Ajax loader

Mixed Martial Arts Promotion

Oktagon MMA

Oktagon MMA
  • Name: Oktagon MMA
  • Headquarters: Slovakia
  • Acronyms: OKMMA
  • Promotion Links:

OKMMA Events

OKTAGON 21 Saturday, January 30, 2:00 PM ET
Cz Zoner BOBYHALL Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Lightweight Title Fight Paradeiser vs. Buchinger 154 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ronald Paradeiser   vs.   Ivan Buchinger   Confirmed   5 x 5 Minute Rounds Bout Page
Leandro Silva   vs.   Petr Kníže   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lucie Pudilová   vs.   Marta Waliczek   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Gábor Boráros   vs.   Matúš Juráček   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Karol Ryšavý   vs.   Miroslav Štrbák   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Filip Macek   vs.   Kostadin Enev   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Máté Kertész   vs.   Bruno Carvalho   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Lucia Szabová   vs.   Rizlen Zouak   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Michal Konrád   vs.   Marek Kvasnica   Confirmed   3 x 5 Minute Rounds Bout Page
Oktagon 20 Wednesday, December 30, 12:00 PM ET
Cz Zoner BOBYHALL Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Middleweight Title Fight Vémola vs. Lohore 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karlos Vémola   defeats   Alex Lohore   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Viktor Pešta   defeats   Ildemar Alcântara   via KO/TKO, Punches   4:06 Round 1 of 3 Bout Page
Milan Ďatelinka   defeats   David Hošek   via Submission, Arm-Triangle Choke   2:38 Round 1 of 3 Bout Page
Leo Brichta   defeats   Matouš Kohout   via Submission, Rear-Naked Choke   2:28 Round 1 of 3 Bout Page
Jan Malach   defeats   Miroslav Brož   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Roman Paulus   defeats   Tomáš Zajac   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Christian Jungwirth   defeats   Václav Holota   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ewelina Woźniak   defeats   Magdaléna Šormová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Oumar Sy   defeats   Daniel Škvor   via Submission, Rear-Naked Choke   4:35 Round 2 of 3, 9:35 Total Bout Page
Tomáš Fiala   defeats   Said Elderbiev   via KO/TKO, Punches   3:28 Round 1 of 3 Bout Page
Jan Fajk   defeats   Daniel Hromek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Oktagon 19 Saturday, December 05, 2:00 PM ET
Cz Zoner BOBYHALL Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Vémola vs. Mikulášek 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karlos Vémola   defeats   Václav Mikulášek   via Submission, Rear-Naked Choke   2:05 Round 1 of 3 Bout Page
Lucie Pudilová   defeats   Cornelia Holm   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Samuel Krištofič   defeats   Mateusz Strzelczyk   via KO/TKO   0:59 Round 2 of 3, 5:59 Total Bout Page
Tato Primera   defeats   Andrej Kalašnik   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Javid Basharat   defeats   Aleksandr Bezkorovainiy   via Submission, D'Arce Choke   4:44 Round 2 of 3, 9:44 Total Bout Page
Pavel Salčák   vs.   Filip Tomczak   Ends in a Draw   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Matúš Juráček   defeats   Jan Široký   via KO/TKO   2:58 Round 3 of 3, 12:58 Total Bout Page
Matěj Kuzník   defeats   Marek Bartl   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Filip Macek   defeats   Jerry Kvarnstrom   via Submission, Guillotine Choke   0:42 Round 2 of 3, 5:42 Total Bout Page
Michal Glos   defeats   Lukáš Tvrdý   via Submission, Heel Hook   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon 18 Saturday, November 21, 11:00 AM ET
Cz Zoner BOBYHALL Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Wittner vs. Pukač 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jozef Wittner   defeats   Robert Pukač   via KO/TKO   0:38 Round 3 of 3, 10:38 Total Bout Page
