Mixed Martial Arts Promotion

Art of Combat Sports Championships

Art of Combat Sports Championships
  • Name: Art of Combat Sports Championships
  • Headquarters: New York
  • Acronyms: AOCSC
  • Ownership: Erik Gillette
  • Promotion Links:

AOCSC Events

Art of Combat SC 18 Saturday, September 17, 7:00 PM ET
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Crowley vs. Lowe 185 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   James Pollard  defeats  Naje Melton via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Isaiah Prince  defeats  Alex Sengphonexay via KO/TKO   0:34 Round 3 of 3, 4:34 Total Bout Page
(Kickboxing)   Khaalid Alexander  defeats  Nick Walker via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Joseph Crowley   defeats   Joe Lowe   via KO/TKO   2:31 Round 1 of 3 Bout Page
Hayden Cypressi   defeats   Matt Leslie   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Diontre Porter   defeats   Nestor Yuja   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
John Leancu   defeats   Chris Buckley   via KO/TKO   2:58 Round 3 of 3, 8:58 Total Bout Page
Art of Combat SC 17 Saturday, June 18, 2022
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Panicek vs. Rasmussen 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Dillon Yarka  defeats  Malik Manon via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kara Lynn Hoad  defeats  Mackenzie Musgrove via KO/TKO   0:34 Round 2 of 3, 2:34 Total Bout Page
Skylar Rasmussen   defeats   Zack Panicek   via Submission, Rear Naked Choke   2:06 Round 2 of 3, 5:06 Total Bout Page
Greg Kvitchishivi   defeats   Isaiah Williams   via Submission, Kimura   2:27 Round 2 of 3, 5:27 Total Bout Page
Joe Lowe   defeats   Louis Calabro   via Submission   0:38 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Carlos Gonzales  defeats  Jarred Norfleet via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Egzon Dervisholli  defeats  Josh Farrar via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Cameron Johnson  defeats  Santino Tubia via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Art of Combat SC 16 Saturday, April 09, 2022
Visions Veterans Memorial Arena Binghamton, NY US Northeast Region
Lightweight Title Fight Yarka vs. Pastore 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Brett Pastore   defeats   Dillon Yarka   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Alex Sinprasith  defeats  Jason Showers via KO/TKO   1:49 Round 2 of 3, 4:49 Total Bout Page
Nyein Maung   defeats   Osanie Simpson   via KO/TKO   0:25 Round 3 of 3, 6:25 Total Bout Page
Josh Olsen   defeats   Nestor Yuja   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Josh Reichardt  vs.  Andreas Quiroz Ends in a No Contest, Accidental Head Butt   3 Rounds, 1:59 Total Bout Page
Luke Kelly   defeats   Almone Sweat   via Submission, Rear Naked Choke   2:38 Round 1 of 3 Bout Page
Skylar Rasmussen   defeats   Tom Lindsay Jr   via Submission, Rear Naked Choke   1:38 Round 1 of 3 Bout Page
Matt Leslie   defeats   Mathew Campbell   via Submission, Rear Naked Choke   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
(Muay Thai)   Michael Stevens  defeats  Adrian Yattaw-Joseph via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kara Lynn Hoad  defeats  Lyza Hornbeck via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Declan Hurley  defeats  Leo Malone via KO/TKO   0:29 Round 3 of 3, 4:29 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kenny Correa Pelaez  defeats  Jeffery Howland via KO/TKO   1:23 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Tyler Prete  defeats  Elisha Button via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Art of Combat SC 15 Saturday, January 08, 2022
Hudson Civic Center Hudson, NY US Northeast Region
Reed vs. Hollenbeck 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
(Kickboxing)   Egzon Dervisholli  defeats  Cedric Ortiz via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kahlid Alexander  defeats  Naje Meleon via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Nick Walker  defeats  Don Florencio via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Kevin Hixson  defeats  Josh Reichardt via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Hayden Cypressi  defeats  Andreas Estrada via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Nate Hollenbeck   defeats   Jake Reed   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Chris Quiles   defeats   Domion Gambino   via KO/TKO, Punches   2:14 Round 1 of 3 Bout Page
Darnell Parker   defeats   Ricky Renno   via KO/TKO   1:58 Round 2 of 3, 4:58 Total Bout Page
Art of Combat SC 15 Saturday, October 05, 2019
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Art of Combat SC 14 Saturday, May 13, 2017
