Mixed Martial Arts Promotion
Ultimate Fight League
- Name: Ultimate Fight League
- Headquarters: Musselburgh, Scotland
- Acronyms: UFL
- Ownership: Ahsan Gilani
-
Promotion Links:
- Tapology Accounts: kami
UFL Events
UFL 8
Saturday, February 05, 2022
Bout | Info | |
---|---|---|
Emrah Sonmez defeats Leandro Souza via KO/TKO | Round 1 of 5 Bout Page | |
Chris Duncan defeats Jonathan Carlos via Decision, Unanimous | 3 Rounds, 15:00 Total Bout Page | |
George Tanasa defeats Sebastian Koszarski via Submission, Armbar | Round 1 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Hasib Bin Tareq defeats Cristian Morais via Decision, Unanimous | 3 Rounds Bout Page | |
Tomasz Jarzy defeats Aaron Towns via Submission, Armbar | Round 1 of 3 Bout Page | |
James Pattie defeats Billy Kell via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
Romas Laginauskas defeats Hristian Vasilev via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
Rytis Kikutis defeats Mikey Retter via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
Jonathan Morrison defeats Mindaugas Mikaliak via KO/TKO | Round 2 of 3 Bout Page |
UFL 7
Saturday, August 07, 2021
Aldershot, England
United Kingdom & Ireland Region
Bout | Info | |
---|---|---|
Amit Tah defeats Liam Gregory via Submission, Guillotine Choke | 1:47 Round 1 of 3 Bout Page | |
George Tanasa defeats Mihai Macarei via KO/TKO, Retirement | 4:30 Round 1 of 3 Bout Page | |
Leigh Mitchell defeats Andy Bogus via KO/TKO | 0:59 Round 1 of 3 Bout Page | |
Adam Battley defeats Harda Karim via Decision | 3 Rounds, 9:00 Total Bout Page | |
Charlotte Cooper defeats Camilla Bergstrøm via Decision | 3 Rounds, 9:00 Total Bout Page | |
Seyamand Rida defeats Declan Lafferty via KO/TKO, Ground and Pound | 2:30 Round 1 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Akram Belmekki defeats Paulius Totoraitis via Decision | 3 Rounds, 6:00 Total Bout Page | |
(Kickboxing) Christian Babute defeats Dan Scott via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Abid Mounir defeats Sam Ewans via KO/TKO | 1:59 Round 3 of 3, 5:59 Total Bout Page | |
(Kickboxing) Rahim Mir defeats Tim Tucker via Decision | 3 Rounds, 6:00 Total Bout Page |
UFL 6
Saturday, June 12, 2021
Bout | Info | |
---|---|---|
Craig Edwards defeats Sebastian Peste via KO/TKO, Ground and Pound | Round 1 of 3 Bout Page | |
Jon Furuheim defeats Mehdi Ben Merieme via Submission, Anaconda Choke | Round 3 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Jimmy Yardley defeats John Liley via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
Callum Edwards defeats Marcus Stevenson via Submission, Guillotine | Round 1 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Tim Tucker defeats Olve Ovstetun via KO/TKO, Spinning Back Kick | Round 3 of 3 Bout Page | |
Dan Scott defeats Adamuta Petrol via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
(Kickboxing) Paulius Totoraitis defeats Christian Zurick via KO/TKO, Head Kick | Round 1 of 3 Bout Page |
UFL 5: Next Gen
Saturday, April 17, 2021
Bout | Info | |
---|---|---|
Andy Manzolo defeats Jacob Zilberman via KO/TKO, Ground and Pound | Round 1 of 3 Bout Page | |
Nikola Zlatev defeats Saimo Ramos via Submission, Guillotine Choke | 4:36 Round 1 of 5 Bout Page | |
(Grappling) Craig McIntosh defeats Fabrizio Calio via Submission, Japanese Necktie | of 1 Bout Page | |
Craig Edwards defeats Daniel Filipshi via KO/TKO, Referee Stoppage | 1:57 Round 2 of 3, 6:57 Total Bout Page | |
Amit Tah defeats Marcus Stephenson via Submission, Arm Triangle Choke | 1:31 Round 1 of 3 Bout Page | |
Harry Keane defeats Andy Bogus via KO/TKO, Referee Stoppage | 1:41 Round 1 of 3 Bout Page | |
Charlie Milner defeats Oliver Bassil via KO/TKO, Head Kick | 0:09 Round 1 of 3 Bout Page | |
Giedrius Skara defeats Adamuta Petrol via KO/TKO, Referee Stoppage | 0:17 Round 1 of 3 Bout Page | |
(Grappling) Georgij Rogolev defeats Ryan Graham via Submission, D'arce Choke | of 1 Bout Page | |
Sandro Tevzadze defeats Costin Costy via KO/TKO, Doctor Stoppage | of 5 Bout Page | |
Anas Nfaou defeats Paulius Totoraitis via KO/TKO, Referee Stoppage | Round 1 of 3 Bout Page | |
Patryk Koziol defeats Igor Malvi via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page |
UFL 4: The Culture
Saturday, November 28, 2020
Bout | Info | |
---|---|---|
Thomas Narmo defeats Jose Silva Lopez via KO/TKO, Punch | Round 1 of 5 Bout Page | |
Nikola Zlatev defeats Christian Babute via Submission, Armbar | Round 1 of 3 Bout Page | |
Faisal Malik defeats Andy Bogus via KO/TKO, Referee Stoppage | Round 1 of 3 Bout Page | |
Giedrius Skara defeats Vasili Vasilica via KO/TKO | Round 1 of 3 Bout Page | |
Jack Driscoll defeats Adamuta Petrol via Submission, Rear Naked Choke | Round 1 of 3 Bout Page | |
Tomasz Zdanowski defeats Matt Gray via Decision, Unanimous | 3 Rounds, 9:00 Total Bout Page | |
(Kickboxing) Bertie Oakes defeats Aivaras via Decision, Unanimous | 3 Rounds, 6:00 Total Bout Page | |
(Kickboxing) Connor Meek defeats Sergey Yariy via Decision, Unanimous | 3 Rounds, 6:00 Total Bout Page |
Ultimate Fight League 3
Sunday, August 04, 2019
Bout | Info | |
---|---|---|
Chris Duncan defeats Leandro Souza via KO/TKO | 4:03 Round 1 of 3 Bout Page | |
Fabrício Azevedo defeats Vasili Vasilica via Submission, Rear Naked Choke | 1:00 Round 1 of 3 Bout Page | |
Lorenzo Parente defeats James Bunten via Submission, Triangle Choke | 0:50 Round 1 of 3 Bout Page | |
Tomasz Zdanowski defeats Adam Battley via KO/TKO | 2:00 Round 3 of 3, 8:00 Total Bout Page |
Enter the Cage Fight Night
Sunday, March 10, 2019
Bathgate, Scotland
United Kingdom & Ireland Region