Lucia Szabová   defeats   Anželika Petkevičiūtė   via Submission, Armbar   0:43 Round 1 of 3 Bout Page
Kamil Minda   defeats   Daniel Dittrich   via KO/TKO   2:56 Round 1 of 3 Bout Page
Jan Fajk   defeats   Michal Duba   via Submission, Armbar   3:38 Round 1 of 3 Bout Page
Leo Brichta   defeats   Mateusz Makarowski   via Submission, Rear-Naked Choke   2:00 Round 1 of 3 Bout Page
Matěj Peňáz   defeats   Patrik Jevicky   via KO/TKO   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Václav Holota   defeats   Said Elderbiev   via KO/TKO   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
Robin Fošum   defeats   Melvin Mane   via KO/TKO   3:23 Round 1 of 3 Bout Page
Pavel Hvězda   defeats   Igor Lukačovič   via KO/TKO   3:59 Round 2 of 3, 8:59 Total Bout Page
Peter Gabal   defeats   Martin Mucha   via Submission, Rear-Naked Choke   2:27 Round 2 of 3, 7:27 Total Bout Page
Oktagon 17 Saturday, October 17, 2020
Cz Zoner BOBYHALL Sports Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Welterweight Title Fight Kozma vs. Kertész II 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
David Kozma   defeats   Máté Kertész   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Karlos Vémola   defeats   Thomas Robertsen   via Submission   1:02 Round 3 of 3, 11:02 Total Bout Page
Mateusz Strzelczyk   defeats   Vlasto Čepo   via Submission   4:26 Round 2 of 3, 9:26 Total Bout Page
Andrej Kalašnik   defeats   Ole-Jørgen Mandt Johnsen   via KO/TKO   2:06 Round 1 of 3 Bout Page
Matěj Kuzník   defeats   Štepán Guba   via KO/TKO   2:30 Round 2 of 3, 7:30 Total Bout Page
Abdelmoumen Mssaate   defeats   Tomáš Linh Le Sy   via Submission   2:58 Round 1 of 3 Bout Page
Pavel Salčák   defeats   Petr Bartoněk   via Submission   4:55 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon 16: Ryšavý vs Paradeiser Saturday, September 26, 2020
Cz Zoner Boby Hall Brno, South Moravian Region Europe Eastern Region
Ryšavý vs. Paradeiser 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Ronald Paradeiser   defeats   Karol Ryšavý   via Submission   3:30 Round 1 of 3 Bout Page
Tato Primera   defeats   Gábor Boráros   via KO/TKO   5:00 Round 2 of 3, 10:00 Total Bout Page
Miroslav Brož   defeats   Adam Šindelář   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Tereza Bledá   defeats   Marie Loiseau   via KO/TKO   1:49 Round 2 of 3, 6:49 Total Bout Page
Jakub Dohnal   defeats   Krisztián Simon   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jakub Běle   defeats   Tomáš Bolo   via KO/TKO   0:55 Round 2 of 3, 5:55 Total Bout Page
Alexander Poppeck   defeats   Csaba Hocz   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jakub Tichota   defeats   Denis Tripšanský   via KO/TKO   1:39 Round 1 of 3 Bout Page
Magdaléna Šormová   defeats   Minna Grusander   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Zdenek Polivka   defeats   Branislav Zuzák   via Decision   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Rafael Xavier   defeats   Michal Plesnik   via KO/TKO   3:33 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon: Underground 7 Super Final Saturday, July 04, 2020
Cz Zoner BOBYHALL Sports Brno, Southeast Europe Eastern Region
Bantamweight Title Fight Szabová vs. Bledá 132 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tereza Bledá   defeats   Lucia Szabová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Matouš Kohout   defeats   Ronald Paradeiser   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tadeáš Růžička   defeats   Marco Novák   via KO/TKO   1:55 Round 1 of 4 Bout Page
Daniel Škvor   defeats   Ivan Bartek   via KO/TKO   2:58 Round 1 of 4 Bout Page
David Kozma   defeats   Milan Kratochvíla   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Magdaléna Šormová   defeats   Eliška Pelechova   via Submission   0:27 Round 3 of 4, 6:27 Total Bout Page