Elmira, NY US Northeast Region
Lightweight Title Fight Post vs. Best 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Jeremy Post   defeats   Robert Best   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Josh O'Connell   defeats   Chase Bailey   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Justin Zalewski   defeats   Cody Smith   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Chris Buckley   defeats   Sam Hwang   via KO/TKO   2:18 Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Cory Diaz  defeats  John White via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Grappling)   Ryan Murdough  defeats  Jesse Neal via Submission, Rear Naked Choke   3:55 Round 1 of 1 Bout Page
Art of Combat SC 12 Saturday, August 20, 2016
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Heavyweight Title Fight Eddings vs. DiOrio 265 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Mike DiOrio   defeats   Isaac Eddings   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Chris Buckley   defeats   Jason Showers   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Luke Visingard   defeats   Nick Edmund   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Dan Gura   defeats   Travis Ruvolo   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Art of Combat SC 11 Saturday, April 30, 2016
Magic City Music Hall Binghamton, NY US Northeast Region
Featherweight Title Fight Best vs. Yarka 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dillon Yarka   defeats   Robert Best   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Daryl Labour   defeats   Jake Lamphere   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Joe Coburn   defeats   Timothy Randis   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
JD Tyrrell   defeats   Jim Conlin   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Jarell Davis   defeats   Chris Buckley   via Submission, Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Thomas Grinell   defeats   Glenn Mix   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Art of Combat SC 10 Saturday, January 16, 2016
Elmira First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Lightweight Title Fight Ciotoli vs. Best II 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Vince Ciotoli   defeats   Robert Best   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Dillon Yarka   defeats   Bryce Burns   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Justin M Walker   defeats   Dylan Smith   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Angie Reinhardt   defeats   Jennifer Dubari   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Ben Minnich   defeats   Zach Johnson   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Che Strait-Martino   defeats   Marcia Gates   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Travis Burrows   defeats   Kasey Taft   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Timothy Randis   defeats   Les Wilber   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
(Kickboxing)   Chase Bailey  vs.  Jerod Gaskins Ends in a Draw   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
(Kickboxing)   Chris Buckley  defeats  Jesse Neal via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Art of Combat SC 9 Saturday, August 15, 2015
Dunn Field Elmira, NY
Art of Combat SC 8: Fall Brawl Saturday, October 25, 2014
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Bantamweight Title Fight Karabon vs. Walker 135 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Paul Karabon   defeats   Justin M Walker   via Submission, Rear Naked Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Tyler Bayer   defeats   Josh Kline   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page
Josh Waterman   defeats   Vince Ciotoli   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Dillon Yarka   defeats   Scott Traskey   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Nick Muir   defeats   Alex Sinprasith   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Ben Bohren   defeats   Jonny Glennon   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Jesse Barnett   defeats   Mitch Miller   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Chase Bailey   defeats   John Gearheart   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Greater Binghamton Sports Complex Binghamton, NY US Northeast Region
Welterweight Title Fight McDonough vs. Kurey 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Paul McDonough   defeats   Matt Kurey   via Submission, Armbar   Round 3 of 3 Bout Page
