • MMAFighting.com : UFC Rochester results: Rafael dos Anjos outlasts Kevin Lee, scores fourth-round submission
  • MMA Weekly : UFC Rochester Main Card Highlights: Rafael Dos Anjos submits Kevin Lee!
  • MMAFighting.com : UFC Rochester in Tweets: Pros react to Rafael dos Anjos’ submission win over Kevin Lee, more
  • MMA Weekly : Rashad Evans is latest addition to the UFC Hall of Fame
  • MMA Junkie : UFC on ESPN+ 10 results: Ian Heinisch rallies for decision over Antonio Carlos Junior
  • MMAFighting.com : UFC Rochester: Rafael dos Anjos vs. Kevin Lee live blog
  • MMA Junkie : UFC on ESPN+ 10 results: Felicia Spencer makes Megan Anderson tap out in first
  • MMAFighting.com : UFC Rochester results: Unbeaten Felicia Spencer debuts with first-round sub of Megan Anderson
  • MMAFighting.com : Rashad Evans to be inducted into UFC Hall of Fame