Jan Malach   defeats   Štefan Mészáros   via KO/TKO   2:43 Round 2 of 4, 5:43 Total Bout Page
Sebastian Fapšo   defeats   Jakub Bahník   via KO/TKO   2:39 Round 1 of 4 Bout Page
Zdenek Polivka   defeats   Daniel Hromek   via Decision, Unanimous   4 Rounds, 12:00 Total Bout Page
Andy Čehovský   defeats   Jakub Dohnal   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Oktagon: Underground 6 Saturday, June 20, 2020
Sk Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Krištofič vs. Čepo 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vlasto Čepo   defeats   Samuel Krištofič   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Lucia Szabová   defeats   Lucia Krajčovič   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ronald Paradeiser   defeats   Michal Petris   via KO/TKO   1:02 Round 1 of 4 Bout Page
Ivan Bartek   defeats   Simon Michálek   via KO/TKO   1:44 Round 2 of 4, 4:44 Total Bout Page
Marco Novák   defeats   Denis Tripšanský   via KO/TKO   0:20 Round 3 of 4, 6:20 Total Bout Page
Jakub Benko   defeats   Vasil Ducár   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Monika Chochlikova   defeats   Viktorie Bulínová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Milan Kratochvíla   defeats   Denis Farkaš   via KO/TKO, Injury   0:52 Round 1 of 4 Bout Page
Roman Paulus   defeats   Tomáš Drábik   via KO/TKO   1:15 Round 1 of 4 Bout Page
Tomáš Zajac   defeats   Jakob Mikula   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Oktagon: Underground 5 Saturday, June 13, 2020
Cz Prague, Hlavní město Praha Europe Eastern Region
Kohout vs. Brichta 176 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Leo Brichta   defeats   Matouš Kohout   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tereza Bledá   defeats   Magdaléna Šormová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tadeáš Růžička   defeats   Jakub Dyk   via KO/TKO   1:39 Round 2 of 3, 4:39 Total Bout Page
Matěj Peňáz   defeats   Jakub Klauda   via KO/TKO   0:30 Round 1 of 3 Bout Page
Daniel Škvor   defeats   Martin Horský   via KO/TKO   0:55 Round 2 of 3, 3:55 Total Bout Page
Petr Bartoněk   defeats   Adrian Bartl   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Jan Pajtaš   defeats   Jozef Janotik   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tereza Dvořáková   defeats   Paula Marcisova   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Bernard Plavec   defeats   Tomáš Mazal   via KO/TKO   2:43 Round 2 of 3, 5:43 Total Bout Page
Ivo Crhák   defeats   Stanislav Mašek   via KO/TKO   2:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Oktagon: Underground 4 Saturday, June 06, 2020
Sk Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Krištofič vs. Eliáš 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Samuel Krištofič   defeats   Lukáš Eliáš   via KO/TKO   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Vlasto Čepo   defeats   Erik Tlkanec   via KO/TKO   0:50 Round 1 of 3 Bout Page
Lucia Szabová   defeats   Paula Marcisova   via Submission   0:12 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Tripšanský   defeats   Michal Zátorský   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Lucia Krajčovič   defeats   Alena Condasova   via KO/TKO   2:50 Round 2 of 3, 5:50 Total Bout Page
Pavol Langer   defeats   Simon Michálek   via Submission   2:15 Round 2 of 3, 5:15 Total Bout Page
Kamil Cibiński   defeats   Jakub Kadas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marco Novák   defeats   Nikolas Krivak   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ivan Bartek   defeats   Gabriel Török   via KO/TKO   1:46 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon Underground 3 Saturday, May 30, 2020
Pudilová vs. Bledá 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tereza Bledá   defeats   Lucie Pudilová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Leo Brichta   defeats   Matej Kozubovský   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Daniel Škvor   defeats   Jan Gottvald   via KO/TKO   1:47 Round 1 of 3 Bout Page