Darrin Hunsdon   defeats   Deni Odefin   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Derak Heyman   defeats   Robert Best   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Spencer Efford   defeats   Richard White   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
James Briggs   defeats   Bobby Aylward   via Submission, Armbar   Round 1 of 3 Bout Page
Paul Karabon   defeats   Jose Feliciano   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Derik Faulk   defeats   Dillon Yarka   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Joey DiSalvo   defeats   Austin Craig   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Jeremy Post   defeats   Alex Sinprasith   via Decision   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Vince Ciotoli   defeats   Montoyia Swilling   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Tyler Bayer   defeats   Jake Lamphere   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Bryce Burns   defeats   Scott Grantham   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
John Connolly   defeats   Brian Bedford   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Justin M Walker   defeats   Dustin Greene   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Josh O'Connell   defeats   Jamie Cooch   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Marcus Ellis   defeats   Travis Burrows   via KO/TKO   Round 2 of 3 Bout Page
Elmira First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Featherweight Title Fight Mendiola vs. Heyman 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Derak Heyman   defeats   Eric Mendiola   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Peter San Antonio   defeats   Matt Kurey   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Dillon Yarka   defeats   Randy Sisenstein   via Submission, Guillotine Choke   0:27 Round 1 of 3 Bout Page
Robert Best   defeats   Erik Gillette   via Submission, Guillotine Choke   0:35 Round 2 of 3, 3:35 Total Bout Page
Derik Faulk   defeats   Paul Karabon   via Submission, Armbar   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Austin Craig   defeats   Nate Sherwood   via KO/TKO   1:01 Round 1 of 3 Bout Page
Dylan Smith   defeats   Fidel Torres   via Submission, Armbar   2:25 Round 1 of 3 Bout Page
Jake Lamphere   defeats   Luke Visingard   via KO/TKO   1:37 Round 2 of 3, 4:37 Total Bout Page
Sam Micale   defeats   Josh Conklin   via KO/TKO   1:35 Round 1 of 3 Bout Page
John Connolly   defeats   Josh O'Connell   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Raphael Edwards   defeats   George Cepero   via KO/TKO   1:30 Round 2 of 3, 4:30 Total Bout Page
Donny Winslow   defeats   Evan Harris   via KO/TKO   2:48 Round 1 of 3 Bout Page
Arthur Boice   defeats   Lavon Crawley   via KO/TKO   2:55 Round 1 of 3 Bout Page
Art of Combat SC 5 Saturday, October 19, 2013
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Featherweight Title Fight Yarka vs. Gaskins 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Quentin Gaskins   defeats   Dillon Yarka   via KO/TKO   0:30 Round 1 of 5 Bout Page
Matt Kurey   defeats   Montoyia Swilling   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Luke Visingard   defeats   Miguel Ortegano   via KO/TKO   0:20 Round 2 of 3, 3:20 Total Bout Page
Jeremy Post   defeats   Jon Lopez   via KO/TKO   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
Eric Mendiola   defeats   Kassine Omar Cass   via KO/TKO   2:21 Round 2 of 3, 5:21 Total Bout Page
Josh Rebello   defeats   Dylan Hall   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tyler Bayer   defeats   Teague Vega   via KO/TKO   2:00 Round 2 of 3, 5:00 Total Bout Page
Austin Craig   defeats   Daryl Labour   via Submission, Armbar   1:27 Round 1 of 3 Bout Page
Travis Burrows   defeats   Scott Grantham   via Submission, Arm Triangle Choke   1:43 Round 2 of 3, 4:43 Total Bout Page
Vince Ciotoli   defeats   Donald Gates   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Rudy Chelendek   defeats   Eric Metzger   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Tammy Worrick   defeats   Che Strait-Martino   via Submission, Guillotine Choke   2:30 Round 1 of 3 Bout Page
Derek Brenon   defeats   Dom Estarfaa   via Submission   2:20 Round 1 of 3 Bout Page
Derik Faulk   defeats   Nick Wimbley   via KO/TKO   2:01 Round 1 of 3 Bout Page
John Connolly   defeats   Ray Kuntz   via KO/TKO   1:30 Round 1 of 3 Bout Page
Dan Carley   defeats   Kevin Carrier   via Decision, Majority   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
USA MMA Challenger Series 1 Saturday, June 08, 2013
Chemung County Family Fitness Center Elmira, NY US Northeast Region
Canale vs. Yarka 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Dillon Yarka   defeats   Andrew Canale   via Submission, Guillotine Choke   2:55 Round 2 of 3, 5:55 Total Bout Page