Matouš Kohout   defeats   Jakub Bahník   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tomáš Hron   defeats   Melvin Mane   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Magdaléna Šormová   defeats   Tereza Dvořáková   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Matěj Peňáz   defeats   Adam Dvoráček   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tadeáš Růžička   defeats   Štepán Guba   via KO/TKO   1:40 Round 4 of 4, 10:40 Total Bout Page
Jakub Klauda   defeats   Václav Holota   via KO/TKO   1:28 Round 2 of 3, 4:28 Total Bout Page
Lubomir Lesak   defeats   Jan Pajtaš   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Oktagon Undergound 2 Saturday, May 23, 2020
Sk OFA Bratislava Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Mikula vs. Krivak 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Nikolas Krivak   defeats   Jakob Mikula   via Decision, Unanimous   4 Rounds, 12:00 Total Bout Page
Lukáš Eliáš   defeats   Adrian Bartl   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Michal Zátorský   defeats   Tomáš Drábik   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Juraj Tutura   defeats   Samuel Daňko   via KO/TKO   2:00 Round 2 of 3, 5:00 Total Bout Page
Denis Farkaš   defeats   Samuel Liška   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marco Novák   defeats   Roman Paulus   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Vlasto Čepo   defeats   Patrik Jevicky   via KO/TKO   1:47 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Tripšanský   defeats   Leonard Spišský   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Ronald Paradeiser   defeats   Milan Kratochvíla   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Erik Tlkanec   defeats   Patrik Križan   via KO/TKO   2:43 Round 2 of 3, 5:43 Total Bout Page
Samuel Krištofič   defeats   Jakub Benko   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Marek Bartl   defeats   Kamil Cibiński   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Oktagon Undergound 1 Saturday, May 16, 2020
Cz Reinders MMA Gym Prague, Hlavní město Praha Europe Eastern Region
Linh Le Sy vs. Růžička 154 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tadeáš Růžička   defeats   Tomáš Linh Le Sy   via KO/TKO, Punches   2:29 Round 2 of 3, 5:29 Total Bout Page
Leo Brichta   defeats   Pavel Šach   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Jakub Klauda   defeats   Adam Dvoráček   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Jakub Bahník   defeats   Pavel Hvězda   via KO/TKO   3:00 Round 2 of 3, 6:00 Total Bout Page
Matěj Peňáz   defeats   Matěj Hrkal   via KO/TKO   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Lubomir Lesak   defeats   Petr Tesař   via KO/TKO, Punches   2:34 Round 2 of 3, 5:34 Total Bout Page
Zdenek Polivka   defeats   Pavel Salčák   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 2 of 3, 5:12 Total Bout Page
Ladislav Krištúfek   defeats   Lukáš Chotěnovský   via KO/TKO, Punches   1:44 Round 3 of 3, 7:44 Total Bout Page
Matouš Kohout   defeats   Michal Ryba   via KO/TKO, Punches   1:59 Round 2 of 3, 4:59 Total Bout Page
Štepán Guba   defeats   Jan Pajtaš   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Daniel Vítovec   defeats   David Hunanyan   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Matej Kozubovský   defeats   Jan Janka   via KO/TKO, Punches   0:47 Round 3 of 3, 6:47 Total Bout Page
Oktagon 16 Saturday, March 14, 2020
Cz Ostravar Aréna Ostrava, Moravian-Silesian Region
Oktagon Prime 3: Štrbák vs. Legierski Saturday, February 15, 2020
Sk X-bionic Sphere Šamorín, Trnava Region Europe Eastern Region
Welterweight Title Fight Štrbák vs. Legierski 154 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mateusz Legierski   defeats   Miroslav Štrbák   via Decision, Split   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Ľudovít Klein   defeats   Łukasz Sajewski   via KO/TKO, Head Kick and Punches   3:49 Round 1 of 3 Bout Page
Gábor Boráros   defeats   Maurício Reis   via KO/TKO, Doctor Stoppage   1:01 Round 3 of 3, 11:01 Total Bout Page
Vojto Barborík   defeats   Elison Gonçalvez   via Submission, Rear-Naked Choke   1:59 Round 1 of 3 Bout Page
Michaela Dostalova   defeats   Lucia Krajčovič   via Submission, Armbar   3:42 Round 1 of 3 Bout Page
Miroslav Brož   defeats   Igor Daniš   via Submission, Rear-Naked Choke   3:43 Round 3 of 3, 13:43 Total Bout Page
Pavol Langer   defeats   Lukáš Dvořák   via Submission, Rear-Naked Choke   1:12 Round 2 of 3, 6:12 Total Bout Page
Ivana Hašková   defeats   Eva Borodáčová   via KO/TKO, Punches   3:42 Round 1 of 3 Bout Page
František Fodor   defeats   Aziz Dauliatov   via KO/TKO, Punches   4:03 Round 2 of 3, 9:03 Total Bout Page
Leo Brichta   defeats   Daniel Hodor   via KO/TKO, Ground And Pound   0:30 Round 3 of 3, 10:30 Total Bout Page
Jakub Tichota   defeats   Michal Konrád   via Submission, Rear-Naked Choke   1:03 Round 3 of 3, 11:03 Total Bout Page
Marek Kvasnica   defeats   Martin Horinek   via Submission, Armbar   4:07 Round 3 of 3, 14:07 Total Bout Page
Jozef Jaloviar   defeats   Robin Fošum   via KO/TKO, Ground And Pound   1:16 Round 3 of 3, 11:16 Total Bout Page
Oktagon 15: Végh vs. Vémola Saturday, November 09, 2019
Cz O2 aréna Prague, Hlavní město Praha Europe Eastern Region
Végh vs. Vémola 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Attila Végh   defeats   Karlos Vémola   via KO/TKO, Punches   2:07 Round 1 of 3 Bout Page
Michal Martínek   defeats   Viktor Pešta   via KO/TKO, Injury   2:49 Round 1 of 5 Bout Page
Kaik Brito   defeats   Gábor Boráros   via KO/TKO, Injury   0:51 Round 1 of 3 Bout Page
Leandro Silva   defeats   Robert Bryczek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jakub Štafek   defeats   Peter Benko   via KO/TKO, Punch   1:09 Round 1 of 3 Bout Page
Joachim Christensen   defeats   Miloš Petrášek   via Decision, Majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mateusz Legierski   defeats   Jakub Bahník   via KO/TKO, Punch   1:46 Round 1 of 3 Bout Page
David Hošek   defeats   Jakub Běle   via KO/TKO, Punches   4:28 Round 1 of 3 Bout Page
Vojto Barborík   defeats   Sasha Belov   via Submission, Arm Triangle Choke   3:43 Round 1 of 3 Bout Page
Lucia Krajčovič   defeats   Barbora Cypriánová   via KO/TKO, Punches   3:54 Round 1 of 3 Bout Page
Pavel Salčák   defeats   Simon Michálek   via KO/TKO, Punches   4:55 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon Prime 2 Friday, October 25, 2019
Sk Crow Arena Košice, Košice Region Europe Eastern Region
Wittner vs. Kertész 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Máté Kertész   defeats   Jozef Wittner   via KO/TKO, Punches   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Miroslav Štrbák   defeats   Max Lima   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Václav Mikulášek   defeats   Branislav Zuzák   via KO/TKO, Punches   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
Tomáš Linh Le Sy   defeats   Denis Tripšanský   via KO/TKO, High Kick   Round 2 of 3 Bout Page
František Fodor   defeats   Samuel Daňko   via KO/TKO, Punches   1:53 Round 2 of 3, 6:53 Total Bout Page
Jakub Dyk   defeats   Matúš Šutka   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Andrej Kalašnik   defeats   Dávid Sokolovský   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ladislav Majerník   defeats   Dominik Engel   via Submission, Rear-Naked Choke   4:05 Round 2 of 3, 9:05 Total Bout Page
Aziz Dauliatov   defeats   Martin Mucha   via Submission, Rear-Naked Choke   4:19 Round 2 of 3, 9:19 Total Bout Page
Oktagon 14: Bitva o trúny Saturday, September 14, 2019