Bobby Aylward   defeats   Shaun Boice   via Submission, Guillotine Choke   0:21 Round 3 of 3, 6:21 Total Bout Page
Tyler Bayer   defeats   Ray Kuntz   via Submission, Rear Naked Choke   1:20 Round 1 of 3 Bout Page
Randy Sisenstein   defeats   John O'Brien   via KO/TKO   2:12 Round 1 of 3 Bout Page
Tammy Worrick   defeats   Che Strait-Martino   via KO/TKO   1:56 Round 2 of 3, 4:56 Total Bout Page
Mike Bennett   defeats   Joe Banker   via Submission, Rear Naked Choke   2:59 Round 1 of 3 Bout Page
Tom Connolly   defeats   Joshua Murchinson   via Submission, Rear Naked Choke   0:28 Round 1 of 3 Bout Page
Tom Finch   defeats   Ben Dixon   via Submission, Rear Naked Choke   1:10 Round 1 of 3 Bout Page
Phil Gordon   defeats   Bryan Guth   via KO/TKO   0:14 Round 1 of 3 Bout Page
Derak Heyman   defeats   Dom Estarfaa   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Justin M Walker   defeats   Josh Conklin   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Doug Butters   defeats   Chris Caughey   via KO/TKO   2:28 Round 2 of 3, 5:28 Total Bout Page
Kyle Gillette   defeats   Marcus Ellis   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Josh Robello   defeats   Michael Gallese   via KO/TKO   2:28 Round 1 of 3 Bout Page
Art of Combat SC 4 Friday, April 26, 2013
Broome County Veterans Memorial Arena Binghamton, NY US Northeast Region
Welterweight Title Fight McDonough vs. Giordano 170 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Paul McDonough   defeats   Marc Giordano   via Submission   Round 1 of 5 Bout Page
Josh Ricci   defeats   Mike Colon   via Decision, Unanimous   5 Rounds, 15:00 Total Bout Page
Quentin Gaskins   defeats   Eric Mendiola   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Robert Best   defeats   Kassine Omar Cass   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Brendan Kalijundic   defeats   Alex Sinprasith   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Miguel Ortegano   defeats   Nate Sherwood   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Tyrone Tilson   defeats   Matt Kurey   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Mike Karam   defeats   TJ Duran   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Derak Heyman   defeats   Jon Lopez   via Submission   Round 2 of 3 Bout Page
Jon Conklin   defeats   Dave Lust Jr.   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Peter McGraw   defeats   Kareem Coston   via Submission   Round 3 of 3 Bout Page
Jalaal Ricks   defeats   Leo Chumarro   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Andrew Canale   defeats   John O'Brien   via Submission   Round 1 of 3 Bout Page
Tyler Bayer   defeats   Jon Ferguson   via KO/TKO   Round 1 of 3 Bout Page
Art of Combat SC 3 Friday, January 25, 2013
Broome County Veterans Memorial Arena Binghamton, NY US Northeast Region
Lightweight Title Fight Scalzo vs. White 155 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Frank Scalzo   defeats   Richard White   via Submission, Guillotine Choke   1:10 Round 3 of 5, 7:10 Total Bout Page
Pete Mazzeo   defeats   Quentin Gaskins   via Submission, North South Choke   1:30 Round 5 of 5, 13:30 Total Bout Page
Marc Giordano   defeats   Anthony Norton   via Submission, Rear Naked Choke   1:05 Round 1 of 3 Bout Page
Paul McDonough   defeats   Jason LaPage   via Submission, Armbar   2:35 Round 1 of 3 Bout Page
Mike Colon   defeats   Tim Page   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Giuseppe DiLoretto   defeats   Matt Kurey   via Decision, Split   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Kassine Omar Cass   defeats   Montoyia Swilling   via Submission, Rear Naked Choke   1:34 Round 2 of 3, 4:34 Total Bout Page
Mike Karam   defeats   Paul Karabon   via KO/TKO, Strikes   1:42 Round 3 of 3, 7:42 Total Bout Page
Lloyd Carr   defeats   Alex Sinprasith   via Submission, Rear Naked Choke   2:29 Round 1 of 3 Bout Page
Scott Grantham   defeats   John O'Brien   via Submission, Armbar   1:02 Round 1 of 3 Bout Page
Corey Lauth   defeats   Oliver Currie   via KO/TKO, Punch   0:40 Round 1 of 3 Bout Page
Mike Bennett   defeats   Brian Larson   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Chris Martin   defeats   Kareem Coston   via Submission, Rear Naked Choke   2:40 Round 2 of 3, 5:40 Total Bout Page
Art of Combat SC 2: Where Champions Are Born Saturday, November 10, 2012
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
Gaskins vs. White 145 lbs Show Bouts add_circle
Bout   Info
Quentin Gaskins   defeats   Richard White   via KO/TKO   0:45 Round 1 of 3 Bout Page
Pete Mazzeo   vs.   Paul Karabon   Ends in a No Contest   Round 1 of 3 Bout Page
Mike Colon   defeats   Bryan Burham   via KO/TKO   1:50 Round 1 of 3 Bout Page