Sk Zimný štadión Ondreja Nepelu Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Bantamweight Title Fight Deák vs. Macek 134 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tomáš Deák   defeats   Filip Macek   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Samuel Krištofič   defeats   Robert Pukač   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Ľudovít Klein   defeats   João Paulo Rodrigues   via KO/TKO, Head Kick   0:46 Round 3 of 3, 10:46 Total Bout Page
Martin Buday   defeats   Daniel Dittrich   via Submission, Kimura   1:13 Round 2 of 3, 6:13 Total Bout Page
Daniel Hromek   defeats   Igor Daniš   via KO/TKO, Punches   3:19 Round 1 of 3 Bout Page
Timo Feucht   defeats   Jeremy Kimball   via KO/TKO, Punches   2:01 Round 1 of 3 Bout Page
Ronald Paradeiser   defeats   Leo Brichta   via Submission, Armbar   3:41 Round 2 of 3, 8:41 Total Bout Page
Jaroslav Jartim   defeats   Lukáš Pajtina   via KO/TKO, Punches   2:28 Round 2 of 3, 7:28 Total Bout Page
Ivana Hašková   defeats   Kateřina Klinderová   via KO/TKO, Punch   1:06 Round 2 of 3, 6:06 Total Bout Page
Marek Mazuch   defeats   Pim Kusters   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Lukáš Dvořák   defeats   Giorgi Kvelidze   via Submission, Arm Triangle Choke   3:02 Round 2 of 3, 8:02 Total Bout Page
Oktagon 13 Saturday, July 27, 2019
Cz Štvanice Prague, Hlavní město Praha Europe Eastern Region
Vémola vs. Henrique da Silva 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karlos Vémola   defeats   Luis Henrique da Silva   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Makhmud Muradov   defeats   Wendell Oliveira   via KO/TKO, Punches   1:56 Round 2 of 3, 6:56 Total Bout Page
Milan Ďatelinka   defeats   Václav Mikulášek   via Submission, Rear-Naked Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Jakub Běle   defeats   Miroslav Brož   via KO/TKO, Punches   1:15 Round 1 of 3 Bout Page
Leo Brichta   defeats   Aliston Cordeiro   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Viktor Pešta   defeats   Mike Kyle   via Submission, Rear-Naked Choke   1:59 Round 1 of 3 Bout Page
David Dvořák   defeats   Arsen Taigibov   via Submission, Rear-Naked Choke   4:02 Round 2 of 3, 9:02 Total Bout Page
Jakub Bahník   defeats   Michal Konrád   via KO/TKO, Punches   2:23 Round 1 of 3 Bout Page
Eva Borodáčová   defeats   Kateřina Klinderová   via Decision, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
David Mora   defeats   Tomáš Kvapil   via KO/TKO, Doctor Stoppage   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
David Hošek   defeats   Michal Varchola   via Submission, Rear-Naked Choke   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Matouš Kohout   defeats   Matúš Šutka   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Oktagon 12 Saturday, June 08, 2019
Sk Zimný štadión Ondreja Nepelu Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Végh vs. Zwicker 205 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Virgil Zwicker   defeats   Attila Végh   via KO/TKO, Punches   3:18 Round 1 of 3 Bout Page
Samuel Krištofič   defeats   Anderson Queiroz   via KO/TKO, Punch   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Gábor Boráros   defeats   Jan Janka   via KO/TKO, Punches   4:02 Round 1 of 3 Bout Page
Luis Henrique da Silva   defeats   Jan Gottvald   via KO/TKO, Punch   4:52 Round 1 of 3 Bout Page
Karol Ryšavý   defeats   Samuel Daňko   via KO/TKO, Punches   0:35 Round 3 of 3, 10:35 Total Bout Page
Cornelia Holm   defeats   Veronika Rodová   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Makhmud Muradov   defeats   Alberto Uda   via KO/TKO, Punches   3:34 Round 1 of 3 Bout Page
Ľudovít Klein   defeats   Willian Lima   via KO/TKO, Punches   2:27 Round 1 of 3 Bout Page
Robert Bryczek   defeats   Máté Kertész   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Mateusz Legierski   defeats   Ronald Paradeiser   via KO/TKO, Punches   1:41 Round 2 of 3, 6:41 Total Bout Page
Clara Ricignuolo   defeats   Nikoleta Domoráková   via KO/TKO, Punches   1:58 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon Prime 1 Friday, April 26, 2019
Sk Crow Arena Košice, Košice Region Europe Eastern Region
Wittner vs. Horváth 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jozef Wittner   defeats   Adam Horváth   via KO/TKO, Punches   3:37 Round 2 of 5, 8:37 Total Bout Page
Filip Macek   defeats   Dmytro Vlasiuk   via Submission, Armbar   2:15 Round 1 of 3 Bout Page
Martin Buday   defeats   Yevgeny Orlov   via KO/TKO, Punches   3:32 Round 1 of 3 Bout Page
Ronald Paradeiser   defeats   Aliston Cordeiro   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
David Hošek   defeats   Gabriel Török   via KO/TKO, Punches   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Denis Tripšanský   vs.   Tomáš Kvapil   Ends in a Draw, Split   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jakub Dohnal   defeats   Samuel Liška   via Submission, Rear-Naked Choke   4:41 Round 1 of 3 Bout Page
Pavol Langer   defeats   Tomáš Peleška   via KO/TKO, Punches   3:18 Round 2 of 3, 8:18 Total Bout Page
Samuel Daňko   defeats   Yán Hudák   via KO/TKO, Elbows   3:09 Round 1 of 3 Bout Page
Ladislav Majerník   defeats   Ján Velič   via KO/TKO, Punches   4:29 Round 1 of 3 Bout Page
Andrej Kalašnik   defeats   Gabriel Fuksz   via KO/TKO, Punches   2:14 Round 2 of 3, 7:14 Total Bout Page
Oktagon 11 Saturday, March 16, 2019
Cz Ostravar Aréna Ostrava, Moravian-Silesian Region Europe Eastern Region
Welterweight Title Fight Kozma vs. Krištofič 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
David Kozma   defeats   Samuel Krištofič   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 25:00 Total Bout Page
Jeremy Kimball   defeats   Miloš Petrášek   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Máté Kertész   defeats   Radovan Úškrt   via KO/TKO, Punches   4:48 Round 2 of 3, 9:48 Total Bout Page
Jan Gottvald   defeats   Mantas Žukauskas   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Václav Mikulášek   defeats   Ondřej Raška   via Submission, Rear-Naked Choke   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
Milan Ďatelinka   defeats   Miroslav Brož   via KO/TKO, Punch   3:20 Round 1 of 3 Bout Page
Karlos Vémola   defeats   Paweł Brandys   via Submission, Rear-Naked Choke   4:25 Round 1 of 3 Bout Page
Robert Pukač   defeats   Tomáš Kužela   via KO/TKO, Punch   0:09 Round 3 of 3, 10:09 Total Bout Page
Karol Ryšavý   defeats   Jaroslav Jartim   via Submission, Rear-Naked Choke   3:14 Round 1 of 3 Bout Page
Mateusz Legierski   defeats   Michal Konrád   via KO/TKO, Punches   4:47 Round 1 of 3 Bout Page
Marek Bartl   defeats   Aziz Dauliatov   via Submission, Armbar   1:47 Round 2 of 3, 6:47 Total Bout Page
Tomáš Linh Le Sy   defeats   Omar Ahmad   via KO/TKO, Elbows   4:59 Round 1 of 3 Bout Page
Oktagon 10 Saturday, November 17, 2018
Cz O2 arena Prague, Hlavní město Praha Europe Eastern Region
Deák vs. Galloway 134 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Tomáš Deák   defeats   Cory Galloway   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
David Kozma   defeats   Gábor Boráros   via KO/TKO, knee injury   0:22 Round 2 of 5, 5:22 Total Bout Page
Attila Végh   defeats   Maiquel Falcão   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Jeremy Kimball   defeats   Miloš Petrášek   via KO/TKO, punches   4:27 Round 1 of 3 Bout Page
Karol Ryšavý   defeats   Jakub Dohnal   via KO/TKO, punches   3:30 Round 2 of 3, 8:30 Total Bout Page
Robert Pukač   defeats   Jan Janka   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Ronald Paradeiser   defeats   Aziz Dauliatov   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Filip Macek   defeats   Taras Grytskiv   via Submission, triangle choke   3:00 Round 1 of 3 Bout Page
Michal Konrád   defeats   František Fodor   via Decision, majority   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Marek Bartl   defeats   Tomáš Linh Le Sy   via KO/TKO, doctor stoppage (cut)   5:00 Round 1 of 3 Bout Page
Tomasz Kolcun   defeats   Peter Šlahor   via KO/TKO, injury   1:07 Round 1 of 3 Bout Page