Kevin Lozano   defeats   Eric Decker   via Submission, Guillotine Choke   2:51 Round 1 of 3 Bout Page
Paul McDonough   defeats   Jeff Mason   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Nate Sherwood   defeats   Jared Kamholtz   via Submission, Armbar   1:04 Round 1 of 3 Bout Page
Mike Karam   defeats   Doug Butters   via Submission, Armbar   1:31 Round 1 of 3 Bout Page
Alex Sinprasith   defeats   Dillon Yarka   via Submission, Triangle Choke   1:41 Round 1 of 3 Bout Page
Peter Kang   defeats   Tim Page   via Submission, Gogoplata   1:33 Round 2 of 3, 4:33 Total Bout Page
Mike Bennett   defeats   Greg Compagni   via Submission, Guillotine Choke   0:32 Round 1 of 3 Bout Page
Chuck Maldonado   defeats   Donald Gates   via KO/TKO   2:26 Round 3 of 3, 8:26 Total Bout Page
Matt Kurey   defeats   Brad Shatara   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Lloyd Clark   defeats   Jeremy Post   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Scott Grantham   defeats   John Greible   via Submission, Triangle Choke   2:07 Round 1 of 3 Bout Page
Art of Combat SC 1 Saturday, September 15, 2012
First Arena Elmira, NY US Northeast Region
White vs. Alo Show Bouts add_circle
Bout   Info
Richard White   defeats   Alfred Alo   via Submission   2:40 Round 1 of 3 Bout Page
Matt Almy   defeats   Mike Colon   via Submission, Armbar   1:24 Round 1 of 3 Bout Page
Rebecca Heintzman   defeats   Jody-Lynn Reicher   via KO/TKO   1:10 Round 2 of 3, 4:10 Total Bout Page
Jason Covelle   defeats   Fred Hemmerich   via KO/TKO   2:01 Round 1 of 3 Bout Page
Alex Sinprasith   defeats   Dom Estarfaa   via Submission   1:32 Round 2 of 3, 4:32 Total Bout Page
Alan Wheeler   defeats   Thanokwate Montour   via Submission   1:34 Round 2 of 3, 4:34 Total Bout Page
Angie Reinhardt   defeats   Meghan Joyce   via KO/TKO   2:09 Round 1 of 3 Bout Page
Quentin Gaskins   defeats   Tevin Terrance   via Submission   0:29 Round 1 of 3 Bout Page
Nate Sherwood   defeats   Chuckie Ozbogun   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:00 Total Bout Page
Joe Cepero   defeats   Ryan DeCilles   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 6:03 Total Bout Page
Marc Giordano   defeats   Antonio Kelly   via Submission   0:35 Round 2 of 3, 3:35 Total Bout Page
Kevin Lozano   defeats   Brett Hart   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Paul Karabon   defeats   Dylan Yarka   via Submission, Choke   1:09 Round 1 of 3 Bout Page
Ben Okenke   defeats   Yohance Bailey   via KO/TKO   1:33 Round 3 of 3, 7:33 Total Bout Page
Kylan Bomberry   defeats   Shane Wren   via Decision, Unanimous   3 Rounds, 9:00 Total Bout Page
Matt Bordonaro   defeats   Daryl Labour   via Submission, Triangle Choke   Round 1 of 3 Bout Page

Wiki

Edit Tapology wikis about fighters, bouts, events and more. Help build MMA knowledge online: Update Wiki

  • MMA Junkie : UFC free fight: Sean O'Malley lights up Thomas Almeida, knocks him out in Round 3
  • MMA Junkie : MMA Junkie's Submission of the Month for September: Khamzat Chimaev mauls his way to 12-0
  • MMA Junkie : Shattered legs, smashed-in skulls, broken faces: Bellator video highlights 'you wouldn't believe'
  • MMA Weekly : Former UFC champ Rose Namajunas featured in Victoria’s Secret ad
  • MMA Junkie : Video: Is Nate Diaz in Bellator – against A.J. McKee?! – something we want to see?
  • MMA Junkie : Jake Paul believes Anderson Silva boxing match could pull up to 700,000 PPV buys
  • MMA Junkie : Michael Chandler: It's crazy that Charles Oliveira is an underdog against Islam Makhachev at UFC 280
  • MMA Junkie : BKFC 32 set for Orlando with bantamweight headliner, debut of former Bellator fighter Jessica Borga
  • MMA Weekly : Carla Esparza shares before and after photos of the early stages of UFC 281 weight cut
  • MMA Junkie : Why Gilbert Burns wants to see Khamzat Chimaev return to welterweight
  • MMA Junkie : Yazmin Jauregui vs. Istela Nunes added to UFC's December return to Orlando
  • UFC.com : Reclaiming Gold | UFC Fight Pass
  • UFC.com : The 10: Outstanding October Moments In UFC History
  • MMA Weekly : Kevin Holland faces Stephen ‘Wonderboy’ Thompson in UFC Orlando main event
  • UFC.com : Cage Warriors And Cage Fury Headline FIGHT PASS Stacked Weekend
  • MMA Junkie : Mariusz Pudzianowski faces former two-division champ Mamed Khalidov at KSW 77
  • MMAFighting.com : Heck of a Morning: Reaction to Kevin Holland’s short-lived retirement, UFC Orlando main event vs. Stephen Thompson
  • UFC.com : Tom Aspinall On Injury Rehab And Timetable For His Return
  • UFC.com : Joel Bauman Has His Eyes Set On Conquering Battle Rap
  • MMA Junkie : Phil Hawes down to fight Bo Nickal: 'I can't wait to put hands on him'