Sk OFA Bratislava Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Dauliatov vs. Ryšavý 159 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Karol Ryšavý   defeats   Aziz Dauliatov   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Jakub Dohnal   defeats   Ján Velič   via Submission, rear-naked choke   Round 1 of 3 Bout Page
Aziz Dauliatov   defeats   Omar Ahmad   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Karol Ryšavý   defeats   Tomáš Linh Le Sy   via KO/TKO, punches   2:29 Round 3 of 3, 12:29 Total Bout Page
Oktagon 9 Saturday, September 15, 2018
Sk Zimný štadión Ondreja Nepelu Bratislava, Bratislava Region Europe Eastern Region
Krištofič vs. Siwy 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Grzegorz Siwy   defeats   Samuel Krištofič   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Gábor Boráros   defeats   Jaroslav Poborský   via Submission, standing guillotine choke   1:15 Round 1 of 3 Bout Page
David Kozma   defeats   Máté Kertész   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Peter Benko   defeats   Laky Royal   via Submission, scarf-hold headlock   3:47 Round 1 of 3 Bout Page
Radovan Úškrt   defeats   Łukasz Bugara   via KO/TKO, punches   1:43 Round 1 of 3 Bout Page
Veronika Rodová   defeats   Clara Ricignuolo   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Milan Ďatelinka   defeats   Pavel Salčák   via KO/TKO, elbows and punches   2:02 Round 1 of 3 Bout Page
Martin Buday   defeats   Łukasz Łysoniewski   via KO/TKO, punches   4:24 Round 1 of 3 Bout Page
Branislav Zuzák   defeats   David Hošek   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Samuel Daňko   defeats   Marek Koželuh   via Decision, unanimous   3 Rounds, 15:00 Total Bout Page

Current Champions

  • Male
Heavyweight - ???  Light heavyweight - ???  Middleweight - ???  Welterweight - David Kozma  Lightweight - Mateusz Legierski Featherweight - ??? Bantamweight - ??? Flyweight - ???
  • Female
Bantamweight - ???  Flyweight - ???

Last updated 11.17.2020, 11:01 AM ET
Wiki Contributors:

  • MMAFighting.com : UFC Fight Island 7 Results: Holloway vs. Kattar
  • MMA Junkie : UFC on ESPN 20's Mounir Lazzez ready to compete in three weight classes if necessary
  • MMA Junkie : Viviane Araujo happy to draw another big name in Roxanne Modafferi at UFC on ESPN 20
  • MMA Junkie : Matt Schnell recounts 'dark days' during layoff ahead of UFC on ESPN 20
  • MMA Junkie : Video: What is Joanna Jedrzejczyk's ideal scenario for UFC return in 2021?
  • MMAFighting.com : No longer anxious, Carlos Felipe vows to make Justin Tafa ‘surrender’ at UFC Fight Island 7
  • MMA Junkie : Fight Game on the 'Gram: Max Holloway's best posts before UFC on ABC 1
  • MMA Junkie : Fight Game on the 'Gram: Calvin Kattar's best posts before UFC on ABC 1
  • MMA Junkie : Conor McGregor can't be serious with his thoughts on Khabib's retirement
  • MMAFighting.com : Alessio Di Chirico ‘not impressed’ with Joaquin Buckley’s surge, ‘but he’s much better than that clown Kevin Holland’
  • MMA Junkie : Kicking off with a bang: Recapping the best new year main events in UFC history
  • MMA Weekly : Carlos Condit meets Matt Brown in hardcore fans’ fantasy match-up at UFC Fight Island 7
  • MMA Junkie : Twitter Mailbag: Which UFC fighters will break through in 2021?
  • MMAFighting.com : Video: UFC Fight Island 7 preview show
  • MMA Junkie : UFC's Kevin Holland focused on 'bigger and better' 2021: 'Give me a chance to eat, I'm going to eat'
  • UFC.com : Statement on Eduarda Neves Santanna
  • MMA Junkie : Roxanne Modafferi 'stoked' to move past rematches, draw new name at UFC on ESPN 20
  • MMA Weekly : Watch the UFC on ABC 1: Holloway vs. Kattar cold open video
  • MMA Junkie : UFC 257: Conor McGregor vs. Dustin Poirier news conference to be held Thursday
  • MMAFighting.com : Jon Anik hopes relationship between Dana White and the MMA media can improve in 2021